Стенни, каминни, настолни, будилници и други подобни...

Теми около конкретна марка, модел или вид часовник
САМО ЗА ФЕНОВЕ!

Стенни, каминни, настолни, будилници и други подобни...

Мнениеот Дон Жуан » 24 11 2015, 21:00

Привет, колеги!
Потърсих подобна тема, но не открих.....а може и просто аз да не съм я намерил ::angel::
Преди няколко дена неочаквано се сдобих с една мраморна настолна Мълния, която много ме зарадва заради състоянието и цената си ::yahoo:: Оказа се и че е с интересен механизъм тип "седмичен", а навиването и сверяването е с един единствен ключ, съответно в нормално и натиснато положение. За капак на всичко и работи отлично.
Е......как да не я споделя с вас :))

Изображение

Изображение

Изображение

Този пък забавен Юнгханс с прекрасна, нежна мелодия на латерничката очакваше пружина от доста време, но вече е възстановен и бодро тиктакащ, благодарение на приятел ::yahoo::

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Е има забележки по циферблата, но предвид възрастта му е простимо ;) Принципно най-лесно е да се напечата един нов при съвременните технологии, тъй като това е обикновен хартиен цифер, но ще го лиши от автентичност.....поне според мен :)
Със следващият "жокер" определено се гордея ::yahoo:: Бях решил да се сдобия с един такъв защото е много интересен и красив часовник, свири като музикална кутия , а и би стоял чудесно на камината :)) Търсил съм го почти две години..... :crazy: Той е с перфектен циферблат и отлично запазен корпус! За разлика от другия обаче, мелодията му е по-натрапчива. Въпреки това обаче той определено ме радва повече, сигурно защото е първият ми Юнгханс с латерна.....дълго търсен и скъпо платен :))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето ги и тримата от запаса :))

Изображение

Изображение

И един спомен от ранното ми детство......Имахме подобен дрънкалник, когато бях малък :)) Спомням си, че стоеше в една шарена дървена кутия и дори и през нея се чуваше шумното му тиктакане...........Звъненето??? То можеше да те събуди и в другата стая.......а тогава на работа се ходеше рано, а на детска градина още по-ранооооо :))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Много пъти бях на ръба да повлека един такъв я от аукциона, я от друго място, но на всички нещо не им достигаше за да ме грабнат......Този не съм го търсил и не ме е грабвал......просто си дойде при мен :)) пък и си намери компания ;)
Е това е за сега!
Ще се радвам и вие да се включите :thumbup: Да кажете и да покажете......да се похвалите и споделите......абе кой каквото му е на сърце!
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Re: Стенни, каминни, настолни, будилници и други подобни...

Мнениеот phil05 » 24 11 2015, 21:15

А сега де.... Браво :) ::thumb:: Тук к'ви има.... :shock: :)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 24 11 2015, 21:26

Е, какво да кажем!
:clap: За темата, за показаните часовници, за усещането което се създава от тях!
Виждал съм какви ли не, модерни версии на каминните модели. А и на тенекиеният будилник даже. Дори и умишлено състарени. Ама не е същото, като от тиктакащата механика, която споделяш тук. Все едно да седнеш до електрическа камина с реотани и нарисуван пламък. Не е същото, като да се протегнеш към тлеещата дъбова цепеница. Различна топлина е! ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот otof » 24 11 2015, 22:07

Интересна тема започна :thumbup:
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот phil05 » 25 11 2015, 02:13

Тримата от запаса са чудни. Интересно, в къщи такъв часовник ти се мярка непрекъснато, а ръчния я се сетиш, я не да го погледнеш, освен ако... ::angel:: бе да не говорим.

Добре де, преди години ми подариха за един р.д. този будилник. Щото съм обичал часовници. Като че ли не можаха да ми подарят някой AP... Разгледах го тогава, механизма ми се видя скопосен. Оттогава - седи горе на един шкаф. Поизбърсах го. Пеперудата отзад е автентична :) Циферблатът и стрелките кефят...Надписа е "Hamburg - Americain". Понавих го малко, работи, звъни. Нещо за него?

Изображение
Изображение
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот rosen_er » 25 11 2015, 12:25

Някъде споменават,че този тип часовници (моделите са няколко) са били любими на съветските (и не само) "апаратчици" от всякакъв калибър и неизменно са стояли върху бюрата им.
Осем дневен "танков" часовник на Челябинския часови завод:
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Навиването и сверяването става с гривната отпред на часовника.
Дизайнът на циферблата и механизмът с почти нищо не се е променил (освен маркировките) и е същият като на поставяните в танковете още през '45г,но този определено е "гражданска" версия въпреки,че е по-редкия черен "военен" циферблат .За радост от по-късен период и силно радиоактивната подсветка тук е заменена с безопасна.
Изображение
И......съвсем кичозен корпус,имитация на янтар(кехлибар),но такава е била модата в СССР по онова време.

Още един не толкова често срещаш се настолен часовник Молниа от същото време:
Изображение Изображение Изображение
Интересен за времето си дизайн.Месингова стойка,стрелки и маркери,плексигласов циферблат.Доста голям за настолен часовник (около 30 см) .
Машините са просто.......аз бих ги определил като красота!Но това е мнение на доста "пристрастен" към съветските часовници човек :oops:
rosen_er
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 25 11 2015, 12:43

phil05 написа:Тримата от запаса са чудни. Интересно, в къщи такъв часовник ти се мярка непрекъснато, а ръчния я се сетиш, я не да го погледнеш, освен ако... ::angel:: бе да не говорим.

Добре де, преди години ми подариха за един р.д. този будилник. Щото съм обичал часовници. Като че ли не можаха да ми подарят някой AP... Разгледах го тогава, механизма ми се видя скопосен. Оттогава - седи горе на един шкаф. Поизбърсах го. Пеперудата отзад е автентична :) Циферблатът и стрелките кефят...Надписа е "Hamburg - Americain". Понавих го малко, работи, звъни. Нещо за него?

Изображение
Изображение

:thumbup: :clap: :clap: :clap:
Фирмата е доста популярна и масова в началото на миналия век :) Появява се като издънка на Юнгханс и след време отново се слива с нея, но имат и доста интересни модели.....особено онези, които са с две кръстосани стрелички на цифера ;) В този цвят обаче за пръв път виждам :)
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот otof » 25 11 2015, 13:26

Едно Шанхайско пиленце
Изображение
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот stepona555 » 25 11 2015, 15:48

Изображение

Изображение
Стенен кварцов

Изображение

Изображение
Настолен закрепен на стъкло , счупено в момента мисля с какво да го заменя или залепя

Изображение

Изображение
Будилник механизъм W283 липсват му крачетата , работи и поддържа много под минута на 24 часа

Изображение

Изображение
Будилник с функция повторение на звънене , като натиснете бутона отгоре спира да звъни , но след една минута той сам си вдига бутона и пак звъни докато се развие пружината

Изображение
Немски електрически будилник на 220 в , с осветление , 24 часова аларма , индикатор ден нощ
stepona555
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 25 11 2015, 16:40

А така :thumbup: :clap: :clap: :clap:
Сигурен съм, че почти всеки има какво да покаже в тази тема ;)
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот rosen_er » 25 11 2015, 17:28

stepona555 написа:Изображение
Немски електрически будилник на 220 в , с осветление , 24 часова аларма , индикатор ден нощ

Това мисля е таймер за готварска печка."Борихме" с един подобен,но с още допълнителни опции в службата.Затова е и на 220в,че будилник с такова напрежение.......не е безопасен,простичко казано.
rosen_er
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 25 11 2015, 22:23

rosen_er написа:Някъде споменават,че този тип часовници (моделите са няколко) са били любими на съветските (и не само) "апаратчици" от всякакъв калибър и неизменно са стояли върху бюрата им.
Осем дневен "танков" часовник на Челябинския часови завод:
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Навиването и сверяването става с гривната отпред на часовника.
Дизайнът на циферблата и механизмът с почти нищо не се е променил (освен маркировките) и е същият като на поставяните в танковете още през '45г,но този определено е "гражданска" версия въпреки,че е по-редкия черен "военен" циферблат .За радост от по-късен период и силно радиоактивната подсветка тук е заменена с безопасна.
Изображение
И......съвсем кичозен корпус,имитация на янтар(кехлибар),но такава е била модата в СССР по онова време.

Още един не толкова често срещаш се настолен часовник Молниа от същото време:
Изображение Изображение Изображение
Интересен за времето си дизайн.Месингова стойка,стрелки и маркери,плексигласов циферблат.Доста голям за настолен часовник (около 30 см) .
Машините са просто.......аз бих ги определил като красота!Но това е мнение на доста "пристрастен" към съветските часовници човек :oops:

Мълнията много кефи :thumbup:
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот stepona555 » 26 11 2015, 13:00

rosen_er написа:
stepona555 написа:Изображение

Това мисля е таймер за готварска печка."Борихме" с един подобен,но с още допълнителни опции в службата.Затова е и на 220в,че будилник с такова напрежение.......не е безопасен,простичко казано.

Съжалявам , че със снимка само на циферблата сте се заблудили , не бях се сетил за часовници от печки ,ако ги изровя ще ги снимам.
Но даже и по една снимка отпред , не може да е часовник от печка защото няма отпред коронките за сверяване, както е известно , при вграден в печка ,няма как да са отзад.

Ето още снимки , с които се надявам да изясня безопасноста на будилника, стъклото е свалено , защото още е в процес на профилактика.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Целият е пластмасов , ако свалите коронките , не се показват осите за сверяване , даже и да бръкнете с нещо метално на корпуса няма потенциал , напрежението е само на бобината ,добре изолирана.Кабела е оригиналния и няма зануляване.Не знам 70 год откогато е модела в германия мрежата дали е била с изолиран звезден център както в СССР. Ако е така е невъзможно да те удари ток от допиране на един кабел до металния механизъм.По вероятно е да са били с диференциална защита във всеки апартамент .

Часовника е перфектно проектиран и изработен , само един пропуск му е попречило да работи вечно и да попадне на пазара и от там в моите разрушителни ръчички, коронките не влизат плътно в корпуса и с времето се е напълнил с прах и др. което води до странно заклинване на механизма и даже на моменти тръгва за момент наобратно.
stepona555
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 26 11 2015, 13:02

Ето една Славичка за тази тема, която беше моя, а вече е на щерката :)) Надявам да не е проблем, че я споделям тук ::angel::

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Offtopic: покажи
А като споменах за часовник на щерката за да няма съмнения ето и част от другите и :))
Изображение
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот plamenhar » 26 11 2015, 17:28

Я да покажа и аз нещо по темата.
Разни будилници и будилниченца.
По едрички Слава:

Изображение

Обикновено със счупени ракетки,че са точно над бутона за спиране звънеца.
Сутрин ядат бой и някои не издържат. ::angry::
Имах само една с оригинална като на Дон Жуан,ама я продадох. :((
На тези се наложи сам да си правя.

Сега малко по дребни:

Изображение

Имам и още много стегнати и чакащи части.Ако някой има и не му са интересни да свирка.
plamenhar
Маниак

Мнениеот stepona555 » 27 11 2015, 16:31

Детски приемате ли
Изображение

Още един Юнгханс малко ръжда само по корпуса , перфектен механизъм и хартиен циферблат
Изображение

Изображение
stepona555
Маниак

Мнениеот cenzor » 27 11 2015, 20:55

Аз си нямам настолен, но от много време дебна Corum Hours of Love :
Изображение

Снимки на предната част ме е срам да покажа ... но в Google има достатъчно. :lol:
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот stepona555 » 29 11 2015, 11:10

Вчера беше ден за затваряне на туршията в буркан и по стар обичай се оставя обърнат с капачката надолу.
Изображение

И се чака 400 дни да стане готова!
stepona555
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 29 11 2015, 11:22

stepona555 написа:Вчера беше ден за затваряне на туршията в буркан и по стар обичай се оставя обърнат с капачката надолу.
Изображение

И се чака 400 дни да стане готова!

Еееее....мечтая си за такъв и отдавна се оглеждам, но все са със забележки или за ремонт.....
:clap: :clap: :clap: ::drinks::
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот stepona555 » 29 11 2015, 14:17

И един японски уред за сверяване на часовници за 24 часа о отклонение ::huh:: , ще видим за седмица как е,за 1 лев от пазара толкова ::drinks::
Изображение

Изображение
stepona555
Маниак

Следваща

Назад към Фен теми