Търся „универсална” смазка за часовници

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Търся „универсална” смазка за часовници

Мнениеот Волк » 29 09 2017, 21:54

Търся нещо като „универсално” масло за часовници.Наясно съм с факта,че е невъзможно да се използва една универсална смазка за всички елементи на часовника,но съм все още начинаещ и търся нещо средно,което да става за целия часовник.Цената също е от значение/студентите сме така ::drinks:: /.Благодаря предварително.Приемам също така и съвети :)
Волк
Новобранец

Re: Търся „универсална” смазка за часовници

Мнениеот DoctorPhill » 29 09 2017, 22:01

Самата процедура на смазване изисква специални инструменти и разглобяване и почистване на калибъра преди това .Не е за непрофесионалисти .
May the bridges I burn light the way .
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Мнениеот Волк » 29 09 2017, 22:19

Да и това ми е ясно,но все пак нали всеки е бил в началото „непрофесионалист”.Просто имам една учебна машинка за проби-грешки и така.Благодаря за мнението :)
Волк
Новобранец

Мнениеот DoctorPhill » 29 09 2017, 22:27

Не може просто да му капнеш тук-там ,не се смазват като панти и тн . :)
May the bridges I burn light the way .
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Мнениеот Seikosha » 30 09 2017, 00:34

Трябва да се предположи,че колегата е наясно,че да мажеш нещо,трябва да достигнеш до мястото за мазане. Така ,че няма нужда да му казваме ,че трябва И да разглобява. Ако нещото за мазане не е с големи претенции и десетина титли в паспорта, а нещо по-дървено ,като по-стари винтижи, руски или каквито и то били други и ако не се гони някакъв рекорд, аз и до сега си ползвам едно хубаво английско масло за шевни машини,подарък от приятел и не съм имал никакви проблеми до сега и то неща смазани преди 3-4г. цъкат ,та хвъркат. Това е кондиката - хубаво фино машинно масло и хич да не ти пука,мажи,но пестеливо, да не се олееш,че е с обратен ефект. :))

П.П. Ако не знаеш къде точно да мажиш филията,има достатъчно теми за това, а и клипове в тубата, общо взето е там,където има триене,гениално ,нали ? :) Успех ::thumb::
П.П.П. Между другото,каква е тренировъчната машинка?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот Волк » 30 09 2017, 01:15

Здравей най-напред и благодаря за топлото посрещане.Разбирам че прекаляването води до обратен ефект и съм що-годе наясно с нещата.Относно маслото-значи ще свърши работа най-обикновено машинно масло?А машинката е от прословутите Молнии-нищо особено 3602,но с малката каса от тези,които са за експорт/тази,която си нося с вълците отзад още не съм събрал кураж да ѝ направя профилактика,но тя така или иначе си цъка доста добре за сега :D.
П.П:Също така бих бил благодарен ако ми препоръчате сносни отвертчици на добри пари :)
Поздрави!
Волк
Новобранец

Мнениеот Seikosha » 30 09 2017, 01:56

Ехааа,точно си избрал опитният материал. Хем е с по-големи размери,хем не е сложен и точно с едно масло ще можеш да го подкараш. Ако още не си го разглобявал, прави снимки на всяка операция при разглобяването,после ще гледаш и ще сглобяваш по обратният ред,иначе може да се объркаш. Всичко да измиеш в аптекарски бензин,или с обезмаслител,но с обезателно хубаво изплакване и подсушаване, да не останат мазнотии. Масло ще търсиш за удобство по онлайн магазините,гледай да не е от най-евтините. Часовникарски отвертки както ги обявяват със стотици по обяви ,не вършат работа, защото не са чсовникарски,а просто за фина механика. Има само едни на ниска цена
http://bestsellbg.com/products/instrume ... etail.html
които ще ти свършат на първо време работа,най-малката е 0.8мм, а ти трябва за в бъдеще и непременно поне 0.6мм, но сиромах човек жив дявол :)) вземаш шкурка ,или фина пиличка и си докарваш каквото ти требе.

Почвай, а в движение -питай,няма начин да няма начин да не стане ::thumb::
Seikosha
Маниак

Мнениеот Волк » 30 09 2017, 02:23

Благодаря за благите думи,колега /все пак съм се хванал с този занаят вече :D/.Ами направил съм няколко "сборки-разборки" от-до и нямам проблеми с разглабяне и тем подобни.Машинката за начинаещ е перфектна,точно както ти спомена,тъй като е с доста големи размери.А бензина го налях от бензиностанция /ей какво нещо е тая "изобретателност :D/.Моите отвертки ежедневно ги минавам на водните шкурчици и спестяват доста псувни така,но смятам да взема тези от линка по-горе,заедно с някакво масло средно качество.Относно екстрактора за стрелки не виждам смисъл да взимам защото имам крива пинсета,която си върши доста добре работата /знам за слагането на листче м/у циферблата и стрелките с оглед на това да не се драска :)/.

П.П:На тази учебната машинка и трябва едно здраво балансче ама тия баланси за Молния скоро ще станат колкото килограм чисто злато :D :D
Волк
Новобранец

Мнениеот ajovev » 06 11 2017, 16:44

Много интересна тема и за мен. И аз си мисля за нещо подобно, понеже ми е интересно и искам да си ги профилактирам и смазвам сам, имам доста китайски механични.
За махането на стрелките какво мислите с 2 бръснарски ножчета от двата края да се надигнат? Разбира се, механизма трябва да е захванат за държач. Мисля да си поръчам някакъв държач и отвертки от Алиекспрес, а масло - имам едно за фина механика за шевни машини. Засега гледам клипчета в ютуб само.

https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 61218.html
https://www.aliexpress.com/item/2Pcs-Lo ... 12233.html
ajovev
Напредващ

Мнениеот ajovev » 02 04 2018, 20:14

Отвертките от Али се оказаха добри засега :).
А тоя бензин от бензиностанцията в какъв съд го наля? Предполагам някаква туба за бензин. А след това как точно го ползваш за почистването на частите - в буркан стъклен с метална капачка ли го изливаш, питам защото пАрите му освен че са вредни са и избухливи, да не стане някое наелектризиране на капачката на съда ::crap:: Съответно ако е аптекарски бензин по-добре ли е от тази гледна точка с пАрите му и в какъв съд се накисват частите, бурканче добре ли е? Също така след като се накиснат за 1 ден бензина хвърля ли се и къде?? Доста въпроси, но мисля са важни за безопасността.
ajovev
Напредващ

Мнениеот Seikosha » 02 04 2018, 21:07

Ти сигур се шегуваш :))
Seikosha
Маниак

Мнениеот Liani » 02 04 2018, 23:52

Универсалната смазка вече е ясна. Нещо с почистването се губят нещата. :)
Бензина се взима от аптеката, не от бензиностанцията!
Изображение

ajovev, слагаш бензин в едно бурканче, възможно по-малко и поставяш в него частите. След като се накиснат добре, вадиш частите една по една и започваш да чистиш ръчно там където е останала мърсотия. Всичко трябва да е чисто преди поставянето на новата универсална смазка! Добре е да има още едно бурканче с бензин. Там слагаш вече поизчистените части за още по-добър резултат.
После можеш при събирането на механизма да мажеш с масло.
Liani
Активен

Мнениеот Bartek » 03 04 2018, 08:57

Темата някак ми навя асоциации на - Брашнооо, олиоо, пудра захар, жълт кантарион, какао, още какао...но всичко е точно!
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот ajovev » 03 04 2018, 11:05

Liani, много благодаря за напътствията. Оценявам помощта! Никой друг не даваше практически съвет за тази част, или не знаят или не искат да споделят :D Ще се пробва това, по някое време.
ajovev
Напредващ

Мнениеот otof » 03 04 2018, 17:54

Seikosha написа:Ти сигур се шегуваш :))

Аз пък точа от Трабанта,готов смазан,ама само зимата,на минус :silent:
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот trk2 » 04 04 2018, 10:35

За маслото дръж Сейкоша- тук съвет не мога да ти дам. В съседния форум съм чел за някакво чудодейно масло.
Аз използвам швейцарски и трябва да ти кажа, че резултата не е добър- значи зависи от уменията.
Почистването с чист бензин накисване и четчица. Хубаво е да си вземеш и часовникарски пластелин rodico
Ето поредност на сглобяване и разглобяване, плюс указания къде се маже. https://www.eta.ch/swisslab/6497/6947.html
За смазването си вземи часовинкарски игли има ги в интерент, 3- 4 размера. Хубаво е да имаш и държач.
И да не збаравяме лупата 2х с тел да ти я дължи на окото.
Ако нямаш пари за игли може да си направиш инструмент с косъм от четка за зъби.
Най-трудно се смазват лагерите на баланса и анкъра.
На входящия палет се слага толкова малка капчица, че да се закрепи само на импулсната повърхност на палета- пряват се четри цъкания и пак се слага капката и така обощо четири пъти.
Колкото до баланса питай часовникари, все още се намират в доволни количества. Имай на предвид, че молниите са различни размери и съответно балансите се различават.
Успех ::drinks::
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот nevenbekriev » 04 04 2018, 21:59

Темата е абсурдна, но все пак, ако някое масло трябва да се нарече универсално, трябва де е Мьобиус 8000. То е минерално, има отлични мажещи свойства и се използва за палетите на анкера и камъните на баланса.
Първо - часовникарските масла биват минерални и синтетични. Минералните имат свойството да се желират за 3-4 години. Синтетичните не си променят свойствата, но пък за сметка на това се изпаряват без остатък примерно за същия срок. Много хора си мислят, че като намерят масло с подобна консистенция и мажещи свойства като на часовникарските, могат да го ползват за мазане на часовници, и че часовникарите са гадна мафия, която използва нарочно направени масла, изискващи профилактика на 4-5 години. И като използват примерно автомобилно 1W40 синтетично, вече са намерили вечното идеално масло...
Основната черта на часовникарските минерални масла (от бедрена кост на швейцарски крави) е да не се разтичат от камъка, лагера или въобще от мястото, на което са сложени. За проба се поставя капка на чисто стъкло и размерът и се следи в продължение на месеци, трябва да не се увеличава. А сложете капка моторно масло на стъкло и гледайте за колко време ще си остане на мястото... Ако маслото изтече от лагера или камъка за няколко дена, после следва само сухо триене. Синтетичните масла нямат това ценно свойство и затова не се използват самостоятелно, а след епиламиране на мястото, на което се слагат. Използването на епилама не е точно за любители...
Иначе, за самообучение примерно, може да се ползва машинно масло за шевни машини, вретенно, моторно и каквото още ви дойде на ум...
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот trk2 » 05 04 2018, 12:34

Това ли е епиламата https://www.cousinsuk.com/category/moebius-fixodrop-fk и защо не се препоръчва за любители ?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Scandinavian » 05 04 2018, 12:50

nevenbekriev написа:Темата е абсурдна, но все пак, ако някое масло трябва да се нарече универсално, трябва де е Мьобиус 8000. То е минерално, има отлични мажещи свойства и се използва за палетите на анкера и камъните на баланса.
Първо - часовникарските масла биват минерални и синтетични. Минералните имат свойството да се желират за 3-4 години. Синтетичните не си променят свойствата, но пък за сметка на това се изпаряват без остатък примерно за същия срок. Много хора си мислят, че като намерят масло с подобна консистенция и мажещи свойства като на часовникарските, могат да го ползват за мазане на часовници, и че часовникарите са гадна мафия, която използва нарочно направени масла, изискващи профилактика на 4-5 години. И като използват примерно автомобилно 1W40 синтетично, вече са намерили вечното идеално масло...
Основната черта на часовникарските минерални масла (от бедрена кост на швейцарски крави) е да не се разтичат от камъка, лагера или въобще от мястото, на което са сложени. За проба се поставя капка на чисто стъкло и размерът и се следи в продължение на месеци, трябва да не се увеличава. А сложете капка моторно масло на стъкло и гледайте за колко време ще си остане на мястото... Ако маслото изтече от лагера или камъка за няколко дена, после следва само сухо триене. Синтетичните масла нямат това ценно свойство и затова не се използват самостоятелно, а след епиламиране на мястото, на което се слагат. Използването на епилама не е точно за любители...
Иначе, за самообучение примерно, може да се ползва машинно масло за шевни машини, вретенно, моторно и каквото още ви дойде на ум...

Факт е колега, чсовникарите сте "гадна мафия", която работи в комбина с производителите на часовници, на масла и др консумативи и се възползвате от психичните отклонения на бедните формуци, ама съм се убедил, че без вас не може, ако искаш нещата да са перфектни. ::drinks::
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 05 04 2018, 23:29

trk2 написа:Това ли е епиламата https://www.cousinsuk.com/category/moebius-fixodrop-fk и защо не се препоръчва за любители ?

Да, това е. На последната снимка има едно шишенце със специална капачка-кошничка, в която се поставя детайла, а в самото шише - епиламата. Обръща се наопъки за да се намокри детайла и после се изправя за да се отцеди и остане на тънък филм...
Нед съм работил никога с епиламиране, просто часовниците, с които се занимавам, не го изискват. Едва ли е трудно или сложно, но сигурно има някакви тънкости. В руския форум имаше снимки на напълно унищожени от износване след една година работа детайли поради епиламиране, вероятно неправилно направено...
nevenbekriev
Маниак

Следваща

Назад към Интервенции и инструменти