NARWHAL I

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

NARWHAL I

Мнениеот DDimitrov » 26 06 2017, 16:34

Здравейте,

В тази тема ще представям развитието на проекта "NARWHAL I", който се явява втора ревизия на този вече прашлясал проект: NARWHAL
Няма да я карам в хронологичен ред, щото всичко е нагоре с краката. Ще започна с нещо от вчера: Подготовка за ецване на капак.
1.Върху шлайфаният капак апликирам фоторезистен филм, посредством нагряване и натиск.
Изображение
2. Отлепвам защитният филм, за да напасна шаблона и да го фиксирам. По принцип шаблона се фиксира със стъкло върху детайла, без да се маха горепосоченият защитен филм, но аз го правя така, за да постигна по-точно изображение, без изкривявания и за по-бърза експонация.
Изображение
3. Напасвам и фиксирам шаблона, който всъщност представлява полиграфски филм.
Изображение
4. Следва експонацията. Процеса изискава доста експериментиране, особено ако оборудването е домашно правено.
Времето за експонация, зависи от много фактори: мощност на лампите, отстояние на детайла, вида и възраста на фоторезиста и т.н.
Изображение
5. Добрата експонация, която се получи след 4-ят опит се познава по контрастното изображение. Без да губя и секунда, за да не се доосвети, потапям детайла в проявител. След 2-3 минути започвам внимателно с не много твърда четка да отмивам неосветените участъци. Процеса не е заснет, защото нямах време и свободни ръце.
Изображение
6. Вече проявен, детайал се изсушава и се подлага на щателна проверка. Ако има очевидно непроявени участъци се връща обратно във ваната за допроявяване, което е малко рисково и трябва да се внимава с времената.
Изображение
7. След първата проверка, го поставям под лампите. Сега вече ясно се вижда дали няма "запушвания" и ако всичко е наред го оставям поне 3-4 минути за да се фиксира и втвърди съвсем фотополомера. В моя случай се получиха малко дефекти, но това е защото линиите на някои места са прекалено тънки и проявителя ги "яде".
Изображение
8. Детайал е готов за следващият етап, а именно подготовка за ецване. В моя случай фоторезиста ще бъде свален изцяло, заради онези дефекти с линиите и ще преработя дизайна, така че да остава повече "месо". Имам още 3-4 варианта за ецване на капака, та мога да тествам и тях.
Изображение
Това е за сега.
Аватар
DDimitrov
Активен

Re: NARWHAL I

Мнениеот senna » 26 06 2017, 17:04

Браво Димитров! :clap: :clap: :clap: Нямам търпение да видя крайният резултат върху капака, след финала на процеса по ецването ще се създаде ли известна дълбочина на рисунъка?
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 26 06 2017, 17:43

Дълбочината на ецване зависи от ширината на най-тънкият контур, т.е. ако най-тъкият контур е 0,1мм не можеш да ецваш по-дълбоко от около 0,05мм , защото ецващият агент ще "подяде" резиста и ще заличи горепосоченият контур. Това важи както за професионални ецващи машини, така и при домашно ецване. Съответно, когато видиш дълбоко ецване (0,15-0,3мм), забележи че детайлите да доста едри или са загладени, както като контури, така и във височина.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот trk2 » 26 06 2017, 17:45

Освен прекъсване на вълните излежда да има и някакви артефакти ? приличащи на косми, там където тънките вълни граничат с обръча на рамката.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот DDimitrov » 26 06 2017, 18:07

Е, точно това са контурите, които проявителя е отлепил. Понеже фоторезиата е гъвкав, при проявяването съм ги "засукал" на страна.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот Seikosha » 26 06 2017, 22:54

Овладяването на една технология е много труден и продължителен процес, в повечето случаи на принципа проба - грешка и това е за адмирации :clap: Не всеки рискува, загуба на средства и време за да постигне нещо в домашни условия и със собствените си ръце,постигащ промишлено качество. Точно това е и за мене кефа за избралия си такова хоби и афинитет.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 13 07 2017, 06:51

Малко напредък с "лабораторните" експерименти. Имах малко време през уикенда и реших да приключа с капака и безела. Ето снимки по процеса:
Тъй като вече заснех процеса по подготовка на капака, ще добавя само подготовката на безела, както и резултата от ецването на двата детайла.
1. Експонацията и проявяването са завършени:
Изображение
2. Тук се заемам с изолацията на безела.
Изображение
3. Работата е доста пипкава, но е важно да се предпазят всички незащитени места, защото след ецването няма "undo".
Изображение

Изображение
4. Вече изолиран напълно, детайла е готов за "баня".
Изображение

Изображение

Изображение
5. Малко фотосесия на готовите детайли. Искам да добавя, че това са само тестове и ще търпят промени, както от към дизайн така и от към технология. Индексите на безела ще се пълнят и ще има луминисценция на "12" часа, а за капака още не съм решил дали да запълня само текста околовръст или и средната част.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот nvelikov » 13 07 2017, 08:56

Страхотно! 001/100 ? Намислил си една серийка от 100 бр ли?
Никога не бъди точен – губиш много време, докато чакаш другите.
Аватар
nvelikov
Почитател

Мнениеот DDimitrov » 13 07 2017, 11:34

Благодаря!
nvelikov написа:Страхотно! 001/100 ? Намислил си една серийка от 100 бр ли?

Това е идеята, но продължава да е само идея за сега.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот trk2 » 13 07 2017, 11:40

Изумително и това от нулата. С нетърпение очаквам циферблата и стрелките :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Torro » 13 07 2017, 11:43

Страхотно! Чакаме с интерес и едно голямо БРАВО за уменията, старанието и упоритостта!
Torro
Маниак

Мнениеот marind » 13 07 2017, 12:32

:clap: :clap: :clap: :clap:
В чест на модераторския любимец OSKAR.
Джомолунгма – майката на небесата!
Евала, Майна, не знам как го постигаш, но искам и аз да го мога като теб!
*****the King of the watches*****
Аватар
marind
Маниак

Мнениеот Sisq0 » 13 07 2017, 12:50

Чудесно, но и много трудоемко начнинание си поел. Дизайнът на каса/безъл/капак е убиец просто, моите адмирации. Стикам палци да стигнем до момента в който 99 от 100 ще са налични, за да се разпиша в списъка на чакащите бъдещи притежатели на това бижу! Успех!!! :)

п.п.
Нарвалът е изключително красива и подценяване риба.

Изображение
Two things that are essential to life are WD-40 and duct tape.
If it moves and it isn't supposed to, use the duct tape.
If it doesn't move and it's supposed to use the WD-40.
Аватар
Sisq0
Почитател

Мнениеот Деян » 13 07 2017, 13:39

Sisq0 написа:Чудесно, но и много трудоемко начнинание си поел. Дизайнът на каса/безъл/капак е убиец просто, моите адмирации. Стикам палци да стигнем до момента в който 99 от 100 ще са налични, за да се разпиша в списъка на чакащите бъдещи притежатели на това бижу! Успех!!! :)

п.п.
Нарвалът е изключително красива и подценяване риба.

Изображение

Offtopic: покажи
Но никак не е риба. :)
Аватар
Деян
Активен

Мнениеот Sisq0 » 13 07 2017, 15:12

Деян написа:

Знам, ама ме домързя да си редактирам мнението после. :)) ::angel::
Two things that are essential to life are WD-40 and duct tape.
If it moves and it isn't supposed to, use the duct tape.
If it doesn't move and it's supposed to use the WD-40.
Аватар
Sisq0
Почитател

Мнениеот senna » 13 07 2017, 18:53

Имах удоволствието преди време да разгледам и пипна на живо, касата и базела на проекта. В доста "суров" вид бяха все още тогава, но качеството и перфекционизма вложени в тях си личаха. Радвам се, като гледам, че нещата напредват и то успешно. Не съм почитател на бронзовите дайвъри, но това изделие със сигурност ще е чест за всяка уважаваща се колекция, а и аз с удоволствие бих си купил екземпляр, че даже и бих далдисвал с него. ::thumb:: :clap:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот trk2 » 13 07 2017, 20:53

Sisq0 написа:
Деян написа:

Абе като няма риба и цацата е риба, пардон Нарвала.
Аз също видях касата, наистина безела заспива и цъка като масло, доста часовници са минали през ръцете ми, но толкова прецизен безел не бях въртял. За съжаление качеството си има цена.
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот kamikaze » 20 07 2017, 21:03

Надявам се скоро да има списък на чакащите. Колко може да струва един такъв проект?
kamikaze
Активен

Мнениеот DDimitrov » 21 07 2017, 10:38

Благодарности на всички!
trk2 написа:
Sisq0 написа:
Деян написа:

Абе като няма риба и цацата е риба, пардон Нарвала.
Аз също видях касата, наистина безела заспива и цъка като масло, доста часовници са минали през ръцете ми, но толкова прецизен безел не бях въртял. За съжаление качеството си има цена.
senna написа:Имах удоволствието преди време да разгледам и пипна на живо, касата и базела на проекта. В доста "суров" вид бяха все още тогава, но качеството и перфекционизма вложени в тях си личаха. Радвам се, като гледам, че нещата напредват и то успешно. Не съм почитател на бронзовите дайвъри, но това изделие със сигурност ще е чест за всяка уважаваща се колекция, а и аз с удоволствие бих си купил екземпляр, че даже и бих далдисвал с него. ::thumb:: :clap:

Оценката на всеки от форума, а и по принцип от всеки почитател на часовници е важна за мен, но когато хора като вас, с опит от света на часовниците го казват е доста мотивиращо за мен.
kamikaze написа:Надявам се скоро да има списък на чакащите. Колко може да струва един такъв проект?

Благодаря ти "kamikaze"! Аз живея със същите надежди, но за пореден път ще кажа, че все още нямам производител, а съответно и цена. Серията, която ми се струва най-разумна в момента е 100бр, но това води със себе си и проблемите с намиране на производител, а и както съм решил да го правя "Made in Bulgaria", става по-трудно. Ще видим как ще се развият нещата, но аз продължавам да търся....
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот Vesire » 21 07 2017, 22:06

Много се кефя на Нарвалът, жалко че изпуснах бесо-то когато си го показъл, ако пак се решиш на показност бих се радвал да го разгледам. Късмет на проекта.
Аватар
Vesire
Маниак

Следваща

Назад към Интервенции и инструменти