Полиране, като на шега...

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Потребителски аватар
Bartek
Маниак
Регистриран: 30 01 2011, 11:51

Полиране, като на шега...

Мнение от Bartek » 15 03 2018, 21:43

Здравейте, от известно време се захласвам по тази интервенция, вероятно воден от своето ОКР и чувство за подреденост. Преди няколко месеца си закупих дремел, кечета, няколко вида пасти и леко, полека взех да побутвам това-онова. Първоначално вилиците в къщи, жена ми, очаква някой ден да полирам всички. :) После взех да побутвам звена на верижки, после минах на цяла верижка и накрая преминах към същината.
Изображение

Изображение

Първи беше часовника на жена ми, който не снимах преди, а само след, защото не знаех какъв резултат да очаквам. Но дамски часовник на 4 години си изглеждаше изморен.

Изображение

Изображение

Не можах да се сдържа и реших да се похваля. Хубава вечер!
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Re: Полиране, като на шега...

Мнение от Vesire » 15 03 2018, 21:49

Добре изглежда, успех в начинанието. Желанието е най-важно пък има и резултат. Пращам за Русе ;)

Потребителски аватар
Bartek
Маниак

Мнение от Bartek » 15 03 2018, 22:10

Ааа, на този етап това си е лично мое извращение. ::drinks::

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 15 03 2018, 22:25

Всъщност дамският часовник на жена ти е мъжки, ха, ха.
Чудесни резултати и браво!

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 15 03 2018, 22:38

Отлично колега! Колко вида пасти ползваш? И не забравя вилиците :lol:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Bartek
Маниак

Мнение от Bartek » 15 03 2018, 22:50

Благодаря Ви! Абе мъжки е часовника, но на мен ми стои като капачка от бира. Използвам основно диамантени пасти, от 5 микрона до 0.25 микрона за финиш. Имам и едни на Bosh за метал, но те са за предполиране за груби драскотини.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 15 03 2018, 23:11

:clap: :clap: :clap:
Като на шега, ама имаш сериозен потенциал! ::drinks::
Трябва ти едно такова още само
Изображение
обаче води до пристрастяване, почва се с разглобяването на касите, ултразвукова вана за почистване... и става една, хич няма да минеш само с вилици. :) ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 16 03 2018, 00:01

Хич не е на шега, като гледам... ::up::

Човек и добре да живее, рано или късно почва да се занимава с часовници и с таквиз работи...

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 16 03 2018, 01:09

Днес полир,утре бръш... :))
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Потребителски аватар
Bartek
Маниак

Мнение от Bartek » 16 03 2018, 08:17

До разглобяване на каси не зная дали ще се стигне, но до бръшване със сигурност. Съзнавам, че с касите задачатае по-трудна, но Моята лична цел е да мога сам да си полирам верижките, нищо повече. Защото като отида на часовникар и му задам задание да ми полира едното звено което е надраскано, или само бъкъла защото има дернато от някоя маса в ежедневието ми се смеят и заповат да ме бъзикат, или не им се занимава. А мен си ме дразни да си гледам насдраскан часовника.
Това са четките за полиране които имам, използвам само памучната в дясно. Някой има ли опит и с останалите, нямам времето да седна и да опитам какъв е ефекта на другите видове. Коя докарва перфектния финиш? Има и едни гумени, които не съм си купил и не зная какъв е крайния резултат с тях. Споделяйте опит бих се радвал..
Изображение

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 16 03 2018, 22:09

Двете в дясно са кечета - вълна за по едри драскотини. Трите в ляво са за полиране и финиш, Рошавата е най-добра за по големи повърхности,а другите две са за по-труднодостъпни места. Те са от памук. Ако ползваш по течна паста, не слагай върху металната част ,а напоявай накрайника, иначе става като в оня виц за бара за луничави и вентилатора :lol: При суха паста, пускаш дремела и с кечето вземаш от нея. Ако имаш само по- течна,може също и да се намаже ,но много тънко участъка и да се изчака малко да позасъхне. Крайният финиш се прави с мек памучен накрайник, без паста.Ако след това видиш пак драскотини, се връщаш обратно в първи клас :mrgreen: Работи с дремела на най ниска скорост и на първа,максимум до втора. Не натискай, а по-скоро добавяй псата ,ако е необходимо. Внимавай когато отиваш към ръб, може да удари силно и прави шпиндела като крив макарон. Купи си гуми, не искат паста. Най тъмните (черни) са с абразив и можеш да срежеш и веригата на две с тях. По-светлите( кафяви) са пак с абразив ,но по- фин, най- светлите (сини,или зелени) са за полиране и са без абразив. Ако са други цветове, питай продавача,той ще ти каже кое какво е. Има с плосък и остър ръб,купи си по три от двата вида.Първо тренирай,щото черните са като шмиргел. С гумите ще можеш хем да премахваш дълбоки наранявания, но и да го довършваш до край. Накрая може да използваш и тези които имаш с фина пзста за финиш. Вземи едно парче някаква стомана и на него репетирай. Имай предвид ,че вилиците са от нойзилбер (алпака) и макар ,че е супер метал,който се използва при по старите часовникови каси и като работа по него е изключително близко до стоманата, все пак не е стомана, а по-съвременните "часовникови" стомани, са доста меки (някои) Има и други накрайници, с шкурка, силиконови - не ти трябват, Каквото има -свиркай.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Bartek
Маниак

Мнение от Bartek » 17 03 2018, 09:56

Благодаря Seikosha за изчерпателния отговор.

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”