Ремонт на часовник с кукувичка !?

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Потребителски аватар
simonb
Маниак
Регистриран: 04 04 2010, 11:38

Re: Ремонт на часовник с кукувичка !?

Мнение от simonb » 06 03 2012, 22:45

Благодаря Ви много, стана с лостчето..;) Сега остана да го засека до утре в 15 часа, но като гледам ще е избързал с около 5 мин. което значи ,че трябва да удължа махалото. Сега е около 8-9 см, а оригинала е към 12. Дали от това идва неточността ?
Моята колекция:
Восток Амфибия Blue Diver
Восток (LIP)
още една Молния (с влак и римски индекси)
Casio G-SCHOK DW-6900 (Made in Japan)
Aretta (правоъгълен ,швейцарски)
Tom Tailor (quartz) с дата
и не на последно място Будилник Слава (механичен).[/b]

Валери
Напредващ
Регистриран: 22 01 2012, 11:04

Мнение от Валери » 06 03 2012, 23:22

Точно от това. Махалото трябва да може да се удължава и скъсява. Оригинално то е със шпилка и гайка както беше показал на снимка колегата omegaqq. На снимката на колегата nevenbekriev показва друг начин на регулиране който също е удачен. Трябва и Вие така да направите Вашето махало. И друго, по-горе Ви бях писал, че часовника (кутията) трябва да е перпендикулярна на пода, да не е наклонена защото също влияе на точността.

Потребителски аватар
simonb
Маниак

Мнение от simonb » 07 03 2012, 00:07

http://www.youtube.com/watch?v=BvLc94Qj ... e=youtu.be
За днес толкова, точността утре. Май пак колегата nevenbekriev ще помага..:)
Моята колекция:
Восток (LIP)

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 09 03 2012, 17:58

Видях клипа и чух пилето да пее, но не се чува гонг. След всяко "ку-ку" оригинално следва едно "дръннн!!!". Гонгът е спиралната пружина дето е закрепена на задния капак. По хоризонталната част на вътрешния и край удря едно чукче, което при теб вероятно е изкривено. То се нагласява така, че да стои на милиметър над пружината, без да се допира до нея, за да не се чуват паразитни звуци.

Потребителски аватар
simonb
Маниак

Мнение от simonb » 09 03 2012, 22:51

nevenbekriev написа:Видях клипа и чух пилето да пее, но не се чува гонг. След всяко "ку-ку" оригинално следва едно "дръннн!!!". Гонгът е спиралната пружина дето е закрепена на задния капак. По хоризонталната част на вътрешния и край удря едно чукче, което при теб вероятно е изкривено. То се нагласява така, че да стои на милиметър над пружината, без да се допира до нея, за да не се чуват паразитни звуци.
Така е, освен кукането няма 'ни вопъл, ни стон', тъкмо си мислех че всичко е наред след като го нагласих вече да изостава с 1 мин/24 часа и ето че колегата nevenbekriev ме връща в 1-ви клас, ама аз съм му много благодарен за това.. :thumbup: Утре пак се почва.. :roll:
Моята колекция:
Восток (LIP)

Потребителски аватар
Krassi
Активен
Регистриран: 19 06 2012, 07:59

Мнение от Krassi » 31 07 2012, 16:22

Колега, адски ме зарадва с тази тема.:)) Повечето от нас са имали такъв часовник в детството си:) дзън ку-ку, дзън ку-ку:) И аз на вилата имам такъв , но не съм го свалял от стената и сега видях как изглежда отвътре;) Дано го нагласиш както трябва.;)

Между другото относно часовникарите мисля, че това са ретро предразсъдъци, когато телевизионните сервизи крадяха по някоя лампа или я сменяха с изгоряла. Вече часовникарите са млади момчета и надали биха се изложили за едно зъбно колело. Все пак има много предубедени хора като теб и биха ги тествали.По-скоро некадърен часовникар не би си признал ако повреди нещо, а би казал : ами то си беше счупено:)
Последна промяна от Krassi на 31 07 2012, 16:23, променено общо 1 път.
Поздрави, Петров :)) хахаха

Потребителски аватар
Krassi
Активен

Мнение от Krassi » 31 07 2012, 16:23

nevenbekriev написа:Няма значение колко точно тежи махалото. От това не зависи периода на колебанията му, а от дължината, която се измерва от мястото на което виси - на втората и третата снимка се вижда добре - до центъра на тежестта му. Махало лесно можеш да си направиш сам, от капачка на някой крем за ръце или нещо подобно, с подходящ цвят и размер
Изображение Изображение
Така съм се справил с тази задача аз, моят Маяк също си нямяше махало.
При този руски кичозен Шварцвалд проблем може да бъде само самата кукувица и най-вече свирките и мяховете. Направени са от дърво и кожа и са залепени с туткал. След толкова години залепеното се напуква и въздухът издиша през пукнатините. Спасението е разлепване и почистване на лепилото и залепване наново с Ц 200, но настройката на свирките при сглобяването им е пипкава и капризна работа.
Колега ти си доста креативен и сръчен. Браво! ::drinks::

izkukaliq
Новобранец
Регистриран: 08 09 2012, 19:28

Мнение от izkukaliq » 08 09 2012, 22:09

Аз имам същия часовник на пръв поглед всичко му е наред но когато разклатя махалото то се движи около 1 минута и спира .Сложени са му тежестите и не знам какъв му е проблема!

Потребителски аватар
Krassi
Активен

Мнение от Krassi » 09 09 2012, 01:02

izkukaliq написа:Аз имам същия часовник на пръв поглед всичко му е наред но когато разклатя махалото то се движи около 1 минута и спира .Сложени са му тежестите и не знам какъв му е проблема!

хаха добър никнейм:))

nevenbekriev
Маниак

Мнение от nevenbekriev » 09 09 2012, 16:05

izkukaliq написа:Аз имам същия часовник на пръв поглед всичко му е наред но когато разклатя махалото то се движи около 1 минута и спира .Сложени са му тежестите и не знам какъв му е проблема!
Има различни възможни причини.
1. Маслото в лагерите на колелата се е втвърдило, смесило се е с прах и т.н. До махалото не достига достатъчна енергия.
2. Неравномерен ход - чува се "тик-так-------------тик-так--------------...",
а трябва да се чува "тик-----так-----тик-----так-----...". Ако е така, часовникът трябва да се наклонява наляво или надясно, нищо че не е застанал успоредно на мебелите в стаята, докато се получи равномерен ход (ВРЕМЕТО МЕЖДУ ТИК И ТАК = ВРЕМЕТО МЕЖДУ ТАК И ТИК). Ако има такова положение, при което ходът е равномерен и часовникът работи без да спира, но стои накриво и това дразни окото, това може да се поправи с кривене на рамото на анкера наляво или надясно.
3. При поставен на стената часовник и неподвижно махало, лостът на махалото трябва да се намира приблизително в средата на халката на рамото на анкера, а не да се допира до предната или задната й част. Ако не е така, рамото на анкера трябва да се криви напред или назад, докато се получи.
Изображение
Разбира се, има още много причини, но тези се срещат най-често.

supervizor
Новобранец
Регистриран: 23 11 2015, 12:04

Мнение от supervizor » 23 11 2015, 12:09

С цел да не отварям нова тема,ще подновя тази. Имам такъв часовник, който стоеше в кашон от дълго време. Закачих го на стената, но не спира да кука. Веригата стига чак до края и тогава спира.Опъвам го леко и веднага започва пак докато не стигне до края веригата. Къде може да е проблема?

nevenbekriev
Маниак

Мнение от nevenbekriev » 29 11 2015, 20:44

supervizor написа:С цел да не отварям нова тема,ще подновя тази. Имам такъв часовник, който стоеше в кашон от дълго време. Закачих го на стената, но не спира да кука. Веригата стига чак до края и тогава спира.Опъвам го леко и веднага започва пак докато не стигне до края веригата. Къде може да е проблема?

Изображение

Изображение

На двете снимки съм посочил един и същ лост, който се вижда така от различните гледни точки. Разгледай какво му пречи да падне надолу в някой от процепите на бройното колело когато колелото застане с процеп под лоста. Може лостът да е блокирал, залепнал, но може някой да е сглобил механизма неправилно и тогава трябва да се почне отначало... Може да помогне някоя и друга снимка на механизма

supervizor
Новобранец
Регистриран: 23 11 2015, 12:04

Мнение от supervizor » 01 12 2015, 18:45

ОК.Много благодаря! Като се прибера ще разгледам нещата и ще пиша да се знае.

Потребителски аватар
diran
Маниак
Регистриран: 30 01 2010, 13:46
Контакти:

Мнение от diran » 12 01 2016, 13:17

Първо махни стрелките и развии четирите винта които държат бакелитовата част отпред.
Има едно тънко телче на капака на кукувицата внимавай с него.
После почисти часовника с бензин от аптеката намери и масло за шевна машима но попитай дали не се желира. Купи обикновенно.
Почисти и смажи часовника, но слагай много малко масло само на лагерите.
Пусни часовника да работи като се увериш,че си сложил масло на всички места където се трие метал с метал.
Увеи се че триенето е намаляло максимално.
Постоянното кукане може да е от заял лост или кукувичката ако не се прибира.
Всичко е направено от тел и само една да се изкриви леко се скапва цялата система.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян

Ваня
Новобранец
Регистриран: 24 02 2018, 21:34

Мнение от Ваня » 24 02 2018, 21:45

Кукувицата кука 2 минути по-рано?

tosunbei
Маниак
Регистриран: 22 06 2010, 23:19
Контакти:

Мнение от tosunbei » 26 02 2018, 01:10

Изкукала е. :crazy: Вярвам,че не си организираш деня и задачите с часовика с кукувица?
Не го вземай пирсърце.То уж на възраст пилето,ама има живец в него.Щом подранява. ;)

sizerkana
Новобранец
Регистриран: 24 07 2018, 16:39

Мнение от sizerkana » 24 07 2018, 23:23

Здравейте колеги и аз изрових такъв часовник и реших да го сложа за декор под навеса , но видях че работи кука , дрънка и така , но ми няма махалото изчетох темите до тук и виждам че сте измислили някакви капачки та и аз пробвах но като я закача и цъка 30 сек и спира , местих нагоре надолу но пак спира и се чудя какво да го правя помагайте с нещо.

nevenbekriev
Маниак

Мнение от nevenbekriev » 25 07 2018, 08:14

sizerkana написа:
24 07 2018, 23:23
Здравейте колеги и аз изрових такъв часовник и реших да го сложа за декор под навеса , но видях че работи кука , дрънка и така , но ми няма махалото изчетох темите до тук и виждам че сте измислили някакви капачки та и аз пробвах но като я закача и цъка 30 сек и спира , местих нагоре надолу но пак спира и се чудя какво да го правя помагайте с нещо.
Здрасти, виж какво съм отговорил на същия въпрос 8 съобщения по-нагоре...
Махалото тябва да не се клати на мястото, на което се закача на лоста - при движението лостът и махалото трябва да се движат като едно цяло. Ако е изпълнено това и всичко, което е написано в предишното ми съобщение, и ако механизмът е чист и смазан, трябва да заработи.

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”