Точност на механичен часовник

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.
Pijomir
Напредващ
Регистриран: 06 03 2018, 09:55

Re: Точност на механичен часовник

Мнение от Pijomir » 18 01 2020, 15:37

bondoff написа:
18 01 2020, 14:42
mitko_990 написа:При употреба е нормално според мен да дава по големи отклонения един часовник.И при моя наблюдавам разлика при носене и покой,но в много малък диапазон +- 1/1.5сек,което за мен е ок.Да речем сутринта като го сложих замерих,че е +14сек и след 2часа активни движения с ръцете е +15сек.В момента засичам и месечната разлика и началото на другия месец ще споделя резултата.
И да го споделиш все тая. Резултата ще е уникален и ще е валиден само за този механизъм с конкретния сериен номер при твоя начин на носене и сервизно състояние.
Както ви казах, отклоненията на механичен часовник се дължат на гравитацията. Разсъждавайте малко де. Отговорете си на въпроса защо часовник се регулира в няколко позиции? Защо във всяка позиция показанията на вибрографа са различни? Недейте да се опитвате все на готово.
Странно ми е, че е толкова голяма разликата, иначе разбирам какво имаш предвид.

Относно гравитацията, не я ли беше измислил Нютон - малко по-скоро от 4.5 милиарда години? :mrgreen:

Митко, то тази твоя 1 секунда за 2 часа са 12 секунди за 24 часа, тоест е аналогично на моя случай.
„Времето е наркотик, много от него убива.“
„Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.“

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 18 01 2020, 16:16

То гравитацията съществува малко преди Нютон ;) (1642-1727). Също и механизми за часовници и как да компенсират гравитацията. Не само по кулите, има и малки механизми за часовници джобни и други по същото време. Известни и безизвестни. Една известна и не коя да е, е основана 1735.

bondoff
Напредващ
Регистриран: 22 08 2013, 09:48

Мнение от bondoff » 18 01 2020, 16:21

phil05 написа:... Между другото разликите в отклоненията се дължат освен на гравитацията и на самия механизъм ;) и как е регулиран. Нямам предвид настройката с врътката в различни положения, това е най накрая и не оправя разликите в отклоненията и нестабилния ход.
Ето тези две изречения изчерпват всичко по темата "Точност на механичен часовник". Виж колко е просто ;).

Pijomir
Напредващ

Мнение от Pijomir » 18 01 2020, 16:55

phil05 написа:
18 01 2020, 16:16
То гравитацията съществува малко преди Нютон ;) (1642-1727). Също и механизми за часовници и как да компенсират гравитацията. Не само по кулите, има и малки механизми за часовници джобни и други по същото време. Известни и безизвестни. Една известна и не коя да е, е основана 1735.
Бъзикам се за Нютон... :)

Благодаря за разясненията, поизбистри ми се.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 18 01 2020, 19:03

Pijomir написа:
18 01 2020, 16:55
...
Бъзикам се за Нютон... :)
...
Ясно де, и аз :). Те още преди Нютон са се усетили за гравитацията. И за температурата, като са почнали да изостават с по 1 час градските часовници януари. Но то е било повече заради маслата. То и днеска има масла и температури, абе не е една беля...

mitko_990
Напредващ
Регистриран: 13 10 2019, 13:45

Мнение от mitko_990 » 18 01 2020, 20:14

Естествено,че това отклонение е валидно за моя си механизъм.Часовникът е нов взет е преди два месеца и е коригиран наскоро при часовникар и движи много добре за момента и се ползва редовно,а аз работя с флекс по цял ден,което също трябва да се има в предвид.

exoticplants
Напредващ
Регистриран: 18 09 2019, 19:24
Контакти:

Мнение от exoticplants » 24 01 2020, 01:24

Да се запиша и аз в темата. Инсталирах си едно приложение и започнах да тествам часовниците . Първо започнах с два кварцови, Пиер карден и Матю Норман , и двата са идеално точни, разликата от 0,6 сек, примерно идва от ръката ми вероятно, за десетина дни имам отклонение под секунда, при това въобще не го отчитам, понеже аз не съм комп и засичам ръчно. Какво се случи с механичния Carnival automatic за 50 евро, обаче. Даваше много неуравновесена скала, един ден в плюс, друг в минус и след седем дни се оказа, че върви в нормите, някакви 12,2 секунди в плюс, което според мен е повече от добре, но не бях доволен от това, качвам снимка на работата му
Изображение

а това е клипче което направих преди няколко дни

В случая не бях го навивал ръчно, дадох го на един съсед , роднина да го погледне, колекционер и разбирач, според мен ( хоби от много години ). Обясни ми, че го е отворил прегледал, там какво прегледал, не съм и го питал, а и ми го подаде в движение от колата, каза, че го е навил и да го нося равномерно, Добрее, нося го равномерно , вече трети ден или четвърти мисля и ми дава следните данни

Изображение

До кога ще кара така, не знам, все пак е ниско бюджетен , ще съм благодарен ако въобще изкара година.
Тази вечер го оставих да си почине малко и ще тествам как работи другия китаец с миота механизъм, дано той оправдае повече очакванията ми. Всъщност, може да си е в нормата и този, но лаик като мен, едва ли знае какво иска :)
Ноевият ковчег е бил построен от аматьори, а Титаник - от професионалисти.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 24 01 2020, 14:02

В грешка си! Часовникът ти върви прекрасно в момента. Носи си го нормално, но може да го донавиваш малко вечер, ако си го носил малко през последният ден и половина, това ще поддържа амплитудата по-добре. За китайски часовник с Миота не съм чувал и мисля ,че такъв няма, такива се правят по поръчка на определени фирми(марки) най вече "дизайнерски" които се правят наистина в Китай, но с включен механизъм на Цитизен. Неща по-скоро имиджови с цел повишаване на интереса и цената.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Pijomir
Напредващ

Мнение от Pijomir » 24 01 2020, 15:23

Изображение

И аз ползвам същото приложение, като последните дни отклонението е около +6 секунди. Последното отклонение е по-ниско, защото носих часовника за по-кратък период. Доста съм доволен от резултатите. За сравнение от 15-ти до 20-ти средното отклонение беше 7.7 секунди на ден. Часовникът се носи между 8 и 11 часа на ден.

Потребителски аватар
ayl
Активен
Регистриран: 02 01 2016, 13:11

Мнение от ayl » 24 01 2020, 19:38

Кое е това приложение?

Pijomir
Напредващ

Мнение от Pijomir » 24 01 2020, 20:04

Watchcheck.

exoticplants
Напредващ
Контакти:

Мнение от exoticplants » 25 01 2020, 00:31

Seikosha написа:
24 01 2020, 14:02
В грешка си! Часовникът ти върви прекрасно в момента. Носи си го нормално, но може да го донавиваш малко вечер, ако си го носил малко през последният ден и половина, това ще поддържа амплитудата по-добре. За китайски часовник с Миота не съм чувал и мисля ,че такъв няма, такива се правят по поръчка на определени фирми(марки) най вече "дизайнерски" които се правят наистина в Китай, но с включен механизъм на Цитизен. Неща по-скоро имиджови с цел повишаване на интереса и цената.
Някъде бях чул, че не е добре да се навива ръчно и за това не барам, в грешка ли съм ( хабер си нямам от часовници ) , извинете ме за тъпите въпроси, а ето и механизма на другия за който говоря
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 25 01 2020, 13:14

Ако имаш грешка, това е че гледаш първата колона. Не е 12.2 сек, гледай втората колона, там дават дневното отклонение. Първата е отклонение от някакво точно време в произволен момент, може и на несверен часовник. Ако засичането не е по едно и също време през 24 часа, като при твоя, приложението гледам смята предполагаемо дневно отклонение за 24 часа, което не е много точно, ама хайде. То това му е предимството и смисъла на това приложение, че е лесно.

По добре като колегата Pijomir по едно и също време и на сверен часовник, така резултатите са сравними с какво показва часовника. Но тогава можеш да си го видиш и сам без приложение :)).

Но си е хубаво приложението, в тази му най проста част. Лесно, без да сверяваш с точно време и без да чакаш да минат 24 часа. И най важното показва дневно отклонение при реално носене на часовника. Доколкото видях има и други възможности, отклонения в позиции, амплитуда, температури, но не знам как ги мери и доколко е сериозно.

Но и така могат да се правят разни интересни изводи, според мен.

Часовникът така си върви много добре, както каза и Сейкоша. Като се има предвид, че се разхожда много, за твой късмет около 0 –лата. Средно отклонение за 7 дни ужким + 1 секунда/ден, кой като него!

Но липсва една трета колона цифри, която според мен е по важна. Разликите в дневните отклонения, което определя стабилния и равномерен ход. Но всеки може да си ги види сам. Ето как изглежда при твоя:

Изображение

Първо с тенденция да бърза все повече, после изведнаж му теква да изостане с 9 секунди за 1 ден, на другия пак избързал с 6 секунди. Почти същото е и след съседа.

Това ако си мерил вярно и предположенията на приложението са верни, но при това разхождане... И ако приложението при засичане показва всеки път вярно точното време, ако ще и атомно, нали е през интернет...

Носи си го така и не го давай на никой. Гледай го как върви и ако тръгне нанякъде, не му се чуди толкова, тогава ако искаш го дай.

Този на колегата pijomir се държи доста по добре и по стабилно. Въпреки че сега бърза, но с равномерна тенденция да изостава. Това не означава, че става все по точен, това е зрителна измама, относителни величини. Така след няколко дни ще отиде на минус.

Изображение

Та такива чудеса с часовниците, да оставим настрана, че твоя нестабилния средно + 1 секунда/ден, неговия + 5 секунди/ден. За това измерване ;).

exoticplants
Напредващ
Контакти:

Мнение от exoticplants » 25 01 2020, 14:29

phil05 написа:
25 01 2020, 13:14
Ако имаш грешка, това е че гледаш първата колона. Не е 12.2 сек, гледай втората колона, там дават дневното отклонение. Първата е отклонение от някакво точно време в произволен момент, може и на несверен часовник. Ако засичането не е по едно и също време през 24 часа, като при твоя, приложението гледам смята предполагаемо дневно отклонение за 24 часа, което не е много точно, ама хайде. То това му е предимството и смисъла на това приложение, че е лесно.

По добре като колегата Pijomir по едно и също време и на сверен часовник, така резултатите са сравними с какво показва часовника. Но тогава можеш да си го видиш и сам без приложение :)).

Но си е хубаво приложението, в тази му най проста част. Лесно, без да сверяваш с точно време и без да чакаш да минат 24 часа. И най важното показва дневно отклонение при реално носене на часовника. Доколкото видях има и други възможности, отклонения в позиции, амплитуда, температури, но не знам как ги мери и доколко е сериозно.

Но и така могат да се правят разни интересни изводи, според мен.

Часовникът така си върви много добре, както каза и Сейкоша. Като се има предвид, че се разхожда много, за твой късмет около 0 –лата. Средно отклонение за 7 дни ужким + 1 секунда/ден, кой като него!

Но липсва една трета колона цифри, която според мен е по важна. Разликите в дневните отклонения, което определя стабилния и равномерен ход. Но всеки може да си ги види сам. Ето как изглежда при твоя:

Изображение

Първо с тенденция да бърза все повече, после изведнаж му теква да изостане с 9 секунди за 1 ден, на другия пак избързал с 6 секунди. Почти същото е и след съседа.

Това ако си мерил вярно и предположенията на приложението са верни, но при това разхождане... И ако приложението при засичане показва всеки път вярно точното време, ако ще и атомно, нали е през интернет...

Носи си го така и не го давай на никой. Гледай го как върви и ако тръгне нанякъде, не му се чуди толкова, тогава ако искаш го дай.

Този на колегата pijomir се държи доста по добре и по стабилно. Въпреки че сега бърза, но с равномерна тенденция да изостава. Това не означава, че става все по точен, това е зрителна измама, относителни величини. Така след няколко дни ще отиде на минус.

Изображение

Та такива чудеса с часовниците, да оставим настрана, че твоя нестабилния средно + 1 секунда/ден, неговия + 5 секунди/ден. За това измерване ;).
24 часа преди да започна замерването сверявам часовника и замерването го правя веднъж на 24 часа. Благодаря ти за разясненията и третата колона, още сме аджемии, ще влезем в час :)

Pijomir
Напредващ

Мнение от Pijomir » 25 01 2020, 17:26

phil05 написа:
25 01 2020, 13:14

Изображение

При мен намаляването е защото го носих 2 дни за по-кратко - около 6 часа. Сега пак си се върна на около 6 секунди. Ще изостане още само ако започна да го нося за още по-кратки периоди, което надали ще се случи. По-скоро ще си остане около 6 - 8 секунди на ден в зависимост от часовете, за които го използвам.

Разбира се все още не съм тесвтал различни позиции в покой, оставям си го в кутийката с циферблат нагоре. Ако го оставям с коронката нагоре, вероятно ще смъкна още, но не съм се заигравал сериозно.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 25 01 2020, 17:54

Естествено и навиването и къде е пружината са от значение и какво ли не друго.

То и това дето съм го писал е аджамийски, дето казва колегата горе. Че ако почнат тези, дето разбират повече, или майсторите часовникари... Всичко е много по сложно и зависи от много други работи, като почнеш от най простите. Качества и състояние на механизма, това е вселена, само около една спирала и баланс какво се случва. Доколко механизмът се влияе от външни и вътрешни промени, какви са разликите на хода в позиции, как е регулиран, как е настроен дневния ход и отклонението в точността, как и колко го носиш, как го оставяш, кога и колко е бил навит, масла, дали не му е време за профилактика, какво ли не още.

Но все пак това приложение в този му вид според мен дава хубава представа какво става с конкретния часовник при реално носене от собственика. Но не и за точните възможности, качества и реалното състояние на часовника, или за евентуални проблеми.

Но ако видимо се разхожда много, третата колона ;) и си прави разни шеги, значи или му е по рождение, или се нуждае от внимание, пълна профилактика и регулиране, ако позволява и регулиране в позиции. И ако си струва. Настройката на дневния ход и точността в позиции е друго, идва после, иначе с само с нея може да се постигне само добър компромис. И това хич не е лесно, но е най добрата идея, ако се разхожда по рождение. Затова майсторът е казал, че това с разработването и как щял да стане по точен са градски легенди. По скоро просто се разхожда, работи нестабилно и е добре часовникар да го оправи, ако има причини, или да настрои дневното отклонение оптимално в позиции и за реално носене, доколкото може. Няма защо да се чака. И средното отклонение може да му падне с малко късмет до по - добри средни стойности.

Жив пример часовника на колегата, работи нестабилно, но средно отклонение за 7 дни + 1 секунда/ден при реално носене, каквото и да е. Въпреки по големите отклонения от точността в дните в + и -. Според мен не може да се разчита на това за по дълъг период, нито че и най добрия майстор може да го направи така. Не трябва да очакваме това от майсторите, не зависи от тях. Но дано да кара така и нататък. Супер, затова не го пипайте, ако работи така.

ПС. Сещам се като пример, тези дни коментирахме един джобен часовник от преди 110 години в темата Джобни часовници.

Изображение

Изображение

Тогава са тествани 6 часовника с този механизъм в една обсерватория. Добър механизъм, позволява добро регулиране. Дадени са средните разлики в дневния ход/отклонение от точността. Дето и казахме "третата колона". Всичките дават малка част от секундата. Това тестват, това им е по - важно, после точността. При такъв стабилен ход, дневния ход и точността също могат да бъдат перфектни, както и настройката им.

Но това е друго, тествани са в лабораторни условия в различни позиции, не при реално носене. И не може да се сравнява ръчен часовник и механизъм, с динамиката му при носене, с джобен в една позиция при носене, почти в покой и в още една, като го оставиш. Има и много други разлики. Но все пак, като идея и за сравнение на резултатите от "приложенията" :).

Pijomir
Напредващ

Мнение от Pijomir » 25 01 2020, 20:42

Аз съм се примирил, че няма да е абсолютно точен. Просто се бях настроил за 1-2 секунди в посока от ревютата, които бях гледал и чел. Явно подобни отклонение при евтините автоматици са до късмет или временно явление, а за автоматик във високия ценови клас пари не ми се дават. Не съм дорасъл нито на акъл, нито на финанси.

Нищо, така или инак това ми е първи автоматичен часовник. Да видим как ще се спогодим, пък нататък само времето ще покаже ще има ли втори или ще си нося кварцови.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 25 01 2020, 21:49

Де да вървяха всички автоматици от високия ценови клас като твоя ::up:: . Или да им обръщаха всички толкова внимание. Радвай му се, супер си върви. За какво ти е толкова кварцова точност.

mitko_990
Напредващ

Мнение от mitko_990 » 25 01 2020, 22:20

phil05 написа:
25 01 2020, 21:49
Де да вървяха всички автоматици от високия ценови клас като твоя ::up:: . Или да им обръщаха всички толкова внимание. Радвай му се, супер си върви. За какво ти е толкова кварцова точност.
Има си изключения при часовниците,както при всяко едно нещо.Изкачат и нисък клас часовници с доста добро движение,като на марков от висок клас.Въпроса е дали ще задържи добрата точност за дълго време.Като пример мога да дам моя Рей 2,който за момента движи много добре и началото на другия месец ще споделя резултата от замерването за месец и съответно дневната разлика.Въпросния часовник се носи активно и работя със него,а работата ми е 80% със флекс,ако е от значение,но според мен е важно да се спомене и кой,как го ползва часовника.

mitko_990
Напредващ

Мнение от mitko_990 » 26 01 2020, 09:56

Във връзка с точноста забелязах,че също е от значение,как ще бъде оставен часовника вечер,ако не спиш с него.Когато е с циферблата нагоре си върви с нормално натрупване на разлика,но сноще за проба го оставих с коронката нагоре и сутринта беше свалил -5 сек от натрупаното до момента.Ако си върви с равномерен ход с циферблата вечер нагоре,по тази логика за някоко вечери,ако бъде оставян с коронката на горе да изостава ще може да се занули за месеца т.е. един вид да се манипулира механизма при нестабилна работа за получаване на най-добри резултати,като отклонение в точноста.

Отговори

Върни се в “Механизми”