Точност на механичен часовник

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.
Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Re: Точност на механичен часовник

Мнение от phil05 » 02 05 2020, 00:33

mitko_990 написа:
01 05 2020, 21:44
Само да вметна,че работещия в екстремни условия автомат дава -4 сек дневно отклнение,но кото помлатиш с чука и работата се е разбазикала още малко.Важното е,че си копенсира и си намира работния ход.Незнам как ще са вашите с 0,... колко си секунди,ако вземете да стържите с флекс по цял ден,да блъскате с чук и накрая да си вземете топъл душ с него,понеже аз не го нося часовника до кафето и обратно.Щом се разхожда с дневното отклонение значи има причина,а в моя случай аз я знам и отово казвам,че съм доволен от механизма при тия ословия какви разлики дава,а те са супер задоволителни за мен.Нито е сертифичиран,нито издръжлив на атмосверни влияния механизъм за да очаквам нещо перфектно.Който смята,че му върви с 0,0000 някви секунди на ден,нека пробва това което написах цял ден с търкане и чукане и топла вода и да си свери часовника на другия ден,че нещо много точни си изкараха всички часовниците,но никой не каза,че го носи до едната стая и обратно до другата и си почива на леглото.Вкарайте ги в по натоварен режим на ежедневие и тогава пак да споделят,ако не ги е срам.
Така е разбира се, но все пак при тебе е в доста екстремни условия и браво на него. Разбира се има причина да се разхожда дневното отклонение. И колко се разхожда? Днеска сутринта + 8 секунди, следобяд + 15, а утре - 8? Май не е така. Или? И все пак говорим за сравнително нормален начин на носене, средно за хората. Никой тук не говори за 0,...секунди, освен гледам привържениците на курдисването в къщи, с фантастичните постижения, въпреки "физичните закони" +/- 15 секунди лява - дясна ръка. Ето още веднаж лично мнение в тази връзка, то си е същото като нагоре.
Mirco написа:
01 05 2020, 20:55
bbo написа:
01 05 2020, 20:33

3. Най-важното е часовникът да не се влияе от лява, дясна и средна ръка, позиция, сезони, настроения на жената и т.н. (но тук вече опираме до механизми, които могат повече и от т. 2).
3-ta точка ти е толкова грешна че: не искам да я коментирам когато става въпрос за механичен часовник. На нея може да отговаря някое кварцово Grand Seiko с калибър 9F или Citizen от високия клас, но не и механичен часовник :))
3-та точка си е съвсем вярна, в смисъл стремежа към това. И скромно според мен е най важното и в основата на добрата и стабилна работа на механизма и оттам на точността му. Не знам как е според теб, ти разбираш повече от механиката на часовниците. И това е постигнато до голяма степен и се постига непрекъснато. Добрите механизми в добро състояние след добър майстор са така. Влияят се малко от външни въздействия и начин на носене. Което не е изключение, а нормалното положение. Разлики от по 15-20 секунди в отклонението поради не знам какво си и то в рамките на деня са много големи, а не физични закони и всичките наред такива. Разлики в отклонението, не отклонение. Както и да почнеш да го обръщаш през нощта като кебапче да компенсира. Но няма лошо, интересна играчка, стига да не се обявява за правило. Като другата дивотия с калпавите майстори с китайските вибрографи. И те наред такива. И всичко това няма нищо общо със кварцовото Гранд Сейко.

ПП. Вземи ако искаш прочети някой реален тест при екстремни натоварвания в свестни специализирани издания, примерно на някои флигери с добри механизми. Може някои да са ЕТА и нищо че са ЕТА, и добре че са ЕТА. Не защото били флигери, а защото ги тестват при +/- 6 G реално в самолета. От - 6G отива в + 6 G май се събират? Сещаш ли се какво е това? Бетер часовника на колегата горе. И виж каква разлика в отклонението дават после. Чакай не бързай, знам отговора, реклама и маркетинг. Аз бих казал и половината да е вярно, пак добре. Ама ако искаш не чети, забравих че знаеш и разбираш.
Последна промяна от phil05 на 02 05 2020, 00:44, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 02 05 2020, 00:34

Начел съм се на елементаризми във форума и вече все си мисля ,че съм притръпнал. Как да обясниш на някой който от дървото не вижда гората. Дори и след опита на доста хора да му обяснят, че не прави един отделен случай ,пък било то и "скъпоценното ми" да се извеждат кардинални формули и изводи за работата на един механичен часовник, каквато е по замисъл темата, нещо да се обясни, нещо да се изясни като концепция,каква е причината при едни, защо е друго при други като работа и точност, кое влияе на точността, разликите при различните механизми, как може и до колко да се подобри тя и т.н. все неща които могат да се включат хора със собствно мнение и собствен опит, други с линкове към подобни теми, въобще да се добие една по-пълна представа за тази важна функция на всеки часовник. Заинатяването произлизащо от невежество и ограничаване на тематиката до един пример с издигане на някаква андроидна технология до краен арбитър, е меко казано обидна. Да режеш с шлайфа цял ден и да биеш с чука , знаеш ли пич,какво става с баланса и спиралата му при един удар с чук в твърда повърхност , скоро ще разбереш, тогава ще ривеш ,че андроида е боклук. Разликата м/у мисленето и разсъждението, както и това да разстждаваш разумно и да го правиш правилно е доста голяма. Тънката нишка е там, където свършва самонадеяният лаизъм и започва прагматичният професионализъм. И най-"слабият" професионалист , е по-добър от най-добрият лаик. Под професионалист имам предвид и такива хора ,които гледат професионално на нещата, без непременно да се кичат с титлата "часовникар" Хора пропити със знания и опит, които първо са научили азбуката, преди да се опитват да четат само епилога на един роман.
Колкото до вибрографите, не се бутайте ,ако не са ви ясни. Аз например съм точно с едно Weishi 1000 вече пет години, не е 120$ а доста повече, но това е без значение. Върши си перфектно работата и има изключително мощен и чувствителен микрофон. За мен беше дори изненада да видя един много тачен немски часовникар, който публикува в тубата редовно клипове с ремонти на механизми, да, и е със същият. Има разбира се и по-скъпи, но те просто имат повече допълнителни функции, както и такива комбинирани и за тестване на кварцови часовници.
Всеки си избира такъв ,какъвто ще му свърши достатъчно работа. Самите устройства има начин и да се калибрира софтуерът им, ако се наложи. Това повече като инфо, не че го съпоставям с един андроид.
Бъдете здрави,питайте разуно, слушайте внимателно и спирайте да говорите когато нямате какво повече да кажете. Аз спирам :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
bbo
Маниак
Регистриран: 22 06 2015, 17:13

Мнение от bbo » 02 05 2020, 10:07

Mirco написа:
01 05 2020, 20:55
bbo написа:
01 05 2020, 20:33

3. Най-важното е часовникът да не се влияе от лява, дясна и средна ръка, позиция, сезони, настроения на жената и т.н. (но тук вече опираме до механизми, които могат повече и от т. 2).
3-ta точка ти е толкова грешна че: не искам да я коментирам когато става въпрос за механичен часовник. На нея може да отговаря някое кварцово Grand Seiko с калибър 9F или Citizen от високия клас, но не и механичен часовник :))
Не бъркайте 1) равномерен ход (пък било и то +/-15 сек/ден, но всеки ден с толкова) с 2) точност (0.0 сек/ден), освен ако нямате chronometre.
Първата задължителна крачка е 1), която зависи от много фактори (колко си може по рождение механизма, колко е стар, умора на материала, използвани материали и дали те се влияят от фактори, механично счупване на някоя малка част вътре и т.н., за да се постигне после (почти или изцяло) 2).
Електронните часовници нямат душа!
"Luxury watches - you acquire the right to take care of them, but they remain the property of their manufacturers."
(Roland Ranfft)
Offtopic: покажи
Military: Seiko 5 7S26c SNK809K1, Восток Амфибия SE 2415 710555MKN
Pilot: Gigandet Red Baron I G8-002, Citizen AW1365-19P
Sports: Casio EF-300-7AV, Swatch Sistem Black (SUTB400), Swatch Sistem Ash (SUTM401)
Racing: Seiko 5 7S26-SNKK31K1 "Speed Racer"
Vintage: Doxa Anti-magnetic, Poljot, Ракета, Citizen NY0040
Dress: Citizen Automatic NH2362-52PE, Festina F 16202, Junghans 41/72 17 5 12, Восток Престиж 030725, Seiko SMY103P1, Citizen Stiletto AR1110, Seiko 5 SNKE 04, Seiko SNK603K1, Citizen E111-S049008 HST
Semi-Skeleton: Orient Metro CDBAA002W

mitko_990
Активен
Регистриран: 13 10 2019, 13:45

Мнение от mitko_990 » 02 05 2020, 14:27

Измерих го за 24часа от -29сек е -31сек или -2сек дневно отклонение.Ами за ефтин механизъм колко да е кофти :thumbup:

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 02 05 2020, 15:03

Не са ти достатъчно активни движенията. Сложи го на другата ръка да видим ;)

Потребителски аватар
SLAYER
Почитател
Регистриран: 19 06 2010, 01:49

Мнение от SLAYER » 03 05 2020, 05:03

По горе имаше питане за позициите на часовника. Естествено е в различни положения на часовника да има отклонение, ако се намери нужния баланс - резултатите са добри.
Във всяка една работа има различни майстори, има лоши и много добри. Всичко зависи от човека, ако си върши добре работата - клиентите ще бъдат доволни. Най вече в такава специфична работа като часовникарството, майсторлъка и търпението са от значение.

Какви са вариантите, ако вибрографа показва по големи стойности при отчитането на ms от порядъка на 3.0-4.0

-------------------------
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 03 05 2020, 13:36

SLAYER написа:
03 05 2020, 05:03
По горе имаше питане за позициите на часовника. Естествено е в различни положения на часовника да има отклонение, ако се намери нужния баланс - резултатите са добри.
Във всяка една работа има различни майстори, има лоши и много добри. Всичко зависи от човека, ако си върши добре работата - клиентите ще бъдат доволни. Най вече в такава специфична работа като часовникарството, майсторлъка и търпението са от значение.

Какви са вариантите, ако вибрографа показва по големи стойности при отчитането на ms от порядъка на 3.0-4.0
Горе долу е така. Затова казвам, не подценявайте майсторите, даже и тези в „безистена на Жданов“. Учете се от майсторите, вместо да ги оплювате по стар български обичай и мислете малко повече с главите си, колкото и да разбирате от механика на механизми. Освен ако не разбирате всичко, дето никой не го е разбрал и досега.

Има страхотни майстори, на които даже не им трябва толкова виброграф. За щастие и наш късмет някои пишат и тук във форума. Дето и без виброграф ще видят и преценят примерно амплитудата. Даже по добре, че на вибрографа му трябва и ъгъл на повдигане lift angle, а на майстора не му трябва. Ще види и грешката на равновесното положение, и несиметрията на хода и осцилацията на баланса, тези 3.0-4.0 милисекунди дето казваш. От амплитудата и разликите в положения ще прецени и състояние на лагери луфтове масла. Ще прецени работата на баланс импулсен камък с анкер и анкерно колело, състояние на спиралата и какво ли не още. Ще оправи и регулира каквото трябва и каквото позволява механизма, ще регулира симетрията и чак тогава ще пипа регулатора, дето се заигравате с него. Пък за сравнително нов часовник с отклонения още по лесно ще види първо причината, след това ще мисли за настройка с регулатора.

А за отклоненията при начин на носене и в позиции – естествено е, разбира се. И същевременно не е чак толкова естествено, ако са по – големи. Зависи колко са и защо са. Няма защо да им се търси зорлем баланс при носене, или да се слага да компенсира нощем. Или някой да си го настройва проба грешка за лява ръка. Става, ако няма оправия. И затова ли е часовника, да го дундуркаме. Няма лошо да си поиграе човек, но не и да го обяви, че така се постига някаква точност и няма защо да ходи при майстор. Абсурдно е като подход.

Според мен стабилната работа без значителни отклонения е в основата на точността. Както и да го носиш, каквото и да го правиш, както и да го оставяш. Това като подход. И е по важна даже от точността, спрямо точното време, че бил примерно + 8 секунди/ден голяма работа. Но + 8 секунди значи + 8 секунди, значи утре + 9 , 10, или хайде + 11, или + 5, 6, или 7 от всички външни влияния и оставяне как ти дойде накуп. Разлики примерно +/- 1-2-3 секунди, а не 15. При добър и добре регулиран механизъм. И при тях реалността е по различна, но това поне като подход. Има различни механизми, но колкото и да са различни, евтини скъпи, швейцарски японски руски китайски без ментетата, това не пречи подхода да е такъв и винаги има резултат. Ако си струва, разбира се, те добрите майстори не са евтини. Това си е сериозна причина.

По важно е да работи стабилно и с минимално възможно отклонение, каквото и да го правиш. Не толкова дневното отклонение. Разликите статично в позиции може и да са по – големи, но сумарно при носене сами компенсират, не го носиш само в една позиция. Това е нормално, а не да го слагаш нощем зорлем с не знам какво надолу да компенсира. Както и на дясна ръка не е само с корона нагоре, не стоиш цял ден в стойка мирно. Даже много малко време е така.

А не да го почнеш с регулатора с мисълта, че то така стават тия работи, пък той да си прави пак каквото му дойде "от начина на носене". И да кажеш, че това е нормално.

То това стабилния ход са го гледали още преди 100 години като най важен параметър, разлики в дневното оъклонение, дето му викат daily rate deviation. A не колко e дневното, или средното дневно отклонение, дето му викаме точността. Това гледат и сега, на първо място при различните стандарти, и COSC е такъв. Стабилната работа и разлики в отклонението/дневния ход/точността, не толкова дневно отклонение и точност.

Някъде слагах такива примери, чак ми е неудобно да се повтарям. Марката е без значение имам само такива от една книга. Ето, гледат се и се дават на първо място разликите в дневното отклонение при различни позиции и температури, дни наред, а не самото отклонение, то нататък по лесно се прави, ако ходът е стабилен и не им е толкова важно.

Това е ръчен механизъм 1931 г. средна разлика в отклонението по позиции и температури по малка от 2 секунди.

Изображение

Тука има и джобни 1884 и 1909, 10, 20 всички с разлики в отклонението под 1 секунда и те са тествани по позиции и температури дни наред. Колко е дневното отклонение даже не го пишат. Кал. 87 е тоя ръчния.

Изображение

Изображение

И COSC стандарта е така, -4/+6 сек. ама не дневно отклонение, че един бил вървял + 3 сек/ден, а друг -5 сек и са все в стандарта. А че каквото и да го правиш, както и да го оставяш, тоя часовник няма да мръдне от тези - 4/+ 6 сек. То затова се тества 15 дни ли беше наред, колко е стабилно отклонението при различни положения и температури, а не само колко му е дневното отклонение.

Това е за нов, или добре профилактиран и регулиран механизъм, а последното е нормално да е така, а не изключение. Ако не е, няма лошо, но не е правило.

Има и по строги други или собствени стандарти, в още по тесни граници. Е, ако попадне при колегата mitko вече не знам :))

Пак да кажа, това като подход, в реалността не винаги може да се постигне, или не си струва, ако означава пълна профилактика и регулиране, или различните механизми се държат различно и при най добрите майстори, и какво ли не още. Който иска може и с регулатора в къщи, но все пак да знаем какво правим.

И аз като взема един часовник и върви +20 секунди, ако въобще отида при майстора, му го давам, слага го на вибрографа и обикновено се чува тихо: Хмм... Ама не защото е видял + 20 секунди или отклонение, а сигурно заради нещо друго ;). И обикновено му казвам: Може ли да си върви така още? Еми може, щом искаш... Е хайде, няма да го правим сега, мръдни ми го там малко на минус, да не е чак + 20. Ми щи го мръдна. И го мръдне, ама нали е проклетник, го провери и в различни позиции, за да ме ядоса, като каже пак: Хмм... Та да му кажа накрая хайде давай го тука стига си го гледал. Но и двамата знаем поне за какво става въпрос.

Потребителски аватар
SLAYER
Почитател

Мнение от SLAYER » 03 05 2020, 14:02

Публикация, който ще прочета с интерес.
-----------------------------------------------
Написаното от вас е интересно и полезно.
Исках да се спра на термина "майстор", за съжаление в провинцията не останаха хора, който да работят грижливо. Старите майстори който работиха преди години вече са на възраст или са в един по добър свят. А, по младите хора, технически грамотни не стоят в провинцията, избягаха към големите градове. На село останаха тези, който не целят забогатяване, а се примиряват с ниското заплащане. А, щом един труд се заплаща минимално - рано или късно идва момент в който става равнопоставен на заплащането.
В моя град имаше около 6 човека, който се занимаваха с часовникарство, остана само един и въпреки, че е в апогея на своята работа и има голям опит - не полага особени опити клиентите да останат доволни.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 03 05 2020, 14:41

А, публикация...хайде сега. Нек'ви според мен принципни работи, доколкото знам и няма нищо сложно. Сложното е те майсторите ще кажат, дето са на фронта и им е дошло до гуша от часовници и реалността, която често е доста различна. Тук си говорим помежду си, който каквото мисли и му дойде и аз така.

Потребителски аватар
SLAYER
Почитател

Мнение от SLAYER » 03 05 2020, 15:53

Отношението е в началото на всичко.
Имам не много голям часовник от 80-те години със счупен баланс /висял в каютата на някоя речна гемия/. Местния ни майстор при споменаване за какво става дума, махна с ръка, измърмори нещо на сарацински* и каза няма да стане. Бях забравил изобщо за този часовник до момента когато бях в град Добрич, обикаляйки града видях подобен тип по малък часовник закачен на една часовникарска врата. Реших да попитам добричлията дали ще може да помогне за баланса и при следващо идване в Добрич да взема часовника с мен. Часовникаря е на възраст, най любезно го поздравих и попитах - човека като се изрепчи...и сега се сещам за случая с "чорапа и ръчния часовник" и защо понякога докторите ги бъхтят като бряшняни чували. Ако на мое място беше някой по млад идиот - вероятно часовникаря щеше да бъде набит часовникар.
Готов си скъпо и прескъпо за заплатиш за услугата, подхождаш с добра дума, а в крайна сметка - получаваш гол банан. Няма как в такава ситуация да гледаш с добро око на занаятчията при положение, че почти винаги получаваш лошо обслужване и отношение /визирам за по малките градове/. При липса на тези добродетели - се налага да викаме неволята, да купуваме инструменти, да четем информация и да си решаваме сами проблемите. Тук вече не става дума за големите градове където е събрана техническата мисъл на този бранш.
Изображение

Изображение

А при последвало носене на часовника на трети занаятчия и стоене няколко месеца в ателието му - загубил четирите винта на циферблата, без да свърши нищо. И сега освен ос за баланса ще търся и винтове.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 03 05 2020, 17:08

Олеле...Е хубаво де. То хич не е хубаво, а супер безобразия, ама защо трябва да си правиш от това генерални заключения и мироглед? Най малкото няма смисъл и полза от това. Тези даже и да си заслужават чорапа с Инвиктата, това няма смисъл по нататък, няма да ти помогне, нито на някой друг. Точно обратното, най много да те обърка и за майстори, и за часовници, и как се правят и да почнеш да им го връщаш на всички наред. По добре ако ще е чорап, дотам и после си оправяш часовника при някой друг. Даже и да няма друг наоколо, оправяш се сам както правиш браво и спри дотук, засега. Не си го изкарвай на други, по добре се хвани за тях. Другите майстори и как се прави часовник не са виновни. А не обратното, всички майстори, че и часовници, и как трябва да се правят, бой наред виртуално с чорапа, всичките наред, всички маскари. Така няма да ги пометем такива, дето ги описваш. Те не се плашат от чорап с Инвикта, плашат се че има други свестни, много са и не им минават номерата. И сами ще изчезнат, или ще им дойде акъля. Така че по добре да се хванем за другите, вместо да ги оплюваме и тях. И то една от най интересните, сложни и уважавани поне от мен професии, можене, майсторлък и изкуство, от малкото останали такива, даже и да са непонятни и неразгадаеми за нас.
Иначе супер, че се занимаваш и се оправяш сам, в случая ::up::.

Потребителски аватар
SLAYER
Почитател

Мнение от SLAYER » 03 05 2020, 20:05

Изображение

Друга питанка за часовника на жената. Това е нейния Ориент, самонавиващ е. Преди около месец беше сложен на виброграф за проба, беше ми интересно какво ще отчете при един приятел в Русе /който не е часовникар, а само любител/. Показваше 1.2~1.6 ms - дали има нужда от допълнителна настройка. Работи точно в рамките на +/- 2~4 секунди на ден.
Следващата седмица ще имам път към Варна, а там работят доста добри майстори, като на първо място слагам един младеж ::up:: в мола. Дали да взема часовника с мен или да го оставя така да си работи и жената да си го ползва. Часовника е стар, сигурно е около 10 години.

--------
За майсторите от които клиентите не са доволни. Не бива да приемате толкова на сериозно написаното за това с чорапа и часовника в него. Може би това е просто лирично отклонение, както мечтата за машина на времето. За съжаление разочарованието е толкова голямо от някой лицата упражняващи тази благородна професия. На обикновения човек или по точно клиент може би му е писнало - но няма какво да направи, освен да злобее и мечтае да реванш. Всеки си е заслужил отношението, примерно защо никой не е казал лоша дума за младежа от Варна, който се раздава от все сърце. Последните няколко месеци търсих мнения за добър специалист във Варна и всички предлагаха само един. До сега с осем човека съм говорил за този майстор и всичките са положителни настроени. Затова има хора на който паметник трябва да се направи. Има и такива на който имена трябва да им бъдат изтрити от всички регистри - както са правили в древен Египет.
Напълно сте прави, че със сила проблемите няма да се оправят. Но за съжаление самата система в страната позволя на некадърниците да се развиват, не ги спира както е редно. А какво може да направи обикновения човек - освен да руктае по системата. В малките градове повечето хора имащи стари часовници не биха могли да си позволят качествен сервиз в друг град, да се докоснат до наистина добър специалист /или просто нямат възможност да пътуват и не знаят за добрите ателиета/. А търсят евтиното и в почти всички случай попадат на зле свършена работа или посредствено направено.
В малкия град има по един или двама който работят този занаят и добре знаят, че клиента няма къде другаде да отиде. Никой не казва лоша дума за коректните хора в занаята или да мисли нещо лошо. Добрия майстор си е добър, както в ръцете, така и по душа. Но всеки добре свършен труд си има цена.

Liani
Активен
Регистриран: 12 11 2010, 17:49

Мнение от Liani » 03 05 2020, 23:09

SLAYER написа:
03 05 2020, 20:05
Изображение

Друга питанка за часовника на жената. Това е нейния Ориент, самонавиващ е. Преди около месец беше сложен на виброграф за проба, беше ми интересно какво ще отчете при един приятел в Русе /който не е часовникар, а само любител/. Показваше 1.2~1.6 ms - дали има нужда от допълнителна настройка. Работи точно в рамките на +/- 2~4 секунди на ден.
Следващата седмица ще имам път към Варна, а там работят доста добри майстори, като на първо място слагам един младеж ::up:: в мола. Дали да взема часовника с мен или да го оставя така да си работи и жената да си го ползва. Часовника е стар, сигурно е около 10 години.

Показанията на този Ориент са перфектни, особено годините на които се споменава, че е часовника. Предполагам без профилактика?

Потребителски аватар
SLAYER
Почитател

Мнение от SLAYER » 04 05 2020, 00:37

Благодаря за бързия, коректен и точен отговор на Liani.
Успешна нова седмица.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 04 05 2020, 01:05

SLAYER написа:
03 05 2020, 20:05
...
На обикновения човек или по точно клиент може би му е писнало - но няма какво да направи, освен да злобее и мечтае да реванш.
...
Но за съжаление самата система в страната позволя на некадърниците да се развиват, не ги спира както е редно. А какво може да направи обикновения човек - освен да руктае по системата.
...
Нямаше за какво да пиша повече, но това със системата винаги ме впечатлява... Пак системата ни е виновна за нещо, за което сами сме си виновни. Няма какво да направим ли?

Часовникар в малкия град не е примерно общинска админстрация и няма нищо общо със системата. Подчинен е на елементарни пазарни отношения. Щом не върши работа и прави бели, стига му един два пъти и това се разчува, особено в малкия град. И повече никой не стъпва при него !!!, даже и за батерия. Даже и да му спре часовника, голяма работа, не е болка за умиране. Ето и ти, вземи часовника като отиваш във Варна, не ходи при него, какъв е проблема. И вместо него ще дойде друг по добър и ще внимава. Никой не стъпва там значи никой! Това е по важно от батерията и си зависи само от нас. Така е било преди у нас, в малките градове, че и в големите. Такъв не е смеел да мине по улицата и да си вдигне главата. Така е и на много места по света. И край, обира си крушите, отваря друг, или този си събира акъла и си прави вече добре сметката. И другите такива покрай него. А ние злобеем и ругаем системата и чакаме тя да ги оправи такива. Не системата им позволява, ние им позволяваме. Ето ти си го написал какво трябва да се направи, ама ние трябва да го изтрием от регистрите, а не някой друг. Лесно е, ако всички го правим така. И не знам защо не го правим, щом ни е толкова важно. Май щото е по лесно да ругаем системата и да минаваме и ние тарикатски и евтинко, въпреки че нищо не получаваме насреща.
Има и такива на който имена трябва да им бъдат изтрити от всички регистри - както са правили в древен Египет.
Такива сме си ние, пак ще отидем при него, защото по евтинко и по ни е удобно. Или ако един не отиде, 10 ще отидат и на него му е се тая, хич не му дреме, взема 5 лева вместо 10, върши работа за минус 5 и всички са доволни. И това също го виждаш и си го написал сам, а е грешка и затова са такива и всички сме на това дередже.
А търсят евтиното и в почти всички случай попадат на зле свършена работа или посредствено направено.
И после така се оправяме и с други, те се оправят с останалите и всички ще почнат да си вършат по добре работата, ще вземат повече пари за това, и ще могат да си оправят часовника при по добър майстор, който взима и по скъпо. Ще има и за друго. И ако системата им пречи, ще се оправят и с нея, вместо да се оправдават с нея даже и когато не им пречи.

Утопия ;) да, ама някъде сработва, поне малко по добре, отколкото у нас.

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 04 05 2020, 08:43

SLAYER написа:
03 05 2020, 15:53
Отношението е в началото на всичко.
Имам не много голям часовник от 80-те години със счупен баланс /висял в каютата на някоя речна гемия/. Местния ни майстор при споменаване за какво става дума, махна с ръка, измърмори нещо на сарацински* и каза няма да стане. Бях забравил изобщо за този часовник до момента когато бях в град Добрич, обикаляйки града видях подобен тип по малък часовник закачен на една часовникарска врата. Реших да попитам добричлията дали ще може да помогне за баланса и при следващо идване в Добрич да взема часовника с мен. Часовникаря е на възраст, най любезно го поздравих и попитах - човека като се изрепчи...и сега се сещам за случая с "чорапа и ръчния часовник" и защо понякога докторите ги бъхтят като бряшняни чували. Ако на мое място беше някой по млад идиот - вероятно часовникаря щеше да бъде набит часовникар.
Готов си скъпо и прескъпо за заплатиш за услугата, подхождаш с добра дума, а в крайна сметка - получаваш гол банан. Няма как в такава ситуация да гледаш с добро око на занаятчията при положение, че почти винаги получаваш лошо обслужване и отношение /визирам за по малките градове/. При липса на тези добродетели - се налага да викаме неволята, да купуваме инструменти, да четем информация и да си решаваме сами проблемите. Тук вече не става дума за големите градове където е събрана техническата мисъл на този бранш.
Изображение

Изображение

А при последвало носене на часовника на трети занаятчия и стоене няколко месеца в ателието му - загубил четирите винта на циферблата, без да свърши нищо. И сега освен ос за баланса ще търся и винтове.
Ако още е нужно, с удоволствие бих направил часовника.

Потребителски аватар
SLAYER
Почитател

Мнение от SLAYER » 04 05 2020, 19:03

Време за

Потребителски аватар
spring_drive
Маниак
Регистриран: 15 05 2014, 10:01

Мнение от spring_drive » 06 05 2020, 15:26

Много писане за ничо.... Който иска точен механичен саат, да прочете. Най голям враг е магнитното поле. Да си вземе антимагнетик. Фарадеевата клетка осигурява комфорт, но се плаща. Аз затова избрах Милгаус. Не, че ми харесваше най много. НО точността е феноменална. Корона на горе, на долу, на сикиме, смях. Екстра та точен механичен часовник не е евтина!
FREIGHT PREPAID! +

Потребителски аватар
SLAYER
Почитател

Мнение от SLAYER » 06 05 2020, 16:33

Честит Имен ден на всички носещи името Георги.

ivailo.angelov
Новобранец
Регистриран: 15 06 2020, 15:02

Мнение от ivailo.angelov » 15 06 2020, 15:08

..... написа:
15 01 2010, 00:03
В тази тема предлагам всеки да споделя опита си относно точност,начин на регулиране и начин на експлоатация на часовника си.Всички похвати са добре дошли!
SEIKO SAMURAI. Механизъм R35. Чисто нов изостава с четери минути за 24 часа. Помагайте хора🙈

Отговори

Върни се в “Механизми”