!!!Въпрос за мнения!!!

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Потребителски аватар
diran
Маниак
Регистриран: 30 01 2010, 13:46
Контакти:

!!!Въпрос за мнения!!!

Мнение от diran » 11 10 2017, 12:16

Понеже имам мнение по въпросите, но то са си мои, ще запитам аудиторията.
Моля, ако може мненията да са арументирани.

Колко от вас знаят за какво служи въртящият се безел?
Колко от вас са го ползвали някога?
Колко от вас са имали проблем с въртящ се безел?
Сега основния въпрос.
Въобще да се мъчим ли да правим тази безмислена екстра вурху часовниците си ние тук ОПГто.
Благодаря предварително на всички.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Re: !!!Въпрос за мнения!!!

Мнение от Vesire » 11 10 2017, 12:27

аз знам за какво и как се ползва, не го ползвам, може би и затова не съм имал проблем никога с никой от часовниците.
Успех с начинанието

Потребителски аватар
SHARKY
Маниак
Регистриран: 29 01 2012, 20:09

Мнение от SHARKY » 11 10 2017, 12:57

Vesire написа:аз знам за какво и как се ползва, не го ползвам, може би и затова не съм имал проблем никога с никой от часовниците.
Успех с начинанието
::up::
От друга страна е ефектен елемент, който придава на часовника изглед на инструмент и известна масивност.

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 11 10 2017, 13:22

според мен, въртящият се безел не е задължителен за всеки вид часовник, както ги праскат напоследък микротата, дори без безел с деления, часовникът пак е красив и дори се обръща внимание на други по важни детайли, като циферблат и геометрия на касата. В определени модели безелът само пречи, това е моето мнение.
...go forward...

Потребителски аватар
nvelikov
Почитател
Регистриран: 28 06 2016, 10:34

Мнение от nvelikov » 11 10 2017, 13:47

И аз имам доста часовници в безел, знам как се ползва, но го ползвам много рядко. Друг момент е, че самият безел си придава съвсем друго и спортно излъчване на часовника. Виж за дрес часовник безела няма място на него. Виж Одемар Пиге Ройал Оук какъв интересен безел има, и не служи за нищо - просто е като компонент на касата. Много други също го правят неподвижен. Важното е като погледнеш един часовник да те удовлетворява визията му. Всеки има различен вкус и няма как да угодиш на всички. Имам един ЛИП, който беше с ужасно надран безел и аз спонтанно реших, че ще си поиграя с него и самия ефект, който постигнах (за вас може да е недодялан), но мен лично много ме радва!
Никога не бъди точен – губиш много време, докато чакаш другите.

Потребителски аватар
nvelikov
Почитател
Регистриран: 28 06 2016, 10:34

Мнение от nvelikov » 11 10 2017, 13:50

Изображение
Никога не бъди точен – губиш много време, докато чакаш другите.

Потребителски аватар
RuKo
Маниак
Регистриран: 04 02 2011, 12:23

Мнение от RuKo » 11 10 2017, 13:51

Въртящия безел най-често се ползва някой да ти го врътне и ти после да се дразниш, че не стои правилно :D
https://www.youtube.com/watch?v=3kE6neIYcPY

Потребителски аватар
Bartek
Маниак
Регистриран: 30 01 2011, 11:51

Мнение от Bartek » 11 10 2017, 14:15

Еми зависи от часивника и скалите които има на безела. Моите са предимно дайвъри, на които има разграфен 60 минути, които служат за бързо настройване на времето и бърза очетливост пд вода. Завърташ безела към голямата минутна стрелка на 30 и започва веднага отброване на 30 мин. Използвал съм го за засичане полувремето на футболен мач. Сега на X-Wind-a имам някакви аритметики, ама не ми се занимава да го разучавам. Общо взето едва ли някой го използва пълноценно. Според мен, ако е по изчистен цифера, може да има безел и обратно, ако е хронограф, няма нужда от излишни кичове. Като цяло повече маркетинг, отколкото практичност.
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 11 10 2017, 15:09

ivanovnov написа:според мен, въртящият се безел не е задължителен за всеки вид часовник, както ги праскат напоследък микротата, дори без безел с деления, часовникът пак е красив и дори се обръща внимание на други по важни детайли, като циферблат и геометрия на касата. В определени модели безелът само пречи, това е моето мнение.
не съм се изразил ясно, исках да кажа, че на мен ми харесва статичен масивен безел без индекси по него, точно тип Пиге, Наутилус, Панераи, Хелберг Н1, нямах предвид за каса без безел (тип авиатор или дрес) ::drinks::
Последна промяна от ivanovnov на 11 10 2017, 15:46, променено общо 1 път.
...go forward...

Потребителски аватар
Orack
Маниак
Регистриран: 13 01 2016, 17:13

Мнение от Orack » 11 10 2017, 15:29

Знам за какво се използва и не, никога не съм го използвал на нито един от часовниците. Относно проблемите - не знам как е при другите, но след море, под безела е пълно с пясък и последващо въртене преди разглобяване и почистване е немислимо. Така че за мен екстрата въртене е ненужна. Разбира се на касите, които си изработил наличието на безел като цяло си е направо задължително, но мисля че не това е питането.
От друга страна ако не се върти, наистина както казва колегата ivanov няма нужда от индекси - като бих добавил Maranez към горе изброените.

Потребителски аватар
Sisq0
Почитател
Регистриран: 12 06 2017, 11:00

Мнение от Sisq0 » 11 10 2017, 16:45

Аз пък го използвам доста често по предназначение, но не в естествената му среда (под вода). По-удобно ми е да си гледам часовника, отколкото да вадя постоянно телефона от джоба. Не съм имал проблеми досега.
Дали да го има зависи изцяло от формите и стила на касата. Примерно при каса тип панерай няма да ми липсва въобще... всъщност с или без подвижен безъл не ми е фактор при решение дали да си купя някой часовник. :)
Two things that are essential to life are WD-40 and duct tape.
If it moves and it isn't supposed to, use the duct tape.
If it doesn't move and it's supposed to use the WD-40.

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 11 10 2017, 17:01

Ползвам въртящият се безел почти ежедневно, а през годината ми се случва да го ползвам дори и за дайвърското му приложение.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 11 10 2017, 18:53

Според мен, от днешна гледна точка е толкова смислен, колкото лунната фаза, че даже и хронографа. Айде сега, използувате го, колко го използувате? Освен да си го щракате да видите колко мазно се върти, или да не е запекъл. Или за професионално гмуркане, за кеф, ако няма някой модерен с дигитални показания. Изначално смисъла му е в дайвърите. Даже и там не е много добре да е отвън, предпочитам вътрешния въртящ безел на ИВЦ Акватаймер 2000 м. под стъклото. Плъзга се и щрака много хубаво на рубинените лагери :))

И до тук с това ::angel::.

Ако се обърнем към историята, на която се крепят изобщо механичните часовници, нещата май стават съвесем други ?

Хората са правили чудесии и браво на тях. Все едно да отречем какво са правили тогаз, Бланкпен Fifty Fathoms 1953 г, Събмаринер 1954 ли беше, пак Ролекс turn-o-graph, таткото на Съб-а, още преди Бланкпен-а, Doxa-та и тя горе долу по същото време, Навитаймера и той. При Навитаймер въртящия безел има също толкова смисъл, колкото другата вакханлия и сметки по циферблата му. Какво, да го забравим ли, все е дно е нямало Навитаймер? Дето такива модели като Навитаймер и Събмаринер крепят Брайтлинг и Ролекс и досега.

И ако се върнем още по назад, патента за въртящия безел е на Weems още от 1929 г. И Лонжин, и Ролекс още 1938 г. има модел на база този патент, Centregraph. После след 1-2 години имат един Zerograph. Доста преди дайвърите. Не слагам снимки, че набързо, но всеки може да ги намери или ги знае.

Това само лична гледна точка. В този смисъл, защо не въртящ безел? Ако има все пак някаква функция и смисъл, колкото и да е глупава. Ей така, като закачка с историята, няма лошо. Като другите такива дивотии по механичните часовници, във времето на айфоните.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 11 10 2017, 19:51

diran написа:...Колко от вас знаят за какво служи въртящият се безел?
Колко от вас са го ползвали някога?
Колко от вас са имали проблем с въртящ се безел?
Сега основния въпрос.
Въобще да се мъчим ли да правим тази безмислена екстра вурху часовниците си ние тук ОПГто.
Благодаря предварително на всички.
1. Ще трябва да ни броиш! :))
Аз специално си мислех, че знам. Е, да... ама не! Принципно служи за бързо измерване на интервали от изминало време, без да се налага човек да си играе с курдисване от коронката или да се помни стартовата позиция на стрелките в началото на измерването и да се изчислява в краят му. Подобна е функцията и на хронографа но вече, като компликация. С безела е просто и ефективно. При гмуркане е особено удобно, заради бързата четимост. Обаче, кой в днешно време се гмурка разчитайки да засече времето си на престой под вода с механичен часовник, като оборудване. Май никой, или пък се слага такъв за "келешлък" само. Едностранното въртене е именно застраховка, че няма да се случи случайно преместване и гмуреца да си газира кръвта или да свърши въздуха в бутилката. Дотук добре, ама ей това го имам от сума ти време и до ден днешен не знам как се ползва. Обратно разграфен двупосочно въртящ се безел.
Изображение
2. Пак ще ни броиш. :)
Аз си го ползвам. Когато искам ровко яйце задължително. :)
3. Не съм имал проблем, ама аз си ги мия редовно саатите. Засега поне и да не чуе дявол! :)
На основният въпрос.
Да, струва си. Ако ще е гарга, да е ... Щом ще е "дайвър" въртящ се безел със скала му е отличителна черта. И да, безсмислено е. Точно толкова, колкото е "безсмислен" и един професионален инструмент от този тип в наше време. Просто защото е ненужен. Което не важи за нас "болните", за които живота без часовничето на китката или часовничетата в кутията е немислим. :))
::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 11 10 2017, 20:01

Когато говорите за безел,направете си труда да избягате от собствените си клишета. Всичко живо до сега говори за въртящи се ,цъкащи в едната .или в двете посоки ,целите натруфени с надписи и цифри безели,каквито би трябвало да има в професионалните уреди и часовници, а безела по принцип е пръстена който държи стъклото. Всеки часовник с поставяне на циферблата с механизма от горната страна,има безел,а тези със задно "зареждане" нямат,или ако имат е поради някаква специфика на модела. Ненавъртяхте се :lol:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 11 10 2017, 20:05

Да, прав си. Оклишихме се яко. :) ::drinks:: Но се подразбира, какво има в предвид автора. Въртящ се, подвижен демек, вместо фиксиран. И със скала, т.е. с функция.
::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 11 10 2017, 20:26

А аз мисля,че Диран има на предвид нещо което е точно обратното :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
diran
Маниак
Контакти:

Мнение от diran » 11 10 2017, 21:36

Ще трябва да внеса разяснение защото въпроса не е зададен правилно.
Ще започна от там,че изработването на еднопосочно въртящ се безел с кликове в условие на микро работилница утроява производствените разходи на средства и особенно на труд, които смятах да си спестя.
Изхождайки от убеждението си че това е напълно безмислена кичория, но четейки тук оставам с впечетлението, че няма да мина без това.
Притеснява ме крайната цена на продукта. Имам лимит от цена които съм задал като средна стойност, но и това няма да стане.
От тук следва да се разработят няколко грейда на един и същи модел на всеки по вкуса и според възможностите.
Пример.
Базов модел включващ
Каса бронз
мех. 6497 азия.
стъкло. минерал.
Каиш по избор от наличните на пазара.
От тук нататук който каквото иска и колкото може.
Каса/ Алуминиево железен бронз, сребро или злато всички цветове.
Безел. Фиксиран, свободно въртящ се или с клик.
Мех. ЕТА 6497..98. 2824. 2892.
Каиш Къстъм от колеги във форума.
сапфир
Циферблатите са обвити в мъгла за момента.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян

Потребителски аватар
ivo p
Маниак
Регистриран: 20 09 2014, 11:31

Мнение от ivo p » 11 10 2017, 21:52

Е значи говорим все пак за въртящ се безел.

Тогаз да си дам и аз мнението.
Ако ще е касата от другата тема- на мен ми идва доста грубовата, като за инструмент, та въртящ се безел ще я допълни.

Иначе, аз използвам безела всеки ден, от секундант на жената за готвене " засечи 20 мин, засечи ....", до седенето на децата в морето или банята, пътуването до работа.

Дори да съм честен, на дайвърите с хронограф, повече използвам безела, много лесно се чете.

Иначе никога не съм имал проблем с въртенето, дори след море.
Да и знам за какво е, но аз си имам мой предназначения за безела.

Иначе, да не пиша врели некипели, за мен без безел- ще е супер - една лека пилотска каса в сребро, тогава не ми трябва безел а просто една ета 6497

Потребителски аватар
diran
Маниак
Контакти:

Мнение от diran » 11 10 2017, 22:00

ivo p написа:Е значи говорим все пак за въртящ се безел.

Тогаз да си дам и аз мнението.
Ако ще е касата от другата тема- на мен ми идва доста грубовата, като за инструмент, та въртящ се безел ще я допълни.

Иначе, аз използвам безела всеки ден, от секундант на жената за готвене " засечи 20 мин, засечи ....", до седенето на децата в морето или банята, пътуването до работа.

Дори да съм честен, на дайвърите с хронограф, повече използвам безела, много лесно се чете.

Иначе никога не съм имал проблем с въртенето, дори след море.
Да и знам за какво е, но аз си имам мой предназначения за безела.

Иначе, да не пиша врели некипели, за мен без безел- ще е супер - една лека пилотска каса в сребро, тогава не ми трябва безел а просто една ета 6497

Говорим за моделите с безел.
Дайвъри, спортни и полуспортни.
Пилотски и Дрес не се коментират.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”