WPP - Chronograph

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Потребителски аватар
DDimitrov
Активен
Регистриран: 24 09 2010, 10:09

WPP - Chronograph

Мнение от DDimitrov » 20 08 2017, 12:14

Здравейте,
За съжаление проекта ми "NARWHAL" отива в далечното бъдеще и за сега няма изгледи да го реализирам. Причините са в сложната изработка и липсата на истински технически чертежи. Срещата ми с един машинен инженер ме върна обратно на чертожната дъска и ме хвърли в дълбок размисъл относно това, че си нямам и идея как се подготвя техническа документация.
Така или инъче в главата ми има достатъчно проекти, които да заемат мястото на първи проект и "WPP-Chronograph" е поредният такъв. Не обещавам че ще го реализирам, но обещама да опитам. След две седмици "дизайнерствуване" достигнах до това:
Хронографска стоманена каса пригодена да приеме 7750. Размерите още ги уточнявам след консултация с колега от форума, като ще се въртят около 43мм диаметър и 13.5мм дебелина. Светлият отвор ще е около 33мм, а показаният цифер е само "плейсхолдър". Ще се опитам в мой стил да представя многослоен циферблат с интересн дизайн и изцяло авторски стрелки.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Близките дни ще представя и 3Д принтиран прототип на касата, която очаква боадисване защото материала не е подходящ за снимки.
....следва

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Re: WPP - Chronograph

Мнение от Torro » 20 08 2017, 12:29

Идеята е страхотна! Пожелавам ти да стигнеш успешно да края!
И едно предложение. Ако можеш да съчетаеш касата освен за 7750 и за Seagull-ST19. "Китаецът" има подобно разположение , не е никак лош механизъм и е финансово достъпен. Разбира се са важни присъединителните размери, но можеш да го разгледаш. Субдиалите при ST19 са разположени по друг начин, спрямо даденият компютърен проект, но мисля, че с използването на два субдиала, в случаят да се паднат отгоре и отдолу ще се получи добре композирана конструкция.
Успех!

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 20 08 2017, 13:37

Симпатично зайче :)
Оригинално хрумване за захват и контра на ушичките- поздравления!
Бутоните ще издържат ли страничното натискане.
Дата на 12 часа трудно ще намериш, може да се наложи да печаташ твоя, или пък просто да сложиш на 6.
Помисли и за бутон на 7 часа, че ще искам ратрапанте :)
Вътрешния ринг между безела и стъклото какво представлява?
Идеята на Торо не е лоша, но ще трябва да се преработи проекта. Средната част да се изтъни с по 0,8 мм от двете страни и да се правят два комплекта, капака и безел, един като тези и един по-високи.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
DDimitrov
Активен

Мнение от DDimitrov » 20 08 2017, 18:13

Благодаря ви!
Касата първоначално беше предвидена да приеме азиятският 7750 -3LZF2, a разликата между него и оригинала e 0,2мм във височина, така че няма да има проблем при монтаж на бюджетен механизъм. Относно ST19, трябва да се тества, защото ъгъла под койта са разположени хронографските бутони е различен, както и височината на ремонтуара.
Коце, не съм тествал дали бутоните ще издържат на аксиално натоварване, но ще се пробвам да го проиграя в симулатора на Solidworks.
Относно датата - да, ще трябва да се напечат нова, за да пасне на дизайна. Ако се окаже сложно, ще трябва да направя компромис. Не знам на какво казваш "вътрешен ринг между безела и стъклото", но подозирам че отговора е- фланец за циферблата.
Бутон за ратрапанте може да се добави винаги. Ексклузивно!! :wink:

Потребителски аватар
DDimitrov
Активен

Мнение от DDimitrov » 11 09 2017, 07:15

Малко напредък по проекта.
Поиграх си с дизайна на циферблата, като го направих три-пластов:
Изображение
Изображение

Преди около две седмици бяха готови и 3Д-принтовете, а вчера успях да подготвя единият за боядисване. След черният грунд предстои боядисване с метализирана боя, която трябва да наподобява неръждаема стомана:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Sisq0
Почитател
Регистриран: 12 06 2017, 11:00

Мнение от Sisq0 » 11 09 2017, 07:30

Обмислял ли си вместо числа за часовете да има някакви по-минималистични индекси? И за премахване на датата. Може би ще поизчисти доста визията на цифера. Малко храна за размисъл. ;)
Two things that are essential to life are WD-40 and duct tape.
If it moves and it isn't supposed to, use the duct tape.
If it doesn't move and it's supposed to use the WD-40.

Потребителски аватар
DDimitrov
Активен

Мнение от DDimitrov » 11 09 2017, 09:42

Благодаря за мнението!
Мислил съм за индекси вместо цифри, но не и в посока минимализъм. Честно казано, този проект като наследник на "Tribute to Molnija" , не беше замислен да е "изчистен", а и касата не предполага по-семпъл дизайн. Относно датата, може и да отпадне, но ще е поради технически причини ако не ми се получи препечатването и. Нещата се движат бавно за сега, като тепърва предстои да се тества конструкцията на бутоните. Дизайна на циферблата и стрелките не е окончателен и подлежи на ревизия или поне на още 2-3 вариянта.

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”