От Русия с любов

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Потребителски аватар
ceramosi5
Маниак
Регистриран: 20 09 2010, 21:27

Re: От Русия с любов

Мнение от ceramosi5 » 08 08 2014, 17:07

Много добра тема. Пожелавам ти бързо да запълниш всички празноти в твоята колекция!!! :clap:

rosen_er
Маниак
Регистриран: 01 09 2011, 12:50

Мнение от rosen_er » 08 08 2014, 17:17

Прекрасни часовници.Събирани със страст и любов даже.Разглеждам ги отново с едно странно усещане....По-голямата част от тези красоти в доста продължителен период от време съм разглеждал,коментирал,критикувал....Радвал съм се заедно с притежателят им .До скоро можеха да се видят на едно друго място където сега в темата стои само една точка.......Подкрепям те в усилията ти да намериш,възстановиш и да зарадваш всички, за които съветските часовници са страст и хоби.Успех,приятелю ::up::

Потребителски аватар
Sir Tomaz
Маниак
Регистриран: 02 09 2010, 13:19

Мнение от Sir Tomaz » 08 08 2014, 22:35

Браво за колекцията и за темата, хубаво е, че има такива колекционери и ценители :clap: ::drinks:: ::drinks::
Изображение

Потребителски аватар
aaron
Почитател
Регистриран: 19 07 2013, 23:58

Мнение от aaron » 08 08 2014, 23:57

Дон Жуан написа: Москва е интересен часовник, с история...
Ще се радвам да я покажеш, колега! и добра механика! И единствено малкият му размер не го е направил особено ценен и популярен в днешни дни, но за сметка на това златната му версия проба 583 е изключително рядка и на почит сред колекционерите :thumbup:
Offtopic: покажи
С последния POLJOT направо ме съкруши! Изпитвам неудобство да пиша в темата ти, но понеже искаше показвам стария Москва.
Разбира се, че не е златен, най- обикновен е. От 1957 г. допреди 7- 8 години е носен непрекъснато. Два пъти в годините е смазван и му е сменено колчето. Стойността му е само сантиментална.
Учудващо, върви много добре за възрастта си (+ 30 сек. на денонощие), че дори остатъка от фосфора се опитва да свети през нощта. :)

Изображение

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 09 08 2014, 18:55

aaron написа:
Дон Жуан написа: Москва е интересен часовник, с история...
Ще се радвам да я покажеш, колега! и добра механика! И единствено малкият му размер не го е направил особено ценен и популярен в днешни дни, но за сметка на това златната му версия проба 583 е изключително рядка и на почит сред колекционерите :thumbup:
Offtopic: покажи
С последния POLJOT направо ме съкруши! Изпитвам неудобство да пиша в темата ти, но понеже искаше показвам стария Москва.
Разбира се, че не е златен, най- обикновен е. От 1957 г. допреди 7- 8 години е носен непрекъснато. Два пъти в годините е смазван и му е сменено колчето. Стойността му е само сантиментална.
Учудващо, върви много добре за възрастта си (+ 30 сек. на денонощие), че дори остатъка от фосфора се опитва да свети през нощта. :)

Изображение
Радвам се, че го показа :thumbup: Един от най-красивите циферблати е този, а самия часовник за възрастта си е в чудесно състояние!!! Браво! :clap:
::drinks::

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнение от Дон Жуан » 13 08 2014, 12:08

Привет, колеги!
Преди да продължа нататък с представянето на моята колекция от стари руски часовници бих искал да отделя малко внимание на някои от по-интересните механизми, влагани в тях!
Наясно съм, че подобни твърдения биха граничили с ерес в един форум, в който швейцарският часовник е издигнат в култ, но противно на ширещите се схващания за ниско качество и лоша изработка дори ранните руски часовници се отличават с добър финиш на мостовете на машините с т.н. „женевски вълни”, полирани глави на винтовете и често красиви гилоширани циферблати с фини и позлатени стрелки. До колко до нас са достигнали подобни запазени образци е друг въпрос….
В края на 50-те и началото на 60-те години инженерите на Полет показват няколко интересни движения, които влизат в моделите на марката и остават в историята не само на руското часовникарство! Това са 2209 „Вимпел” с 23 рубинени камъка, диаметър 22мм и височина 2,9мм – един от най-тънките по онова време механизми, както и легендарния Полет 2200, влаган изключително в златни часовници на марката. Поради изключително малката си дебелина от 1,85мм 2200 е без секундарно колело и без противоударно на баланса, което го прави и доста уязвим като конструкция и производството му е преустановено след няколко години. Така или иначе той остава като рекордьор в историята!
Подобни калибри 2209 разработват и „Восток” и „Ракета”, като втория наречен „Рекорд”, на името на първите часовници, в които е влаган също заслужава внимание заради разкритите си мостове и красота, както и поради факта, че това е най-тънкия руски механизъм с централен секундарник, за разлика от Полет 2200, който е двустрелочник!

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнение от Дон Жуан » 13 08 2014, 12:37

Ето и няколко снимки, които да онагледят казаното до тук :)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнение от Дон Жуан » 13 08 2014, 12:39

През 1962 и 1963г. Полет представя и две автоматични движения, с възможност и за ръчно навиване, известни като 2415 „Орбита” и 2416 „Космос” с размери 24мм в диаметър, 3,9мм височина ( за Орбита) и 29 рубинени камъка. Според немския инженер, описал голяма част от известните механизми – Д-р Ранф, това са едни изключително тънки машини и единствено съвременните с вграден микроротор могат да ги конкурират като дебелина! Това е постигнато с изместване на секундният пиньон в страни от центъра на калибъра и монтирането на това място на планката с оста за ротора. Интересна е конструкцията на самия ротор, с вилка с три зъбни колела, която дава възможност за навиване и в двете посоки. Противно на твърденията на много стари часовникари за трудности при ремонта аз лично не мога да се съглася! Износването на бронзовата втулка и чукането на маховика в гривната или корпуса е факт, да! Но също така факт е и че са се продавали ремонтни комплекти от ротор и планка с оста за ротора и поправката при налични нови части е отнемала десетина минути!Същото важи и за първият руски автоматичен часовник Родина, който часовникарите масово са скопявали, превръщайки го в 17-камъков механичен поради същите тези причини....
Прилагам снимки на един мой 2415, както и на чисто нов ремонтен комплект за какъвто споменах :)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Последна промяна от Дон Жуан на 13 08 2014, 12:56, променено общо 1 път.

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 13 08 2014, 12:53

Механизмите до края на 60-те имат страхотен финиш. И това е било във всеки часовник - дори малката Звезда или най-евтината Победа. В днешно време финиш от това ниво се среща само в ценовия клас над 2000 евро. С малки изключения, като Номос Алфа или модифицирана ЕТА от бутиков производител.

Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Мнение от kokokoz » 13 08 2014, 13:25

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнение от Дон Жуан » 13 08 2014, 15:02

Полет 2200 нямам и не мога да покажа....Малцина са и хората по света, които могат да се похвалят с него! Но пък мога да споделя с вас част от любимите ми Де Лукси :) Не всички, разбира се защото имам и доста повтарящи се, но поне повечето от произвежданите модели :))
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Черните циферблати макар и красиви и сравнително редки се оказаха трудни за снимане.....
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Мнение от kokokoz » 13 08 2014, 15:38

просто ти и миро къртите мивки с вашите колекции!
евала! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнение от Дон Жуан » 14 08 2014, 00:20

Миро е колекционер! Систематизиран и целенасочен!
Докато аз съм прост събирач на руски вехтории...Прибирам онова, което ми попадне и допадне :)) Хаотично, но за кеф! Без амбиции и мерак за постижения!
Пък дай боже да е полезно някой ден :thumbup:
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнение от Дон Жуан » 15 08 2014, 13:31

И за да приключа с 23-камъковите си любимци ще покажа още няколко :)
Изображение

Следващия е бил награден часовник по повод връчване на орден "Ленин":
Изображение

Изображение

Изображение

А този е подарен за добра работа от командващия НО арм. ген. Добри Джуров през 1973г.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 15 08 2014, 23:26

Разгледах колекцията с интерес! Страхотни часовници и при това в много добра кондиция! Браво!
Успех ти пожелавам в намирането и на най-търсените от теб екземпляри!

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнение от Дон Жуан » 16 08 2014, 10:42

Както казах и малко по-горе в началото на 60-те години Полет пускат механизмите 2415 и 2416 :)
Първият е награден часовник, подарен 1971г. от ген. Добрев, командващ ПВО и ВВС!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Последният е интересен ;)
Изображение

Потребителски аватар
varban
Маниак
Регистриран: 07 05 2013, 08:55
Контакти:

Мнение от varban » 17 08 2014, 01:10

Дон Жуан написа: Следващия е бил награден часовник по повод връчване на орден "Ленин":

Изображение
Не е по повод на връчването на орден.
Награждава се някой си Иванов, не мога да прочета името му най-отгоре... пише Данча... такава фамилия има, и име има, ама много бесарабски звучи... както и да е :-)

Та тоя Данча Иванов го награждава "правление ордена В. И. Ленина к-за "Рассвет" им. К. П. Орловского".

Тук има допуснати правописни и фактически грешки, ама такива надписи с това са по-ценни, като марка с печатна грешка.
Първата издънка е, че орденът е просто орден Ленина, не орден В. И. Ленина.
А грешката е, че името и фамилията на наградения са в именителен падеж.
Съкращението к-з означава колхоз. Правление е ръководство, управа.
Става дума за колхоз с двойно име. До 1968 година е бил просто колхоз "Рассвет". След смъртта на Орловски, председател на този колхоз след 1944 година става колхоз "Рассвет" имени Орловского. Подробности за колхоза се намират, ако те интересуват.

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 17 08 2014, 21:30

Още веднъж да те поздравя "Дон Жуан"!
Невероятни екземпляри, при това в удивително състояние!
Продължавай все така!

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнение от Дон Жуан » 17 08 2014, 21:59

Благодаря ти, Torro ::drinks::
особено се гордея с последния показан, макар никой да не му обърна внимание.....Подписът на капака е на Т. Живков и според мен часовника е изключително рядък :))

Потребителски аватар
Lamer
Маниак
Регистриран: 22 02 2010, 19:39

Мнение от Lamer » 18 08 2014, 19:38

Колега, поздравления за темата и ентусиазма. Една препоръка от мен, ако я приемаш, разбира се. Не ги снимай вертикално, под 90 градуса. Имаш няколко снимки под различен ъгъл, 60-75 градуса. Много по-добре изглеждат и и придава обемност на кадъра.
По темата за Mother Russia. monopola е написал ,че не е от "облъченото поколение". Е, аз пък съм точно от него. Бих казал, че съм доста по-облъчен от повечето мои връстници. Основно образование получих в руско училище, с преобладаваща част руски учители. В резултат на това откровено намразих Матушка Русь. От контактите с руснаци си мислех, че няма по-големи шовинисти и грандомани от тях. По-късно, когато видях какво представляват англичани, германци, французи и особено американци, оцених по достойнство широката руска душа. Защото тя е точно такава. Руснакът е особен човек, без аналог. За него приятелство е много повече от досадно обаждане, фалшива усмивка и новогодишна картичка. Способен е да прави истински жертви за смешни, по нашите /или да кажем, по европейските стандарти/, неща. Един многострадален народ, преминал от крепостничество направо в Октомврийската революция :crazy: Пълна обърквация. Въпреки това я няма нашата дребнавост, "андрешковщина", хитруване на дребно. Особено събитията от последните години ме направиха от яростен русофоб, в откровен русофил. Човек пораства, поумнява или оглупява-не зная.
Колкото до часовниците, нямам никакъв сантимент към руските. Имал съм доста. Освен да ме карат да мечтая за Casio, друго не постигнаха. Цялото битово производство при соц-а беше ширпотреба. Да работи, криво-ляво и да е евтино. Така има работа за всички, включително и тези, които поправят "артикулите". Та, сравненията с швейцарците са абсолютно неуместни. По-скоро биха могли да се сравняват с масовите Сейко и Ориент.
Не целя да обидя или засегна никого. Ако някой намира коментара ми за обиден, ще го изтрия ::drinks::

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”