Термокомпресиран кварц или по-висока честота?

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.
Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Re: Термокомпресиран кварц или по-висока честота?

Мнение от phil05 » 08 11 2019, 12:15

Ми той и телефона се сверява. И без това ни е непрекъснато из ръцете и целия ръчен часовник ще отпадне изобщо, да не говорим за механиката. Ще им се чудим за какво са ни били на ръката, като на джобните :).

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 08 11 2019, 12:29

ILLco. написа:
08 11 2019, 11:52
Ами според мен темата за честоти и термо-компенсации вече се обезмисля, след като Seiko, Citizen и Casio пуснаха линии с вградени GPS, и се сверяват от сателит, и на практика отклонението става 0. И точно заради тази прецизност ми се струва, че много скоро ще се промени концепцията на цялата индустрия, и механиката ще отпадне постепенно.
Offtopic: покажи
За обезсмислянето - един цитат от "Пътеводител на галактическия стопаджия, част 5"
В момента тя не гледаше китката си. Беше изключена. Артър клекна тихо край нея, за да види кое е привлякло
вниманието й. Неговият часовник. Беше го свалил преди да отиде да се изкъпе под близкия водопад. Наслуки го бе
намерила и се мъчеше да го нагласи.

- Това е най-обикновен часовник - обясни той. - Може да показва времето.
- Знам - отвърна Наслуки. - Само че ти непрекъснато го човъркаш, а той пак не е точен. Дори приблизително.

Тя вдигна нагоре дисплея на китката си, който автоматично показа местното време. Устройството тихомълком се бе
заело да измери тукашната гравитация и орбиталната инерция, след това бе забелязало къде се намира слънцето и бе
проследило снижението му по небето - Всичко това само за няколко минути след пристигането й. После бързо се бе
ориентирало в обстановката, бе научило местните конвенции и се бе настроило както трябва. То непрекъснато
постъпваше така и беше много ценно, ако пътуваш много във времето и пространството.

Наслуки се намръщи на часовника на баща си, който не правеше нищо такова.

Артър много го обичаше. Беше по-добър, отколкото сам би могъл да си позволи. Неговият отрупан със злато кръстник
му го бе подарил за двадесет и втория му рожден ден, като дотогава бе забравял всичките му рождени дни, а също така
и името му. Часовникът показваше деня, датата и фазите на луната. Освен това на задната му страна с едва видими
букви бе гравирано: "На Албърт за двадесет и първия му рожден ден" и погрешна дата.

През последните няколко години часовникът бе преживял значителни сътресения, макар и доста след гаранционния си
срок. Артър не смяташе, че в гаранцията се е предвиждала клауза, в която изрично да се изтъква, че часовникът може
да бъде точен само в специфичните гравитационно и магнитно полета на Земята, при това ако денят се състои от
двадесет и четири часа, планетата не е била взривена и така нататък, Тези предположения бяха толкова основни, че
дори и адвокатите не биха се сетили за тях.

За щастие часовникът му можеше да се наглася ръчно и се навиваше сам. Никъде в Галактиката не би могъл да
намери нужните, съвсем нормални за Земята батерии, ако работеше с електричество.

- И какви са тези числа? - попита Наслуки.

Артър взе часовника от ръцете й.

- Числата в края показват часовете. В малкото прозорче в края пише THU, което значи вторник. Датата е 14-и, което
означава, че е четиринадесетият ден от месец май, както е написано ето тук. А това прозорче с форма на полумесец
отгоре показва фазите на луната. С други думи, показва каква част от луната нощем е осветена от слънцето, което пък
зависи от взаимното положение на Слънцето, Луната и... хм, Земята.

- Земята - повтори Наслуки.

-Да.

- Това е мястото, откъдето сте вие с майка ми, нали?

-Да.

Тя взе отново часовника от ръката му и го погледна, очевидно озадачена от нещо. След това го вдигна до ухото си и се
вслуша изненадано.

- Какъв е този шум?

- Тик-така механизмът, който движи часовника. Вътре има много зъбни колелца и пружини, които се въртят, за да
движат стрелките точно с каквато скорост трябва, за да показват вярно часовете, минутите, дните и така нататък.

Наслуки продължаваше да се взира в часовника.

- Нещо изглежда не ти е ясно - каза след малко Артър. -Какво е то?

- Да - отговори Наслуки. - Защо е изцяло хардуерен?[/
offtopic]
---
Никакви пари не могат да направят така, че този, който е роден да пълзи, да полети. Просто вместо в мръсотия, ще си пълзи в шоколад.

hdbox
Напредващ
Регистриран: 04 10 2019, 12:56

Мнение от hdbox » 08 11 2019, 12:36

ILLco. написа:
Ами според мен темата за честоти и термо-компенсации вече се обезмисля, след като Seiko, Citizen и Casio пуснаха линии с вградени GPS, и се сверяват от сателит, и на практика отклонението става 0. И точно заради тази прецизност ми се струва, че много скоро ще се промени концепцията на цялата индустрия, и механиката ще отпадне постепенно.
Да, само, че тази опция не ги прави по-точни, цел към която всички се стремим. Така просто се маскира неточния механизъм, нищо повече. То има и радиосверяване, има и блутут сверяване, ама какво от това...!?

Потребителски аватар
ayl
Активен
Регистриран: 02 01 2016, 13:11

Мнение от ayl » 08 11 2019, 13:04

И аз си мечтая за такъв часовник - отвън ролекс, JLC или някъкъв подобен, отвътре не ме интересува ама да цепи секундата и никога да не му се сменя батерията ако е с батерия.
Но никога няма да стане, винаги ще избираме между часовници с отличен външен вид, но неточни и подлежащи на профилактика на 5 години за една торба пари и такива цепещи секундата и каращи без профилакгика, но недодялани и с изискване за смята на батерията на 3-4 години.

Потребителски аватар
ILLco.
Почитател
Регистриран: 22 11 2011, 23:42

Мнение от ILLco. » 08 11 2019, 20:44

miroman написа:
08 11 2019, 12:29
ILLco. написа:
Offtopic: покажи
За обезсмислянето - един цитат от "Пътеводител на галактическия стопаджия, част 5"
В момента тя не гледаше китката си. Беше изключена. Артър клекна тихо край нея, за да види кое е привлякло
вниманието й. Неговият часовник. Беше го свалил преди да отиде да се изкъпе под близкия водопад. Наслуки го бе
намерила и се мъчеше да го нагласи.

- Това е най-обикновен часовник - обясни той. - Може да показва времето.
- Знам - отвърна Наслуки. - Само че ти непрекъснато го човъркаш, а той пак не е точен. Дори приблизително.

Тя вдигна нагоре дисплея на китката си, който автоматично показа местното време. Устройството тихомълком се бе
заело да измери тукашната гравитация и орбиталната инерция, след това бе забелязало къде се намира слънцето и бе
проследило снижението му по небето - Всичко това само за няколко минути след пристигането й. После бързо се бе
ориентирало в обстановката, бе научило местните конвенции и се бе настроило както трябва. То непрекъснато
постъпваше така и беше много ценно, ако пътуваш много във времето и пространството.

Наслуки се намръщи на часовника на баща си, който не правеше нищо такова.

Артър много го обичаше. Беше по-добър, отколкото сам би могъл да си позволи. Неговият отрупан със злато кръстник
му го бе подарил за двадесет и втория му рожден ден, като дотогава бе забравял всичките му рождени дни, а също така
и името му. Часовникът показваше деня, датата и фазите на луната. Освен това на задната му страна с едва видими
букви бе гравирано: "На Албърт за двадесет и първия му рожден ден" и погрешна дата.

През последните няколко години часовникът бе преживял значителни сътресения, макар и доста след гаранционния си
срок. Артър не смяташе, че в гаранцията се е предвиждала клауза, в която изрично да се изтъква, че часовникът може
да бъде точен само в специфичните гравитационно и магнитно полета на Земята, при това ако денят се състои от
двадесет и четири часа, планетата не е била взривена и така нататък, Тези предположения бяха толкова основни, че
дори и адвокатите не биха се сетили за тях.

За щастие часовникът му можеше да се наглася ръчно и се навиваше сам. Никъде в Галактиката не би могъл да
намери нужните, съвсем нормални за Земята батерии, ако работеше с електричество.

- И какви са тези числа? - попита Наслуки.

Артър взе часовника от ръцете й.

- Числата в края показват часовете. В малкото прозорче в края пише THU, което значи вторник. Датата е 14-и, което
означава, че е четиринадесетият ден от месец май, както е написано ето тук. А това прозорче с форма на полумесец
отгоре показва фазите на луната. С други думи, показва каква част от луната нощем е осветена от слънцето, което пък
зависи от взаимното положение на Слънцето, Луната и... хм, Земята.

- Земята - повтори Наслуки.

-Да.

- Това е мястото, откъдето сте вие с майка ми, нали?

-Да.

Тя взе отново часовника от ръката му и го погледна, очевидно озадачена от нещо. След това го вдигна до ухото си и се
вслуша изненадано.

- Какъв е този шум?

- Тик-така механизмът, който движи часовника. Вътре има много зъбни колелца и пружини, които се въртят, за да
движат стрелките точно с каквато скорост трябва, за да показват вярно часовете, минутите, дните и така нататък.

Наслуки продължаваше да се взира в часовника.

- Нещо изглежда не ти е ясно - каза след малко Артър. -Какво е то?

- Да - отговори Наслуки. - Защо е изцяло хардуерен?[/
offtopic]
...любима книга...

milen1
Почитател
Регистриран: 12 12 2013, 21:15

Мнение от milen1 » 08 11 2019, 22:07

.......но недодялани и с изискване за смята на батерията на 3-4 години.

Колега ayl, позволи ми да не се съглася с теб!
Някои модели на Citizen примерно, визирам Attesa, са доста добре направени.( От това , което съм гледал по клиповете).

hdbox
Напредващ

Мнение от hdbox » 08 11 2019, 23:22

В този ред на мисли, за времето което трябва да се смени батерията на квараца, механичния пък не трябва да се отвори за профилактика и обслужване, като процедурата при втория, май е доста по-скъпа от смяната на батерията? Освен това, много често батерията кара повече от 5 години. Относно недодяланите - да, масовите са такива, но гледам, че има някои доста пипнати, даже секундната стрелка им се движи плавно като на механичен, разбира се и цената е различна от тази на недодяланите.

tanatsi
Маниак
Регистриран: 05 05 2011, 08:50

Мнение от tanatsi » 09 11 2019, 05:24

hdbox написа:
08 11 2019, 23:22
В този ред на мисли, за времето което трябва да се смени батерията на квараца, механичния пък не трябва да се отвори за профилактика и обслужване, като процедурата при втория, май е доста по-скъпа от смяната на батерията? Освен това, много често батерията кара повече от 5 години. Относно недодяланите - да, масовите са такива, но гледам, че има някои доста пипнати, даже секундната стрелка им се движи плавно като на механичен, разбира се и цената е различна от тази на недодяланите.
https://www.youtube.com/watch?v=3TxiNSX ... e=youtu.be
но цената....

Потребителски аватар
ayl
Активен
Регистриран: 02 01 2016, 13:11

Мнение от ayl » 09 11 2019, 09:12

Ех не се хващайте толкова буквално за казаното де. Говоря за кварцовите часовници по принцип. Естествено, че има някои пипнати. Любимият ми часовник на мен е RADO Sintra кварц. Пипнат е много, няма как да има човек забележки по финиша.
Изображение

hdbox
Напредващ

Мнение от hdbox » 09 11 2019, 09:52

Това имах предвид. Много е готин!

Отговори

Върни се в “Механизми”