Цена на механизмите.

Място където ще намерите темите, които по някакъв начин са в нарушение на правилата
Потребителски аватар
Watchfinder
Напредващ
Регистриран: 03 02 2019, 15:26

Re: Цена на механизмите.

Мнение от Watchfinder » 24 03 2020, 20:01

Опа хора, тука стана нещо което не съм искал. Не съм от Габрово от София съм и не съм въпросния човек. Не съм искал да излиза така, че все едно хейтя някоя марка. Просто найстина ми беше интересно да науча защо има такава разлика в цените, а не да мразим някой. Ако искате я изтрийте тая тема да не стават раздори във форума. Просто ми стана любопитно кое колко струва, не ми се струва толкова странно това.
Phil05, то не е хипер хайп, а мега хайп! Няма форум в света в който темата Ролекс да не е най-голямата, видеа, влогъри абе всичко е Ролекс. Ако имате само един часовник какв би бил той: РОЛЕКС, каква кола бихте карали цял живот: РОЛЕКС, а жена: РОЛЕКС. Е вие не виждате ли, е света се върти около РОЛЕКС. Най-обичан и най мразен пак е РОЛЕКС ::crap:: С 1000% сигурност мога да кажа, че най фанатичните фенеове са на РОЛЕКС(и на СЕЙКО)!
П.П.Габровец към сина си:
-Чисто нов потник... за 5 години, ти и брат ти майката му еба***
Последна промяна от Watchfinder на 24 03 2020, 22:41, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 24 03 2020, 21:23

Ти нещо зацикли на тая марка, буквите и процентите се увеличават по експоненциална крива :)). Да не те хване сега стокхолмския синдром, да вземеш да я заобичаш :lol:.

Къде ги намери тия форуми, що ги четеш? Ето, чети този, виж тази тема и къде е Ролекс.

viewtopic.php?f=74&t=48364

Между другото, наскоро си бартеросах Дайтона -та за AP, ама не ме гледай, не съм представителна извадка ::angel::

Потребителски аватар
Watchfinder
Напредващ

Мнение от Watchfinder » 24 03 2020, 22:40

Добре си направил😉 Не гледай в България какво се харесва, тук хората обичат и Путин.

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 24 03 2020, 22:49

Разликата в цените на механизмите и като разликата между пощенска картичка и картина на Леонардо например или пък на Ботичели, Моне, Рембранд и т.н.! Изкуството цена няма. Кой както го чувства. Цената е някаква рамка, а при истиското изкуство рамката е доста голяма.
Да се върнем при механизмите - тук цената зависи от проектирането и разработването на различните механизми, вградените материали и иновации, ръчните доработки, компликациите, статуса и лукса, и също от уникалността. Не се наемам да кажа колко струва даден механизъм. Като потребител искам максимално качество и възможности на минимална цена, но мога ли да си позволя евтина "Мона Лиза или Тайната вечеря или Раждането на Венера, или пък Сътворението на Адам? Мога, но на пощенска картичка. Та, колко струва една картина на известен художник и колко струва нарисуваната картина на художника на плажа?
Общо взето май нищо не казах, но то и май по темата няма кой знае колко възможности за коректен отговор.

Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Мнение от kokokoz » 25 03 2020, 00:21

Torro написа:
24 03 2020, 22:49
Разликата в цените на механизмите и като разликата между пощенска картичка и картина на Леонардо например или пък на Ботичели, Моне, Рембранд и т.н.! Изкуството цена няма. Кой както го чувства. Цената е някаква рамка, а при истиското изкуство рамката е доста голяма.
Да се върнем при механизмите - тук цената зависи от проектирането и разработването на различните механизми, вградените материали и иновации, ръчните доработки, компликациите, статуса и лукса, и също от уникалността. Не се наемам да кажа колко струва даден механизъм. Като потребител искам максимално качество и възможности на минимална цена, но мога ли да си позволя евтина "Мона Лиза или Тайната вечеря или Раждането на Венера, или пък Сътворението на Адам? Мога, но на пощенска картичка. Та, колко струва една картина на известен художник и колко струва нарисуваната картина на художника на плажа?
Общо взето май нищо не казах, но то и май по темата няма кой знае колко възможности за коректен отговор.
перфектно го каза :clap:

dimoyanushev
Маниак
Регистриран: 16 07 2012, 18:51

Мнение от dimoyanushev » 25 03 2020, 01:40

Най титолованите АП, до скоро много от механизмите не бяха тяхни, само доработваха. Пък часовниците си са доста скъпички. За сравнение Бреге със същия механизъм е на половин цена(че и повече). Явно Бреге са с по лоша история :) или по скоро са ..... знам ли :) . За Ролех мога да кажа само 1 , Ролех е синоним на часовник с клавно "Ч" .Покрива всички нужди с 3 стрелки и дата. Може да е елегантен, груб, дайвър, планински зависи от нуждите. Механизмите са едни от най здравите (доказано) . С Ролех съм ходил на Офроуд, цепил съм дърва и съм го слагъл на риза. На всяко море си ходя с него. С Брегето и Йегера някък несмея. Така се усещат просто (като по нежни). Сега пак питайте защо им расте цената и защо са скъпи.

Потребителски аватар
Watchfinder
Напредващ

Мнение от Watchfinder » 25 03 2020, 02:41

Димо, именно това се опитвах да кажа, че цената не зависи от механизма. Добър беше примера с АП. А за картините на Леонардо, тъпо сравнение.
Или не е толкова тъпо ако се помисли, че Ролекс са пощенските марки, както и ЕТА. Мона лиза би бил Vacheron Constantin referance 57260

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 25 03 2020, 05:31

Колега Watchfinder, малко папагалиш с извинение. Едновременно твърдиш, че цената на един часовник не зависи от механизма, а в същото време отваряш тема да питаш аджеба колко струва един механизъм на Ролекс. Някакво противоречие се получава. Темата е комплицирана, а ти искаш да я елементаризираш и да я сведеш до обикновен анализ и синтез. Няма как да стане, ако не се опиташ да навлезеш в по-дълбоките води, за да почне да ти става ясно.
Наскоро имаше в една тема нещо подобно за едно Тисо кварц с продажна цена около 800 лв. а механизма вътре една Ронда за 19$ Е, казуса не е ли същият? Ами не е! В една друга тема пак беше за Ролекс, написах нещо което се възприе като , че да съм противник на марката, а аз говорех за психологическата зависимост от нея, като уточних ,че Ролекс не е марка, а институция.
Не може да се гледат нещата така опростени, като колко струва механизма,колко касата и т.н. Ролекс не продават механизми, не продават части, Ролекс продават часовници и то такива,които са признати от всички, за най-добрата масова марка в света. Имат производство със напълно завършен цикъл от А до Я От стоманата до стрелките и рубинените камъни. Използват най- доброто като техника и машини което може да съществува, също произведени от самите тях. Часовниците се сглобяват ръчно, а заплащането на труда на квалифицирани работници в Швейцария мисля , да не е ниско, както например едно Сейко, ако е под 700$ със сигурност не е произведено в Япония. Имате ли си представа колега, за какви инвестиции въобще иде реч? Когато казах институция, да погледнем ли този гигант колко пари дарява за различни фондове и каузи, на колко спортни събития е спонсор, като например Лонжин, Омега , Сейко, все престижни марки, иначе как едни олимпийски ,или някакви световни игри, да използват тяхното лого като символ за точност и престиж и наистина тука ползата е двустранна, но е смешно да се мисли ,че един Ролекс ,ще даде едни 200 млн. само и само за да си направи реклама като TV Shop. Ами не, не им трябва, това е поддържането на имиджа, това е да дадеш,без да е нужна възвращаемостта от вложеното, това е и целта на всяко спонспрство, от него не се печели непременно, по-скоро е обратното.
Колкото до механизмите на Ролекс - това е бранд който е от тези (големи) които най-малко са използвали чужди бази. Не е правилно много да се говори за някакви компликации, ръчни доработки и т.н. при Ролекс, специализирали са се най-вече в механизмите с ръчно навиване и автоматици, нямат собствени хронографи, а тези които пускат няколко калибъра през 50-те са на базата на Валжу, а доколкото ми е известно ,може би единственият им механизъм за джобен часовник , е на базата на Кортеберт, абе все едно гледаш една Молния. :)) Но въпросът е там, че всичко което правят, е на максимално ниво като качество, всеки материал и детайл е перфекционизиран. Може би само да спомена една от най-ранните им серии кал.600 до 645 автоматик, излиза от поточната линия с регулиране в седем позиции. ::huh:: Само да добавя, че производството е от 1931г. нататък. Такива ми ти работи. Така ,че когато говорим за цени в случая, точно кое колко струва не е толкова важно, трябва да се знае ,че ако сте прочели по- горе нещата, всеки който си купи Ролекс, става част от тази институция и престиж и става част от тези инвестиции, става част от тези печалби и става част от тези спонсорства и дарителски програми. Ролекс приобщава хората с харизма и идея, която е уникална за часовникарската индустрия.

П.П. Кoлкото до примерите на torro за изкуството и картините на великите майстори, сигурен съм ,че той е искал да каже, че не може да вземеш да изчисляваш колко тубички боя,масло, платно и четки е изхабил за една картина един творец и що после струвала еди колко си огромни пари, а както знаем, някои са дори и безценни.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Watchfinder
Напредващ

Мнение от Watchfinder » 25 03 2020, 13:49

Seikosha, стига сме сравнявали изкуство с фабрикантство. Ще дават за спонсорсво, нали го пишат като разход на фирмата и не плащат данък за това, а в същото време това работи и като реклама! Как на времето всичко се е правило ръчно и цените са били в пъти по-малки, а сега когато всичко е автоматизирано цената постоянно расте. И това не е само в часовникарския бизнес, а във всички свери на икономиката. За това ми стана интересно каква е цената на частите в един часовник, а ние да си направим сметка колко и трябва ли изобщо да дадем пари за даден бранд. Сега ще ти дам един пример за да разбереш аз как разсъждавам. Да кажем, че искам да си купя Айфон и виждам, че частите в него струват 300 долара, а телефона се продава за 1500 долара е повярвай ми, че колкото и да е модерен няма да го купя.
Пример две е с Huawei части за 300 долара, а телефона струва 800 долара. Аз автоматично си правя извода, че трябва да си купя телефон номер две и изобщо не ме вълнува кой колко пари е дал за маркетинг и реклама. Просто разсъждавам рационално, а не емоционално. Помисли защо през 50 години е могло да си купиш 10 часовника Ролекс на цената на среден клас автомобил, а сега можеш да си купиш само два Ролекс на цената на същия този автомобил среден клас!

nasko_jarti
Почитател
Регистриран: 30 08 2017, 12:29

Мнение от nasko_jarti » 25 03 2020, 14:44

Дааа... как са поевтинели автомобилите от 50те години до сега.
Колега, без да се обиждаш, ама темата, освен чесане на пръстите по клавиатурата, друг смисъл има ли?

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 25 03 2020, 15:57

Добре, ясно е , че колегата няма да си купи Айфон и Ролекс. Аз също, но по причини, различни от неговите, ха, ха.
Такова опростяване на нещата , отнасящи се към себестойността на даден продукт не е правилно и не е нужно, защото освен обективните особености винаги се намесват и субективните, а те нямат точно измерение.

DAIMLER
Напредващ
Регистриран: 27 12 2018, 07:26

Мнение от DAIMLER » 25 03 2020, 18:00

Струват колкото дадеш. Сега при коронавируса са непродаваеми.При масов мор и глад може и да се разменят за един хляб и половин кило сирене.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 25 03 2020, 18:30

Хайде сега...Поне тази тема е все още в експоненциалната си част, но споко, постепенно ще се изравни, после може и да рухне... И всичко ще се оправи, за известно време :)

Сравнението с айфон е забележително, много часовникарско ::up:: Друг въпрос колко е вярно и за айфон, и за хуауей или каквото и да е.

Оправихме реалните цени на часовниците, сега почнахме и реалните цените на механизмите, къде ще ходят... Няколко "парчета желязо", дет‘ вика колегата. Колко му е един механизъм, нали сега някакви паднали от небето автомати ги изплюват...

Я да видим сега колко е борсовата цена на тон стомана и колко има в един механизъм? Видяхте ли сега? Ааа, не на нас тия!

Остави изкуството и картините, то и цените на доматите, механизмите де ;), в салатата са пъти различни, в зависимост от доматите, кой как ги е гледал и какво е създал, сезона, откъде си ги купил, вкуса им и какви ги харесваш. Аре бе, какво значение има, кило домати един и двайсе, на едро осемдесе стотинки, а салатата в кръчмата четири и осемдесе и нагоре !!! Била хубава и салатата, и доматите в нея, и кръчмата...Не на нас тия! Я бегай от тука!

Хем домат като го купиш, можеш да си го нарежеш на салата, а механизъм за какво ти е? Та да му гледаме, коментираме и определяме цената. И то ние. Да му бере грижата който го прави, или го купува да направи часовник. А ние вместо да се порадваме на някой часовник, или механизъм и не е задължително да го купуваме, пак им гледаме в паниците. Давайте нататък, рационално :)).

Потребителски аватар
Watchfinder
Напредващ

Мнение от Watchfinder » 25 03 2020, 20:27

Phil05, ма и теб те бива в сравненията. Ми има хора който се занимават с това да видят всички частни в даден телефон колко струват. Иначе ако си ходил на борсата да зареждаш стока си забелязал какви са разликите в цените на доматите 🍅 там на борсата де не по магазините, но после в плод и зеленчук разликата е с лев два защото едните са розови.
То тая тема си стана като за под карантина.
Аз се чудя Стив Джобс да не е има акции в Ролекс?

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 25 03 2020, 22:39

Ми да, едните розови, другите не са, иначе всичките една стока и еднакви на вкус. А розовите по скъпи, за будалите. Има и едни такива големи и криви от Куртово Конаре, някои си въобразяват, че са невероятно вкусни. Те даже не са розови, а с още лев отгоре ::angry::. Иначе същите ;). Но вече нещо ги няма, че били скъпи. Говорих с един там, минават на модифицирани, по лесни за гледане и с по дълъг сезон сортове. Хем са по - правилни и кръгли, заемат по малко място.
Watchfinder написа:
25 03 2020, 20:27
...
Ми има хора който се занимават с това да видят всички частни в даден телефон колко струват.
...
Много интересно и поучително :). Нали има и кой да ги чете. А тези друга работа нямат ли си, примерно да седнат да направят по - хубав телефон и да го пуснат по евтино, щом толкова знаят? Ти тях ли четеш какво пишат? Аха, сега разбирам...

Ами ако ти правиш нещо и дойде клиент и почне да ти обяснява каква трябва да ти е цената и колко ти струват материалите, как си?

Аз най ги обичам такива, особено от чужбина. Гледа ме и ми разправя, че цената ми била висока, колко ми били материалите. И разходите и труда в България. Прочел той. Още преди да са видяли продукта, който искат да купят. Тук в темата се шегувам :) , но такива получават на секундата и накратко каквото трябва по въпроса, ако ще да загубя не знам си каква поръчка. Добре, че такива са малко, не всички са толкова зле. Или по точно бяха, че сега нещо... ама хайде ::drinks::

Потребителски аватар
Watchfinder
Напредващ

Мнение от Watchfinder » 25 03 2020, 23:04

Ами виж, според мен всеки има право да купува това което прецени, че му е изгодно. А що се отнася до телефоните, че то има такива марки една е шаоми, процесор и рам като скъпите телефони на много по ниска цена.

DAIMLER
Напредващ
Регистриран: 27 12 2018, 07:26

Мнение от DAIMLER » 25 03 2020, 23:41

Така, да обобщим. Една Дайтона може да струва:
1- 20хил.напечатани хартийки от ФЕД.
2 Автопортрет на В.Димитров (Майстора)
3 Преминаване на КПП в Сараево
4 Пасаван от Мексиканско консулство (Филмът The Game)
Всичко е относително както казва Айнщайн.

Потребителски аватар
Watchfinder
Напредващ

Мнение от Watchfinder » 25 03 2020, 23:46

Онзи ден гледах филма, много добър!

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 26 03 2020, 09:00

Watchfinder написа:
25 03 2020, 23:04
Ами виж, според мен всеки има право да купува това което прецени, че му е изгодно. А що се отнася до телефоните, че то има такива марки една е шаоми, процесор и рам като скъпите телефони на много по ниска цена.
Ти си за Q&Q. За сведение - и аз нося само так0ва.
Виж сега, понякога има нужда от часовници, които са МнОго СкЪпи. Това в миналото е било свързано с качестватото на изработка на механизмите и времето, необходимо за настройка, та цената на скъпите часовници се е получавала до голяма степен в съответствие с това. В днешно време не е точно така - нови технологии, роботи и т.н.- и на производителите не им остава нищо друго, освен да поддържат създадения в миналото ореол, да убеждават потребителя че е много престижно да носи техните изделия, които са връх на върховете и най-съвършеното съвършенство, че влагат ръчен труд, колкото и да не е вярно това. Ама какво са виновни производителите, когато някой иска да си купи часовник за примерно 200 000, защото иначе ще го е срам да излиза пред хора, да покаже благосъстояние и т.н., дори и да не може да си го позволи... Нали трябва да му угодят, а какво да сложат вътре - нали все пак трябва да работи и показва времето сравнително точно.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 26 03 2020, 15:22

Watchfinder написа:
25 03 2020, 23:04
Сега има повече време :))

В първото изречение да така е, разбира се. Предполагам, че под изгодно разбираш да предпочетеш да купиш нещо защото е по евтино и изгодно, въпреки че можеш да дадеш някой лев повече. Въпреки, че сложиш ли "изгодно" най отпред като качество на часовник, или механизъм, понякога за малко се разминаваш с по хубав. Хубаво би било първо място да е какъв е часовника, или механизма и после разбира се изгодно. Който както иска. Вероятно за някои чувството, че е купил изгодно е най - важно. Хубаво. Но това често не стига, ами трябва и да се добави и пооплюе някой друг по скъп, че е само скъп и престижен. За снобите, да се показват. И нищо хубаво за него разбира се, не струва. В случая 4130, примерно, баш пък той.

Понятията престиж, репутация и добро име, от гаранция за добри качества и сигурност леко отиват в посока мръсна и обидна дума. А някога са били най важното. На първо място, преди изгодата, за всеки един и който продава, и който купува. И фирмите прекаляват и губи стойност, ама ние сме далечен недостижим връх. Търси се под дърво и камък някоя издънка на някоя "престижна" марки, и хайде пренася се върху всичките като правило, нищо не представляват, само престиж и снобария, цените задължително неоправдано високи и задължително ни една добра дума. Пак пример 4130. Защо е това?

Това вече втръсна едно и също, "престиж - маркетинг - реклама - скъпотия - нищо особено - снобария", и какво, само това ли е? Може и да има нещо вярно. Да, разчитат на престижа и името и го продават сосе часовника. Престиж и име са не само измама и печалбарство, а и постижения и майсторство, който иска, може и да намери нещо от това в някой "скъп" и "престижен". Ама къде ти, то това не е интересно. Може някои фирми, или повечето да лежат на този гръб и на маркетинг и да няма чак толкова чудесии и съвършенства вътре. Но все пак има нещо да види човек, или? Чак пък масовки и конфекция и нищо повече... Няма хубав, има "скъп" и "престижен" и нищо повече, конфекция. С един куршум два заека, и механизма и собственика сноб са поставени на място. От доматите, та до механизмите. Бравос. Не усещате ли аромата на кисело грозде ? Ама вече се повтарям. Всички ли "скъпите" са само това?

И накрая със справедлив гняв се хваща първия попаднал "престижен" и "скъп" механизъм примерно 4130 и задължително се сравнява със земята. Сосе него и собствениците сноби. И в същото време няма и една добра дума за механизма, това във форум за часовници. Да прочете нещо колегата Watchfinder, ако не си стисне очите, но той има къде и какво да чете, колко струват частите примерно. С Епъл и Шаоми има късмет и е доволен как е разобличил безобразията на Епъл, ама ей на, 4130 няма ценаа... И сега какво ще правим, като не можем да го разобличим и размажем докрай? Така му се пада!

Така аргументът "изгодно" само олеква, а той е достатъчен и сам по себе си няма лошо. Е за това ставаше въпрос.

Според мен, колкото и да са само престижни и нищо особено, и най малките разлики в "скъпите" механизми може да са трудно и скъпо постигнати. Няма значение дали от ръка, машина, отколешни майсторство опит, или някой добър майстор конструктор. Кой да им определи цената на тези разлики? Ние? Цената им може да е всякаква, и много висока. Или невъзможно висока, особено за тези, дето не могат да го постигнат. Когато някой го направи, или нещо по - добре, тогава може да каже колко струва. И после да го продава по евтино, ако иска и ако може. Иначе така лесно, като ония дето ровят колко струват частите в "скъпите" телефони.

Във второто изречение бъркаш тотално, като пренасяш и сравняваш каквото и да е от телефоните в света на часовниците. Нямат нищо, ама нищо общо, в какъвто и да е аспект. Иначе отдавна да са заприличали на телефони и да се продават до тях. Особено това, което се коментира, колко им струват материалите и каква им е цената. Това ли им е интересното и стойностното на механизмите? Като добавим и да са изгодни, се оформя хубава картинка, какво е хубав механизъм.

Ако беше така, отдавна нямаше да ги има и нямаше какво да си приказваме. И скъпите, и заедно с тях по - евтините, на "справедливите" и "реалните" цени :)). Ако ги погледнеш с други очи и се отървеш от тия сметки, колко струват материалите, изгода, евтиния или скъпотия, престиж и снобария, ще ти светне пред очите. И ще ги видиш наистина такива, каквито са, с цялата им красота, майсторство, техника и стремеж към съвършенство и всичките им недостатъци. Иди му определи цената. Пък и никой никого не кара да ги купува, какво толкова? Опитай, ако ще с отвращение, не боли много.

Иначе ще ти се мяркат само сметки и "парчета желязо" както вече написа някъде, вместо механизми и часовници. Твоя работа. Това като лично мнение, без да е ни най малко съвет, или нещо подобно.

ПП. Чак ми е неудобно да го припомня, затова го премълчах, но по добре да си е на едно място. Някои от тези "престижните и скъпите", на първо място извадиха часовниците от кварцовата криза. С усилията и на някои не толкова престижни, разбира се. Че да ги има после и другите и откъде да гледат. Но това е на промоция, или гратис, без пари. Но с цел печалба, разбира се. Маркетинг и реклама ;).
Последна промяна от phil05 на 26 03 2020, 23:04, променено общо 1 път.

Отговори

Върни се в “Кофа”