Търся куче за двор (да не спамим phil05 :))))

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.
Потребителски аватар
taipan
Маниак
Регистриран: 27 07 2011, 13:32

Re: Търся куче за двор (да не спамим phil05 :))))

Мнение от taipan » 11 12 2015, 20:34

asito написа:За храните мнооого може да се спори,всеки има мнение,различни статистики и т.н.Питай с кви гранули са хранят вълците и как им се отразяват.Питай развъдчиците и за добавки дали трябват.Всяко животно е различно също.Едно може да го кефи една храна,друго друга.Една храна може се отразява добре на едно,на друго не.Наблюдавай го докато намериш точната.
Лично аз не вярвам в писания за диво уловена пастърва,свободно бягащи кокошки и телета и т.н.-така пишат за аканата и орижена-месото било от такива животни.
Моя пес яде роял канин,уж не най-добрата,но ела му виж козина и здраве,да чукна на дърво де.пу,пу :)
За чисти зъби е важен и размера на гранулите-като му станат 5 санта зъбите,да не му се дават ситни гранули.Зъба пробива гранулата,минава през нея и така се почиства уж и намаля образуването на зъбен камък,макар че си е и генетично това.Едни породи образуват яко,други по-малко или хич :)

ПП:Качи една снимка на Митьо,опс на Лазарчо :)
::thumb::
И аз не вярвам, смешно е. Само за пример, качествена норвежка сьомга дива и в Норвегия си е цифра. Това са тинтири минтири. Но като цяло си има значение. По изпражнението се определя качеството на храната, как я е усвоило. Аз за всичките години съм минал през какви ли не храни. Аз съм си купувал акана от Канада. Купувал съм и от Милано. Коренно различна е. А от Испания един приятел ми донесе Еукануба, огромна разлика! Както и да е....
Ще се установи с времето. Като говорим за зъби ето зъбите на плъха 5г. куче. Никога не е имал лош дъх.
Изображение
The law is only thing capable of making people equal.

Потребителски аватар
asito
Активен
Регистриран: 03 12 2010, 20:24

Мнение от asito » 11 12 2015, 21:35

Много са му чисти зъбите,страхотно изглеждат.Като на киноартист :) То и кучето ти е страхотно,пу да не му е уроки.
А колегата може да почне с акана или орижен,да мине през роял канин,еукануба и други-писал си му кои са премиум марки и да прецени.Да гледа акото както си му писал,да гледа как се отразява на външния вид,на енергията.Дали има газове и т.н.
За обучението е мноого важно също да се помисли.Да се намери добър треньор.Ако беше от Варна щях да препоръчам треньора на моето куче,за София не знам :)
В началото мислех,че е шантаво моето,че не е наред.Като излехме на вън и все едно е диво животно.Ти го викаш,то бяга още по-далеч.След два месеца обучение стана пружина.Много натегната при това.Седни,легни-за нищо ги нямаше.Ако го забравя може и 5 часа да седи/лежи.Докато го викна и дошло.Питах треньора да не ми е сменил кучето с друго,хахаха.
Та особено за едро,силно куче е задължително да мине курс по обучение.После дълги години ще е по-лесно и за собственика и за кучето.Ще има по-голяма свобода животното-това е основното според мен.А и характера се променя,става по-уравновесено,спокойно и т.н.Само плюсове има.Влагаш малко пари,но си струва всеки лев според мен...

Потребителски аватар
taipan
Маниак

Мнение от taipan » 11 12 2015, 23:04

asito написа:Много са му чисти зъбите,страхотно изглеждат.Като на киноартист :) То и кучето ти е страхотно,пу да не му е уроки.
А колегата може да почне с акана или орижен,да мине през роял канин,еукануба и други-писал си му кои са премиум марки и да прецени.Да гледа акото както си му писал,да гледа как се отразява на външния вид,на енергията.Дали има газове и т.н.
За обучението е мноого важно също да се помисли.Да се намери добър треньор.Ако беше от Варна щях да препоръчам треньора на моето куче,за София не знам :)
В началото мислех,че е шантаво моето,че не е наред.Като излехме на вън и все едно е диво животно.Ти го викаш,то бяга още по-далеч.След два месеца обучение стана пружина.Много натегната при това.Седни,легни-за нищо ги нямаше.Ако го забравя може и 5 часа да седи/лежи.Докато го викна и дошло.Питах треньора да не ми е сменил кучето с друго,хахаха.
Та особено за едро,силно куче е задължително да мине курс по обучение.После дълги години ще е по-лесно и за собственика и за кучето.Ще има по-голяма свобода животното-това е основното според мен.А и характера се променя,става по-уравновесено,спокойно и т.н.Само плюсове има.Влагаш малко пари,но си струва всеки лев според мен...
И през това сме минали. Как ме разсмя с бягането. Ама тогава не ми беше смешно. Един път сам се прибра в къщи. :lol: :lol:
Успех му желая. Да знаеш само, че това с кучетата е като с часовниците. :lol:

vspiridonov
Маниак
Регистриран: 13 10 2013, 02:22

Мнение от vspiridonov » 13 12 2015, 23:11

Лазата е готов.
Утре ще пусна повече снимки, впечатления и питанки. ::drinks::
Изображение

Потребителски аватар
taipan
Маниак

Мнение от taipan » 13 12 2015, 23:57

vspiridonov написа:Лазата е готов.
Изображение
честито. как му е името в родословието?

vspiridonov
Маниак

Мнение от vspiridonov » 14 12 2015, 01:16

Благодаря!
Ето го.
Изображение

otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 14 12 2015, 09:37

vspiridonov написа:Лазата е готов.
Изображение
Я,бай Вълчо.. :))
Айде честито занимание
Изображение

vspiridonov
Маниак

Мнение от vspiridonov » 14 12 2015, 21:39

Колеги, нещо се наиграх със зарядните за телефона покрай пътуването... та снимки утре.
Иначе днес съм цял ден вкъщи... тих е Лазата, яде едно печено пилешко бутче и гранули от продавача.
Вода постоянно му давам/сменям.
Играхме с чорапи и тенис топка... изгриза ми чехлите, после ми скочи на домашните панталони........ играе му се на душата.
Пуснах го днес в цялата зимна градина, даже по едно време жега стана много и отворих към къщата. Та влезе, разходи се в трапезарията и кухнята, ама много се хлъзга по пустия под и ако се изплаши от нещо става смешно докато "откине". Много е страхлив днес, от най-малкия шум настръхва и тръгва да бяга.
Сега го играе обиден и лежи на плочите, не иска да си легне в леглото с одеалото.

Иначе бързо станахме приятели и му е любимо да се катери по мен.
Като, че ли има малко тъга в очите му, но е възможно да си въобразявам, защото го познавам едва от ~30 часа.

@taipan && asito, супер ценна информация за храните, благодаря!
Наско, утре ще ходя да диря памперси, че по 2 акита и 2 пикота на ден до коледа ще ми е много за чистене.

ПП: Извадих една снимка от кеша на iMessage
Изображение

ПП2: второто аки все още го няма за днес, дали съм му дал малко храна или това е нормално предвид смяна на обстановка и т.н.?

monopola
МОДЕРАТОР
Регистриран: 16 08 2011, 15:12

Мнение от monopola » 14 12 2015, 21:54

няколко дни е нормално да не е съвсем в час. Обръщай му внимание през това време, но лека полека го оставяй и сам, няма да е никак добре ако свикне да е през цялото време с теб, когато се наложи да го оставяш може да е голяма драма. Нека свиква от малък, че ти трябва да излизаш, за да нямаш проблеми после :)

Не му давай да играе с чорапи, чехли, обувки и т.н. не прави компромиси с това, взимай му играчки които не приличат на подобни неща. Някаква странна безумица са играчките за кучета наподобяващи чорапи примерно, кученцето откъде да знае защо с едното нещо може да играя, с другото не може, те са му еднакви.

Абе докато са малки са супер готини, ама не оставяй това да те заблуждава, реши ли че той е шефа ще имаш драми после.

Много е хубав!
::drinks:: ::drinks::
моите часовници за продажба: http://strelki.info/viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: http://strelki.info/viewtopic.php?f=56&t=12046

Потребителски аватар
asito
Активен

Мнение от asito » 14 12 2015, 22:01

Честито бебе :) Хубавец изглежда,пу,пу.Ама хайде ако може още снимки тези дни :) Акитата може и да са доста повече от две на ден :) За пикотата-6-8 може да са :)
Нормално е.Спекъл се е от смяна на обстановката,от пътя.Майка му не е край него вече.Нови хора,център на внимание е.Храни колкото трябва за породата и възрастта.
Не му давай пилешки тръбни кости.Като се счупят и са много остри и могат да пробият червата и да е фатален края.
Представям си кефа какъв е с малкия бандит сега :) Много да се радвате взаимно,да е здрав и голям вълк да стане,с по десет санта зъби :)

Потребителски аватар
taipan
Маниак

Мнение от taipan » 14 12 2015, 22:17

тръбните кости са опасни и за друго, при смилането стават на каша и запушват червата и докато разбереш, какво става може да умре....

взимай играчки KONG и ROGZ. Най-доброто качество и издържливост. Вярно, че една топка е 15-20лв., но вярвай ми има защо! Това са марките за ориентир.
не му слагай памперс, за да не направи инфекции. просто го оставяй да сере по двора и докато свикне. като ти е проблем с акото, а ако сложиш памперс не виждам как ще помогне в хигиенните навици. Една препоръка, ако ще го извеждаш на вън, дори след време, не рискувай да го пускаш отвързан на открити пространства, че да не го гониш :lol:

vspiridonov
Маниак

Мнение от vspiridonov » 14 12 2015, 22:31

Колега, не мога да го пускам по двора преди следващата ваксина. Идеята с памперсите, която дойде от Наско, се ползва и от други хора. Хванах, че иде реч за материал 90х90, който се слага и си попива някъде на пода, докато животното дойде в състояние да излиза на двора.

Иначе да, ще съм предпазлив като му дойде времето да го извеждам извън двора.
Ще направим няколко тичания заедно.
Може да е имагинерно, но ми се струва доста привързан за момента... само с потупване по коляното и произнасяне на името и той си идва.
Сигурен съм, че бъдещето ни готви много интересни моменти.

За тръбните кости ... хем ми казаха няколко пъти .... 1/2 е изхрупал от коста. Ще го наблюдавам, благодаря.

taipan написа:тръбните кости са опасни и за друго, при смилането стават на каша и запушват червата и докато разбереш, какво става може да умре....

взимай играчки KONG и ROGZ. Най-доброто качество и издържливост. Вярно, че една топка е 15-20лв., но вярвай ми има защо! Това са марките за ориентир.
не му слагай памперс, за да не направи инфекции. просто го оставяй да сере по двора и докато свикне. като ти е проблем с акото, а ако сложиш памперс не виждам как ще помогне в хигиенните навици. Една препоръка, ако ще го извеждаш на вън, дори след време, не рискувай да го пускаш отвързан на открити пространства, че да не го гониш :lol:

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 15 12 2015, 04:08

Честито! Да ти е жив и здрав да се радвате взаимно. Малък разбойник, хубав нос уши и лапи :) ::thumb::

Най сериозните ми притеснения с моя като малък бяха - какво е изял и какво ще му стане. Носеше и ядеше и камъни. Носих го на ръце по клиники натисках го, снимки да му правят... По неприятно е плат, чорапи, трошлива и каквато и да е пластмаса, калпави играчки, дето може да ги разкъса и изяде - и всякакви такива работи, не се разгражда. И не е хубаво да ги докопва. За товое спокойствие, де :) Нека си знае някакви една - две негови сигурни гумени играчки. Има едни яки черни гумени, като кокали, с дупки в двата края, в които може да пъхнеш някаква кучешка бисквитка - играе и я мотае дълго време. Гледай да няма никакви кокали по храната, не му трябват, опасно е.

Това наистина е важно, до коя беше ваксина да го пазиш, да не ходи насам натам. Особено по улицата и ветеринари, кабинети и дето ходят хора и други кучета.

Потребителски аватар
taipan
Маниак

Мнение от taipan » 15 12 2015, 09:37

phil05 написа:Честито! Да ти е жив и здрав да се радвате взаимно. Малък разбойник, хубав нос уши и лапи :) ::thumb::

Най сериозните ми притеснения с моя като малък бяха - какво е изял и какво ще му стане. Носеше и ядеше и камъни. Носих го на ръце по клиники натисках го, снимки да му правят... По неприятно е плат, чорапи, трошлива и каквато и да е пластмаса, калпави играчки, дето може да ги разкъса и изяде - и всякакви такива работи, не се разгражда. И не е хубаво да ги докопва. За товое спокойствие, де :) Нека си знае някакви една - две негови сигурни гумени играчки. Има едни яки черни гумени, като кокали, с дупки в двата края, в които може да пъхнеш някаква кучешка бисквитка - играе и я мотае дълго време. Гледай да няма никакви кокали по храната, не му трябват, опасно е.

Това наистина е важно, до коя беше ваксина да го пазиш, да не ходи насам натам. Особено по улицата и ветеринари, кабинети и дето ходят хора и други кучета.
Tочно за тези играчки говоря марката КОНГ :)

Апропо, сега идва и е привързан, защото е несигурен. Чакай да добие самоувереност и спокойствие и свикне с новата миризма и т.н. Не го пускай без 8м повод. Фил знае :) Ще ми се да му видя стойката и ъглите. Тази порода е с остри прави уши :)

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 15 12 2015, 10:10

phil05 написа:Това наистина е важно, до коя беше ваксина да го пазиш, да не ходи насам натам. Особено по улицата и ветеринари, кабинети и дето ходят хора и други кучета.
::drinks:: Честито и от мен!
По принцип до третата, така наречена годишна вкл. и за бяс. Един съвет. 14-15 дни след всяка ваксинация от пупи схемата, правете тест за наличие, количество и концентрация в кръвта на анти телата. За парвото и ганата е много важно да се следи дали е правокирано от ваксината правилното изграждане на имунитет. Всеки уважаващ работата си ветеринар трябва да разполага с бързи еднократни тестове за това. Преди години, струваха 20 лева. Сега не знам. После реваксинирай всяка година, за да държиш имунната му система в бойна готовност. Обезпаразитявай редовно и по график вкл. и за кръгли паразити. Особено важно е, ако ще живее отвън. Дирофиларията уви вече не е екзотичен случай у нас. И както казаха колегите, не го прехранвай. Дръж го на положение да се напипват лесно ребрата под козината. Така ще му позволиш да развие правилно и в пълният и потенциал скелетно-костната си система. Мускулатура ще развие и сам, до година след като приключи с растежа.
Пожелавам ви дълги години прекрасна дружба с него! ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
taipan
Маниак

Мнение от taipan » 15 12 2015, 10:34

Кaто каза за дилофилария!! Слагаш му каишка SCALIBOR - като тая горе на моя на врата , бялата. Струва 50-60лв. НО е единствената, която предпазва и от комарите пренасящи заболяването. Освен това е водоустойчива!!!
Такава каишка слагаш според климата. Ако април почнат жегите е хубаво да се вземе има действие 6-7месеца! Нищо друго не действа така, както нея. За пример, водил съм прилепа на река. Намерих върху него 7 кърлежа всички умрели!

Аз ако съм на теб, ще го тренирам за стойка за изложби! :lol: Имаха ли родителите дисплазия правена?

vspiridonov
Маниак

Мнение от vspiridonov » 16 12 2015, 16:35

Ха добър ден,

скоро ще го издебна да го наснимам, че сега не се свърта на едно място. Голяма игра и голямо скачане пада.
Благодаря ви за съветите и отговорите, чета внимателно и изпълнявам.

Вчера му сварих малко ориз в телешки бульон - хапва го омесен с гранули. Дойде му и чувала Канин, та е готов с храната. Днес ще ходя да му търся пилешки бутчета за варене, ще ги обезкостявам и да ги хапва.

За пръв път го оставих сам днес... дано не намеря некоя бомба в градината като се прибера :lol: .

Свързах се с една ветеринарка, която е купувала породата от същия развъдник и подържа вече такова куче - ще ходя в събота да видиме ваксинката и да потичва из двора вече.

Бихте ли посъветвали как и колко често да го къпя? Също идеи за каишка са добре дошли, че от идната седмица ще щъка из двора, а не ми се иска да го пускам без повод.

За момента хигиенните навици остават проблем, но от развъдника ме увериха, че е прекалено рано за тях - за това си минавам с парцала и салфетки и така.

ПП: Още нещо - за момента спи в зимната градина, където е около 5 и малко градуса. Достатъчно ли е това или да му търся варианти в къщата, че последното ще е трудно?

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 16 12 2015, 17:43

Нашия го изкъпахме във ваната само един път, като го взехме. Жена ми го бърше понякога с мокър пешкир, ако се намокри или накаля, ама той гледам не се мърля много. А иначе - не знам сигурно има други мнения.

Едно мое мнение за каишката, или повода - трябва да се внимава. Поводът е преди всичко контакт и начин на общуване между стопанина и кучето, по скоро в посока кучето. А не само да го водиш или държиш. Не трябва да се дърпа, или ти да го теглиш и дърпаш като коза. В идеалния случай поводът трябва да е свободен и се използува, ако искаш да му кажеш или покажеш нещо. Ама после, като порасне. Трябва да му е кеф, като види повода, а не да бяга от него.

Ако реши от малък, че повода му пречи нещо и се пробва да го тегли и да го опъва, после трудно свиква. Може да пробваш, но още отсега го учи на дълга кожена хубава каишка, и за стопанина е по удобно. Тези като лента тъканите изкуственяка не вършат работа и не са удобни за ръката.Скъпи са кожените, стигат до 70-80 лева. Не го оставяй само вързан за нея, да не я прегризе. И мисли за строг нашийник от по - рано, да свиква. Не още отсега де, бебе е още, ама ще порасне за дни. От разни меки широки нашийници няма смисъл, няма feedback. Не става въпрос да му причиняваш болка, а да получава ясни сигнали. Нищо му няма, натиска се разпределя по много звена, не го боли. Номерът е да му е ясно какво искаш, с малко дискомфорт, ако не слуша и да му е ОК, ако те послуша. Да не се обърква.

Защо да не го пускаш да щъка из двора, пускай го. Но ако е на повод, гледай да не го дърпаш много, или той да се тегли нанякъде. По добре и двамата да сте във движение и да го използуваш за първоначални леки уроци, примерно да го водиш до теб на късо и леко да го засичаш, ако иска да ходи нанякъде. И да учи думите - "до мен!" или каквото искаш.

Или на дълъг повод, но все пак да вървите в една посока. И ако тръгне да се дърпа - леко и рязко го засичаш и отпускаш - само сигнал, моментен дискомфорт и "не!" И го похвали после и му дай нещо в муцуната :) Ама още е малък, просто го имай предвид.

Потребителски аватар
taipan
Маниак

Мнение от taipan » 16 12 2015, 18:04

vspiridonov написа:Ха добър ден,

скоро ще го издебна да го наснимам, че сега не се свърта на едно място. Голяма игра и голямо скачане пада.
Благодаря ви за съветите и отговорите, чета внимателно и изпълнявам.

Вчера му сварих малко ориз в телешки бульон - хапва го омесен с гранули. Дойде му и чувала Канин, та е готов с храната. Днес ще ходя да му търся пилешки бутчета за варене, ще ги обезкостявам и да ги хапва.

За пръв път го оставих сам днес... дано не намеря некоя бомба в градината като се прибера :lol: .

Свързах се с една ветеринарка, която е купувала породата от същия развъдник и подържа вече такова куче - ще ходя в събота да видиме ваксинката и да потичва из двора вече.

Бихте ли посъветвали как и колко често да го къпя? Също идеи за каишка са добре дошли, че от идната седмица ще щъка из двора, а не ми се иска да го пускам без повод.

За момента хигиенните навици остават проблем, но от развъдника ме увериха, че е прекалено рано за тях - за това си минавам с парцала и салфетки и така.

ПП: Още нещо - за момента спи в зимната градина, където е около 5 и малко градуса. Достатъчно ли е това или да му търся варианти в къщата, че последното ще е трудно?
Пробвай FLEXI повод 5-8м. Самонавиващ се. :) Около 70лв. е. Аз имам такъв, и няма да го сменя с нищо. Важното е да е пригоден за килограмите. Моя е 5м до 50кг. Гарантирам ти, че по-здраво и качествено устройство за водене на куче няма!!

Относно къпането НЕ повече от 2 пъти годишно!!! Дългокосместите животни се къпят по-рядко. Писах ти вече по-горе. Препоръчвам шампоани от американската марка ALL1SYSTEMS! Само, че е скъпичък 50-на лв. според количество и предназначение вида, но не е като евтините боклучаци. Като е 5градуса сложи му някакво одеялце, дюшече, за да легне и да му е уютно. Гледай и следи лапите и стойката, че да не почне да криви лапите :)

Потребителски аватар
asito
Активен

Мнение от asito » 16 12 2015, 18:35

Потвърждавам за повода flexi.Имам и аз и е много здрав и качествен.За къпането-колкото се може по-рядко.Ако ще живее и на двора може и хич да не се къпе.Е,ако се отъркаля в някоя мърша ще трябва да се изкъпе.
Още от сега може да почнеш да го учиш на командата НЕ и да идва при повикване.И нещо важно-награда се дава след като е изпълнена цялата команда,а не предиили по време.Примерно го извикваш по име-след като дойде и седне или се застои до теб му даваш лакомство.Или команда седни-даваш награда не като седне,а като го освободиш от седнало положение с друга команда-браво,ок или там квото си избереш.Моето не е научено на дай лапа.Мисля че на един вълк няма да му подхожда да се прави на циркаджия :) с подобни изпълнения.Не е пудел все пак :)
Ако мислиш да минава обучение по послушание,хубаво е от сега да намериш треньор,да ти даде насоки дали и как и с какво да се занимаваш с Лазо и кога да минете курса.Даже и след година да е обучението,поговори с някой да не объркаш нещо от сега още.
В никакъв случей не го оставяй да доминира.Ти си водача на глутницата и той трябва да го разбере.Не с бой,а с авторитет.С на моменти строго,но справедливо държане към него.
И още нещо-кучето усеща чуствата ти.Като го разхождаш бъди уверен.Не показвай страх примерно ако ви приближи едро куче или банда бездомни.Ако си смел и песа ти е такъв.Ако усеща страх,неувереност,може да стане плашлив,неуверен в себе си.
Но за тези неща е хубаво да се консултираш със специалист да ти обясни по-подробно.Има доста книги по въпроса също.

Отговори

Върни се в “Всичко останало”