Взаимозаменяемост на ЕТА 2824 с ЕТА 2836/46

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Взаимозаменяемост на ЕТА 2824 с ЕТА 2836/46

Мнениеот penchod » 12 03 2018, 16:00

Здравейте,
От известно време насам ми се върти проект за сглобяване на часовник, тъй като имам един механизъм ЕТА 2846. Вече съм се спрял и на останалите компоненти. Въпросът ми е дали този механизъм ще пасне в каса предназначена за ЕТА 2824, както и дали стрелките предназначени за 2824 ще паснат на този механизъм. Предварително благодаря на отзовалите се.
penchod
Активен

Re: Взаимозаменяемост на ЕТА 2824 с ЕТА 2836/46

Мнениеот Torro » 12 03 2018, 18:28

Би трябвало да може.
Torro
Маниак

Мнениеот senna » 12 03 2018, 22:26

2824 е висок 4.7 мм
2846 е висок 5.2 мм

Имат и други разлики в размерите по отношение височина отвора за ремонтуарната ос.
Стрелките са взаимозаменяеми.

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ETA_2824_2
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... k&ETA_2846
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Torro » 12 03 2018, 23:41

Да, височината е различна, но диаметърът е същият и фиксиращият ринг в касите, предвидени за механизъм от серията ЕТА 28ХХ би трябвало да пасне. Стрелките са взаимозаменяеми, както е писал "senna" . Относно височината на механизма всичко зависи от касата дали позволява тази разлика, а за отвора за ремонтуара не съм гледал.
"senna" си е разбирач и мисли за всички детайли и неизвестни в уравнението.
Torro
Маниак

Мнениеот Liani » 13 03 2018, 00:13

Има каси в които може да се монтират и двата модела движения, но дали точно касата с която разполагаш ще стане, не се знае.
http://www.ofrei.com/page523.html
Мисля, че проблема ще е в пластмасовия ринг за механизма.
Разликата във височината на отвора за ремонтоара не знам дали е различна. Може и да не е, механизма може да е по дебел заради маховик, навиващ механизъм и други чарколяци.
Liani
Активен

Мнениеот senna » 13 03 2018, 09:57

@Liani, като да си прав. :thumbup: :)
Оразмеряването на касите за тези движения, би трябвало да е универсално и за двата/трите вида. Т.е. да може да събере височината и в случай на по-високият вариант, като положението на отвора за ремонтуара спрямо отвора за коронката на касата се регулира за съответният поставян в касата механизъм със специфичен за всеки от тях държач (холдър).
Не мога да се докопам до техническите схеми на ЕТА, щото са заключени за нерегистрирани елементи, като мен. Обаче пипнах схемите на Sea-Gull, пък те нали клонинги, демек са вече "пипнати" от ЕТА ;), та мисля са еднакви в частта с размерите поне. Според тях и доколкото наша милост успя да разчете, центъра на отвора в случая на 2824 е на 1.8 мм при 4.8 мм обща височина. На 2836/2846 е на 2.25 мм при 5.3 мм обща височина. На практика излиза, че 2824 трябва да слезе по ниско в касата с 0.45 мм за да съвпаднат отворите, което обаче сваля и най-ниската му точка в касата с толкова, колкото пък е нивото на 2836/2846 поради по-голямата му височина. Та поне на теория с холдърите се компенсират разликите в местоположението по височина на отворите, а касите би трябвало да са стандарт позволяващ монтажа и на двата механизма вкл. и във височина. Така си обяснявам и наличието на dial spacer при 2824, който пък компенсира загубата на височина от към горната част на касата. Ще ми е интересно, колегата @penchod да сподели резултати, ако пробва експеримента на практика. ::drinks::

2824
Изображение

2836
Изображение
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот penchod » 13 03 2018, 10:25

Аз със сигурност ще скоча, пък ще видим. В една тема във WUS срещнах, че при универсалните каси обикновено имало толеранс и можело да се навре почти всичко. Проблем било примерно с каса Tissot, защото когато такава каса е правена конкретно за 2824, то не е предвиден толеранс за по-дебел механизъм. Тази, която съм избрал не е за конкретен модел часовник, а по-скоро е универсална. Притеснява ме, че по спецификации е за 2824, но се надявам, че металният държач за механизма ще търпи малко преработка за по-дебел механизъм, обратното ми се струва по-трудно. В момента се тревожа също, че е много вероятно маркерите на безела да не съвпадната с маркерите на циферблата, та да се получи доста крив франкен, но това ще го обсъдя с производителя на циферблата, надявам се да не се наложи да разхождам касата по целия свят.
penchod
Активен

Мнениеот pm03 » 13 03 2018, 10:32

А защо не си купиш направо ETA2824-2 от ebay?
И за бравяш за всички терзания и несигурности. Преди година горе-доло си купих чисто нов 2824-2 за 100евра
и от тогава ми е на -+2 секунди ( COSC направо).
Аватар
pm03
Маниак

Мнениеот penchod » 13 03 2018, 11:07

pm03 написа:А защо не си купиш направо ETA2824-2 от ebay?
И за бравяш за всички терзания и несигурности. Преди година горе-доло си купих чисто нов 2824-2 за 100евра
и от тогава ми е на -+2 секунди ( COSC направо).

И това е вариант. Лошото е, че болната глава работи в следния ред:
1. Имаш часовник, който искаш да възстановиш - ама не можеш щото 5 години няма верните части.
2. После се тюхкаш, че златен механизъм седи така в шкафа и решаваш да го завреш в нещо.
3. Няколко години мислиш, гледаш всякакви билдове, проекти и щуротии, мъчиш се да намериш подходящи части, но нещо все не те кефи, защото осъзнаваш, че си на път да сглобиш менте, хомидж със съмнително качество или да изкопираш чужда идея, а всъщност ще потрошиш пари поне за едно Сейко, така че като краен резултат би искал да е нещо, което лично теб да те кефи повече от всички Ричард Миле, Ролекс и Юлис взети заедно...
4. Разбира се през цялото време стотици пъти си ровил в бея, сайтове на знайни и незнайни производители и/или търговци на части( ако си сметнеш отделеното време в ровене и мислене и го умножиш по часовата ставка, ще се окажем че си потрошил 2-3 ролекса :)) ) и така докато един ден виждаш нещо и идеята те трясва като гръмотевица...
5. Те малко след това вече знаеш, че ще напазаруваш чарколяка, пък каквото ще да става, но разбира се започват да те тровят и съмненията, защото не е ясно, дали нещата ще се случат, както си ги представяш...
Ще чакам частите, пък ще видим, какво ще стане. Надявам се нещата да паснат, защото ако тоя механизъм ни хартиса, това означава още главоболие ::crap::
penchod
Активен

Мнениеот Seikosha » 13 03 2018, 12:53

Аз така и не разбрах каква е целта на занятието :roll: Да се направи хомидж ли? собствен някакъв проект ли? или просто кюфте ,за да не стане зян златната ЕТА. Навремето в "Млад техник" продаваха такива комплекти с части и описание буква по буква ,как да си направиш например транзистор,който все пак хващаше поне една станция. В тая работа нямаше нужда от никакво интелектуално усилие,никаква проява на фантазия, или някакви особени способности,все пак помагаше за добиване на някаква представа за тематиката , а тогава нямаше и компютърни игри :)
Не разбрах и има ли в момента каса? Защото се говори за безели,значи ,че ще е в стил дайвър, а пък циферблата щял да се прави, а не е с някакъв наличен. Ми всичко опира до стратегия и мерене,ако първо се намери касата,по нея ще трябва да се съобразява и цифера,или обратното. Проблемът с по-тънък механизъм в каса за по-дебел стои, защото при монтаж на по-тънкият механизъм,отпред от към циферблата ще се получи луфт. Всяко нещо може да се преправи,но иска съответните инструменти и умения. Ако трябва по-високо да се вдигне ремонтуара, т.е да отиде циферблата до края на вътрешната фаска за стъклото,може да се разпробие с по-голямо свредло и да се набие изработена втулка с егоцентричен(повдигнат) отвор за ремонтуара. Уплътнението на механизма,или там както му викате модерно, е най-малкият проблем. Но всичко това е сложно и не знам дали си заслужава усилията,освен ,ако всички части са даденост и ги има, а случая не е май такъв. За мене точно тези странични и допълнителни интервенции са гъдела и носят кеф от личното участие, другото е все едно да отидеш в плод зеленчука ,да избереш няколко зарзавата и да свариш една чорба.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот penchod » 13 03 2018, 14:26

Seikosha написа:Аз така и не разбрах каква е целта на занятието :roll: ...

Задачата е да се събере часовник, който да ми харесва на мен(като разбира се е важен факторът "златната ЕТА да не отиде зян"(Ко да праиш и аз съм жертва на традиционно възпитание)). От така дадените варианти, най точната дефиниция е "кюфте" :) Мен да ме питаш ще е нещо като хомидж, или както е тая модерната дума "трибют" май беше, но приликите, които аз виждам в идеята си е твърде вероятно да бъдат забелязани единствено от мен, то това се отнася и за харесването де :)) Асоциацията с чорбата е точна, но в случая е важно да е моята си чорба. Единственият проблем в случая е, че с тази си идея аз съм поредния човек, чиито желания не кореспондират съвсем със знанията и способностите, но ще видим, как ще се развият нещата.
penchod
Активен

Мнениеот senna » 13 03 2018, 15:19

Това, че се включи Сейкоша е добре. Неговите съвети могат да са ти много от полза, а и сръчна ръчичка ако се наложи. :)
Само гледай да го уцелиш в настроение, че набараш ли го, баш кога Бриджит Нилсен му е наяла дюнера и не я е уцелил с метлата... лошо. ;) ::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Seikosha » 14 03 2018, 08:12

Колегата senna ме бъзика :)) ма аз най- сериозно си питах, защото това си е сложно занимание и първо е концепцията последвана от стратегията и както би казал Мърфи: "Стратегията е това нещо,което в процеса на работа постоянно се сменя,докато не дойде момента да се смени концепцията" :)) Така ,че добрият замисъл на концепция с там всичките му "дреболии" с каси и дължина примерно на ремонтуарна ос, горно поставен механизъм,или ще влиза през задният двор :lol: тва са все дреболии,които е хубаво да са на ниво концепция,от което зависи дали другото ще е ,или мъка ,или кеф. :) И успех.
Seikosha
Маниак

Мнениеот penchod » 27 03 2018, 18:40

Да се отчета, на първо четене механизмът пасва в касата перфектно, бе нужда от преработка на ринга. Разбира се тук има едно НО и то се отнася до това, че пасва, ама с циферблата, който има, дано и с новия да е така. Освен това не можах да измисля, с какво подръчно средство да развия ремортоара от старата корона и да го сложа на новата, а със старата идва къс и не може да се заключи в механизма. Та пробата беше непълна, но мисля, че ще станат нещата.

Изпратено от моят LG-D855 с помощта на Tapatalk
penchod
Активен

Мнениеот Seikosha » 27 03 2018, 19:35

Ами аз писах по-горе, че трябва всичко да се напасва,но това е и кефа да си направиш кюфте,франкен или хомидж :) Ако ремонтуара идва къс,ще добавиш,ако идва дълъг, сети се за Покрустовото ложе :) Циферблата ,ако е с малко по-голям - шкурка и намаляш диаметъра, за малка корекция ще има мегдан, ако идва малък, търсиш стъкло с вътрешен метален ринг или отделно слагаш такъв,леко под ъгъл ;) Успех. ::thumb::
Seikosha
Маниак

Мнениеот penchod » 08 06 2018, 22:00

Пасва, ама не пасва. Оказа се, че отвора за ремортоара на механизма идва ниско спрямо отвора на касата. Верно с малко, ама на второ четене не става. Реших да махна дисковете за ден и дата, за да спечеля малко разстояние, обаче се оказа, че часовникарските отвертки, които имам не са такива, та приключих с диска за ден. Това подобри нещата, ама трябва още. Освен това май потроших нещо, защото механизмът не “захапва” ремортоара. Та очертава се веселба, но мога да кажа, че е релаксиращо, а не изнервящо.
Ще се радвам ако можете да ми дадете идея с какво да измеря точното разстояние до средата на отвора на касата, за да имам идея, за какво се боря при механизма.
penchod
Активен

Мнениеот penchod » 09 06 2018, 06:25

Доколкото виждам и схемите на senna, май съм се ориентирал правилно. Разликата от 0,48 мм е точно във височината на дисковете за дата и ден. Ще докладвам в развитие, какво се случва.
penchod
Активен

Назад към Интервенции и инструменти