Точност на механичен часовник

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.
tweeg
Активен
Регистриран: 04 04 2011, 16:58

Re: Точност на механичен часовник

Мнение от tweeg » 01 12 2021, 18:01

TOPALOV212 написа:
01 12 2021, 16:16
Има 40 часа резерв ако се навие напълно, но не знам кога съм го навил напълно.
Когато го свалиш от ръката е напълно навит.
След това ако ще стои повече от 40 или колкото са му там часовете и не искаш да спира - вземи си една кутия за навиване.
Ако ще стои на трупчета по-малко от 40 часа - вземаш и го слагаш на ръката. След 7-8 часа носене е готов.
Swatch Heracles
CASIO GW-M850
Garmin Swim, Garmin Fenix 3
Orient Triton

blr
Маниак
Регистриран: 12 05 2012, 15:43

Мнение от blr » 01 12 2021, 18:26

tweeg написа:
01 12 2021, 18:01
Когато го свалиш от ръката е напълно навит.
Това може и да е, но може и да не е така. Зависи от това колко си мърдаш ръката. Зависи и от това колко ефективен е механизмът по отношение на навиване. Като правило, тези с двупосочно навиване са по-ефективни от тези с еднопосочно.

tweeg
Активен

Мнение от tweeg » 01 12 2021, 21:04

Той пита за 4R36, който е с Magic Lever.
Swatch Heracles
CASIO GW-M850
Orient Triton

blr
Маниак

Мнение от blr » 01 12 2021, 23:14

tweeg написа:
01 12 2021, 21:04
Той пита за 4R36, който е с Magic Lever.
Да, Сейко наистина са от най-ефективните именно заради Magic Lever, но пак не би могло да се каже, че сваляйки го от ръката винаги ще е 100% навит. Имах Presage с power reserve indicator и невинаги го свалях вечер напълно навит. Наистина зависи много от активността.

kkisyov
Новобранец
Регистриран: 13 12 2010, 16:20

Мнение от kkisyov » 14 12 2021, 17:37

Купих китаец с NH35 на 30ти ноември. Нося го по около 10 часа на ден. Ако вечер го оставя със стъклото нагоре избързва 7-8 секунди. Ако го оставя с коронката нагоре изостава 2 секунди. И така няколко вечери с коронката нагоре, после една вечер със стъклото нагоре и всичко е ОК. ::drinks::

Потребителски аватар
SLAYER
Маниак
Регистриран: 19 06 2010, 01:49

Мнение от SLAYER » 10 01 2022, 00:24

nh35
Точността при тези механизми зависи от много неща, часовникарите могат да обяснят най добре. Прецизна настройка и качествен механизъм резултатите са положителни.

Изображение
Последна промяна от SLAYER на 10 01 2022, 08:33, променено общо 2 пъти.
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Камбуров
Почитател
Регистриран: 21 05 2018, 00:02

Мнение от Камбуров » 10 01 2022, 02:42

SLAYER написа:
10 01 2022, 00:24
nh35 цепи секундата.
Точността при тези механизми зависи от много неща, часовникарите могат да обяснят най добре. Но при прецизна настройка и най важното качествен механизъм резултатите са положителни, както се вижда от снимката.

Изображение
Самураят цепи мрака наистина ::thumb::
Мога само да добавя, че NH35 в самурай и в китаец, поне на теория е същия механизъм, но очаквам различен краен продукт. Разликата е в контрола на качество, лубрикацията и стерилната среда в производството. Не знам Сейко дали ги продава напълно смазани на други компании, но съм сигурен, че отделя достатъчно внимание на механизмите които слага в своите часовници. Не знам колко внимание отделят други брандове преди да го бутнат в касата. Резултатите доста варират, ако механизма се огледа под микроскоп - прах, пърхот, мигли и всякакви микроскопични боклуци.
Има голямо значение нивото на професионализъм при конкретния производител. За да работи един механизъм максимално точно, той трябва да е почистен и правилно смазан. Е, и да няма производствени дефекти или износване на частите. Не знам колко струва да си дам часовника за профилактика (пълно разглобяване, почистване, събиране+смазване с правилните масла и регулация), както и не знам колко читави майстори са останали в България, дето ще я свършат тази работа без да претупат нещо (примерно да смажат всичко с едно масло). Все пак, ако има такива, бих препоръчал ползването на тази услуга. Сигурно ще струва добри пари, но часовника става като нов, а в някои случаи с китайски брандове - по-добър от нов.

tweeg
Активен

Мнение от tweeg » 10 01 2022, 11:55

SLAYER написа:
nh35
Точността при тези механизми зависи от много неща, часовникарите могат да обяснят най добре. Прецизна настройка и качествен механизъм резултатите са положителни.

Изображение
Винаги ме избива на смях като видя отклонение 0 s/d :)

1. Всеки един часовник може да бъде настроен на виброграф в определена позиция за определенен отрязък от няколко минути да покаже 0 s/d
2. Горното, макар и в по-малка степен се отнася за beat error
3. Едиственото важно нещо е какво отклонение дава часовника на ръката на ползвателя му.
4. В този ред на мисли, ако искате "точен" часовник трябва да знаете средното му дневно отклонение измерено за достатъчно дълъг период (2-3 седмици) и на вибрографа просто да компенсирате това отклонение, без изобщо да гоните 0 s/d. Това всичко при положение, че часовника е наред, а не че се нуждае от основен ремонт.
Swatch Heracles
CASIO GW-M850
Orient Triton

Потребителски аватар
SLAYER
Маниак

Мнение от SLAYER » 10 01 2022, 12:38

tweeg написа:
10 01 2022, 11:55
SLAYER написа:
nh35

Изображение
Винаги ме избива на смях като видя отклонение 0 s/d :)

1. Всеки един часовник може да бъде настроен на виброграф в определена позиция за определенен отрязък от няколко минути да покаже 0 s/d
2. Горното, макар и в по-малка степен се отнася за beat error
3. Едиственото важно нещо е какво отклонение дава часовника на ръката на ползвателя му.
4. В този ред на мисли, ако искате "точен" часовник трябва да знаете средното му дневно отклонение измерено за достатъчно дълъг период (2-3 седмици) и на вибрографа просто да компенсирате това отклонение, без изобщо да гоните 0 s/d. Това всичко при положение, че часовника е наред, а не че се нуждае от основен ремонт.
Няма лошо и другите да се смеят заедно с вас :))

Потребителски аватар
negat1ve
Маниак
Регистриран: 23 02 2010, 17:20

Мнение от negat1ve » 10 01 2022, 14:33

С уговорката че не съм пазарувал кой знае колко часовници от читавите (да се разбира не най-евтините) китайски микробрандове и Seiko от официалните им представителства - китайците идват малко по-добре настроени от entry level сейковците с 4r35/6 К-версиите за международния пазар. Сейковците са в допустимия си допуск, но обикновенно не минават без лека допълнителна настройка след първоначалното "разработване" на механизма. Странични фактори като колко време са отлежавали в магазина/склад след производството, контрол на качеството и т.н. трудно могат да бъдат отчетени. Та може да е съвпадение, може и да не е ;)
Удоволствието от ниската цена преминава бързо при ниско качество!

Потребителски аватар
Pijomir
Почитател
Регистриран: 06 03 2018, 09:55

Мнение от Pijomir » 10 01 2022, 14:47

Колегата сам си го настройва и то за неговия начин на носене.
„Времето е наркотик, много от него убива.“
„Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.“

tweeg
Активен

Мнение от tweeg » 10 01 2022, 15:34

Pijomir написа:
10 01 2022, 14:47
Колегата сам си го настройва и то за неговия начин на носене.
Като гледам го настроийва на вибрографа и то на 0 отклонение в положение с циферблата нагоре (положение при човек стоящ пред компютъра).
Сега остава да постне и едни снимки в положения:
1) 9 часа нагоре, съответстващо на положението при изправен човек с пуснати ръце.
2) 6 часа нагоре, съответстващо на седящ човек или каращ кола.
3) 3 часа нагоре, докато си подпираш главата.
Swatch Heracles
CASIO GW-M850
Orient Triton

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 10 01 2022, 17:10

Добре ще е и какво показва след 24 часа на ръката, в сравнение с това в началото. Не на вибрографа, а отклонение от точното време, сравнено с това в началото. Както го мандахерца в динамика и както го оставя. И така няколко дни подред дали е едно и също. Ако това реално отклонение е сравнително постоянно, нататък е по-лесно. Тогава ще е вярно и какво показва вибрографа, в едно или повече положения.

Потребителски аватар
SLAYER
Маниак

Мнение от SLAYER » 10 01 2022, 20:30

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Последната снимка е специален поздрав за един много голям човек с който strelki.info ме срещна.
Човек от който много хора могат да се учат, да вземат пример и на който да подражават.
Няма да споменавам неговото име, ако чете вече се е досетил, да е жив и здрав и дано с много здраве да носи всеки един часовник, който си е взел. И дано да имам щастието - някой ден да му върна всички добрини, които е направил и да полеем всичките часовници, който имаме ;)

Ако някой от моят район има проблем с точността на своя часовник - да ми пише, ще решим проблема след това на чаша ракия.

Потребителски аватар
Pijomir
Почитател
Регистриран: 06 03 2018, 09:55

Мнение от Pijomir » 10 01 2022, 21:32

Наздраве... :mrgreen:
„Времето е наркотик, много от него убива.“
„Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.“

blr
Маниак

Мнение от blr » 13 01 2022, 15:28

Проблемът на евтините механизми на сейко (4R, даже и 6R) не е толкова в това, че не идват регулирани от завода, а в това, че не държат регулация, т.е. дори след регулиране, сравнително бързо пак започват да работят неточно. По тази причина, за мен е безмислено да се правят опити за прецизно регулиране. Може да се пипне ако наистина отклонението е неприемливо и дотам.
Трябва да се знае, че 4R/NH са евтини, масово произвеждани механизми, без особени претенции. До скоро, NH35 можеше да се закупи за 40 долара в ибей. Можете да си представите каква е производствената себестойност на един такъв механизъм и какво може да се очаква за такива пари. Това, че Сейко ги влагат в часовници за по 1000 лв е друг проблем, но както стана модерно да се казва: "Всеки сам си преценя."

Потребителски аватар
Puzo
Маниак
Регистриран: 18 10 2016, 09:37

Мнение от Puzo » 13 01 2022, 16:54

blr написа:
13 01 2022, 15:28
Проблемът на евтините механизми на сейко (4R, даже и 6R) не е толкова в това, че не идват регулирани от завода, а в това, че не държат регулация, т.е. дори след регулиране, сравнително бързо пак започват да работят неточно. По тази причина, за мен е безмислено да се правят опити за прецизно регулиране. Може да се пипне ако наистина отклонението е неприемливо и дотам.
Трябва да се знае, че 4R/NH са евтини, масово произвеждани механизми, без особени претенции. До скоро, NH35 можеше да се закупи за 40 долара в ибей. Можете да си представите каква е производствената себестойност на един такъв механизъм и какво може да се очаква за такива пари. Това, че Сейко ги влагат в часовници за по 1000 лв е друг проблем, но както стана модерно да се казва: "Всеки сам си преценя."
Вярно е, че всеки сам си преценяВА! Спор няма!
Аз обаче тотално ще опровергая тези неща (клишета), които Вие написахте!
Просто ще изтъкна факти с давност ПОЧТИ 5 ГОДИНИ!
Факторът Made in Japan е голям! Ама много голям!
Имам Сейко с 4R35b механизъм! Купен август 2017 г. чисто нов! До момента не е отварян никога!
От тогава, до ден днешен часовникът НИКОГА НЕ Е ДАВАЛ ПО-ГОЛЯМО ОТКЛОНЕНИЕ ОТ +4 СЕК/ДЕН!
Ок, късмет е! Бил е регулиран в завода и доза късмет има! Но факт, че за този период работи по този начин и си го нося с кеф, това е!
Наскоро приятел се сдоби със същия модел, от България купуван (моя е от чужбина), та и той ми каза отклонение на неговия в същите граници!
4R35 вграждани в Сейко 5 и тем подобни таралежи и костенурки, както и NH35 разновидността за други брандове, е съвсем друго нещо и не го коментирам въобще, нямам допир!
Говоря за механизъм, произведен в Япония на Пресаж и неща, които следя казах от кога!
КОГАТО СИ МЪРТЪВ, ТИ НЕ ЗНАЕШ, ЧЕ СИ УМРЯЛ. ТРУДНО И ТЕЖКО Е САМО ЗА ДРУГИТЕ. АБСОЛЮТНО СЪЩОТО Е И КОГАТО СИ ТЪП! ;)

blr
Маниак

Мнение от blr » 13 01 2022, 18:23

Тоест, имаме извадка от 1 (един) механизъм, чудесно. Радвай се на часовника и си го носи със здраве.
В този форум има хора, през чиито ръце са минали десетки такива, а вероятно и стотици. Аз няма да претендирам. Факт е, че около 15-20 % от тях работят приемливо, без никакво значение къде са произведени и за кой пазар е предназначен часовника. Аз бих могъл да напиша нещо базирано на много повече бройки за различни пазари, но няма смисъл. Хората, които трябва да го знаят го знаят от опит. Новите фенове на марката ще го разберат (по трудния начин) след десетина години и десетки хиляди похарчени залудо.

Какво търси механизъм със себестойност 15 долара в часовник за 600, както казах е различен проблем, но:
"Всеки сам си преценя."

Имаше времена, когато Сейко беше синоним на страхотно съотношение цена-качество. Тези времена са безвъзвратно отминали. В момента, Сейко доят два типа хора:
1. Хора като мен, които имат някаква емоционална обвързаност с марката, датираща отпреди 20-30 години.
2. Новозапалени, които се радват на красивите им циферблати и добре полирани стрелки.

Потребителски аватар
SLAYER
Маниак

Мнение от SLAYER » 13 01 2022, 19:48

Някои да не си е помислил, че като си купи Сейко за 1000~1500 лева от местен магазин, сложил 100% надценка, си е купил Сейко произведено в Япония.

tweeg
Активен

Мнение от tweeg » 13 01 2022, 20:00

SLAYER написа:
13 01 2022, 19:48
Някои да не си е помислил, че като си купи Сейко за 1000~1500 лева от местен магазин, сложил 100% надценка, си е купил Сейко произведено в Япония.
То дали е произведено в Япония си пише.
Може би имаш предвид Сейко произведено за японския пазар - Japan Domestic Market (JDM)
Swatch Heracles
CASIO GW-M850
Orient Triton

Отговори

Върни се в “Механизми”