Добавяне на стомана по касата

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Потребителски аватар
sickdog
Напредващ
Регистриран: 15 06 2017, 09:10

Добавяне на стомана по касата

Мнение от sickdog » 03 11 2017, 10:00

Здравейте колеги,

преди време бях попадал, на възтановяване на мн дълбоко наранени и чукнати стоманени каси. Забелязах, че с нещо като с лазер добавят метал в дупките, като после полират и часовника остава и без следа от удъра. Стана ми любопитно, тази технология дали я има в нашите географски ширини, или много смело питам за такива иновации у нас :)
Последна промяна от sickdog на 04 02 2018, 19:46, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Re: Добавяне на стомна по касата

Мнение от otof » 03 11 2017, 10:22

sickdog написа:Здравейте колеги,

преди време бях попадал, на възтановяване на мн дълбоко наранени и чукнати стоманени каси. Забелязах, че с нещо като с лазер добавят метал в дупките, като после полират и часовника остава и без следа от удъра. Стана ми любопитно, тази технология дали я има в нашите географски ширини, или много смело питам за такива иновации у нас :)
Къде го забеляза този лазар?
Изображение

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 03 11 2017, 11:06

Предполагам е нещо на принципа на наваряването и последващо изглаждане и полиране, но машината е в размери подходящи за работа с малки детайли.

Потребителски аватар
Orack
Маниак
Регистриран: 13 01 2016, 17:13

Мнение от Orack » 03 11 2017, 11:40

Абе една СТОМНА с руйно вино винаги върши работа. Драскотините спират да се виждат :)) :)) :))

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 03 11 2017, 11:44

Айде неделя идвай, ще полираме драскотини

Потребителски аватар
SHARKY
Маниак
Регистриран: 29 01 2012, 20:09

Мнение от SHARKY » 03 11 2017, 12:12

Vesire написа:Айде неделя идвай, ще полираме драскотини
С лазер или със стомна? ::angel::

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 03 11 2017, 12:13

Ето този примерно реставрира и наварява каси стомана, злато и титан с лазер. Преди време се интересувах за да махна едни гравирани посвещения на капак стомана, но не се разправях повече. Някъде четох и че по този начин хрома от сплавта може да избяга към краищета на разтопения материал и евентуално да се вижда като окантовка с лека промяна на цвета. Клкото и да е малък участъка. И да наруши корозионната устойчивост на останалата част от материала. Но дали е така...

http://www.wehpke.de/

Toshiro
Маниак
Регистриран: 26 06 2014, 12:23

Мнение от Toshiro » 03 11 2017, 12:22

Torro написа:Предполагам е нещо на принципа на наваряването и последващо изглаждане и полиране, но машината е в размери подходящи за работа с малки детайли.
От високата температура няма ли да стане на дъга касата? Цветово имам предвид.
П.П.: Не прочетох това мнение -
phil05 написа:Ето този примерно реставрира и наварява каси стомана, злато и титан с лазер. Преди време се интересувах за да махна едни гравирани посвещения на капак стомана, но не се разправях повече. Някъде четох и че по този начин хрома от сплавта може да избяга към краищета на разтопения материал и евентуално да се вижда като окантовка с лека промяна на цвета. Клкото и да е малък участъка. И да наруши корозионната устойчивост на останалата част от материала. Но дали е така...

http://www.wehpke.de/
- което обяснява още по-подробно какво се случва.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 03 11 2017, 20:56

Първо, предлагам колегата автор да оправи заглавието на темата. Наша милост работим с дамаджани предимно (поздрав към радетелите за изчистване на българският език от турцизми). :) ::drinks::
А по същество, лазерното наваряване е сравнително нов метод и технология с редица предимства пред традиционните методи. Особено, когато и както отбеляза Вальо иде реч за часовникова каса. Нещо изключително фино и специфично.
Ето линк, към статия, където е подробно обясненно
http://mech-ing.com/journal/papers/42.pdf
и конкретно на въпроса, дали у нас се предлага тази сравнително нова услуга
http://www.hofmannconsult.net/bg/
::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 03 11 2017, 23:02

senna написа:Първо, предлагам колегата автор да оправи заглавието на темата. Наша милост работим с дамаджани предимно (поздрав към радетелите за изчистване на българският език от турцизми). :) ::drinks::
...
:))
Offtopic: покажи
Що, супер си е стомната за наливна бира, не се бях сетил, перфектни студоизолацонни качества ::up::. Супер идея, че какво ли не слагат вътре, вода, сирене в стомна ... Имам една хем стара, хем голяма :). Освен дамаджаната ::angel:: ::drinks::

Изображение
ПП. Вярно че часовник, тънка работа, но щом има метод, сигурно майсторите знаят какво да правят. Във всички случаи е по - добре, отколкото дупка на някой кант или лъг, или някое посвещение, като от сестра му на Манго от актуалния виц във фън темата :)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 04 11 2017, 16:54

Между другото тук също се споменава за добавяне на материал с лазер при по дълбоки драскотини, за "да се доближи колкото може повече" ::angel:: до оригиналния вид. В 07 Refinishing

https://www.audemarspiguet.com/en/servi ... e-service/

Потребителски аватар
sickdog
Напредващ
Регистриран: 15 06 2017, 09:10

Мнение от sickdog » 04 11 2017, 17:35

Дам, щом AP го прилагат, значи това ще е бъдещето.

Потребителски аватар
ceramosi5
Маниак
Регистриран: 20 09 2010, 21:27

Мнение от ceramosi5 » 04 11 2017, 17:39

Има такова нещо, казва се лазерно напластяване или наслояване, не съм сигурен точно как беше. За един уред в София съм сигурен, за другаде не знам. Напластяват се почти всякакви материали.

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”