Механизъм за разпознаване

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.
Отговори
Потребителски аватар
Nautillus
Новобранец
Регистриран: 11 01 2017, 20:15

Механизъм за разпознаване

Мнение от Nautillus » 17 01 2017, 14:21

Здравейте. Може ли някой да разпознае този механизъм, в кой модел на Патек се ползва? Прилича на хронограф, но може би с ръчно навиване?! Не виждам ротор и къде би могъл да се монтира (ако е махнат)? Очаквам вашите мнения :)
Изображение

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР
Регистриран: 29 09 2009, 15:55

Re: Механизъм за разпознаване

Мнение от stdenev » 17 01 2017, 14:25

Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!

Потребителски аватар
lp1
Активен
Регистриран: 04 03 2015, 17:43

Мнение от lp1 » 21 09 2017, 17:44

Здравейте , някои има ли идея каква ЕТА има в Rado cal.156 ?
Поздрави !
Един мъж има нужда от един аксесоар и това часовника на ръката му !

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 21 09 2017, 20:51

За мен това е един от най- красивите механизми не само на Патек ами изобщо.
Това първия инхаус хронограф на марката. В интерес на истината новите механизми не ми доставят такава наслада като този.
Извести са ми два модела
5050 уникален моя фаворит сред хронографите:
http://dev.quillandpad.com/2016/06/25/b ... ronograph/

и 5959 абсолютна класика
http://www.watchprosite.com/page-wf.for ... i-7015968/

ето и един дамски екземпляр, на който направо са се престарали с финиша, обърнете внимание на притискателните челюсти на сплит спирчаката http://watchesbysjx.com/2015/12/up-clos ... -ever.html
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 21 09 2017, 22:13

trk2 написа:За мен това е един от най- красивите механизми не само на Патек ами изобщо.
Това първия инхаус хронограф на марката. В интерес на истината новите механизми не ми доставят такава наслада като този.
...
Страхотия, много са го пипнали, ама и този не е инхаус, Коце, няма начин в по ново време, както и да построиш Акропола. Даже и да са Патек. Aко не е база Валжу или Лемания, ще е нещо друго, в случая Victorin Piguet. Ето в ляво пак сплит Патек от 1923 г. направо с ебош на Victorin Piguet.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнение от trk2 » 21 09 2017, 22:42

Абе и на мен ми харесва повече оригинала http://www.timeandwatches.com/2014/06/h ... lippe.html
ама не всеки може да се бръкне 3 мил. щ.д., при това тази цена е от далечната 2014 :lol:
Затова бих се задоволил и със съвременната инхаус реплика :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 22 09 2017, 00:19

phil05 написа:...няма начин в по ново време, както и да построиш Акропола.
Това беше яко :))
Един японец обаче се опитва да го направи... и май му се получава съвсем не лошо. Независим часовникар от Токио, разполагащ с почти нищожна материално-техническа и финансова база в сравнение с Патек.

http://www.luxurywatchesonlinesuk.com/h ... y-one-man/
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 22 09 2017, 00:46

trk2 написа:Абе и на мен ми харесва повече оригинала http://www.timeandwatches.com/2014/06/h ... lippe.html
ама не всеки може да се бръкне 3 мил. щ.д., при това тази цена е от далечната 2014 :lol:
Затова бих се задоволил и със съвременната инхаус реплика :)
Не е инхаус реплика :wink:. Когато става въпрос за Патек, се казва "вдъхновен от оригинала, ре-инженерван ::angel::, с по висока точност, финиш и надграден" :)) . Някъде прочетох нещо такова за този механизъм.

Майтапа настрана, тогава 1923 г. тези Викторин Пиге просто са го произвеждали като ебош за Патек и не се знае какво е участието на Патек и дали не си е в този смисъл достатъчно инхаус. Този механизъм ако не се лъжа е правен само за Патек, а не като Валжутата и Леманиите и при тях, и при VC, и AP, и навсякъде, малко или много преработени и много финиширани. Май и първия им вечен календар на Патек 1925-27 г. е правен при Викторин Пиге.

А тези дни, 2003 ли е правен, след 80 години да седнат да си го направят сами и наново, си е направо безумно постижение ::up::. Тогава 1923 г. не са могли сами. Вижда се, че почти всички детайли са малко или много различни. Като при репликите де ;) Аз пък го препочитам този, пред онзи от 1923, Акрополът си е акропол.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнение от trk2 » 22 09 2017, 14:23

Сена тази фантазия на японеца ме остави без дъх.
Фил Новия механизъм е първия който Патек правят самостоятелно. Наистина използван е дизайна на ВП но не съм сигурен дали за да си спестят главоболия при нов дизайн или за да носи духа на класиката и да бъде реплика на колекционерски модел. Според мед е по-скоро второ защото защото модела 5959 на външен вид си е реплика, дори размера му е 33 мм като на оригинала.
Извън дизайна от техническа страна механизмите мята нищо общо, най малкото ако вземем височината на новия е 5,25 мм не знам стария колко е бил но според мен е над 8 мм.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 22 09 2017, 19:10

Наистина е впечатляваща работа, Коце. Особено, като се има в пред вид, че показаният часовник е прототип, чието завършване е бързано за представянето на Базел 2017, което в някаква степен е попречило крайният финиш да е още по-възхитителен. Вероятно, има и какво още да се желае в прецизността на предавателните вериги, защото на клипа се забелязва едно леко потрепване на стрелката в минутният регистър, след като е отчела времето вече и би трябвало да е в покой до следващото завъртане на секундата (на 1:20 в клипа). Идеята за огромното балансово колело обаче е :crazy: :clap: . Със сигурност в този човек е заложен огромен потенциал от идеи и развитието му по нататък ще е повече от интересно. :)
А иначе в Патек, много обичат да се заиграват с миналото, и както Вальо рече, използват специфична терминология за това. :) А и не е лошо от време на време да напомнят на всички останали, как трябва да се прави хронограф по традиционният начин в днешно време, че иначе хептен ще изплеснат нещата. :)
Както са направили показно в ето този калибър например - CH 29-535 PS, ръчно навиваем хронограф с хоризонтално съединител.

Изображение

Първо са елиминирали грешката от подскачане на секундата при първоначалното включване и зацепване на централното колело със специфичен нов профил на зъбите в предавката поставени в срещуположен наклон, което освен горният ефект има и благоприятно действие върху цялото движение при включен хронограф.

Изображение

Второ, с едно просто решение са синхронизирали движението на съединителя и спирачката. В една точка, с ексцентрик се регулира синхронна и на двата управляващи лоста едновременно, вместо самостоятелен реглаж през позиция на колонното колело за всеки лост поотделно.

Изображение

Трето, "декоративната" капачка на колонното колело вече не е само декоративна. Има си функция. :) Служи за ексцентрик , с който се регулира дълбочината на зацепване на хронографските колела. Гениално и много по-удобно за работа в сравнение с ексцентриците поставени в средата на движението, понякога на твърде неудобно място.

Изображение

Четвърто, постигнато е "стегнато" движение и незабавно движение на стрелката в минутният регистър, точно при достигането на секундата на 12 ч. и то без това да е свързано с увеличеното съпротивление в движението от системата гърбица/лост. Конструктивно тук вместо лост, имаме тънка спираловидна пружина зацепена в хронографското колело.

Изображение

И пето, чуковете зануляващи регистрите на хронографа, чрез които се избутват ексцентриците (сърцата) на минутният и секундният регистри макар и закачени заедно са с отделено независимо един от друг движение, което им позволява да заемат значително по-точни позиции в изрязаните върху гърбиците отвори гарантирайки връщането на регистрите в идеални нулеви позиции.

Изображение

За финиша, полировките и англирането на ръбовете няма въобще да коментирам. Нали той, дявола е винаги в детайлите и тук това е особено видно. :twisted:
Дето се вика... Патек си е Патек. :))
::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнение от trk2 » 22 09 2017, 20:36

Потрепването на стрелката при японеца се получава при излизане на палеца от междузъбието. Предполагам, че се дължи на 45 минутния брояч, не знам досега не съм имал хронограф с такъв брояч.
Няма място за сравнение с Патек, все пак бих предпочел фантазията на индивида.
СН 29-535 съм го разлеждал на живо и не съм обърнал внимание, че капакчката има функция.
Има доста технократски решение, но е запазен класическия дух и все пак повече ми харесва 27 525

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 23 09 2017, 01:39

Да този 29 535 през 2009 г. е вече 100 % инхаус, и той убийствен като техника и финиш. Малко поразхвърлян и му липсва ръката на големия майстор - художник, като ръката и фантазията на Емил Викторин Пиге преди 100 години при 27 525 :).

Интересен е сплит варианта на 29 535, постарали са се да елиминират допълнителното натоварване от сплит секундата и от триенето в нулиращата и гърбица, което се добавя към натоварването от включения хронограф. Май са я разкарали изобщо заедно с пружината и са изнесли нулирането в колонното колело на сплит секундата, абе страхотия. И вакханлия от плетеници, в сравнение с 27 525.

Изображение
Изображение

А за стария механизъм, основа на 27 525 от темата, според мен не е само дизайна, зад дизайна се крие и основната конструкция и обратното, двете са много свързани. Няма как да се копира само дизайна, с различна конструкция. Височината на механизма е малко второстепенна, а и въпрос на материал, технология и майсторство. Има много механизми с една и съща конструкция и различна височина. Със сигурност новия 27 525 е и много по - добре направен, финиширан и по - красив от стария, а и стария си е техен, нищо че е правен заедно с В.Пиге, в този смисъл и той и новия са си инхаус. Но оригиналът си е оригинал и може да има нещо по - интересно от новия, или непостижимо сега. И аз мисля като trk2, че 27 525 е къде по интересен и красив от 29 535.

Тези Викторин Пиге не са се шегували, а и лично на мен ми харесват, защото май са били доста обсебени от лудостта на чистото часовникарство, за идеята и изкуството. Този Емил първо е основал часовникарско училище в Женева, после се е сетил да основе фирмата. Създавали са все такива едни "проекти" повечето за малки серии и единични шедьоври, репетири, календари, астрономически часовници, имат например 4 такива по един за Патек, Вашерон и два за Адемар Пиге. Като че ли най голямото им производство са били тези ебош за Патек на хронографи с и без сплит секунда до към края на 30-те години.

То им стига основното участие в направата на това безумство на Патек за Хенри Грейвс, виж това вече е наистина Акропола.

Изображение

Ако на някой са му хрумвали странни компликации, тези В. Пиге са били насреща да ги осъществят. Тези дни може да сложа една такава загадка в темата за загадките, един простичък на вид Вашерон Константин, ако някой не се сети още сега какво му е ::angel::

Отговори

Върни се в “Механизми”