Втори мод - амфибия - къстъм стрелки, нов безел и циферблат

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Потребителски аватар
TheSaint
Напредващ
Регистриран: 10 06 2017, 19:31

Втори мод - амфибия - къстъм стрелки, нов безел и циферблат

Мнение от TheSaint » 17 07 2017, 17:34

Да се похваля с 2-рия си мод! :)

Този път малко по-труден - голям зор с тези стрелки! Бяха 150/90/17 уж (събрани от 2 отделни комплекта):
http://strelki.info/viewtopic.php?f=82&t=34507

Но накрая пасна само секундата стрелка - часовата беше ясно, че ще се преправя, но се наложи да се прави същото и с минутната (беше поне 1 мм отвор вместо 0.9 за каквато я купих) - дано държат. :)

А и секундната не се даде без бой - бях чел, че трябва да се подложи отдолу за да се захване (има защита от счупване), но докато не ми стигна до главата - не осъзнах...

В началото бе това:
Изображение

Изображение

Междинна обработка:
Изображение

Изображение

Изображение

Краен резултат:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За сега добре държи хаванчето, но малко ме е страх, че може да даде някой дефект вследствие на лаишките ми действия - отначало се опитвах да натикам секундата стрелка и ме е страх, че може малко да съм деформирал пластната която я притиска нагоре - сега като сверявам и връщам стрелките назад - секундната понякога спира за 1 секунда и после пак тръгва - това не беше преди така.

Също така - голям зор с поставянето на движката - хем да е издърпано навън, хем да се притиска към механизма - ужаст - така и не разбрах точно как става номера - беше голямо налучкване. ::crap::

Но като цяло съм доста доволен! ::drinks::

Потребителски аватар
TheSaint
Напредващ

Re: Втори мод - амфибия - къстъм стрелки, нов безел и циферб

Мнение от TheSaint » 18 07 2017, 12:03

Възникнаха няколко въпроса и няколко притеснения - ще се радвам ако някой отговори:

1. Как се спира механизма - изчаках търпеливо (30 часа) часовника да спре, но докато слагах движката в извадения механизъм - успях (без да искам) да го навия ръчно и вече не го чаках да спре, а работих в "движение"...

2. Сега имам следните притеснения - при рязко тръсване на ръката - секудната стрелка отива напред 5-10 секунди - като я монтирах ми направи впечателние, че стеблото й е почти на половина по-късо от оригинала и си мисля, че може да не влязла добре в остта и да "превърта" (или и нейния размер не е коректен)... Вечера отворих пак часовника да погледна дали притискащата оста пластина не е отместена - стои си добре на мястото. От какво друго може да е?

3. Ограденото зъбно колело ми се струва, че се отмества доста когато при сверяване въртя стрелките "назад" - опитах се да го стегна (винта се оказа с обратна резба), беше си стегнато добре. Така ли трябва да е, или съм строшил нещо като съм вадил слагал стеблото?

Изображение

Иначе... часовника си работи нормално (ако не се тръска яко), държи точно време, сменя дата коректно... но ме обхана някаква параноя...

Предваритено благодаря на отзовалите се! ::drinks::

otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 18 07 2017, 15:51

Има една собачка за отвързване,за да не чакаш по цели дни :) При рязко тръсване секундната стелка спира за около секунда-две при този механизъм,5-10 обаче вече ми се видят много.
Щом работи,не го барай повече :thumbup:
Offtopic: покажи
виж каква хубава гума има за оранжевия плондер Изображение
Изображение

Потребителски аватар
TheSaint
Напредващ

Мнение от TheSaint » 18 07 2017, 16:50

otof написа:Има една собачка за отвързване,за да не чакаш по цели дни :) При рязко тръсване секундната стелка спира за около секунда-две при този механизъм,5-10 обаче вече ми се видят много.
Щом работи,не го барай повече :thumbup:
виж каква хубава гума има за оранжевия плондер Изображение
Благодаря ти! Успокои ме доста! ::up::
Сега - може и да съм го тръскал 5-10 сек - та затова ми се е сторило така - не съм сигурен, че искам да пробвам пак...
Каиша наистина кефи! Замисли ме, въпреки, че чакам ей този меш:
Изображение
Но не пречи да се обзаведа и със силикона - май наистина повечко ще му тича! ::thumb::

Потребителски аватар
TheSaint
Напредващ

Мнение от TheSaint » 25 07 2017, 12:51

Даам, при рязко тръскане (нагоре надолу) наистна секудната стрелка спира за 1-2 секунди - това е нормално разбирам. Но ако рязко развъртя китката (ляво дясно и тръскам) при секудна стрелка след 1 часа по циферблата - отива направед 5 до 10 секудни понякога - т.е. до 3-4 часа по цифербалта...

Имам чувството, че като се отцепи от зъбното колело - стрелката при подходящ въртящ момент се завърта напред - може би новата стрелка е по-тежка в края си, но не мога и да сравнявам, защото не ми беше хрумвало преди да правя такива тестове. :) Както и да е, не пречи - трябва да се старая за да постигна тоз ефект...

Иначе издържа най-тежкия от всички стрес тестове - ей тоя убавец от снимката по-долу го беше съборил от бюрото и горката амфибийка беше паднала по "очи" (стъкло) на теракота !
Не му бяха окапали стрелките - та изпитах странна смесица на гняв/уплах и задоволство едновременно! :(( ::yahoo::

Изображение

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”