Настройка на механичен часовник

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Настройка на механичен часовник

Мнениеот Groot » 27 09 2009, 22:51

Темата е базирана върху Seiko 5 7S26, но важи за голяма част от механичните часовници

Първо, това е нещо, което аз още не съм праивил но смятам в най-скоро време да направя.
Единственото задължително условие е да имате уред за отваряне на часовници. Говорил съм с няколко души, които са опитвали и по-друг начин, но е много по-опасно за самия часовник. Най-добрия вариант е триточков, като този тук:
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15502

Най-стабилен е, а и има и накрайници. Двуточков също ще ви свърши работа, като този тук - http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15374 (инструмента най-вляво на първата снимка).

Добра идея е да покриете люка с някакъв найлон преди да го отворите за да намалите шанса от драскотини. В часовника има 2 ръчки:
http://i901.photobucket.com/albums/ac21 ... 070532.jpg
Едната е отгоре и има мъничка стрелка към скалата с + и -. Това е единствената ръчка която можете да пипате. Другата се използва за еднаквостта на секундите в часовника. Ако я преместите, часовникът непрекъснато ще варира в своето отклоение. Ако случайно пипнете нея ви трябва часовникар с електронен апарат който да мери подобни отклоения. За самото преместване можете да използвате клечка за зъби или друг подобен предмет. В зависимост от това на къде е отклонението преместете горната ръчка възможно най-малко и изчакайте 24 часа да измерите новото отклонение. Ако примерно ви избързва, трябва да преместите ръчката към минуса. Много малки движения на ръчката влияят много на самия часовник, тъй че бъдете наистина внимателни. Трябва да мине поне седмица от купуването му, тъй като самия часовник работи различно в първите си часове. Моля те си отваряйте часовника, ако не сте сигурни в това, какво правите.

Пълна галерия на часовника:
Аватар
Groot
Маниак

Re: Настройка на механичен часовник

Мнениеот ..... » 27 10 2009, 22:41

Важно е да се отбележи че скъпите машини за настройка на механични часовници регулират часовника в различни позиции,а не само в една ;)
Моята Колекция:
Seiko SKX779-Black Monster
Seiko 5 6319-5021
Seiko 5 7009-3130 A2
Seiko 5 7009-876A
Vintage Seiko Chronograph 6139-7002 JDM
Vintage Poljot Automatic 2616.2H 23 jewels
Vintage Poljot 2614 17 jewels
Vintage Gold Plated Poljot 2614.2H 17 jewels
Vintage Tissot Seastar Automatic 2481
Vintage Tissot Seastar Automatic ЕТА 2836-2
Swiss Army Classic Quartz Watch
Casio MTP-1240-2ADF
TCM Digital and Analog watch

Изображение
Изображение
Аватар
.....
Маниак

Мнениеот hijacker » 13 05 2010, 23:02

Колега, какво ще рече това регулиране в различни позиции? Ще разкажеш ли малко повече по въпроса?
Поздрави,
-Николай
hijacker
Напредващ

Мнениеот ..... » 13 05 2010, 23:28

hijacker написа:Колега, какво ще рече това регулиране в различни позиции? Ще разкажеш ли малко повече по въпроса?
Поздрави,
-Николай

Ще кажа разбира се.Точността на механичния часовник зависи от много фактори.Един от тях е позицията в която работи.Повечето часовникари го настройват само в една позиция-когато циферблата е обърнат към земята.При това положение гравитацията действа по един начин на часовника,но да речем ако го обърнем с циферблата настрани,то тогава гравитацията ще му действа по съвсем различен начин,което неминуемо ще промени точността.Ето защо скъпите механики се регулират в 4,5 или повече позиции,като се гони приблизително усреднен резултат.
Друг важен фактор е и температурата.Както знаем от физиката,даден метал има различно топлинно разширение при различни темеператури.Този тип реглаж е присъщ за по-скъпите марки-прави се при различни температури и пак се гони нещо средно.
Тези 2 фактора които изброих обикновенно вървят ръка за ръка при сериозните часовници ;)
Дано съм бил полезен :thumbup:
Моята Колекция:
Seiko SKX779-Black Monster
Seiko 5 6319-5021
Seiko 5 7009-3130 A2
Seiko 5 7009-876A
Vintage Seiko Chronograph 6139-7002 JDM
Vintage Poljot Automatic 2616.2H 23 jewels
Vintage Poljot 2614 17 jewels
Vintage Gold Plated Poljot 2614.2H 17 jewels
Vintage Tissot Seastar Automatic 2481
Vintage Tissot Seastar Automatic ЕТА 2836-2
Swiss Army Classic Quartz Watch
Casio MTP-1240-2ADF
TCM Digital and Analog watch

Изображение
Изображение
Аватар
.....
Маниак

Мнениеот hijacker » 14 05 2010, 14:25

Да, благодаря. Не се бях замислял за тези фактори, а те не са за пренебрегване... предполагам, че и за други ще е полезна тази информация ;-)

Поздрави
hijacker
Напредващ

Мнениеот transfer0000 » 13 01 2011, 01:35

http://i901.photobucket.com/albums/ac21 ... 070532.jpg
Едната е отгоре и има мъничка стрелка към скалата с + и -. Това е единствената ръчка която можете да пипате. Другата се използва за еднаквостта на секундите в часовника. Ако я преместите, часовникът непрекъснато ще варира в своето отклоение. Ако случайно пипнете нея ви трябва часовникар с електронен апарат който да мери подобни отклоения. За самото преместване можете да използвате клечка за зъби или друг подобен предмет. В зависимост от това на къде е отклонението преместете горната ръчка възможно най-малко и изчакайте 24 часа да измерите новото отклонение. Ако примерно ви избързва, трябва да преместите ръчката към минуса. Много малки движения на ръчката влияят много на самия часовник, тъй че бъдете наистина внимателни. Трябва да мине поне седмица от купуването му, тъй като самия часовник работи различно в първите си часове. Моля те си отваряйте часовника, ако не сте сигурни в това, какво правите.

Пълна галерия на часовника:[/quote]

НЕ става много ясно коя ръчка да се пипа по- дебелата или по тънката, как да се гледа коя е отгоре коя отдолу , както на снимката ли , или по начина на монтажа- горната върху долната? :idea:
transfer0000
Новобранец

Мнениеот Groot » 13 01 2011, 01:41

В случая е по-тънката, но това не е правило. По-важното е, коя ръчка има индикатор, който е на скалата с + и - . Поправете ме ако греша, но обикновено тази ръчка е върху другата.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот transfer0000 » 13 01 2011, 01:51

Явор написа:В случая е по-тънката, но това не е правило. По-важното е, коя ръчка има индикатор, който е на скалата с + и - . Поправете ме ако греша, но обикновено тази ръчка е върху другата.

Благодаря за бързия отговор , видях къде да пипам, само че при мен се получава следното- ръчката с индикатора е преместена възможно най в края на минус посоката , а часовника си избързва. повече няма на къде да се мести.
Съвет за по- нататък какво да правя..... :-)
transfer0000
Новобранец

Мнениеот omegaqq » 13 01 2011, 07:54

Иди при часовикар - проблема е сериозен
Аватар
omegaqq
МОДЕРАТОР

Мнениеот Groot » 13 01 2011, 10:10

Мда. Ако си излязал от скалата нищо не можеш да направиш повече сам.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот transfer0000 » 22 01 2011, 03:04

При мен се оказа всичко наопаки: към + посоката часовника изоставаше, а към минус посоката избързваше. След няколко отваряния и игра с въпросната ръчка и собственоръчно проектирания от мен 15-стенен ключ за развиване на капака всичко вече е перфектно.
Забравих да кажа че часовника който съм нагласил е китайска реплика на автоматичен Брайтлинг, който беше останал уж като единствения дефектен от партидата часовници, която изпродадах.
За тази седмица не е мръднал и с една секунда. Остава си за мен.
01.01.2014г :
Минаха 3 години и Часовника работи без проблеми, така че моят опит и наблюдения върху различни хора показва че човек завършил електроника, да точно електроника (какъвто съм аз и мой колеги ), могат да се справят с всякакви технически предизвикателства!

Благодаря Ви за съдействието. :)
Последна промяна transfer0000 на 01 01 2014, 20:52, променена общо 1 път
transfer0000
Новобранец

Мнениеот diran » 12 03 2012, 15:49

По-принцип регулаторите се пипат само върху Виброграф и то на нов или минал профилактика часовник.
Когато се скапе маслото ефекта от корецията е краткотраен.
Много е рисковано да се пипат защото малко да ти трепне ръчичката, ровиш с нещо мазно или намагнитено става вместо да изпише вежди боде очи.
Двата регулатора на спирала имат много различна функция
Първия регулатор (дебелия както бе наречен тук) държи края на спирала се нарича осев регулатор.
Регулира положението на инпулсния камък спрямо анкъра.
Втория регулатор се нарича ходови и променя дължината на спирала, от там и амплитудата на баланса.
Моя съвет е не пипайте регулаторите в домашни условия риска е прекалено голям, а ползата без виброграф никаква.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 13 03 2012, 18:40

diran написа:По-принцип регулаторите се пипат само върху Виброграф и то на нов или минал профилактика часовник.
Когато се скапе маслото ефекта от корецията е краткотраен.

Втория регулатор се нарича ходови и променя дължината на спирала, от там и амплитудата на баланса.

Моя съвет е не пипайте регулаторите в домашни условия риска е прекалено голям, а ползата без виброграф никаква.

Действително, трябва да се регулират само часовници, които са в добра форма - чисти, смазани, с добра амплитуда.
Промяната на дължината на спиралата не променя амплитудата, а честотата на колебанията, точно това целим с регулирането. Преместването на градусника към + води до ефективно скъсяване на работната част на спиралата и така до повишаване на честотата. Само че при съвременните ръчни часовници градусникът обикновено си няма стрелка и затова просто трябва да си я представим - мисленото продължение на регулатора от противоположната му страна, което би трябвало да се проектира между символите "+" и "-". Това е причината за обратния ефект който колегите пишат че са постигнали, защото са действали в обратната посока. За да няма объркване трябва просто да мислим за скъсяване или удължаване на спиралата, а не за + и -.
За регулирането на положението на държача на края на спиралата съм писал в темата "софтуерен виброграф"
Мисля че всеки от редовните участници във форума, които не се страхуват да си отворят часовника, могат спокойно да си регулират часовниците сами, противното твърдение звучи като обида към средноинтелигентния човек. Регуллирането без виброграф се прави по същия начин както и с виброграф, разликата е че с виброграф научаваме резултата веднага, а без него - след време. Не всички часовникари имат вибрографи, но това не им отменя правото да бъдат професионалисти.За грубо регулиране използваме еталонен часовник със същата честота или удари в минута. Слагаме го на едното ухо, а на другото - този, който проверяваме. Ще чуем, че в някякъв момент вървят синхронно, а после се разминават и после пак... Лесно се различава дали проверяваният върви по-бързо или по-бавно от еталонния. Ако постигнем да вървят в синхрон 1 минута, значи грубото регулиране е готово. За фино рег. е хубаво часовникът да е със секундна стрелка. Засичаме с точен кварцов часовник и проверяваме след час каква е разликата. 1 сек/час е 1 мин/ 24часа.
Хубаво е да знаем, че не бива да докосваме спиралата с нищо защото лесно се изкривява фатално. Докато задният капак е отворен за регулиране е хубаво да държим часовника под похлупак за да не влиза вътре прах...Хигиена преди всичко!
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот Groot » 13 03 2012, 18:59

Щом инвалид като мен успя да докара 3-5 секунди отклонение с 2 засичания (от 40 секунди първоначално отклонение) значи не е чааак толкова трудно, но пък не бих го направил на скъп часовник.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот miroman » 13 03 2012, 19:04

nevenbekriev написа:... 1 сек/час е 1 мин/ 24часа...

При всичкото уважиние към теб, не мога да се съглася с това твърдение. 1 сек/минута е 1 минута/час или 24 минути за денонощие. 1 сек/час е 24 сек/денонощие (т.е. по-малко от половин минута за денонощие) :)

Поздрави, Миро.
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.
Аватар
miroman
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 13 03 2012, 19:12

miroman написа:
nevenbekriev написа:... 1 сек/час е 1 мин/ 24часа...

При всичкото уважиние към теб, не мога да се съглася с това твърдение. 1 сек/минута е 1 минута/час или 24 минути за денонощие. 1 сек/час е 24 сек/денонощие (т.е. по-малко от половин минута за денонощие) :)

Поздрави, Миро.

Да, прав си. Оглупявам от старост...
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот diran » 13 03 2012, 20:35

Абе хора вие за да запалите огън клечки ли търкате, или обичате да ви е гадно?
Какви еталони на двете уши и какви сметки час секунда глупости. :crazy:
Хората са го измислили.
Аз за уточняване пари не вземам, не се мъчете да си повредите часовниците зорлем.
По метода който прочетох със сигурност ще стане гаф.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот Groot » 13 03 2012, 20:43

Чак пък със сигурност... според мен много хора от форума по подобен начин си настройват часовниците.
И да - като искам да запаля огън не ходя на майстор да ми го запали вместо мен :).

И като знам колко тъжни истории има с "майстори", които с най-елементарни интервенции повреждат часовници не знам, кое е по-рискованото.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот kokokoz » 13 03 2012, 20:51

напълно съм съгласен с мнението на часовникарите относно настройките!както знам че и много голяма част от часовникарите така пипат че направо те пращат у лево! ::angry::
лично аз този проблем го нямам тъй като си имам часовникар,напълно доверен и знам за какво иде реч!
знам колко време часовника седи на вибрографа,в какви ли не позиции и как се пипа!убеден съм че едно-две пипания от аматьор не значи че наистина е настроен часовника!щот при трето пипане и после белята става!
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот diran » 13 03 2012, 21:16

Явор написа:Чак пък със сигурност... според мен много хора от форума по подобен начин си настройват часовниците.
И да - като искам да запаля огън не ходя на майстор да ми го запали вместо мен :).

И като знам колко тъжни истории има с "майстори", които с най-елементарни интервенции повреждат часовници не знам, кое е по-рискованото.

Тъжните истории ги за майстори от всички занаяти ги има.
Но не е правилно всички да ги поставяш под един знаменател.
А като решиш да палиш огън не ходиш на майстор, но ползваш запалка или кибрит,нали.
Идеята е, че пипаш най-скъпата и важна част в един часовник и вероятноста да си прецакаш баланса е много голяма.
Ако часовника е настроен веднъж като нов, не би трябвало да му се пипа настройката повече.
Започне ли да дава отклонения (по-големи от допустимите за модела)значи нещо не му е в ред.
А да се опитваш да накараш някоя машина да даде повече от колкото може е безмислено.
Имайте предвид, че лятото и зимата правят различни отклонения.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Следваща

Назад към Интервенции и инструменти