Бъдещето на механиката

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.
Потребителски аватар
TGV90
Почитател
Регистриран: 12 06 2010, 17:37

Бъдещето на механиката

Мнение от TGV90 » 14 05 2011, 12:20

Уважаеми съфорумници, какво е мнението ви - какво е бъдещето на механичния часовник?
Кварцовата революция прати в историята много марки производители на механични часовници. Независимо от това, швейцарците например бележат постоянен ръст в продажбите на механични часовници за повече от десетилетие. Почти половината от тях се продават в Азия.
Като фен на часовниците наблюдавам какво носят хората и виждам много хора, които държат на механиката без да са колекционери. Такива хора съм виждал предимно със Seiko 5, Orient и Citizen. По-рядко съм виждал да носят и новата "Амфибия".
Дали бъдещето на механиката ще е само ориентирано към скъпите разработки или китайците ще сложат ред на пазара? Знаем, че има добри китайски часовници като Sea Gull, които не са съвсем евтини, но не са и на баснословни цени.
Мисля, че изчезването на механичния часовник е невъзможно. Нека видим какви предположения има за бъдещето му обаче.
Да простя, куме, мога, да забравя - не.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Re: Бъдещето на механиката

Мнение от mitadoc » 14 05 2011, 21:36

Винаги ще има нови и качествени разработки...Предполагам ще останат и конвенционалните автоматици,но вероятно ще станат по-точни...
Daydreamer

Tchibp
Напредващ
Регистриран: 08 08 2010, 21:23

Мнение от Tchibp » 15 05 2011, 11:11

Няма как да изчезнат , имат бъдеще!Определено механичния часовник ще си останате едни от малкото верни спътници на човек в неговичя живот!!!

Scandinavian
Маниак
Регистриран: 11 03 2011, 14:28

Мнение от Scandinavian » 17 05 2011, 09:30

Някъде мярнах една фраза: "Времето е твърде скъпо за да се измерва с евтин часовник" :)
Визирам, че кварцовите винаги са по-евтини (мен ако питаш и по-ненадеждни), а часовника не е просто за отмерване на време а аксесоар (мъжко бижу :)
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2

shtora
Маниак
Регистриран: 05 01 2010, 14:06

Мнение от shtora » 17 05 2011, 10:21

Няколко десетилетия максимум, с усилено внушаван интерес в хората.

А фразата "Времето е твърде скъпо за да се измерва с евтин часовник" ... имаме достатъчен набор от фрази от близкото минало, ясно свидетелство за тяхната "тежест" и "смисъл". От друга страна, не може да се отрече фактът, че човечеството си обича някой да му дава опори в живота с такива безсмислени фрази.

dimo1
Напредващ
Регистриран: 21 02 2011, 22:09

Мнение от dimo1 » 17 05 2011, 20:57

Ще изчезнат ако спрем да ги обичаме и да ги търсим.

Потребителски аватар
TGV90
Почитател

Мнение от TGV90 » 19 05 2011, 08:28

Механиката по принцип си е нещо много удивително. Едно от най-съвършените постижения на цивилизацията.
"Омега" направиха чудеса с точността на механичния часовник.
Джобните часовници почти от никого не се носят. Само че в ограничени количества се произвеждат.
Логика в носенето на часовник в повечето случаи няма - има достатъчно устройства, които показват времето. Ако си водолаз има смисъл да имаш водолазен часовник.
Може би трябва да гледаме на часовника като на бижу и произведение на изкуството. Наблюдавайки какво става на пазара - "Ренесанс" на механиката. Може би въпрос на мода. Както знаем, всяко ново нещо е добре забравено старо. Механиката може пак да има спад и после пак да се появи.
И в други области наблюдавахме предсказания за изчезване на технологии.
Телевизията не е убила киното. Интернет не убива телевизията. Нещата там вървят към сливане по-скоро. Цифровата фотография измести лентовата. Само че в кинематографията се ползват и цифрова, и лентова технология при обработката на кадри - нещо, което установих с учудване (гледах някакъв филм за създаването на скъпа кинопродукция).
Та може би някаква хибридизация между технологиите трябва да очакваме и при часовниците.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 19 05 2011, 09:08

Ако Омега е направила чудеса,не знам Сейко Спринг Драйв какво е тогава относно точността... ::up::
Daydreamer

Потребителски аватар
TGV90
Почитател

Мнение от TGV90 » 19 05 2011, 09:38

Направили са достъпно чудо.
И аз останах с добри впечатления от едно Seiko 7s26a.
Не го свалях от ръката си. И във фитнеса с него. И на планина с него. Отклонението беше заспало на +8 сек. и през зимата, и през лятото. Мисля, че можеше да се настрои и по-точно, но не ми е било фиксидея да ми цепи секундата.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 19 05 2011, 09:50

Spring Drive не е много достъпен-поне 3500 долара :(
Daydreamer

Потребителски аватар
TGV90
Почитател

Мнение от TGV90 » 19 05 2011, 09:52

Да, но в сравнение с Omega и Vacheron си е по-осъществима мечта ако си фен.
Въобще идеята, че нещо може да е точно и да не зависи от електроника е готина.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 19 05 2011, 09:57

TGV90 написа:Да, но в сравнение с Omega и Vacheron си е по-осъществима мечта ако си фен.
Въобще идеята, че нещо може да е точно и да не зависи от електроника е готина.
Добавям и достъпно ::drinks::
Daydreamer

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР
Регистриран: 20 10 2009, 10:06

Мнение от fivegood » 19 05 2011, 10:04

Според мен спринг драйв-а достатъчно зависи от електроника. За мен това не е напълно механичен часовник.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 19 05 2011, 10:08

Ок,едно Гранд Сейко тогава...
Daydreamer

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР
Регистриран: 20 10 2009, 10:06

Мнение от fivegood » 19 05 2011, 10:11

Е то Grand Seiko си е моделна линия. Има и механични и кварцови и спринг драйв. Там каквото и да вземеш няма да сгрешиш.

Потребителски аватар
TGV90
Почитател

Мнение от TGV90 » 19 05 2011, 10:14

На мен ми се ще да има такъв часовник, където да има механика и електроника. Някак си механиката да може да работи автономно, а електрониката да подобрява точността.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 19 05 2011, 10:24

Аз съм старомоден-или чиста механика,или кварц...
Daydreamer

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 19 05 2011, 10:36

TGV90 написа:На мен ми се ще да има такъв часовник, където да има механика и електроника. Някак си механиката да може да работи автономно, а електрониката да подобрява точността.
Аз пък искам оригинала на "Джокондата", ама ако може да е с електроника, която да заглади линиите и да когигира осветеноста. Ама да е оригинала.

Майтап бе, Уили. :)

След изобретяването на технологията с радио-сверяването, часовниците могат на практика да са "непрекъснато точни". Така че, който търси точност, я има, и то на много ниска цена (например Casio).

Интересно ми е дали часовник с турбильон ще е по-точен от обикновеното. Нали е измислен за това, да компенсира разликата в положението на часовника. Значи трябва да е по-точен. Колко ли е нормалното отклонение за механичен часовник с турбильон? И дали наличието на автомат "разваля" точността на турбильона (повечето предлагани турбильони са само с ръчно навиване).
---
Никакви пари не могат да направят така, че този, който е роден да пълзи, да полети. Просто вместо в мръсотия, ще си пълзи в шоколад.

Потребителски аватар
TGV90
Почитател

Мнение от TGV90 » 19 05 2011, 10:44

Аз пък искам оригинала на "Джокондата", ама ако може да е с електроника, която да заглади линиите и да когигира осветеноста. Ама да е оригинала.

Майтап бе, Уили.

След изобретяването на технологията с радио-сверяването, часовниците могат на практика да са "непрекъснато точни". Така че, който търси точност, я има, и то на много ниска цена (например Casio).
Майтап или не - часовникарското изкуство си е зависимо от пазара.
Ако механиката (хипотетично) тръгне да изчезва, едва ли шепа любители на механичните часовници ще спрат това. Механиките ще станат достъпни за малцина.
Повечето хора търсят точност и не се интересуват от друго. Затова питам какво е бъдещето на механиката.
Шегичката с "Мона Лиза" не намирам за оригинална, но ще запазя добрия тон. Радвам се, че в този форум се държи на добрия тон.
Последна промяна от TGV90 на 19 05 2011, 10:59, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 19 05 2011, 10:49

miroman написа:
TGV90 написа:На мен ми се ще да има такъв часовник, където да има механика и електроника. Някак си механиката да може да работи автономно, а електрониката да подобрява точността.

Майтап бе, Уили. :)

Интересно ми е дали часовник с турбильон ще е по-точен от обикновеното. Нали е измислен за това, да компенсира разликата в положението на часовника. Значи трябва да е по-точен. Колко ли е нормалното отклонение за механичен часовник с турбильон? И дали наличието на автомат "разваля" точността на турбильона (повечето предлагани турбильони са само с ръчно навиване).
Аз си мисля,че ги правят с ръчно навиване,за да е по-тънък механизмът.Но аз съм невеж ::crap::
Daydreamer

Отговори

Върни се в “Механизми”