Предимства и недостатъци на механизмите

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.
Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Re: Предимства и недостатъци на механизмите

Мнение от kokokoz » 24 01 2013, 11:19

много съм изтрещял!!!

Потребителски аватар
montres-bracelets
Напредващ
Регистриран: 11 11 2011, 16:12

Мнение от montres-bracelets » 24 01 2013, 12:16

Поздравления за поясненията на колегата kokokoz от 23 01 2013, 23:48.
Много кратко и ясно. Нали все някой трябва да учи новобранците :-)

P.S. Нямаше как да лайкна коментара, та се наложи да попиша.
= ILLVMINATIO MEA =

Потребителски аватар
evin
Маниак
Регистриран: 20 12 2011, 17:35

Мнение от evin » 25 01 2013, 10:52

Оказа се, че мой познат има контакти със сервизен център в Женева, в който има гарантирано оригинални части за Valjoux. Имате ли идея кои са най-често износващите се и подменящи се части на 7750 за да си ги поръчам и да си ги имам за резерва?

При in-house механизмите подменят доста части при профилактика, у нас - само чистят и смазват. Има ли задължителни смени на части при 7750 при профилактика, някой има ли идея? Има ли елементи, които са застрашени от счупване при експлоатация?
Alfex Lucendro 5567 / Valjoux 7750 (25j)
Meistersinger Neo 1Z / ETA 2824-2 (25j)
Poljot de Luxe / 1МЧЗ 2209 (23j)
Victorinox Swiss Army Cavalry 24308 / ETA Quartz (7j)

Потребителски аватар
montres-bracelets
Напредващ

Мнение от montres-bracelets » 25 01 2013, 11:22

Навремето имах един TISSOT Le Locle [Chronograph] с калибър Valjoux 7750. Един от добрите часовникари в България ми направи профилактиката. Доколкото си спомням смени ремонтоара, коронката и уплътненията. За друго не се сещам.
= ILLVMINATIO MEA =

kalabrieza
Новобранец
Регистриран: 28 02 2013, 22:39

Мнение от kalabrieza » 01 03 2013, 03:05

Зравейте. Чудесно форумче сте си заформили и реших и аз да дам моите две стотинки по темата.
Първо мисля , че е по-подходящо да е кръстена “ персонални системи за отчитане на времето“ . Сега сме 2013 и ако става въпрос да търсим съвременен ръчен часовник то трява да гледаме за нещо подобно от рода на СУУНТО , защото не изисква обслужване , има голяма точност , издържа на изключително големи кинетични натоварвания и има пет чувала функции. По принцип тия машини направиха технологична ревилюция в часовникарството с точност на отчетеното време , функционалност и себестойност при производството. Сами по себе си са върха в еволюцията на ръчните часовници и то не защото имат различен интрфейс от предшествениците си. Тия които не харесват чистите дигиталки вече имат богат избор от хибридни машини които съчетават функционалноста на дигиталните технологии и интерфейса на кварцовия механизъм. Лично за мен това е чудесна комбинация макар да няма нищо революционо , в тоя сектор има доста сполучливи предложения но що се отнася до цена качество мисля , че Касио е без конкуренция макар и да не е перстижна марка. Подкарах ги отзад напред но няма значение. Още едно стъпало назад е кварцовата механика. Това също е една технологична революция. Кварца е повратна точка в часовнникарския бизнез. Той слага точка на проблемите с точноста ,надеждноста при шоковите натоварвания и себестойноста . Тази технология прави ръчния часовник общодостъпен.
Дойде ред да спомена и механичните динозаври. Много ми е трудно да напиша нещо обективно за чисто механичните машини . Те са били чудесни за времето си но носят недостатъците на технологията , деликатни , капризни , ограничени функции, скъпи за производство и неточни по съвремените норми. С други думи ненужни антики..... Но дали е така??? Всъщност в нашето съвремие ние като цяло нямаме нужда от ръчен часовник , защото сме заобиколени навсякъде от часовници . Имаме в колата , движим се с по два мобилни талефона , на лаптопа или на ПС-то , стенни , на телевизора , на аудиоуредбата , на новите печки и перални , на климатика ........ Та в общи линии мисълта ми е , че с времето като цяло винаги сме наясно и тогава си задавам въпроса за какъв ..... ми е ръчен часовник и ако да то какъв да е ? Аз имам една тиха лудост която до скоро криех от жена ми , Да си купувам по 1-2 часовника на година .... Та това което искам да споделя е ,че си обичам всички часовници и се възхищавам от гения който ги е конструирал и произвел но кварцовите и дигиталните са направо скучни с тяхната надеждност . Дамммммм скучни защото нямам нужда от още един часовник около мен и при това да ми виси на китката. Всъщност аз преоткрих за себе си механичния часовник . Мисля че не е много правилно да придаваме човешки качества на часовниците като например ,че механичните имат сърце което ги движи защото в такъв случай дигиталните освен сърце имат и мозък но пък нямат душа..... Реално в днешно време механичния часовник е много повече от часовник , той се е превърнал в нещо като тамагочи което трябва да пазим и да обгрижваме за да не се повреди , вече не гледаме колко е часа а проверяваме дали е в синхрон с реалното време за да знаем , че е в добро техническо здраве. Функциите на ръчния часовник вече са доста изместени в сравнение с преди 40 години . За напред ръчния механичен часовник ще има все повече естетична или сантиментална стойност . Дори и нещо повече .... понякога когато имам тежки моменти си слагам някой механизъм до ухото и си викам ОК време е да влизам в час. Както и да е за жалост часовникарския бизнес е в голяма рецесия и да се надяваме ,че няма да изчезнат много марки от пазара.

Потребителски аватар
montres-bracelets
Напредващ

Мнение от montres-bracelets » 01 03 2013, 07:39

Колега kalabrieza,

хареса ми мнението Ви по темата.
Да, наистина сме заобиколени практически отвсякъде с устройства, показващи времето. Но като се сетя например за предишната зима, когато ходехме по улиците, навлечени като ескимоси, и изведнъж ти дойде наум да видиш колко е часа на мобилния си телефон, на дамите и господата без ръчен часовник щеше да им струва известни усилия да поровят в дамската чанта и да намерят ТОЧНО телефона, или съответно да разкопчаят връхните дрехи и да достигнат до заветното устройство. А ако времето не значи нещо за някой, както често се случва по нашите географски ширини, от колкото и часовника да е заобиколен, все е тая.

P.S. Въпреки, че понятието “персонална система за отчитане на времето“ е добро определение за ръчен часовник, мисля, че малко усложняваме нещата с него. Напомни ми за един стар виц, където овчаря беше дефиниран като Оператор на биологични единици. :-)
= ILLVMINATIO MEA =

Потребителски аватар
TGV90
Активен
Регистриран: 12 06 2010, 17:37

Мнение от TGV90 » 01 03 2013, 15:41

Както и да е за жалост часовникарския бизнес е в голяма рецесия и да се надяваме ,че няма да изчезнат много марки от пазара.
Честно казано, скъпите часовници се продават добре, та няма какво да ги мислим марките.
А за видовете механизми - всичките мерят времето, независимо дали използват трептенето на махало, баланс или кварцов кристал. Някои се правят просто защото са готини и има кой да го купи, а не защото има логика.
Да простя, куме, мога, да забравя - не.

Потребителски аватар
Rafaell0
Активен
Регистриран: 07 06 2010, 20:24

Мнение от Rafaell0 » 24 03 2013, 15:41

Загледах се по темата и че и аз реших да изразя и моето нмение. Ако е кварцов дигитален, то там за профилактика се свежда само до гнездото на батерията и контакните гумички на дисплея- zebros connector! При кварцовите, които са със аналогова индикация-стрелки и ден дата, т.е там нещата са по сложни от към подръжка. Независимо от подобаващата точност, тия механични модули имат нужда от почистване и смазване, както и работа със антистатична гривна. Лесното отчитане на времето и другите стийности- ако е хронограф, носят недостатъците ма механичните часовници! Самите батерии оделят корозионни газове които влият на маслата, пък камо ли да си го захвърлил в някое чекнеже за 2-3 години и ползваната батерия да е сребърно окисна. Аз лично съм за изцяло механичните часовници. Точноста при тях е задоволителна, пък и няма да изтрелваме спътници я !!! Всички мои механични са утточнени от 2 до 3 позиции на виброграф. То и си го пише на механизъна че е 2-3-4 позиции на уточняване. Като цяло харесва всички разновидности на часовникивите механизми и електронни модули. Работата е там че аз сам си ги поддържам и ремонтирам и като това никой не ми плаща!Но пък клиентите са доволни и си плащат за свършена работа :) Знам че темата е стара но си я бива че затова писах по нея. Забравих да кажа че когато сменяте батерия на кварцов дигитален часовник го направете със метална гривна на ръката и да е свързана към земя през 10 килоома резистор, после чрез пинсета дайте общия плус и контакта AC- накъсо!! При кварцовите аналогови- пак е така но само идърпайте ремунтуарния клуч в режим сверяване. Това ви гарантира успех и няма да окотите часовника на клиента.

Потребителски аватар
JhonnyKesh
Новобранец
Регистриран: 23 12 2012, 22:54

Мнение от JhonnyKesh » 14 06 2013, 23:29

blr написа:Механичните часовници са едни от последните, ако не и последните устройства от нашето ежедневие, които не са се превърнали в купчина пластамаса, течни кристали и чипове. Като човек на средна възраст, видях как това се случва с почти всичко: фотоапарати, звуковъзпроизвеждащи устройства, автомобили... В това отношение, механичните часовници са нещо като запазена територия. Останалото са лъскави играчки, които са топ-модел днес, а догодина-отдавна забравени.

Съгласен, и точно затова, и в този дух, си нося механичния часовник "Командирски" с ръчно навиване и си карам Москвича. И хич не ми пука, че някои се смеят и на часовника и на Москвича. Напротив, гледам на тях от високо ( и със съжаление), защото не могат да изпитат това, което изпитвам аз. Само да вметна, че и Командирския и Москвича, са в отлично състояние. А на тежкарчетата с лъскави западни коли, казвам, че техните коли са по-бързи от моята, но съм сигурен, че и по-бързо ще стигнат до моргата.
Резултатът е същият и при часовниците.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 15 06 2013, 03:26

ръчния механичен часовник е многократно по точен от този на телефона, сателитния приемник и компютър. За мен дилемата дали да нося часовник или не несъщестува. Просто, ако искам да бъда точен трябва да имам устройство посветено на тази функция, па макар и механично.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
montres-bracelets
Напредващ

Мнение от montres-bracelets » 15 06 2013, 06:58

Ако трябва да бъдем откровени, кварцовите механизми са многократно по-точни от механичните. Но както съм споменавал вече, те нямат душа и са изключително елементарни за изработка. Трябва да се прави разлика между ширпотреба и прецизна изработка.
Тук не става въпрос за едно просто показване на времето, тук става въпрос за отношение и преклонение пред инженерните гении, които могат да правят чудеса с помощта на механиката.
= ILLVMINATIO MEA =

Потребителски аватар
pyroxilin
Активен
Регистриран: 13 01 2012, 02:01

Мнение от pyroxilin » 15 06 2013, 09:18

Удоволствието пък да имаш механика, която да върви с точността на кварц според мен е безценно. Имах общо 3 часовника с 6R15 механизъм и този, който е в сумото и нося ежедневно, откакто е сверяван за последен път при смяната зимно-лятно към момента е +2 секунди! По подобен начин се държаха и другите два, когато се разработиха. Знаете какви отклонения дава системния часовник на компютрите, ако сте си правили труда да ги сверявате с атомен онлайн...

Потребителски аватар
1МЧЗим.КИРОВА
Напредващ
Регистриран: 03 10 2012, 23:04

Мнение от 1МЧЗим.КИРОВА » 15 06 2013, 09:34

Недостатък на механичните часовници е,че се пристрастяваш към тях и носенето им,към съзерцаването на стрелката на секундите - 28,800 си е 28,800...

Да, на Сеико хай Бийта, като му гледам стрелката за секундите, много мазно върви.
-USSR-SWISS-JAPAN-GERMANY-

Потребителски аватар
montres-bracelets
Напредващ

Мнение от montres-bracelets » 15 06 2013, 23:26

Като говорим за точност при механичните часовници и почнем да ги сравняваме с точността при кварцовите, може би е добре да се погледне шедьовърът TAG Heuer Carrera Mikrotimer Flying 1000 (500Hz, 3 600 000 bph). Тук вече нещата са различни.

http://www.tagheuer.com/int-en/home#/in ... 1000-watch

P.S. Между другото, като погледнах да видя за какво става въпрос при калибър 6R15 23J, на първата страница дето се появи при търсенето пишеше, че дава отклонение +25/-15 sec/ден.
= ILLVMINATIO MEA =

Потребителски аватар
pyroxilin
Активен

Мнение от pyroxilin » 16 06 2013, 10:54

Това е максималния толеранс, даден от производителя и е много далече от реалното.

Потребителски аватар
montres-bracelets
Напредващ

Мнение от montres-bracelets » 16 06 2013, 14:32

Спор няма, колега pyroxilin. Все пак това е механика.
Просто чета какво пишат производителите.

Виж, ако на циферблата пише C.O.S.C., тогава е гарантиран толеранса -4/+6 сек/ден. Това го правят масово Breitling и Rolex, а също и Omega, TAG Heuer и Panerai подлагат доста от калибрите си на това сертифициране. Само 3% от швейцарските часовници, които се произвеждат всяка година, имат този надпис на циферблата си.
= ILLVMINATIO MEA =

Потребителски аватар
pyroxilin
Активен

Мнение от pyroxilin » 16 06 2013, 21:33

Да, но за този надпис плащаш твърде висока цена(напълно неоправдано според мен, освен ако не си сноб). Освен това отпада точно след първата профилактика, която му направиш в неоторизиран от марката сервиз, което си е доста скъпо удоволствие . Абе за всеки влак си има пътници и всеки си прави сметката :))

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 16 06 2013, 21:51

Гаранция за точност няма. Механизма се тества преди сглобяването. В джулиани на Витоша например се продава Тисо хронометър. Видно то сертификата механизма е тестван пред 2008г. Как мислиш 5 години във витрината дали няма да се отразят на точността.
По принцип повечето качествени механизма са способни да влязат в тези рамки -4+6 Включително и китайските.
и все пак аз винаги бих предпочел хронометър усещането си е друго :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
montres-bracelets
Напредващ

Мнение от montres-bracelets » 16 06 2013, 23:29

Ако ще говорим за пари, няма хубаво нещо, дето да е евтино. Останалото си е жив късмет.

Аз също съм се учудвал от стари швейцарски часовници, които дори и без редовната поддръжка на всеки 4-5 години, не мърдат с повече от няколко секунди на месец.

Последно миналата година взех от един дядо (приятел ми е) само за тест за точност един OMAX, автомат, 25 камъка, Swiss Made. Въобще не бях я чувал тази марка, ама ми стана интересно. Носих го нон-стоп на ръката си. За един месец мръдна само с + 2-3 секунди. Направо ме разби, не повярвах на очите си. Този часовник сигурно беше на около 40 години. Искам да поясня, че дядото разбира от часовници и сигурно някога е правил някаква поддръжка, но не вярвам да е било регулярно.

В момента OMAX правят само нискобюджетни кварцови часовници с механизми на Seiko някъде в далечния Изток.
= ILLVMINATIO MEA =

Skyler
Новобранец
Регистриран: 11 06 2012, 06:53

Мнение от Skyler » 14 10 2013, 15:42

OMAX е с машина AS 2066, има рубинче и на оста на барабана, под навиващото зъбно колело. Чудесен механизъм, обаче докато не влезе вода в него! Без лагер на осцилиращата тежест, което е малък недостатък.
OMAX е бил любимият часовник на Саддам, ако помните кой беше този диктатор.

Отговори

Върни се в “Механизми”