Реставрация на часовник Omega

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
ivan1282ka
Новобранец
Регистриран: 12 05 2018, 12:44

Реставрация на часовник Omega

Мнение от ivan1282ka » 12 05 2018, 13:05

Здравейте. Имам един часовник Omega (ако не се лъжа калибър 265), който е повреден, но много ми се иска да го възстановя.
Счупена е оста на анкерното колело, липсва камък/лагер на анкерното колело, баланса е със счупена ос и деформирана спирала, липсва секундната стрелка. Пращам снимки.

Може ли някой да помогне?
Благодаря.

Поздрави.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Re: Реставрация на часовник Omega

Мнение от Дон Жуан » 12 05 2018, 14:44

А циферблатът в какво състояние е?

ivan1282ka
Новобранец

Мнение от ivan1282ka » 12 05 2018, 14:52

Циферблатът е без проблем. Липсва само малката стрелка за секундите.

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 12 05 2018, 15:52

Без часовник или механизъм за донор - трудно.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 12 05 2018, 20:05

Рядък екземпляр ::thumb:: Заедно с Лонжин 30L и Сима 586К са легенди и големите конкуренти от 50-те Калибърът всъщност е 30Т2 (идва от диаметъра на механизма - 30мм.) , но наистина 265 е от същото семейство и по-скоро 260 е напълно еднакъв с 30Т2 ,но е по-късен като производство. Цялото семейство включва към 20 калибъра ,като за четвърт век са произведени не повече от 3 млн. от всички калибри. Този е пуснат някъде по време на ВСВ. Заслужава си реставрация одма, но ще струва яки кинти, защото и частите са скъпи въобще ако се намерят. Виж колко е баланса само, макар ,че може би да се намери и по-евтин.
https://www.ebay.ie/itm/OMEGA-30T2-262- ... 1c65e93533
Ескейпа и той не е малко.Тука има един на добра цена
https://www.ebay.ie/itm/Vintage-Omega-C ... 211fac9bd8

И употребявани да се намерят,ще са най много с 30-40 % по-евтини. Целите механизми които се продават са по принцип със счупени баланси. Само ос е почти невъзможно да се намери. По-евтино ще излезе само ,ако се намери в БГ който да изработи ос, но тогава спиралата ще е проблем.Въобще такъв ремонт си е доста проблемен, макар и не невъзможен и ако касата и циферблата са много добри, пак може да излезе Киро на кирия с някой лев :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ivan1282ka
Новобранец

Мнение от ivan1282ka » 12 05 2018, 20:47

Благодаря за отговора и усилията да търсите части. За съжаление това което което се предлага ми е недостъпно. А и крайната цел не е продажба на часовника.
Но дали има някакъв ниско бюджетен вариант? Е разбира се на чак като решението циферблат от Омега, а под него механизъм от Зим.
Благодаря.
Поздрави.

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 12 05 2018, 22:02

Мога да го направя, не ми трябва донор, но този баланс вътре най-вероятно просто е сложен там да пълни мястото. Сиреч, не само ос за баланса, а цял баланс (най-вече платото) трябва да се направи. Това е сериозен труд и не си струва за проста Омега, освен ако не става въпрос за часовник с голяма сантиментална стойност.

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 12 05 2018, 23:38

След бързо търсене открих това:

1. Донор можеш да купиш този: https://www.ebay.co.uk/itm/202296429031 - около 120 лв. С това решаваш проблема с моста (липсата на камък) и анкерното колело. Освен това има и баланс, макар и със счупена ос.
2. Ос на баланса (най-евтината, която намерих) ето тук: https://www.ebay.com/itm/222849664771 - около 35 лв. Оправянето на спиралата ще трябва часовникарят да го направи. И малка стрелка да намери.

Поздрави, Миро.
---
Никакви пари не могат да направят така, че този, който е роден да пълзи, да полети. Просто вместо в мръсотия, ще си пълзи в шоколад.

ivan1282ka
Новобранец

Мнение от ivan1282ka » 13 05 2018, 15:03

Благодаря. Но пазаруването то и-бей обаче крие рискове, които аз не мога да поема. Освен това точно този механизъм има и други счупвания, не само оста на баланса, но и 4 тото колело (което и да е то). Пък и цените в и-бей не са много съответни на нашенските заплати.
За съжаление започвам да си мисля, че идеята за възстановяването на часовника е обречена.
Жалко. Така ще си го имам счупен.
Благодаря. Поздрави.

nevenbekriev
Маниак

Мнение от nevenbekriev » 13 05 2018, 21:45

Дали пък няма да мога да ти докажа, че не си прав? Изпрати ми часовника, на лични ще ми намериш данните.

ivan1282ka
Новобранец

Мнение от ivan1282ka » 13 05 2018, 22:44

nevenbekriev написа:Дали пък няма да мога да ти докажа, че не си прав? Изпрати ми часовника, на лични ще ми намериш данните.
Вашето предложение изглежда добро. Благодаря ви. Само че понеже вие сте от Варна а аз от София, има една съвсем малка малка вероятност нещо да се обърка по трасето и часовника така и да не стигне обратно при мен. А ако човек няма особено голям късмет (като например нямал е късмет и е потрошил такъв скъп часовник) малката вероятност изведнъж се превръща в голяма. Особено когато е за лошо. За съжаление. :cry:
Вие имате необходимите резервни части? Да речем оста на баланса може да се направи, но оста на анкерното колело?
Имате такъв лагер който можете да фиксирате на празното място? Спиралата е доста деформирана и ще е наистина голямо усилие да се поправи.
Сега погледнах по добре и положението е още по лошо: колонката на спиралата липсва. Част от самата спирала може и да е отишла заедно с колонката. Освен това зъбите на колелото което се зацепва с анкерното колело са изядени. Явно часовника е бил навит когато се е счупила оста на анкерното колело и/или месинговите зъби на другото клело са се удряли дълго време в стоманените зъби на анкерното колело.
Не съм много състоятелен човек и по всяка вероятност няма да мога да ви компенсирам за усилията.
Като чели единственото решение е да намеря на българския пазар относително евтин донор с необходимите части. А това не е много вероятно. :cry:
Поздрави.
Благодаря.

Потребителски аватар
pm03
Маниак
Регистриран: 26 06 2015, 12:40

Мнение от pm03 » 13 05 2018, 23:21

нЕ разбрах, приемаш ли помощта или не.
Последна промяна от pm03 на 14 05 2018, 08:11, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 14 05 2018, 00:32

:shock: :((
Недей да го изпращаш, щом знаеш какви страхотни проблеми има с него. Майсторът даже и да е nevenbekriev, и то с такова предложение, я ги види, я не. Да не говорим да се справи с тях. Поемаш огромен риск да го досъсипе. Като добавим и проблемите "нещо да се обърка по трасето и да не стигне обратно при тебе"... Сакън, недей!

Извинявай за леката ирония, без лоши чувства. Като поседиш и попрочетеш малко повече в този форум, ще разбереш какъв абсурд е да обясняваш на майстор какво му е на часовника и как поемаш риск да му го дадеш да го направи. Даже и да си "по - голям" майстор от него. Даже и да допуснем, че не го познаваш като майстор, предполагам случаят е такъв.

ivan1282ka
Новобранец

Мнение от ivan1282ka » 14 05 2018, 01:24

Да наистина, съвсем нов съм във форума и може би за това имам някои опасения. Не съм искал да обидя никого. Нито да кажа колко "голям" майстор съм. Просто описвам проблемите които съм забелязал. Които проблеми може би правят възстановяването невъзможно или безсмислено. Например за цената на един баланс от и-бей, мога да си купя същия часовник на старо - работещ и без проблеми. Ясно е че в такъв случай няма какво да се мисли за реставрация.
Не познавам невенбекирев и за това си мисля че е разумна известна предпазливост. А сега като чели излиза че човека е наистина голям майстор и е уважаван в този форум. Наистина ли е така? Извинявам се ако съм обидил човека.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 14 05 2018, 01:51

Колега, изглежда си доста разумен и предпазлив. Наистина ли харесваш часовниците :)) ?

Просто изпрати часовника, щом вече имаш такова предложение. Нали питаш, така ще намериш отговора. И не струва колкото баланс от и-бей колкото цял часовник. Майсторът ще ти каже какво му е, може ли да се направи и какво ще струва. Вместо ти да гадаеш, или някой друг тук в темата.Така поне има възможност часовникът да се направи, нали това искаш. Разбира се ако те устройват условията и цената в зависимост от състоянието, никой не те кара насила. Другия вариант е да със сигурност да си стои така. Рискуваш само да си платиш транспорта. Или както казваш, да се случи нещо по трасето да потъне някоя гемия.

nevenbekriev
Маниак

Мнение от nevenbekriev » 14 05 2018, 07:53

Мда...
Човек, на колко си години?
Предполагам, че вече си ходил при някой часовникар за консултация, иначе това за четвъртото колело, което не знаеш кое е, откъде ще дойде...
Относно работата по механизма.
1. Анкерно колело и камък.
Камъкът вероятно е завалцован, но по пронцип е стандартен компонент и се подменя (при достатъчен опит) без проблеми. Важни са габаритите. Отворът също е важен, но при условие, че върхът на колелото така или иначе е счупен, не е от такова значение. Камъни имам всякакви...
Самото колело няма ос, а пиньон. Разликата е в това, че на пиньона има нарязани зъби. В този случай предпочитан способ за ремонт е пробиване наглух отвор на мястото на счупения връх (или цапфа), запресоване на щифт в него и обработване на щифта до подходящ размер и повърхност като за новия камък... Предполага се, че и долната цапфа е счупена.
Този начин на ремонт е рутинен и е описан като такъв във всички часовникарски учебници. Друг е въпросът, че у нас сме само няколко души, които ще се хванат да пробиват анкерно колело на ръчен часовник. Не е въпрос на наличие на машини и инструменти, а по-скоро на опит и тренирана ръка. За платното на секундното колело - ще преценя като го видя, но мога да изработя ново. Още за секунднот колело - липсата на стрелката може да значи, че долната му цапфа, на която стои стрелката, е счупена...
2. За баланса...
Тези часовници по принцип са с баланс с винтове по периферията. На снимката се вижда гладък баланс, на всичко отгоре с 4 спици. В този ред на мисли - ти виждал ли си този часовник някога да работи??? Защото казваш, че си имал лошия каъсмет да го 'потрошиш'? Та искам да кажа, че вероятно това, че в часовника има баланс, е илюзия... Не е невъзможно да е заменен някога с друг, да кажем 'ремонтен комплект', произведен от производител на резервни части. Това е както при авточастите... Но докато не го видя, нищо не мога да кажа. Със сигурност спиралата е само половина и колонката липсва. Подборът на спирала също е рутинна операция, както и изработката на ос за баланс, която я можем само няколко души у нас... А подборът на цял баланс не е рутинна операция, изисква сериозни знания и умения - най вече стругарски.
Изобщо, когато някакъв часовник дойде при мен, значи ще стане, без значение какво му има. Това е не защото имам резервни части, а защото мога да направя сам всичко каквото е нужно. Друг е въпросът, че обикновено правя 200-300 годишни механизми, а със съвременни ръчни гледам да не се занимавам, защото убиват зрението.
За пари - нищо не съм казвал и не съм имал намерение да искам...! Както вече казах - това е обикновен фабричен часовник, не е нито стар, нито ценен, марката е известна, но по-скоро е с 'изкуствен ореол', отколкото с някяво реално покритие...та не си заслужава (поне за мен) този труд. Та остава човекът да си заслужава, иначе, защо да си вадим очите...

PS За куриерските услуги - от толкова години ползвам Еконт и Спиди - нямам никакви оплаквания. А от Русия ми пращат редовно за ремонт часовници и механизми по пощата препоръчано - също нямам пробллеми.

ivan1282ka
Новобранец

Мнение от ivan1282ka » 14 05 2018, 22:07

На колко съм години? Ами някъде от 12 до 45. Нали мъжете порастват до 12 годишна възраст и след това си остават все така. :))

Опитвал съм при един двама часовникари но те казаха че нямат части и не им се занимава.

А иначе ... Още от малък изпитвам някакво необяснимо влечение към часовниците... Особено към работещите механизми... Сякаш това е някакъв друг свят... И така с наблюдение и разглобяване и сглобяване сам съм се ориентирал донякъде в устройството и действието на часовника. Но не знам терминологията и не знам кое е "четвъртото колело".

А този часовник е първия който ми попадна в ръцете. Бил съм на 10 тина години... Имам смътни спомени като че да работеше... Но може и да се лъжа. Може би ако е работел, нямало е да ми попадне в ръцете... Възможно е някъде през 60 те или 70 те години часовника да е ремонтиран и възстановяван (може би не особено успешно). А може и тогава да е произведен и за това да е с такъв "модерен" баланс.

А иначе наистина часовника не е кой знае какво.
Само спомени...

Така че май ще се възползвам от предложението ви и ще ви го изпратя. Пък каквото стане такова.
Разбира се ако все още имате желание да се занимавате.

nevenbekriev
Маниак

Мнение от nevenbekriev » 14 05 2018, 22:56

Е как, нали съм обещал! Пращай го!

Потребителски аватар
SHARKY
Маниак
Регистриран: 29 01 2012, 20:09

Мнение от SHARKY » 15 05 2018, 07:47

Offtopic: покажи
За пореден път - Адмирации за Невен. Както за отзивчивостта му, така и за лекцията в горният пост :clap:

Потребителски аватар
Blond
Маниак
Регистриран: 09 03 2013, 19:30
Контакти:

Мнение от Blond » 15 05 2018, 13:36

Offtopic: покажи
Изключително много се радвам на хора като Невен!
И за моженето, и за търпението, и за обясненията - адмирации!
(Потърсих емотикон с кланящо се човече, но не видях)

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”