Облагат ли се доходите от продажба на часовници?

Тук можете да попитате "Струва ли си", да изкажете мнение за модела, да изкажете съмненията си и изобщо всичко, което в самите малки обяви е забранено. Тук също може да намерите коментари и отзиви за сделки на потребители.

Re: Облагат ли се доходите от продажба на часовници?

Мнениеот senna » 24 08 2017, 00:34

rumo71 написа:Така поставен въпроса въобще не сме го обсъждали. Струва ми се по-скоро да е юридически.
Което ме навежда на следният прост въпрос:
Кога се плащат данъци?
Не е ли само тогава, когато едно физическо лице има доход в смисъла на печалба
Ако не подам никаква декларация или по-скоро ги уведомя, че цитираната от тях сума не ми е доход, а оборот и им предоставя фактурите, какво..? Може и да съм продавал едни същи неща с цел печалба, но такава няма.
На каво отгоре да им плащам?
Ще ми тръснат една проверка и евентуално наказателно постановление и отиваме на съд.
Там няма ли да паднат тия тяхни искания?

Само дето веднъж преди 15г ходих като потърпевщ / без да съм ищец, по-скоро като свидетел/ и няма такава сага.
Това смешно, дребно дело се проточи с години. Аз ходя на всяко дело, тоя дето ще го съдят не идва, аз ходя на следващата дата, то адвоката му го няма..
Ако мислят да ме викат пак така, няма да стане.

"Печалба" от финансова гледна точка е понятие касаещо корпоративната организация на бизнеса. Т.е. облага се с пряк данък само превишението на приходите над разходите, ако е налице такова. "Доход" е понятие касаещо физическите лица, чиито доходи се облагат пряко без оглед на разходите им. Работната заплата също е доход и се облага. Получените суми от продажба на движимо и недвижимо имущество, акции, дялове, компесаторни инструменти, лихви, хонорари и всякакъв друг вид приобретяване във вид на парични средства или в натура също са доход. Има изключения, които не се облагат и те са изрично изброени в ЗДДФЛ. Доходите от продажба на вещи за лична употреба са сред изброените изключения, стига да не е налице системност на продажбите, както вече неколкократно подчертах в коментарите си в темата, защото това следва да се третира, като нерегламентирана търговска дейност.

pepopepo написа:Естествено, че обясненията му няма да бъдат приети. В България има хиляди създадени ЕТ с едничката цел да не надминат 50к лв (а в момента когато ги достигнат отварят ново ЕТ), а колегата е генерирал парични потоци към него от 49.3К лв с наложени платежи от хобито си ????
Представете си ако го обърне на бизнес :) (това в кръга на шегата)
Кофти история, но с вещи за лично ползване няма да мине със сигурност, а и трудно ще ги убедиш, че сделките ти не са извършвани с цел печалба !
Успех ти желая, но държавата търси начини за събиране на доходи и е правилно, защото много голяма част от хората са свикнали да заобикалят законите и "ако има как да не плащам нищо най-добре"
После всички плачат, че няма пътища, здравеопазване и тн..
Нищо лично и не мога да знам какъв е твоят случай.
Успех

Едно физическо лице, има право да регистрира само веднъж, и само едно ЕТ. Колега нека бъдем, малко по-точни в коментарите, материята е специфична и хората боравещи с нея специализират уменията си с години! (И това в кръга на шегата) :)
Размера на сумата няма никакво значение, ежедневно се изповядват сделки между физически лица касаещи недвижими имоти и автомобили за суми надвишаващи с пъти тази на колегата. Не е нужно да убеждава никого. Достатъчно му е да обжалва по административен и съдебен ред. При правилно обжалване, Акто съставителя, ще трябва да представи пред съда доказателства в подкрепа на констатацията си за системност на продажбите на вещи за лична употреба, които да подкрепят мотивите му, а не колегата да доказва, че не е търсил печалба в продажбата им! Ако колегата е сигурен, че не се е правил на "интернет търговец" работещ в сивият сектор, мисля, че трябва да отстоява правата си!
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот pepopepo » 24 08 2017, 01:23

Ново ЕТ се отваря на жената, на бабата, на дъщерята ако е пълнолетна и тн и тн ... Затова и написах, че не знам какъв е неговият случай.
@Ако колегата е сигурен, че не се е правил на "интернет търговец" работещ в сивият сектор, мисля, че трябва да отстоява правата си!
Съгласен и дано да е така, а не да се вайка, а в същото време нещата да са по-различни от представените.
Аз съм за плащането на данъци и чинно си плащам авансово всеки месец защото законът е такъв и нямам намерение да го прескачам. Гледам запознат си доста добре - аз не съм, но си плащам добре за консултации и се чувствам спокоен за бизнеса си и за семейството ми.
Вариантът да спиш спокойно е незаменим и неизмерим с някакви мизерни скрити пари !
pepopepo
Почитател

Мнениеот phil05 » 24 08 2017, 22:52

Тая работа и тя отива към някакъв абсурд. Днеска споменах случая на един познат, дето и той продава разни работи, реакцията беше :crazy:, човекът и той нямаше никаква представа и коментар.

И аз вече не намирам икаква логика и смисъл и това е. Според мен абсурдното е в закона за физическите лица. С някаква моя проста логика и доколкото разбирам нещо от данъци, освен да ги плащам.

Разбира се, че трябва да се плащат данъци. И аз това рекох нагоре. Но никой не е длъжен да плаща някакви безумни и безсмислени данъци или максималните възможни. Напротив, всеки има право да плати минимален данък в рамките на закона.

Ясно,че физическо лице, което продава системно някакви неща, хайде да не са лични вещи, трябва да плати данък. Я да видим сега какво е това "нерегламентирана търговска дейност". Това забранено ли е? Трябва ли да се наказва? Къде го пише?

Ако не трябва да се наказва, тогава защо в закона за физическите лица именно се наказва? Защото си е явно наказание, без никаква логика и смисъл.

Да приемем, че колегата чинно си е декларирал "приходите" от продажбите 49300 лв. в данъчната декларация. И законът за физическите лица му казва: Ааа, продаваш значи? Нерегламнтирано? Сега ще те обложим като ЕТ 15 %. Ама не като ЕТ върху печалбата, която е приход минус разходи за придобиване минус разходи по дейността. А като физическо лице, върху целия приход, никакви разходи по придобиване, никакви разходи по дейността. Ама не и като физическо лице 10 %, а като ЕТ 15%, върху целия приход, да видиш ти!

Това според мен не е доход на физическо лице, защото ги е купил тези работи и има документи за това. Защо ще го наказват, като се правят че не е така? Колкото и да е системно и нерегламентирано. Доход е от наеми, защото апартамента си стои, негов си е, не го е продал сосе наема.

Б@си наказанието, нищо чудно, че никой няма да декларира такъв приход. Абсурд за "данъкоплатеца", абсурд и за държавата, щото така няма да си събере данъците.

Според мен може да признаят поне разходите за придобиване и да обложат разликата, ако щат с 15% като ЕТ, не 10 като физическо лице. Като разходите по дейността останат за сметка на физическото лице, както и при другите облагаеми доходи без разходи за придобиване. Работна заплата, наеми и такива.

Така физическото лице ще внесе повече данък, отколкото ЕТ-то, дето ще сложи и разходите по дейността. Затова казвам че е абсурдно и за държавата. Но може и да греша, де да знам, нали ужким са го мислили...

В случая с колегата, който е пропуснал да декларира този "доход", според мен е по справедливо да му светнат данъка в двоен размер, но не и върху целия приход, а да му признаят поне разходите за придобиване. Щом ще го приравняват към ЕТ като данъчно облагане, А те хем като ЕТ, щото извършвал търговска дейност, хем не му признават никакви разходи и го облагат като физическо лице.

Нямам идея какво ще кажат юристи и счетоводители, но според мен това е пътя да се обжалва, а не че били лични вещи, дето и колегата, и данъчните, и децата знаят че не са. Лошото е, че е ясно написано в закона.

Да оставим дали дейността е регламентирана или не. Според мен цялата работа е в това, че "доходът" на колегата 49300 лева очевидно не е доход, защото ги е купил с негови пари и парите ги няма. Ами ако ги е продал на загуба? Но няма няма да се учудя, ако юристите и специалистите кажат - доход е, нищо, че не е доход :))
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 24 08 2017, 23:40

Вальо, всяко пълнолетно лице с българско гражданство, което не е осъждано за умишлен фалит има право да осъществява стопанска дейност по три начина. Като физическо лице (без отговорност извън тази към фиска, осъществявана чрез подаването на годишна данъчна декларация с подпълнено приложение съгласно вида на дохода), като едноличен търговец (отговорен с цялото си имущество притежавано от лицето пред всичките му кредитори, включително фиска), като едноличен собственик на търговско дружество или съдружник в такова (отговорно до размера на записаният капитал). В първият случай лицето не подлежи на търговска регистрация и следователно не е длъжно да води счетоводство, да определя финансов резултат, да съставя и вписва годишни финансови отчети. Приходите му (моля да се прави разлика между приход и доход), се считат за доход, от който се приспада от 10 до 50 % нормативно признат разход и разходи за осигуряване след, което остатъка се облага с данък при определена ставка. Щом, като се счита, че не е продавал собствените си вещи за лична употреба, колегата следва да подаде данъчна декларация и да обложи дохода си получен от продажбите. Т.е. целият приход (известен по данни от куриерите), като положителен паричен поток получен от него. Разходи по документи за покупка на продадените вещи, демек отчетна стойност, съпътстващи разходи по самите продажби и т.н. - йок. Разход единствено до размера на нормативно признатия. На, който не му харесва има избор да се регистрира и впише, като ЕТ. Там вече става задължен да води счетоводство съгласно ЗСч при спазване на принципа за документална обоснованост, да определя финансов резултат по реда на ЗКПО (Закон за корпоративното подоходно облагане) да съставя годишни финансови отчети и да подава Годишна данъчна декларация с приложение за доходи от стопанска дейност, като ЕТ. Които доходи представляват положителният финансов резултат на ЕТ определен на база приложимите от ЕТ стандарти за счетоводно отчитане, ЗСч и ЗКПО. При третият вариант мисля ти е ясно и е излишно да обяснявам. :) Разликата с ЕТ в отговорността пред кредитори еи в задължението за вписване в срок до 30.06. всяка година на Годишният финансов отчет в Агенцията за вписванията към Търговският регистър. Някои ЕТ, които изпълняват изискванията за средни предприятия също са длъжни да вписват отчетите си. Данъкът за ЕТ е 15% именно заради равнопоставеността му с търговските дружества. Дружествата облагат печалбата си с 10%, но тя остава в дружеството под формата на капитал да разпределянето и, като дивидент. При разпределение на дивидент в полза на съдружници, т.е. при напускането на този капитал се начисляват допълнително 5 % данък дивидент. Общо 15%. При ЕТ печалбата се счита за директно разпределена заради неограничената отговорност и затова ставката е 15%.
Доколкото схващам, колегата с казуса не е нито ЕТ, нито ЕООД, нито ООД, нито пък е ЕАД. Физическо лице е, и като такова няма право, не на стопанска дейност въобще, а на търговска такава без нарочна регистрация, както и на определяне на финансов резултат печалба (доход) или загуба от нея чрез съпоставяне на приходи и разходи, или поне да има регистрация, като земеделски стопанин, но пак доколкото схващам става въпрос за мобилни телефони и часовници, а не за земеделска продукция. :) Но все пак става въпрос за вещи за лична употреба!
Ставам досаден сигурно вече, ама нали знаеш оня римлянин, дето завършвал всяка свое изказване, без значение от повода, с думите - И все пак, Картаген трябва да бъде унищожен! :))
Последна промяна senna на 24 08 2017, 23:50, променена общо 1 път
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 24 08 2017, 23:49

pepopepo написа:Ново ЕТ се отваря на жената, на бабата, на дъщерята ако е пълнолетна и тн и тн ... Затова и написах, че не знам какъв е неговият случай.
@Ако колегата е сигурен, че не се е правил на "интернет търговец" работещ в сивият сектор, мисля, че трябва да отстоява правата си!
Съгласен и дано да е така, а не да се вайка, а в същото време нещата да са по-различни от представените.
Аз съм за плащането на данъци и чинно си плащам авансово всеки месец защото законът е такъв и нямам намерение да го прескачам. Гледам запознат си доста добре - аз не съм, но си плащам добре за консултации и се чувствам спокоен за бизнеса си и за семейството ми.
Вариантът да спиш спокойно е незаменим и неизмерим с някакви мизерни скрити пари !

Offtopic: покажи
Колега, надявам се това с ЕТ-етата да не е сериозно, тъй като едноличният търговец отговаря пред закона и институциите с цялото си лично имущество..........Едно ЕООД с минимален уставен капитал върши много по-добра работа! :thumbup: Съвестното плащане от ваша страна е похвално! До колко оправдано........няма да коментирам! Виж за спокойствието не съм съгласен......защото всички си плащаме и здравните, но едва ли сме сигурни или спокойни, отивайки на лекар......плащаме си данъците ама като излезем навън вечер спокойно ли ни е??? Да съм изряден към система, която може да ме изклати във всеки един момент за мен е куропоклонничество най-меко казано.....
Със здраве и без лоши чувства! ::drinks:: Просто нещата от живота...... ;)
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот trk2 » 25 08 2017, 02:12

Ще се опитам да резюмирам възможностите:
1. не декларираш защото считаш че вещите са лични - монопола
2. снишаваш се и се надяваш, че ревизия няма да има - старман 85
3. декларираш като физическо лице частично, останалото са услуги на приятели- твоята счетоводителка вариант1
4. декларираш като търговец, като намалиш с разходите- твоята счетоводителка вариант 2
Има ли други варианти? (интересно защо мълчат търговците във форума)

От това което прочетох в закона има два начина за установяване на данъчната основа за нерегистрираните търговци:
чл. 26 от ЗДДФЛ - хипотеза 4
чл. 122 ДОПК - хипотези 1,2 и 3
Първият препраща към към ЗКПО, а вторият е описан в самия член.
Какви са предимствата и недостатъците не мога да кажа, на този етап, но според мен и при двата метода ще бъдеш третиран като търговец. И двата метода ще ти признаят разходите за покупка на вещите, но има нюанси.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 25 08 2017, 02:30

А, появи се възможност да се признаят разходите за покупка? ::thumb:: Май и за trk2 ще трябва дамаджана, като цитираната в офтопика най долу ::drinks::

Таман бях написал един два въпроса до senna горния му пост, хайде ще ги сложа както съм ги написал.

Асене ::thumb:: :clap: страхотно, респект! Добре, че има такива като тебе и Коцето да ни оправят в тая джунгла, дето понякога напразно търсим някаква логика и смисъл. Да можем и ние нещо с добро желание, а не само да псуем.

Ако можеш, помогни малко и в тая посока. Какъв е смисъла, каква е логиката на данъчното законодателство в случая, каква е ползата за държавата?

Пак не разбрах, защо аджеба няма разход, като явно има разход? Защо да е само доход от продажби, като очевидно има и разходи за придобиването, независимо дали са лични вещи, или не са? Защо да се дразни "данъкоплатеца" физическото лице, вместо да се мотивира да отиде да си декларира каквото трябва и е справедливо? Ами ако разходите за покупките са реално повече от 10-50%? Ако са 90%? Какво е виновно физическото лице? Видях написал си само разходи йок. Защо? Или да не питаме...

И втория въпрос: Ако признае разходите за придобиване, държавата пак ще прибере повече данък от физическото лице, отколкото от едно ЕТ за същата търговска дейност. Където признава и другите разходи. Ако не греша. Е това искам да разбера и тичам да пиша декларацията.

Ако ми кажеш - търговската дейност трябва да е регламентирана и държавата иска да я вкара по Търговския закон, за да защити правата на другите страни, клиенти, доставчици, кредитори и т.н. и да не си прави всеки к'вот му дойде, ще го разбера, е това искам да чуя. Дали това е смисъла. Вероятно е това ?

Защото тоя данък върху целия приход, който бил само доход, нищо че има разход за нещата, е очевидно, или привидно несправедлив и лишен от логика и после следва "...айкатааа" и декларация - йок.

Това може да е обяснение и за колегата, да не му е толкова странно и неприятно какво го е сполетяло, пък е добре да го знаем и всички останали, ако е така де.

А днес бях по "ония" места и мостове, че старата къща там съвсем протекла... :(

Изображение

и в мазето видях една голяяяяма дамаджана :wink: та дано да се появи скоро възможност да се отблагодарим за толкова професионалните и компетентни консултации ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот rumo71 » 25 08 2017, 03:08

phil05 написа:Според мен може да признаят поне разходите за придобиване и да обложат разликата, ако щат с 15% като ЕТ, не 10 като физическо лице. Като разходите по дейността останат за сметка на физическото лице, както и при другите облагаеми доходи без разходи за придобиване. Работна заплата, наеми и такива.

Точно и затова ще е борбата. Но дали ще се приеме, зависи кой решава.

Да речем следното: Търгувал съм с часовници и телефони, като съм ги купувал със собствените си пари, за които имам ясен и доказан произход. Работя на заплата, върху която се взимат всички вноски за държавата.
( между другото вече 25г внасям данъци, без да имам и един ден без трудов стаж и съответно не съм легнал и лев на социалната система. Толкова колкото съм внесъл никога нямя да взема)
Остават ми след облога едни да рчем 1000лв чисти пари. С тях каво ще правя мисля е моя работа, която не би трябвало да касае бюджета и контролните му органи. Решил съм да рискувам с тях.
Купувам продавам, купувам и чак тогава продавам, то е ясно че ще стане един оборот, който след всяка покупка и продажба нараства, дори и продажбите да са с по-ниска стойност от покупките. Това очевидно не може да бъде доход, камо ли в смисъла на печалба! Ако бях ЕТ нямаше да платя нищо на бюджета. Понеже аз съм физ. лице трябва да ми обложат целият този оборот и то не с 10%-15% като при ЕТ-то ако има печалба, а с около 33% ако правилно схващам.
Чакай малко господин който си мислил закона- нали вече веднъж ми обложи парите с 33%, като си взех заплатата.

Нещо ми се струва, че към физическите лица е крайно несправедлив данъчният закон и ми избива на двойно данъчно облагане, при това с висок % без да се признават и раходи.

Ако не мога да представя документи за разходите/ покупките да обложат оборота. Ако съм спечелил нещо да обложат чистата печалба с някакъв % данък. Да има и на тях, но да остане и за мен и да знам, дали да продължа да си рискувам останалите ми след вече едно облагане пари.

Щото риска при покупка от чужбина не е малък. Само преди месец два поръчах от амазон.ит скъп телефон -1100лв и дадох и 15 евро за бърз и сигурен куриер. Е този сигурният курие ми донесе само кутията с аксесоарите, без телефона. То бе разправия, то чудо. Пиши, снимай и се обяснвай все едно аз го откраднах

Сега по случая - Намерих и си осчетоводих фактури за покупки на стойност около 45 000лв. ( това напълно самостоятелно, при счетоводителя не знам може и нещо да не ми признае и други сметки да станат)
Липсват ми фактури за 6 телефона, всичките от тях купувани от България ( нямало как да ми издадат дубликати на касовите бележки, щото бил сменен апарата) . Майната им, само да не ме набедят че съм ги и крал.

Остават значи 4000лв да ги наречем печалба. Да ми я обложат, ако искат като физ. лице, ако искат като ет.
Доставям часовници по поръчка. При интерес към определен модел, пишете на лс
rumo71
Маниак

Мнениеот rosen_er » 25 08 2017, 09:31

rumo71 написа:
phil05 написа:

Да речем следното: Търгувал съм с часовници и телефони, като съм ги купувал със собствените си пари, за които имам ясен и доказан произход. Работя на заплата, върху която се взимат всички вноски за държавата.
( между другото вече 25г внасям данъци, без да имам и един ден без трудов стаж и съответно не съм легнал и лев на социалната система. Толкова колкото съм внесъл никога нямя да взема)
Остават ми след облога едни да рчем 1000лв чисти пари. С тях каво ще правя мисля е моя работа, която не би трябвало да касае бюджета и контролните му органи. Решил съм да рискувам с тях.

Дали е толкова елементарно?
По тази логика ако придобиеш някаква сума пари по законен начин и платиш всичко дължимо върху тази сума към държавата,означава ли ,че ако започнеш някакъв вид търговия (не визирам конкретният случай,че там не всичко е съвсем ясно) с тези пари следва - " С тях какво ще правя мисля е моя работа, която не би трябвало да касае бюджета и контролните му органи. Решил съм да рискувам с тях." ?
Звучи ми като :На заплата съм ,плащам си данъците и осигуровките върху нея.Какъвто и друг доход допълнително да си докарам - държавата да си гледа работата.
Да бе!
rosen_er
Маниак

Мнениеот senna » 25 08 2017, 09:57

Коце, в хипотезата на чл.12 от ЗДДФЛ не е предвидена възможността за определяне на данъчната основа чрез признаване за доход само на положителната разлика между покупна и продажна цена при продажба и замяна на движимо имущество с изключение на пътни и въздухоплавателни средства, произведения на изкуството, колекционерски и антикварни предмети, за лицата, които НЕ са регистрирани по Търговският закон.
Да, Вальо, точно това е логиката на закона, данъкът за лице, което осъществява търговия в рамките на независимата му икономическа дейност без необходимата търговска регистрация ще е принудено да плати данък върху многократно по-висока данъчна основа. Може и да не е справедливо, защото по конституция българските граждани плащаме данъци съобразно получените доходи, но правото да се изчислява чист финансов резултат от дадена независима икономическа дейност се реализира само и единствено, чрез изпълнение на задължението за търговска регистрация по ТЗ.
Скептичен съм, че на колегата ще му бъдат признати разходите за покупка на вещите ако разполага само и единствено с касови бонове. Касовият бон е документ удостоверяващ единствено плащането към търговеца, но той не носи необходимият реквизит и данни за приобретателя на веща или стоката. Т.е., човека може да си събери колкото и каквито си иска бонове и да претендира да му бъдат признати в разход за определяне на отчетната, пазарна стойност. Ми не, няма да мине. Документа с необходимият реквизит за целта се явява фактурата, и дано да разполага с такива, ако въобще бъде допуснато да бъдат разглеждани в хода на едно данъчно облагателно производство или последващото му възразяване и обжалване, защото както писах по-горе, такава законова възможност е изключена. Лични вещи! Картаген, трябва да бъде унищожен! :)
За дамаджаната... скоро ще съм на линия! :)) ::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот phil05 » 25 08 2017, 10:29

rumo71 написа:
phil05 написа:Според мен може да признаят поне разходите за придобиване и да обложат разликата, ако щат с 15% като ЕТ, не 10 като физическо лице. Като разходите по дейността останат за сметка на физическото лице, както и при другите облагаеми доходи без разходи за придобиване. Работна заплата, наеми и такива.

Точно и затова ще е борбата. Но дали ще се приеме, зависи кой решава.

Да речем следното: Търгувал съм,,,

Да не вземеш сега да идеш да им ги обясняваш тия работи...Както посъветваха колегите, първо се подготви със специалист и в детайли за всичко и тогава. И не ходи, ако не е наложително. Примерно първо консултирай желязно това с касовите бонове което спомена senna.

Тук си говорим и за разни теории и логики, поне аз де. Това не върши работа. Ще върши, ако и когато променим законите ::angel::. Остави го настрана и слушай само специалист с опит и практика.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот rumo71 » 25 08 2017, 14:06

Определено всичко е на фактури. Касова бележка, такава каквато тук издават досега от търговия в и-нет не съм виждал.
Дано тези официални за целият нормален свят фактури да важат и запред нашият НАП, че тук всичо е наобратно.

Намрих няколко неща, кото съм купил или продал от мое име, но са били на 3-ти лица. мои приятели или рода.
Сега, за да го делкарирам това от нап ми искат пълнте им данни от л.к. вкл и егн-то. Така е направено, че всеки да се дръпне. Досега не ми е отказал само един човек и то с уговорката да му пиша само един тел

Вторник ще се ходи в нап да подавам декларация.

Пс: пак почнах да си мисля, дали да не направя и консултация с юрист, а не само със счетоводител
rumo71
Маниак

Мнениеот trk2 » 25 08 2017, 15:20

Задължително трябва да се обърнеш към добър специалист независимо дали адвокат или счетоводител.
Ако искаш мога да ти препоръчам, къде предпочиташ в Сф,СтЗ или Плд. (понеже споровете на първа-административна и втора-съдебна инстанция ще се решват там)?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот tosunbei » 25 08 2017, 17:01

Много сложно в БГ.Тук толкова просто са го направили.Аз,например,като самоосигуряващ се всяка година попълвам декларация (счетоводителя ми я върши тази работа).Давам му банковите извлечения за годината,давам и всички фактури,бележки и бележчици за разходи,като в тях влизат касови бележки за гориво,за градски транспорт и т.н.дори и бележка написана на ръка,на най-обикновен лист,само дата,имена и подпис, я признават за фактура.Имам такива няколко,дето съм купувал часовници,за £7-8 К.Английска му работа. ::huh::
Той удря чертата на приходи и разходи и ако не надвишавам 10К,не плащам данък.Даже ми връщат.Ако надвиша 10К плащам си данъка и толкоз.
Никой не те пита от часовници ли са ти парите,от картини ли ,или от чистене на кенефи.Дошли са ти пари в картата-ще плащаш данък.
tosunbei
Маниак

Мнениеот trk2 » 25 08 2017, 19:36

Лесно е, то и затова наши счетоводители водят счетоводството на британските фирми, по- евтино им излиза на британците :)
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 26 08 2017, 01:24

senna написа:Коце, в хипотезата на чл.12 от ЗДДФЛ не е предвидена възможността за определяне на данъчната основа чрез признаване за доход само на положителната разлика между покупна и продажна цена при продажба и замяна на движимо имущество с изключение на пътни и въздухоплавателни средства, произведения на изкуството, колекционерски и антикварни предмети, за лицата, които НЕ са регистрирани по Търговският закон.

Сена, ти счетоводител ли си? Глей как ме караш да се изпитваме :) чл.12 ЗДДФЛ е ясен - облагат се доходите от всички източници......
Кой е източника в нашия случай?
-доходи от стопанска дейност, като едноличен търговец
Какво представлява дохода от стопанска дейност на ЕТ?
-данъчната печалба
Какво е дан. печалба?
-положителният данъчен финансов резултат
Как се получава този резултат в случая?
-като от наложените платежи се извади пазарната цена на придобитите имущества към момента на придобиването
::drinks::
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот senna » 26 08 2017, 10:07

Коце, да кажем, че се занимавам професионално с финанси, повече от 25 години и си позволявам да пиша по темата на база освен теоритична подготовка и на практически опит, включително и в данъчно облагателното производство. :) ::drinks::
Облагаеми доходи
Чл. 12. (1) Облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
(2) Когато в този закон е предвидено приспадане на разходи, при определяне на облагаемия доход от съответния източник се вземат предвид разходите, определени по този закон.

Алинея 2 - "...определени по този закон."
В този закон не е предвидено приспадане на разходи при определяне на дохода извън изброените от мен в предишният ми пост случаи, а именно - дейност по занятие с регистрация като ЕТ, респективно тази регистрация води до задължение за водене на счетоводство съгласно ТЗ, ЗСч и при спазване на НСС или МСС (Национални или Международни счетоводни стандарти), както и до формиране на данъчен финансов резултат по реда на ЗКПО с правото за пренасяне на данъчната загуба в следващ период.
Чл. 26. (1) Облагаемият доход от стопанска дейност като едноличен търговец е формираната по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане данъчна печалба, включваща и финансовия резултат от прехвърляне на предприятието на едноличния търговец без заличаване на едноличния търговец от търговския регистър.

Извън хипотезата на ал.2 на чл.33
(2) Облагаемият доход е положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване при продажба или замяна на:
1. пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства;
2. произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети.

за физическо лице, което не е регистрирано, като ЕТ, приспадане на разходи по придобиване при продажба или замяна на имущество, което няма характер на недвижимост, не се предвижда.
В конкретиката на случая, колегата не е регистриран по ТЗ Едноличен търговец, т.е. той не попада в обхвата на лицата, които определят облагаемият си доход от стопанска дейност, като ЕТ по реда на този закон. Източник на дохода за колегата не е формиран от продажба или замяна на недвижимо имущество или пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, обект на продажба не са и произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети за да е налице възможност за приспадане на покупната стойност на предметите обект на продажба. Нещо по-лошо, налице е дейност по занятие (както и колегата сам намекна преди няколко поста)- търговия с движимост и вещи без задължителна търговска регистрация по ТЗ, като ЕТ, което води до липса на каквото и да е законно основание за формиране на доход по реда на този закон в хипотезата на разпоредбите му за формиране на дохода в качеството му на ЕТ, така че няма и никакво основание от наложените платежи да се вадят, каквито и да било пазарни цени към момента на придобиването на продаваните вещи. В ЗСч и СС ясно е разписано как и кога се признават приходи, и че това се прави за всяка сделка поотделно. Но в случая колегата
поради липса на търговска регистрация няма право да се позовава на счетоводни записвания. Законодателството също така не предвижда и възможност за търговска регистрация със задна дата, но със сигурност това ни е ясно.
Единственото, което може да извади колегата от ситуацията е да настоява, че е купил и продал вещи за лична употреба, респективно лично движимо имущество, тъй като дохода от продажбата на същите попадат в обхвата на
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
...
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;

и то при преклузивното спазване на ал. 5 на същият член, а именно
(5) (Предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2015 г.) Разпоредбите на ал. 1, 2 и 4 не се прилагат за доходите от стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, включително като едноличен търговец, както и за физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, които определят облагаем доход по чл. 26.

Т.е. в ниакъв случай, колегата не бива да се приравнява с ЕТ, защото освен големият начет, ще отнесе и много здрава глоба за нарушение по ТЗ.
В крайна сметка, след всичко изписано може да се обобщи следното по самата тема. Да, облагат се, ако тези доходи са резултат от продажба извършена по занятие. Ако просто си продаваме непериодично и несистемно собствените часовници, за да си купим други, след като предишните са ни омръзнали, дори и това да е с печалба, не, не се облагат.

::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот trk2 » 26 08 2017, 10:34

Колегата не се приравнява, те са го приравнили- "търговска дейност в интернет"
Това, че не е регистриран не променя търговския характер на дейността му. Има само един начин за определяне на дохода от такава дейност и ти си го описал. Различни са само методите, за което вече писах по-горе.
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот senna » 26 08 2017, 11:10

Не, те само са му вменили дейност. Дохода от нея следва да бъде деклариран от ДЗЛ с подпълването и подаването на Годишна данъчна декларация. В кое приложение от нея ще бъде посочен този доход?
Приложението за ЕТ очевидно няма как да се подпълва. Първо, липсва регистрация, като ЕТ, Булстат и наименование на ЕТ, Второ липсват Годишен финансов отчет и Отчет за приходите и разходите, както и въобще липсва основание за водене на счетоводство и съставянето на такива форми. В кое от останалите приложения е налице графа за посочване на пазарната цена към датата на придобиване за всяка сделка поотделно, касаеща движими вещи?
Данъчната декларация е документ, който е обект на последващ контрол, проверка или ревизия на ДЗЛ, от момента на подаването и! Какво ще последва, ако такъв последващ контрол бъде осъществен и контролният орган прецени, че е подадена такава с невярно или съдържанието и несъответстващо? На базата на кой законов текст от ЗДДФЛ, ДЗЛ ще мотивира жалбата си, ако ревизиращият орган откаже да съобрази и признае разходо оправдателните документи притежавани от лицето поради липсата на търговска регистрация?
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот rumo71 » 26 08 2017, 12:12

Няма начин да няма начин да не се признават разходите на едно лице, само защото е физичесо, а не с някакви букви отпред. И ако не по търговският закон, то по някой друг.

Както с споменал по-горе trk2 в писмото пише- да декларирам доходи от "търговска дейност в интернет", не е от незаконна/ нерегламентирана дейност. Това би трябвало да означва, че съм търговец с неподадена данъчна декларация. Да си платя акта, затова че не съм я подал...и да си плащам данъците като търговец- само на печалбата :))

senna @ според теб, като най-запознат каквото и да пиша в дан. декларация все автогол ли си вкарвам?
И ако е така да не я попълвам и да изчакам решението, първата стъпка да е от тях. Да видим по кой закон, точка, алинея и пр ще ме подведат и тогава да се предприемат действия.
Форумна консултация, не с правна тежест :)

Крайното решение ще се вземе от моят счетоводител и евентуално друго юридическо лице
rumo71
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Дискусии