Ремонт на Zenith El Primero 400

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Ремонт на Zenith El Primero 400

Мнениеот trk2 » 14 06 2017, 00:13

Преди време купих от колега във форума един механизъм, който се оказа със следните проблеми.
1.При натискане на старт колонното колело не завърта.
2. При издърпване ремонтуара не цъка няма средно положение и часа не помръдва.
Реших да почна с хронографа или поне в инструкциите на 3019 предшественика на 400 така пише.
На снимката вече съм свалили ротора. От вътрешната страна ротора имаше следи от допир, предполагам, че лагера се е разлопал. Чудя се как се проверява състоянието на лагера?!
Махнал съм пружината на чукчето- голям зор видях – личи си по ръба на моста, който е олющен от отверката.
Чудя се дали дългия край на пружината на спирачката му е там мястото?! Нямам схема, от която да се вижда.

Изображение

Оста на секунданта стрелка е леко изкривена. Чудя се как се изправя? Изобщо трябва ли да се изправя или може да продължи с този наклон?

Изображение

Ето снимка на разпределителното колело. Интересното е, че храповите палчетата са огромни и са занитени с огромни нитове. Чудя се дали това го прави по - надеждно.

Изображение

От обратната страна на моста на баланса някой е написал I3V какво ли означава това?

Изображение

Най- после колонното колело проработи. Чудя се какво ли му е пречело така и не разбрах.
Интересно дали ще продължи да работи ако сглобя всичко :)

Нямам инструмент за вадене на предавателното колело за хронографа. Някъде четох че става и с отвертка, но моите не са толкова тънки за да ги навра отдолу.

Изображение

В инструкциите никъде не пише кога се вади баланса ? Не видях и откъде се изпуска пружината. Струва ми се, че е от това място

Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Re: Ремонт на Zenith El Primero 400

Мнениеот stepona555 » 14 06 2017, 00:20

надписа да не е май 2013
stepona555
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 14 06 2017, 10:12

колега ти си истински манияк, пожелавам ти в най-скоро време ремонтът да завърши успешно :) стискам палци
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот trk2 » 17 06 2017, 12:15

И втория проблем се показа.

Изображение

Счупена е тиражната пружина.

Изображение

При този модел тиражната плоча и пружина са два отделни елемента 462 и 445
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 18 06 2017, 22:30

Започвам да си мисля, че правилно се усъмних в положението на пружината 9345 на спирачката. (Най- горната снимката, горната стрелка.)
Това е единствената „нередност“, която открих до момента от хронографската част и си мисля, че е по- вина на часовникаря, който е правил профилактика през 2013г.
Ето как стигнах до този извод:
Ако спичаната пружина е запряна в хронографския лост 8140, при натискане на стоп бутона, като на снимката, лоста се повдига съответно се повдига и опората на пружината и тя държи спирачката на страни от хронографското колело.

Изображение

На практика това означава при натискане на стоп бутона- хронографа да се разкачи, но спирачката да се задейства едва след като бутона се отпусне.
Прегледах Венус 175, Валжу 23 и ЕТА 7750 и в трите механизма спирачката действа моментално. Следователно стъкмяването, в което намерих спирачната пружина е погрешно.

Остава въпроса, къде обаче трябва да бъде запъната спирачната пружина.
Определено не е на лоста 8140, друга възможност е на отвора на чукчето 8220, но не съм сигурен как ще се отрази на неговата работа.

Най-логично е да се запъне за лостчето на чукчето 8180.
Единственото, което ми притеснява в този случай е, че пружината ще седи между лоста и чукчето и това ще придава някаква нестабилност.
Някой има ли мнение по въпроса.

Изображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот diran » 18 06 2017, 22:40

Пружината е с двойно действие.
Според мен трябва да е пред малкото лостче 8180
Като на последната снимка
Поне от снимките това разбрах.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 18 06 2017, 23:33

Според мен, на снимката пружината е както трябва да бъде. Какво те притеснява?
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот trk2 » 19 06 2017, 00:24

nevenbekriev написа:Според мен, на снимката пружината е както трябва да бъде. Какво те притеснява?

На първата снимка най- горе, преди разглобяването, не е както трябва и съм написал защо. Най- малкото защото спирачката се задейства едва след като стоп бутона се пусне и върне в начална позиция.
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот nevenbekriev » 19 06 2017, 19:55

Виж какво намерих...

http://watchguy.co.uk/teardown-service- ... libre-400/
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот stepona555 » 19 06 2017, 20:44

Интересен сериал за Зенит
stepona555
Маниак

Мнениеот senna » 19 06 2017, 23:19

И аз рових, ама не намерих. Браво на Невен, че издири публикацията. В линка даден от него дългият край на пружината е запънат в малкото лостче 8180, както си я поставил на твоята втора снимка, и както те води твоята логика и тази на Диран. На първата в началото на темата е зад него опряна в дългият лост 8140, което очевидно е грешно поставяне. Невен вероятно е гледал втората снимка, където е правилно запъването и не е обърнал внимание на първата, където е отзад.
Разгледах схемата на смазване, която си постнал. Късия край на пружината се маже, значи има напрежение и триене. Дългият не го дават да се смаже. Но дават да се маже контактната повърхност на лоста където опира дългият край на пружината (скрито от синята стрелка), значи и там има напрежение между лоста и края на пружината. Мисля, че това елиминира нестабилността.
Темата ми е много интересна, надявам се да продължиш да ни радваш с включвания и резултати. ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 20 06 2017, 07:00

senna написа:... Невен вероятно е гледал втората снимка, където е правилно запъването и не е обърнал внимание на първата, където е отзад.

Точно така, видях снимката, която беше в последното тогава съобщение и не знаех, че има друга от преди. После, когато Коцето каза за "първата снимка най-горе", разгледах всичко, разбрах проблема и се амбицирах да търся...
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот trk2 » 20 06 2017, 10:47

Благодаря на Невен за предоставения линк, там намерих ето този детайл.

Изображение

Наистина това е единственият функционален вариант, въпреки това се съгласете, че на пръв поглед изглежда нестабилен.

Изображение

Да наистина се получи сериал, защото реших да поръчам части наведнъж. И така в момента са разглобени ЕТА 7753, ЕТА 7754, Зенит 400, Зенит 4047, чакат още Екселсиор Парк 40-68 (за него нямам документация!) и Лемания 3872
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот senna » 20 06 2017, 11:14

Направо ме е яд, че сме толкова отдалечени в разстояние... ::crap:: с такива механизми на тезгяха ::thumb:: , щях да ти вися на главата постоянно. :) В часовникарското ателие ли ги чоплиш?
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Veselka » 20 06 2017, 12:06

senna написа:Направо ме е яд, че сме толкова отдалечени в разстояние... ::crap:: с такива механизми на тезгяха ::thumb:: , щях да ти вися на главата постоянно. :) В часовникарското ателие ли ги чоплиш?

Senna, прочете ми мислите. Същото щях да правя и аз. ;)

Изпратено от моят Moto G (4) с помощта на Tapatalk
Изображение
Аватар
Veselka
Активен

Мнениеот nevenbekriev » 21 06 2017, 07:31

trk2 написа:Благодаря на Невен за предоставения линк, там намерих ето този детайл.

Изображение

Наистина това е единственият функционален вариант, въпреки това се съгласете, че на пръв поглед изглежда нестабилен.

Изображение

Да наистина се получи сериал, защото реших да поръчам части наведнъж. И така в момента са разглобени ЕТА 7753, ЕТА 7754, Зенит 400, Зенит 4047, чакат още Екселсиор Парк 40-68 (за него нямам документация!) и Лемания 3872

Не знам дали е нестабилно, но наистина изглежда малко странно. Въпросът е при натискане на бутона за ресет, лостчето дали натиска зануляващото чукче през пружината или директно. Защото може би пружината е по-надолу от зануляващото чукче, на снимките не се вижда как е във височина.

Мили деца... :mrgreen: , какво са 4-5 разглобени механизма???
По някакъв друг повод бях правил един клип, но на него се вижда какво е на масата ми...
И каква документация ? :mrgreen: ...
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот Veselka » 21 06 2017, 09:29

nevenbekriev написа:
trk2 написа:Благодаря на Невен за предоставения линк, там намерих ето този детайл.

Изображение

Изображение

Не знам дали е нестабилно, но наистина изглежда малко странно. Въпросът е при натискане на бутона за ресет, лостчето дали натиска зануляващото чукче през пружината или директно. Защото може би пружината е по-надолу от зануляващото чукче, на снимките не се вижда как е във височина.

Мили деца... :mrgreen: , какво са 4-5 разглобени механизма???
По някакъв друг повод бях правил един клип, но на него се вижда какво е на масата ми...

Колега, за вас - часовикарите, 4-5 разглобени механизми са ежедневие т.е. нищо ново под слънцето, но за нас - любителите представляват голям интерес, а правилното им сглобяване си е цяло предизвикателство (или поне за мен е така). :)

Изпратено от моят Moto G (4) с помощта на Tapatalk
Изображение
Аватар
Veselka
Активен

Мнениеот trk2 » 21 06 2017, 10:17

nevenbekriev написа:Не знам дали е нестабилно, но наистина изглежда малко странно. Въпросът е при натискане на бутона за ресет, лостчето дали натиска зануляващото чукче през пружината или директно. Защото може би пружината е по-надолу от зануляващото чукче, на снимките не се вижда как е във височина.

И аз мислех да използвам думата странно, но не ми се стори технически коректна :) На едно ниво са, виж най-горната снимка чукчето опира в лоста за ресет.
nevenbekriev написа:Мили деца... :mrgreen: , какво са 4-5 разглобени механизма???
https://www.youtube.com/watch?v=iXNa4u4wMkw

Олеле всичко това пациенти чакащи втори шанс ли са ::huh::
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 21 06 2017, 10:33

senna написа:Направо ме е яд, че сме толкова отдалечени в разстояние... ::crap:: с такива механизми на тезгяха ::thumb:: , щях да ти вися на главата постоянно. :) В часовникарското ателие ли ги чоплиш?

И мен ме яд какви "боклуци" ми пращат от Германия :lol:
Offtopic: покажи
Това ebay.de е нещо като нашия продавалник. Зареди ми се черна серия, часовник с развалена резба на коронката, нов механизъм с липсващи части, друг механизъм натикан гол в пощенски плик! различна от поръчаната каса ::crap:: на всичкото отгоре банката ми удържа по 20 лева за всеки рефънд, който договарям с пот на чело и безкрайни писма

Да в ателието е много удобно, 90% от уменията идват от правилния стол и бюро, не съм предполагал че може да бъде толкова приятно, особено ако имаш точните инструменти и документация. Така си почивам, действа ми успокояващо.
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот stepona555 » 21 06 2017, 12:42

така е с немците , аз отдавна спрях да гледам какво предлагат , те са много точни но в залива това явно означва , че всяко винтче или пружинка ако изрично не е написано че е ок в перфектно състояние значи че е за скрап.
И украинците са така , купувал съм часовник описан като перфектен , дойде тотална щета вътре , и отговора беше никъде не сме написали че работи
stepona555
Маниак

Назад към Интервенции и инструменти