"Кама"

Теми около конкретна марка, модел или вид часовник
САМО ЗА ФЕНОВЕ!

Re: "Кама"

Мнениеот iivetsa » 26 07 2014, 21:47

№ 67 в колекцията ми:

Изображение

Изображение
Аватар
iivetsa
Активен

Мнениеот Дон Жуан » 27 07 2014, 00:25

:clap: ::drinks::
Хем Кама...хем рисувана :))
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот Blond » 27 07 2014, 08:28

iivetsa написа:№ 67 в колекцията ми:
...
Изображение

Честито придобивка! Много интересен рисуван циферблат, а и добре си пасва цветово с каишката.
Аватар
Blond
Маниак

Мнениеот iivetsa » 01 09 2014, 19:38

Днес остана малко време за снимане :))

Изображение

Изображение
Аватар
iivetsa
Активен

Мнениеот Rado6364 » 01 09 2014, 19:53

iivetsa написа:Днес остана малко време за снимане :))

Изображение

Изображение

Ехаа ::drinks::
Rado Zhivkov

Изображение
Аватар
Rado6364
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 04 09 2014, 00:04

Браво Иво!!! :clap:
Продължавай все така :thumbup: ::drinks::
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот evgeniy_ganev » 14 02 2015, 00:08

Преди 15 години, мой познат ми даде за ремонт Onsa. За пръв път ми попадаше в ръцете швейцарски часовник, но въпреки всичко не се притесних, защото ми изглеждаше някак познат. Бях прав, малко преди това ми бяха дали Кама за ремонт. Бяха абсолютно еднакви и от вън и от вътре. Онзата беше със счупена ос на анкърното колело. Поставих му руско колело и всичко беше ок. Кой от кого е крадил идеи не знам, но по-късно се убедих че руснаците са царе в "копирането" и на други марки часовници. Камата е прекрасен часовник, дето му се вика, с кеф да го ремонтираш и не го ли изтървеш, чупене няма.
Поздрави!!!
evgeniy_ganev
Новобранец

Мнениеот Seikosha » 24 07 2015, 05:02

Ако трябва да започна,ще е с малък коментар по последният пост на колегата evgeny_ganev написан наистина отдавна,но все пак има давност и дадената информация от него е най-малко смущаващо-загадъчна.
Онса (Onsa) e общо взето среден клас часовници,не произвеждат собствени механизми и по мои наблюдения,използват механика на Адолф Шийлд (AS) и на Фонтайнемелон (FHF) много ми е трудно да повярвам,че една "Onsa" има такива сходства "Отвътре и отвън" с една Кама. Разбира се по теория на вероятностите е възможно анкерното колело да съвпадне като размер,но това значи ,че и баланса и импулсният камък,а и останалият ангренаж трябва да си пастнат,което си е чиста проба абсурд.Механизмът на Кама е модифициран К26 ,какъвто е първият съветски часовник вложен в ПОБЕДА от 1946г. 2602 и който е всъщност R 26 на LIP който руснаците закупуват съвсем легално като лиценз,барабар с обурудването за производство. Но докато ЗИМ и ПОБЕДА на (ЗИМ в Куйбишев) си оставт и до днес с 15 камъка и без противоударно, макар и със спирала Бреге на баланса,другите заводи - 1МЧЗ , ПЧЗ , ЧЧЗ си "позволяват" да направят различни модификации. Поставят противоударно устройство, слагат допълнителни 1- 2 камъка,като заводът в Чистопол (Восток) единствен разработва и модел с дата,като първият е "Сатурн" и вече калибър не 2602, а 2605.
Така ,че няма как една Онса, да се бърка в Татарстан. Вероятността да си съвпаднат анкерните колела,клони на ачик към нула. (Тука VARBAN наш ,може да се изяви със познанията си, защото енциклопедия Британика яде ряпа пред него)

Колкото до марката КАМА - Името идва от една малка рекичка - Кама , най-големият приток на още една малка рекичка Волга. Та Кама е дълга само 1805 км.и тече и минава в разливът си през гр. Чистопол (в днешен Татарстан ,свързан тясно с нашата история) на тази рекичка е и кръстена марката. Произвеждана е до 1960 г. Обикновено моделите са повечето в милитари стил,почти няма луксозни изпълнения,но въпреки всичко остава една от марките на тъй наречените златни години на съветското часовникарство ( 1955 - 1975) по мое мнение,авкоз. Разнообразието на моделите хич не е малко,има "светли" и "тъмни" модели.но всички те носят някаква особена магия (Иначе нямаше Иво да изкрейзи по тях :) )
И на мен ми се намират из кутиите и все не остава време да им обърна внимание подобава,но все пак ще ви покажа три от тях, според мене без да се червя от срам.Само да допълня - Кама имат спесифичен заден капак тип байонет,такива са още само на "Дружба" , "Радуга", "Сатурн" дано не изтървам някой.
От мен ,три екземпляра,които са минали през ръцете ми малко или много,за това са ми и скъпи. Обичам ги.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Искам тука да благодаря и на моят приятел.още от един друг форум със затихващи функции ,а именно на Дон Жуан (абе, Митак, да ти имам ника,по ти паства Дон Кихот) за това,че дръзна в един такъв "елитарен" форум, да разчупи статуквото и не ,че ще успее,но въпреки всичко има нишан,а на тези колеги, които явно с някакъв срам се престрашават да показват руските си часовници,ще им кажа: Немой да се срамите, невежеството и незнанието не прави дадено нещо по-добро,или по-лошо,а това което направиха за 15-20г. руснаците,на други им трябваха 200 г. Разбира се ,в интерес на истината ,говорим за среден клас часовници и по мои лични заключения, старите (а и някои нови) съветски часовници, нямат конкуренция,нещо като СВД :)
[
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 24 07 2015, 09:16

Оооооо..........дъртия гларус се появи :)) Привет, Сеикоша сан ::drinks::
Сега по темата! Една рисувана, която отдавна съм изпратил на Иво ( iivetsa ), но мисля, че не е показана тук.

Изображение

А тази е в една рядка каса, с отделна гривна на стъклото и капак с прихлупване. Циферблатът също е много приятен и относително рядък :)

Изображение

Изображение

Изображение

Ето ги и следващите две, които трябва да допълнят най-голямата колекция у нас от тези часовници - колекцията на Иво Ангелов - Ивеца ::drinks::

Изображение

Изображение
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот iivetsa » 31 07 2015, 22:20

Колекцията нарастна до 87 броя :))

Изображение

Това са последните пет бройки,придобити с помоща на мои добри авери ::drinks::

Изображение
Аватар
iivetsa
Активен

Мнениеот dpt » 05 03 2018, 22:21

Изображение
Моята колекция https://www.facebook.com/%D0%9C%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F-1868389100105089/?ref=aymt_homepage_panel

"От къс желязо той изработи малък часовник с много колела, който се навива и може да работи в джоба на дрехата или в кесия 40 часа"
Аватар
dpt
Почитател

Мнениеот Seikosha » 06 03 2018, 19:22

Много хубава Кама, трябва да е някъде от 56/57г. стрелките са същите използвани и в Сатурн. ::thumb::
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот Красимир КГ » 09 06 2018, 13:40

Едно такова нещо е изкара на ръката на чичо ми от 1958 до 2010 или 2012 г. Заменен е за един български костюм на черно в Одеса с някакъв стар съветски часовникар, който му казал никога да не връща назад главата при навиване, да не връща назад стрелките при сверяване и да не го държи на студени повърхности. Мисля, че с около 6 секунди на ден му бързаше. Не знам носил ли го е на часовикар изобщо ...
Красимир КГ
Новобранец

Предишна

Назад към Фен теми