Имам нужда от Вашата компетентна помощ колеги

Тук можете да попитате "Струва ли си", да изкажете мнение за модела, да изкажете съмненията си и изобщо всичко, което в самите малки обяви е забранено. Тук също може да намерите коментари и отзиви за сделки на потребители.

Имам нужда от Вашата компетентна помощ колеги

Мнениеот elshadai » 04 12 2017, 23:53

Здравейте.
По-принцип мразя да занимавам хората с мен,но в случая става въпрос за нещо,в което има доста неясноти във времето.
Къде с познанията ми,къде с чичко Гугъл четох доста неща по темата(след като колегата изрази съмнения) и си отговорих на някои неща,но все пак бих бил благодарен и на Вашата помощ,за изясняване на ситуацията.
Става въпрос на един цифер на ретро Ролекс,който колега твърди,че е т.н. redial.
Та аджеба,според Вас,които сте също или по-добре запознати има ли база за притеснения за автентичност в случая?
Извинявам се за качеството на снимките,но са на сравнително тъмно,ма ме ядеше отвътре.
Цифера е BEYELER I CIE без никакви намеси по него.
....снимките....

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Благодаря на отзовалите се ::drinks::
Последна промяна elshadai на 05 12 2017, 00:58, променена общо 1 път
elshadai
Маниак

Re: Имам нужда от Вашата компетентна помощ колеги

Мнениеот phil05 » 05 12 2017, 00:34

Beyeler е един от производителите на циферблати за Ролекс по това време, като Сингер и други. Смятат се за редки и ценни. Ето един за ранен Събмаринер.

https://www.rolexforums.com/showthread.php?t=530674

Ролекс тогава е поръчвал циферблатите на няколко специализирани фирми в зависимост от моделите. Примерно Дайтона - Сингер. Има доста инфо, ако някой иска да чете. Ето още за Beyeler.

https://www.rolexforums.com/showthread.php?t=33612
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот elshadai » 05 12 2017, 00:56

Благодаря Вальо.
И аз четох така,но имах притеснения преди да го разглобя и прегледам пак обстойно,да не са лепени елементите после във времето върху някакъв цифер на тази фирма.
Преглеждайки го отзад не ми се вярва да са се справили така добре при последваща намеса,но все пак знам ли,има чудеса,та викам да попитам и други запознати с материята.
elshadai
Маниак

Мнениеот maildaemon » 05 12 2017, 01:00

BEYERER I CIE наистина са един от производителите на циферблати за Ролекс по това време и съмнения в това отношение няма.
Redial означава че цифера може да е оригинален, но поради една или друга причина се е наложило принтиране на маркировките (надписи и др.) наново. Съответно (според мен) в този случай има неконсистентност във използвания фонт, дебелината на буквите и отстоянията. Ако е възможно да разгледаме по-хубави снимки - централно, по-хубава светлина, по-голяма резолюция - ще може да стигнем по-лесно до отовор.
Аватар
maildaemon
Активен

Мнениеот elshadai » 05 12 2017, 15:36

Тези би трябвало да вършат работа....
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
elshadai
Маниак

Мнениеот maildaemon » 05 12 2017, 21:37

Няколко разминавания, които се забелязват с оригинален циферблат за 1601:
1. Не съм виждал друг с такива индекси и няма подобен в целия web (не е достатъчно категорично, но съм се сблъсквал с 1601 и 1603 няколко пъти...)
2. Ролекс логото е прекалено дебело
3. Надписите със сигурност са рисувани - шрифтовете наподобяват, но не съвпадат - О-то е с различна форма, А-то едната му страна е по-дълга, DATEJUST-а - J-то му няма чертичката, Е-то е неконсистентно, отново S-то е със странна форма, следва Superlative Chronometer, Officially Certified - на грешно място е целия надпис, има разлики между буквите в самия надпис - C-тата, двете F-та например, след това C-то е по-голямо и като съвсем нарисувано на ръка, SWISS MADE - от едната страна е по-голямо отстоянието, S-тата...
3. Pie Pan циферблат без чертички - не съм виждал такъв, но е възможно да съществува, но за какво ще е Pie Pan тогава :?

Поздрави от мен
Аватар
maildaemon
Активен

Мнениеот cenzor » 05 12 2017, 21:49

На мен коронката и маркерите не ми харесват, прекалено са полирани/разляти. А точно те не следва изобщо да си пипсни, при каквато и да е процедура...
А и това според мен са индекси от по-стар модел, монтирани върху 1601 . 1601 подобни не съм виждал и аз...
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот senna » 05 12 2017, 23:01

Ще се присъединя към мнението на колегите. Освен всичките изброени дотук, разминавания в симетрията и несъответствия, шрифта на DATEJUST е с размер, като горният ред OYSTER PERPETUAL. А би следвало да е с този на логото ROLEX но без удебеляване и без serif. Надписа swiss made, също не е разположен на мястото, където трябва да е при pie pan циферблат. Трябва да е в сектора под ръба на "тигана" точно под индекса на 6 часа, вместо в зоната на равнината му и от двете страни. Освен това надписа трябва да е само SWISS ако ще е без означения за използваният материал за луминисцентция, но това би го отпратило много назад във времето, по-съвременният надпис SWISS MADE не следва да е без означения. Всъщност липсват и светлинните маркери зад индексите, отново в наклонената равнина. Определено по циферблата има интервенции, но едва ли колегата е можел да знае за тях.
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот cenzor » 05 12 2017, 23:37

На Elshadai съм ги пращал преди време тези мои снимки, но да ги пусна и тук , как изглежда оригинален PiePan 1601

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Този конкретно е сравнително рядък, с door stop маркери . ::drinks::
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот elshadai » 06 12 2017, 00:02

Колегите може би са прави с всичките изложени доказателства,но за мен все още някои неща много не са ми ясни как са се получили,въпреки че определено има несъответствия.
След дългото ровене из системата и появилата се болка в главния компютър установих следното:
На колегите мога да кажа,че има такъв циферблат с такива индекси като модел,но там пък намерих разлики във въпросния шрифт.
Все още немога да си обясня как са го лакирали и направили лъчевата визия наново без да свалят индексите,след като всички,които успях да намеря и се водят правени са с манипулации по гърба на цифера и маркерите им са пилени,сваляни и после лепени,което ясно се вижда на всички снимки,които са пуснати в системата,въпреки че от тях има такива продадени на доста солени суми за стар модел.
При обстойния преглед освен,че не са вадени индексите,както и лепени след това,няма никакви видими следи от минутни маркери някъде,което в интерес на истината мен също много ме озадачи,но няма никакви следи от намеса по предната част на цифера,за да изчезнат така,ако е нанасян лак,то е било доста отдавна,защото се е надигнал на места или са били много добри в намесата си тези,които са го правели.
Относно шрифта с чертички и всякакви завъртулки по всички редове на надписа мога да кажа,че на базата на изложената от колегите информация за разликите в тях излиза,че голяма част от часовниците продавани и продадени в интернет са фалшиви циферблати,дори и в доста реномирани сайтове,без това да е описано съответно,защото са си криви и с различен контур,което разбира се е напълно възможно да се случва в днешно време,не би ме учудило.
Мисля все още по въпроса какво да предприема и дали ще е правилно,за да не се почувства евентуален клиент измамен,което определено неискам да правя,но ще го решавам,вече ме заболя много главата и ми свърши бирата.
Ето няколко снимки от системата....
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
elshadai
Маниак

Мнениеот elshadai » 06 12 2017, 00:15

Снимките,които колегата е качил,преди време ми ги праща,за което му благодаря,че се отзова бързо въпреки,че тогава не свършихме работа,но му прави чест,че реагира.
Четейки постовете на колегата senna обаче и вече прегледал доста цифери искам да попитам:
-къде са светлините маркери зад индексите,след като има означения t swiss t
-защо по гърба на цифера има ясни следи от намеса точно по маркерите,както на тези,които в нета се водят правени.
-защо шрифта на втория и третия ред са еднакви
-защо буквата J е без чертичка отгоре
След като преминах на друга напитка и получих връзка със спътника и кораба майка искам да попитам защо пропускате факта,че в каса 1601 се монтират механики 1560 като тази на моя,1560 с лилави колелета и вече новия ротор,1570 както и по-новите машини,които всички са с различни по визия цифери в зависимост от годината на производство.
-как точно колегата реши твърдо,че цифера на моя е менте и го закова със сигурност,ако беше изложил мнение,че предполага за евентуални намеси е друго,но да твърдиш,че нещо е менте,значи трябва да си на 100% сигурен,защото след като напишеш така в обява,а след това се окаже друго си е малко....любовна игра.
elshadai
Маниак

Мнениеот maildaemon » 06 12 2017, 00:49

Огромна част от циферите на vintage Rolex-ите са минавали през някакъв вид реставрация и да много от продаваните са такива, дори от реномирани сайтове и дилъри :( има примери и за некоректни продажби от големи аукционни къщи, но да кажем, че това е в миналото.
SWISS MADE не го коментирах по-горе, защото е много спорна тема при старите ролекси и няма единодушно мнение, но да тук би трябвало да е във външната част на цифера.
При цифера на @cenzor - T SWISS T не е невиждана практика от Ролекс да ползват маркиран така цифер без да бъдат сложени тритиевите точки.
Offtopic: покажи
Аз нямах представа, че ще се заформи дискусия или че ще си свалите обявата - цената ако е добра и ако е информиран купувача, може да вземе по-добро решение за себе си ::up:: no hard feelings
Аватар
maildaemon
Активен

Мнениеот maildaemon » 06 12 2017, 00:54

И аз съм и бях на 100% сигурен ;)
Аватар
maildaemon
Активен

Мнениеот elshadai » 06 12 2017, 01:08

Сигурен в какво,че има евентуална намеса за реставрация по него или,че е менте?
За Т-то разбрахме,а какво е положението със шрифта на втория и третия ред,както и с пиленето по гърба?
elshadai
Маниак

Мнениеот maildaemon » 06 12 2017, 01:17

100% сигурен в каквото съм твърдял - че цифера е redial. Темата се казва "Имам нужда от Вашата компетентна помощ колеги" и се опитвам да се включва най-отговорно с доводи, примери и каквото мога. Ако целта е да се джафкаме... това си е любовна игра. А защо гледаме другия цифер не разбрах?
Аватар
maildaemon
Активен

Мнениеот phil05 » 06 12 2017, 01:39

Чакайте сега, ко стаа, хайде да опитаме малко подред и по простичко... и приятелски :)

Като начало да видим това.

cenzor написа:На мен коронката и маркерите не ми харесват, прекалено са полирани/разляти. А точно те не следва изобщо да си пипсни, при каквато и да е процедура...
А и това според мен са индекси от по-стар модел, монтирани върху 1601 . 1601 подобни не съм виждал и аз...

Ако му вменим и грешни индекси, ще му дойде малко в повече. Според мен нещата са много по прости, обясними нормални и лесни.

1601 го има с тези индекси. И стрелките май са същите. Освен ако и на този не са му ги сменили, да е било някоя мода :))

Изображение

https://global.rakuten.com/en/store/clo ... em/272879/

На този от темата според мен циферблатът е оригинален за модела и вероятно оригиналният на самия часовник. Вероятно през годините е бил "реставриран", там ново покритие, нов радиален шлиф, вярно малко странен и лак, или каквото е правено, без да се свалят индексите и короната. Затова са позаоблени и не им се четат фасетите. И ги няма минутните маркери и светещите точки. И е наново надписван, със забележките на колегите.

Даже и да е така, все пак си е оригиналният циферблат на часовника, с неговите си индекси и корона, ако оставим настрана "реставрирането" и надписите. Такъв му бил късмета. Другия вариант е да си стои като петниста хиена, какъвто вероятно е бил. И новият собственик да си го носи така, или да го даде и той за реставриране :))

Само че където и да го даде, пак ще се познава и ще му намерим маана :wink: Хубавото е, че може да се пробва :wink: И да го смени в Ролекс с нов циферблат, пак няма да е оригинален. Няма Т-та, няма угодия :)).

Вярно, много Ролекс циферблати от онова време са реставрирани и пренадписани. Ако не, са сменени с нови от Ролекс, светят и пак не са оригиналните :) . Като на моя, ето как беше и как стана. И един разбирач в Швейцария ми вика трябваше да оставиш стария. Няма угодия...

Изображение
Изображение

Аз бих допълнил в обявата, че циферблатът и релефните елементи по него са оригиналните на часовника, но вероятно повърхността и надписите са били реставрирани във времето, какво толкоз. А клиентът както реши, има варианти, ако иска да си сложи и нов циферблат, че и стрелки като мен, ако е толкова луд. И става чудо. Ролекс имат (почти) всички циферблати и стрелки. Важното е, че предлаганият часовник си е с неговия оригиналния циферблат, без промени в дизайна и модела, даже и да е реставриран.

Offtopic: покажи
А какво да кажа с моя Зенит, с Екселсиор Парк вътре, дето ми го омазаха, на нищо не прилича. Хем аз си го причиних. Ама си го харесвам и така, достатъчно ми е оригинален, това си е неговия циферблат. Като го знам какъв беше...
Изображение
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот cenzor » 06 12 2017, 01:50

elshadai написа:Снимките,които колегата е качил,преди време ми ги праща,за което му благодаря,че се отзова бързо въпреки,че тогава не свършихме работа,но му прави чест,че реагира.
Четейки постовете на колегата senna обаче и вече прегледал доста цифери искам да попитам:
-къде са светлините маркери зад индексите,след като има означения t swiss t
-защо по гърба на цифера има ясни следи от намеса точно по маркерите,както на тези,които в нета се водят правени.
-защо шрифта на втория и третия ред са еднакви
-защо буквата J е без чертичка отгоре

Това въпрос към мен (и цифера от моите снимки ли е)?
Ако да - нямам идея защо , някой майстор а отговори.
TswissT съм го виждал и на други модели без тритий, преди 50 години не са били много консистентни в надписите и маркерите, май.
За следите върху гърба, отново - виждал съм го и на други 1601. Не знам дали е част от производствения процес или след това са сваляни при някоя профилактика и чистене.
За шрифтовете , ще се радвам някой да обясни.
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот senna » 06 12 2017, 01:54

Аз лично не видях, къде се твърдяло, че циферблата е менте. Изказаха се само основателни съмнения за наличие на интервенции по него.
И аз се питам същото, къде са светлинните маркери в циферблата показан от cenzor. Ако приемем, че той ни показва част в автентично състояние от производителя излиза, че означението за тритий при надписа SWISS се отнася за такъв поставен на стрелките. И възниква въпроса, има ли модел 16.. с луминисцентция само на стрелките?
Какви са следите от задната страна и дали са от пилене на нитовете е редно cenzor да каже.
Най-близък до Вашият модел е циферблата показан в ето тази снимка, пак от Вас.
Изображение
Обърнете внимание на големината на шрифтовете в надписа под 12 часа.
И да, различното изписване на буквата J в показаният от cenzor циферблат, също е необичайно.
Калибър 1560 е втората генерация след 1530 и се прави в продължение на 20 години след 1965 г. Вероятно версията във вашият часовник е някъде в началото защото реверсивните колелета все още нямат тефлоново покритие. Това поставя самият циферблат в същото време, т.е. между 1965 - 1970 г., от което следва надписа под 6 часа да е във вариантите : Swiss – T<25” , T-Swiss-T, T Swiss T <25 или σ T-Swiss-T σ, каквито са били надписите и означенията в периода 1964-1983 г.
Prior – 1953, The early age of Rolex luminous, used on their pocket watches, early oyster cases, bubble backs and radiomir Panerai’s.
1953 – 1956, When Rolex introduced the world their sports / utility / tool watch concept with radium Submariner, TOG, Explorer & GMT Master.
1957 – 1960, When Rolex lowered radiation and chanced dial printing from 1 to 2 colored print and enhanced the lacquer to a more glossy variant.
1960 – 1963, The pre ‘Transitional” period with “Exclamation” mark and due to the starting international regulation, again less radioactive luminous.
1963 – 1964, “Transitional” underline of which Rolex switched from Radium to Trtium, delivered dials are “swiss” signed but laminated with tritium.
1964 – 1967, The new generation tritium luminous got added on glossy dials, signing chanced from “Swiss” to “Swiss – T<25” & “T-Swiss-T”.
1967 – 1983, The matte dial with tritium luminous got introduced by Rolex. We see tritium signings variations like T Swiss T<25 or σ T-Swiss-T σ.

1983 – 1997, The last era of the tritium dials when the glossy dial surface came back, now the luminous was added in a added white gold surround.
1998- 2000, LumiNova was invented in 1993 and patented in 1995; Nemoto & Co. Ltd. was contracted in 1998 to provide LumiNova to Switzerland.
2000 – 2008, Super Luminova, a improved version of Luminova, a material that has the same properties as tritium but is not radioactive.
2008 – now, Chroma Light, the new blue-ish colored Super Luminova thats been in use since Rolex patented it.

Участието ми тази дискусия не цели заяждане, точно обратното. Желанието ми е да съм полезен, ако мога разбира се.
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот elshadai » 06 12 2017, 02:03

Разбира се,че си полезен,това си е и доста образователна дискусия,няма заяждане,само писане на висок тон,но без лоши чувства.
В крайна сметка и по препоръката на Вальо,за по-приятелски тон....
да,става въпрос за твоя цифер и въпреки,че твърдиш,че е оригинален,явно има някаква намеса по него според мен,а както се оказа и разлика в шрифтовете,явно обаче както казах и аз,а и другия колега има мноооого продадени така с намеси и реставрации и няма да открием топлата вода или да решим световния проблем.
ясно е,че по този на моя е имало някаква намеса,която обаче не е довела до интервенция по гърба му,но пък за сметка на това е породила всички въпроси,които разискваме за надписите и маркерите,което автоматично означава,че я има и аз трябва да я опиша,но това незначи,че цифера му е менте,както искахте да ме убедите(няма такъв цифер на 1601).
elshadai
Маниак

Мнениеот Seikosha » 06 12 2017, 08:04

Айде и аз малко дет се вика "Барабар Петко с мъжете" :) Писах та писах и като погледнах,само съм писал и преди мене вече поне 5 поста,разкриват нещата. Все да добавя и няколко думи към всичките казани истини по-горе,защото аз от Ролекси не разбирам,но за шрифтове и туй-онуй за циферблати съм научил през годините. Айде първо за циферблата като цяло,макар ,че ще повторя колеги и мойто мнение е, че е оригинален,но е и реставриран и то не напълно и то не много успешно. Предполагам,че е отдавна и то от някой който все пак разбира,но не и от майсторска намеса. За мене този цифер е бил напълно изпран от всякакви надписи и маркери и както се каза по-горе са останали само обемните през 5 мин. и коронката. Това,че са позаоблени е лесно обяснимо, имало е търкане за да падне горният стар лак,както и старите надписи,предполагам увредени от някаква влага, а знаем колко е меко златото,а аз предполагам,че са златни и от там заоблянето при почистване. Основата мисля,че си е оригиналната,има малки следи около маркерите от протриване. не се знае дали не е бил и той жълт.При много швейцарски и руски и немски циферблати съм срещал това,че циферблата е сребърен,а лака отгоре е жълт.При Ролекс не знам дали е така,малко ме съмнява. Накрая цифера е бил лакирван и то барабар с маркерите,трябвало е да се използва мат лак. Оттам нататък,някой се е опитал да направи,или е имал готов тампонен печат ,но с не добро качество,туй с рисуване на буквички по циферблата директно ,го забравете,може една да се докара някак ,или довърши,но цял текст не става. Като казах ,че мисля да е стара реставрация,имам предвид , че е било преди времето на компютрите и съвременният предпечат,личи си от изкривяванията при буквите и тяхната несъразмерност. Най вероятно е използван някакъв фото начин с набор на букви, а там вече може и рисуване да е имало,а и гравиране на матрица ,ако щете,никой не може да каже точно как е. По това ,че липсват минутните маркери и точките с луминисценция, се разбира ,че работата не е нанай-високо професионално ниво, просто не са могли да направят печат който да обхване и крайната скосена част от циферблата а само плоската. това го има при много стари такива препечатки, които едно на страна са едноцветни,от друга циферблата винаги е плосък. Всичко хубаво се прави на професионални машини. И аз сравнявах циферблата с горният жълт който е показан. Десният е малко по-малък и да не ви лъже.

Изображение

Горният текст изглежда добре центриран,логото изглежда малко по-черно и това идва от леко по-дебелите хоризонтални греди на буквите,вертикалните за мене са добре. Нямам понятие дали има и такова лого,просто сравнявам, Сега да отидем на долните надписи,където обаче нещата са доста фрапираши. Нямам впрограмата как да рисувам линийки и стрелки,за това ще описвам и вярвам ,че всеки ще забележи грешките. Първо:целият текст като каре е позициониран наляво от центъра и то не малко,а поне с две букви и още ,е наклонен в лявата си страна надолу,т.е. е крив, лесно може да се види ,като се съпостави с други точки,вижте и спрямо долният надпис swiss made. Сега вижте и как са буквите,не само криви и несъразмерни,но и шрифта стои като безсерифен,а всъщност е.

Изображение

Иначе шрифта който използва Ролекс е примерно този

Изображение

казвам примерно,защото като почти всеки популярен шрифт и този има десетки модификации. Тази на оригиналният Ролекс е доста стара ,оттам и разликите в това "J " За да не навлизам в безкрайни подробности, само ще кажа ,че шрифта е американски и е от времето на действието на индиано-каубойските филми :) За това на много места към някоя от модификациите му е добавено и Gothic като например Copperplate gothic Първообраза доколкото си спомням от една дебела книга на моят старец "Шрифта през вековете" и разглеждах с интерес преди около 50-тина лета,беше квадрат,т.е. буквата "О" беше идеален кръг, с еднаква дебелина, бе горе показаният е близо него. Показал съм го черен (bold) за да се види по-ясно. Е, с'я изтормозих ли ви :mrgreen:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Следваща

Назад към Дискусии