"Кухнята" на Seikosha

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Re: "Кухнята" на Seikosha

Мнение от Barking Dog » 05 09 2017, 11:15

Нещо ми е пригладняло напоследък!!! Нещо, някоя нова манжда да си забъркал?!
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 25 09 2017, 20:33

Вожде, още малко остана до средата на октомври,та да закръгля една година рахатлък и всичко друго но не и саати. Принудителна диета и очистване на организма от цъкащи токсини,заместих с релаксация и други отрови, като еспански наденички и гъби Шейтаке :)

Изображение

Изображение

Изображение

Все пак имаше и моменти на умопомрачение, къде възстанових една каса на Етерна на колега от форума,ако успея да сбра снимките,ще покажа ,а една мешана otof-ка направо ме хвърли в депресия. Докато я скъся за мойта чинчалеста китка, напредах куп къдели :)) По-яка стомана кат арматурно жилязо не бях пипал,накрая някак стана и ич не и се взирам много :))
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 08 10 2017, 00:09

Днес няма да готвим кюфтета, а ще сейкошираме една каса,т.е. не полиране, а ремонт ,или по-точно реставрация. Касата е от Етерна хронограф с Валжу 7750 с достатъчно сложна архитектура и достатъчно скъпа за да имам немалки притеснения,преди да се съглася да я правя, но собственика ,който е колега от форума ,така подходи,че нямаше как да му откажа. Оказа се ,че го има от скоро като подарък и уверението му ,че ми има доверие и е сигурен"че ще стане по-добре от колкото е в момента" ме амбицираха и поуспокоиха. В крайна сметка,това е каса като всички други,но при условието ,че ми е непозната и не е моя ,та да си стържа без да ми пука,каквито антики са минали вече през ръцете ми стотици, малко ме притесняваше,въпреки ,че и такива ,на разни приятели и познати съм коригирал детайли,но тази се оказа ,че е за тотална реставрация. Благодаря на колегата за доверието,което ми даде възможност да направя още една крачка към това да знам поне какво мога и какво не.
Проблемът при касата беше,че освен около 6-7 различни повърхнини, имаше редуване на гланц и мат,като мата беше основен,а полираните повърхности бяха по безела и една тънка ивица около 1мм. между бръшнати повърхности. Още по-голямо затруднение носеха бутоните за хронографа, които бяха на винт и с уплътнения,които не посмях да демонтирам,но дори и да го бях направил,оставаха короните около бутоните ,които бяха набити в касата и практически не можех да махна. Така ,че тези места около тези бутони,си беше истинско предизвикателство, таман за мен :)
Започнах да снимам (чак като се усетих) след като извадих механизма и тъй като ми е непознат,хвърлих ези тура по кой от начините да се вади ремонтуара. Уцелих. Както и после ,като го връщах обратно. Та снимки направих над 400 за архив и от тях избрах не малко, за да може да проследим заедно приключението. Разбира се не е нужно да ги гледате подробно ,ако не ви е интересно. :)
Та при огледа се оказа ,че и четирите лъга са пострадали и то не одраскано,а от удар,особено лошо беше при десният горен лъг. По безела също имаше лоша дупка .Като цяло целият беше яко брадясал ,а и по капака имаше драскотини и протъркано както и по лъговете отзад. Оказа се още при първото ми съприкосновение с касата ,че стоманата е доста мека,доста необичайно за мен и което още повече затрудняваше работата предвид поддържане на формата и фактически работа микрон по микрон.
Това са някои от повредите

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Този последният го направих първо, за проба и да видя как се държи материала,дори и го бръшнах, за избор на метод. Получи се окуражителен резултат

Изображение

Изображение

Изображение

Продължих с огледа
Едно малко но много гадно отчупване на острият ръб под лъга, където трябваше шлайф и отдолу и отстрани за да изчезне.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Само да добавя,че някои от снимките не проследяват точната хронология на работата,правя го за нагледност,а иначе работата беше на принципа от цялото към частното и от частното към цялото, така при тази етапност се следи по-добре процесът на работа ,т.е. постепенен и поетапен до окончателен завършек и за това някъде където се вижда "Оправено" всъщност е само до някакъв етап.

Един лош удар по безела ,точно на ръба,който също не ми се опря :))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

От ударените лъгове оставих накрая един ,който беше много лошо ударен и трябваше да впрегна цялото си 3D въображение на художник, за да опитам да възстановя някакъв поне на пръв поглед първоначален вид.Ударът се е случил странично,като са пострадали практически всички страни и металът е подбит навътре и отдолу и в полираната лента и отгоре. Проблемът се състоеше точно в това ,че за да се заглади това нещо ,трябва да се отнема отвсякъде и при това положение всичко изстънява и можеше да стане с дебелината на котешки преден зъб :) Така ,че се наложи да работя едновременно по всички повърхности с изключителна прецизност за да отнема минимално от материала,а в същото време да възстановя прилично първоначалната геометрия. Разбира се нямаше как да не си личи ,ако знаеш за проблема и се вгледаш,но мисля ,че успях да докарам визия,която лично ме обрадва. Това беше и най-трудният и стресов момент въобще.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

После продължих вече по общите части и задният капак

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тънкият ръб около стъклото не по-широк от 0.2мм. също се полира

Изображение

Изображение

Минавам и към единственият момент с използване на полир паста (мразя го,цялата бърлога и аз ставаме на лунички) :lol:

Изображение
Изображение

И после ЦОП - Турската баня голям кеф :))

Изображение

Изображение

След което отивам към крайният финиш и доискусуряване

Изображение

При който в един момент става ясно колко е и опасно при невнимание работата при обороти макар и 10000 в мин.(най-ниските) секунда невнимание и неправилно позисиониране на накрайника и се чува само едно "Тъммм" и вижте какво се случва с един стоманен (2.4мм) шпиндел,огъва се като макарон на 90 градуса и ,ако там наблизо има човешка плът,пада яко виене срещу луната.

Изображение

Изображение

Остатъчна драскотина се премахва

Изображение

Изображение

...и следва сглобяване с механизма който отново отива на баня :)

Изображение

Ремонтуара се оказва ,че короната е хлабава, затегнах я,но пак при въртене на обратно в един момент ще се развие. Предупредих собственика, а иначе му трябва една капка моментн лепило и проблемът изчезва.

Изображение

Идва и края на сагата при което си мисля ,че съм готов и някак си не изпитвам никакъв срам от резултата, не е като заводско,но е все пак по добре от преди ,каквото беше и условието. Монтираме камерата и финалните снимки започват. :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Решавам да проверя и работата на механизма и работата не е много добре и във всички 5 позиции ,има изоставане от 10 до 32 сек. което не ми хареса,така ,че със съгласието на собственика ,му направих макар и частична настройка. Направих я така ,че при носене да компенсира, а в покой да движи около нулата. Мисля ,че се пооправи, а и като се чухме няколко дена след като го изпратих, се разбра ,че се движи в рамките на 3-4 сек. Не разбрах дали е на ден .или за периода ,но все пак е определено по-точен. Иначе ,до няколко години, би трябвало да се профилактира.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Остана да почистя и да му сложа хубавата каишка,която е всъщност гума ,а отгоре кроко. Единият патент беше се скапал и ми одраска лъга ,но го оправихме и него. Финални снимки и отива на топло в ръкавичката :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Общо взето бях доволен, а саата се оказа ,че е и лимитирана серия и се надявах ,че и колегата ще остане такъв.

Изображение

Това е колеги. Сигур дълго и досадно, за това следващите в съкратен вид, от рода на : (снимка) "преди" и (снимка) "след" ,а някои го пишат дори и на английски :))

Със здраве ::drinks::

Потребителски аватар
SHARKY
Маниак
Регистриран: 29 01 2012, 20:09

Мнение от SHARKY » 08 10 2017, 02:08

Изображение

Kostabo
Маниак
Регистриран: 22 04 2015, 19:01

Мнение от Kostabo » 08 10 2017, 08:57

Много красив часовник... Заслужава си трудът, отвсякъде ! Адмирации за куража и старанието !
Последна промяна от Kostabo на 08 10 2017, 10:02, променено общо 1 път.
Тука е така...

Liani
Активен
Регистриран: 12 11 2010, 17:49

Мнение от Liani » 08 10 2017, 09:44

Много добра работа! Още един спасен красавец.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 08 10 2017, 13:57

Мишо, Браво! Страхотна работа, чудесен краен резултат! :clap: :clap:
Успял си почти напълно да запазиш оригиналната геометрия на касата и кантовете при все големите наранявания по тях. ::thumb::
Гледам, кристала не си вадил. Облепваш ли го с нещо или просто ползваш само меко кече в близост до него?
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 08 10 2017, 15:42

Благодаря на всички за добрите отзиви. :) Страничният и необременен поглед,е винаги по-обективен,а това е много важно,когато някой прави нещо и го изнася на показ. Както се казва "Никой не се вижда в огледалото какъвто е,а какъвто иска да се види" ;)
Както и писах, показаното е доста съкратен вариант на целият процес, при който има многократни повторения и етапи с различни абразиви и техники,водещи към финиш. Нямам голяма шлайф машина, а и не виждам колко щях да мога да я ползвам и в случая. Отне ми дни, за да не се пренапрягам,а чистото време някъде към 20ч. мей би. :roll:
Асене, не съм ползвал облепяне на сапфира и при цялата работа ,нямаше никаква опасност за него,освен да не го изтряскам в менгемето докато гоня Бриджит Нилсен,че все иска да се пльоска отгоре ми. Тънкият 0.2мм ръб около джама го минах със силиконов накрайник с остър като нож ръб, а после с пастата целият безел и полираната 1мм. ивица с цилиндрично вълнено кече и друго с остър ръб. По принцип избягвам да свалям стъкла, освен ,ако не е за смяна,счупено,пукнато. Ако е акрилно си работя по касата ,а накрая полирам и стъклото, ако е минерал кристал, също няма опасност,все пак не работя с ъглошлайф :)) Всичко е въпрос на тренинг,усет и концентрация, макар ,че сега като гледам снимките подробно, си мисля ,че е можело да стане и по-добре на места,очите ме предават яко,а под голямо увеличение пък не може да се работи. Като ми сейкошират ретините,надявам се да стане по-добре :)

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 08 10 2017, 17:24

Ами екстра си е станало!!! Поздравления за упоритостта и смелостта да го докараш до това състояние.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 06 11 2017, 23:15

Миналият месец ми дойдоха за освежаване набор стрелки. Стилът им е Leaf (листо) има ги в най-различни брандове, сещам се за IWC Португезе, но и в джобни саати ,дори имам една ръчна Докса с такива т.е. не са патент на някой бранд. Разбира се и качеството е и различно, а тези бяха от най-високо според мен. Така и до последно не успях да си създам сигурно мнение дали са позлатени или златни на 100%, но въпреки всичко останах със силното убеждение ,че са плътно злато,най-вероятно 10К Знае се ,че златото е много мек метал и всъщност,точно на обратната логика,трудно се полира до огледален блясък и единственият максимален момент на качество е,след като излезе от завода (зл.ателие) всяка последваща намеса,може да подобри,да докара нещата "почти" до първоначалното,но все пак си остава възстановяване. Разбира се и кой как гледа на нещата,ако се гледа един часовник,както е нормално от разстояние 30-40м нещата ще изглеждат и нормални,но ако се опре до гледане като в една тъй и не разбрах кому нужна тема ' Макроснимки на часовници' чиито почитатели с нетърпение очакват новите революционни саати с вграден микроскоп :)) то тогава неминуемо се откриват и микродраскотини. полирането на златни стрелки е по-безопасно поради отпадане на опасността от претриване на позлатата,което става много често при неправилна работа, а зависи и от състоянието на стрелките, много често стоманените позлатени стрелки корозират,като ръждата пробива златният слой,който при стрелките е много тънък и такива стрелки са невъзстановими,могат да се шлифоват до стоманен блясък и после да се позлатят наново. В други случаи се касае за обикновено замърсяване и окисляване на слоя,който потъмнява и става неравномерен има и трети случаи като при моя, в който по-луксозни стрелки,производителят при финиша ги пръска с много фин лак,при винтижите се е ползвал такъв на растителна основа,със същият са се пръскали и така красивите сребърни циферблати, жълтите са всъщност в много случаи са също бели,но именно този лак е жълт и им променя цвета. Та този лак ,при високи температури и пряка слънчева светлина, се размеква и всичко що е във въздуха като микро частици,тютюнев дим при липсата на херметичност при старчоците, полепва по тези лакирани части и после при втвърдяването си остават като зазидани там. Ако погледнете кой да е винтиж, освен такива които са носени много малко и съхранявани при мн.добри условия, ще видите .че всички имат този проблем и придобиват тъй обичаната от някои "патина" само дето не е патина ,а мръсотия. В някои случаи се касае за проникване на вода и влага, с характерното увреждане около ремонтуарния отсек. При други с друго на вид покритие заболяват от цифеблатна плесен и микроорганизми, те пък стават на едни точици и петна като мухул. Та да се върна към стрелките,в зависимост от това какво им е като дефект, се подхожда и различно,говорим за позлатени. За ръждясалите вече споменах,могат най-много да се почистят и полират като малко ще се подобрят и ако се касае за стар часовник с дефекти и по циферблата и касата,ще се впишат нормално в общият вид, но ако се касае за добре запазен ,или стойностен часовник,по=добре да се купят нови, а ако са нещо специфично и трудно намеряемо ,новопозлатяване. Така ,че изборът е до мотивацията. Никой няма да вземе да позлатява стрелки на една Ракета например,просто ще сложи едни други.
При положение,че са само оксидирали, мръсни и с малки драскотини, много случаи им стига само едно измиване с обезмаслител, или с клечка за уши със чист спирт който сваля и замърсено лаково покритие ,ако има такова. За полиране на малки драскотини ,никога не използвайте кърпичка за полиране, в нея има химия и точно на нейна та база става полиращият и ефект,като премахва повърхностен слой от златото и така микродраскотините изчезват. А при тънкото покритие на стрелките ,едно такова триене с нея го сваля,или най-малкото на места ще прозре стоманата и ще стане на петна. Допустимо е само едно - две леки финални погалвания,никога с голям натиск. Заради малките си размери,не може да се използват машинни начини, дори с дремел е опасно,не само заради високата му скорост при която стрелките придобиват умението да излитат,ми придобиват и стелт технология :lol: но и опасността да бъдат изкривен,деформирани ,е много голяма, да не говорим за почти сигурното сваляне на позлатеният слой за секунди,тука отварям скоба и да припомня ,че всичко по-горе изброено е от личен опит и касае домашно -любителско изпълнение,професионалистите си имат сигур други начини,макар ,че ръждата и те не могат да спасят ,а ще направят досущ единият от двата начина за които писах по-горе, ма това какво ще ти кажат ,че са направили е божа работа :) Така ,че остава всичко на ръка и след първоначалното измиване,при по-груба повърхност,може да се прекара по-намокрена шкурка 3000,4000 също без голям натиск ,като аз лично слагам стрелката на върха на показалеца и внимателно търкам един до два пъти ,всеки конкретен случай е различен,просто трябва да се прецени какво може и какво не. Последващото полиране става по същият начин в зависимост от геометрията на стрелката ,върху мека хартия,тоалетна,кухненска за да "потъне" стелката малко, при друг случай на парче вестник върху не много твърда повърхност, а аз с голям успех си ползвам и цигарена хартия ,тя е най щадяща. Всеки може за себе си да си открие сходни начини, А, да не забравя,ако се ползва някаква паста,трябва да е максимално неабразивна и течна като майонеза,капвате и стрелката вече по-леко се движи. Има и такива пасти,които са на блокчета и неабразивни,моята е жълтокафява и е за полиране на злато ,сребро,пластмаса,която също може да се използва. След полиране, стрелките могат и да се лакират ,внимателно набучени на клечки за зъби, но не хлабаво,защото от струята на лака ще придобият пропелеров ,а после и Стелт ефекта :)) като забождате в ябълката пред вас :)) и пръскате с еднократно от поне 40см. за секунда само и то най-добре с фин акрилен безцветен лак, това е защото ако изтървете струята и стрелката заприлича на такава на 20тонен кран, да я пуснете веднага в чашата с ракия дето ви е до дясната ръка преди да е засъхнала, а най-добре в чист спирт. Ако все пак се втвърди я накисвате за една минута в чист спирт и лака гъбардясва и се маха лесно,подобно на едни найлончета дето ползват често мъжете вечер и нощем, а това ви дава безопасен метод за многократни опити ;) Все пак преди да лакирате не е лошо да се пробва дали съответният лак е с непоносимост към алкохола. Това е :) Важното е търпение и да знаеш кога да спреш, аз например спирам, чак когато свърша :lol:

Ето едни дето съм правил някога,дори не ги и помня. Останало е малко белег дето го е яла заразата най-много, но все пак са с една идея по-добре.

Изображение

Изображение

Изображение

А ето и позлатените как станаха. Със сигурност можеше и по-добре,но ако бяха мои та да получа възнаграждение за страха,като в един стар филм с Ив Монтан :) Особено неуспешна се оказа секундната,но при нея имаше голяма опасност заради много лошото състояние ,цели люспи да паднат, а именно и тя ме караше да се двоумя дали са позлатени ,или златни, но нищо чудно и да е сменяна в даден момент,знае ли човек :roll:
Снимките малко са поразбъркани,горе - долу се опитах да ги подредя и мисля ,че се разбира кое е преди и кое -след.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На първата се вижда работата до средата на стрелката, а на следващите разликата между готова и ненаправена.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Имаше и едни страхотни сини минутна и секундна,които бяха доста добре и само полирах ,на минутната има язвичка от един микрон,но я оставих така,защото ставаше непредсказуемо, може да се види само в "оная тема" ::huh::

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И вече готовите

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Междувременно оня ден докато рових из съкровищата като мишка в буца сирене,попаднах на едно нещо ,което отдавна търсех за един възстановителен проект и чиито стрелки се оказаха от същият модел,ноооо качеството на километри, тука пък си личеше позлатата ,а и ръждата която ги е съсипала. Просто за проба наложих ремонтираните, хващат окото ,абе кеф. :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

П.П. Мислех да покажа и нещо друго от оня ден,ма като гледам кви съм ги натворил по-горе :mrgreen: ще оставим за следващата кухненска среща ::drinks::

Donko1100
Почитател
Регистриран: 28 11 2016, 20:40

Мнение от Donko1100 » 07 11 2017, 00:04

Поздравления и от мен!!! ::thumb:: ::thumb:: ::thumb::
Правиш страхотни неща. ::huh:: Благодаря, че ги споделяш!

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 07 11 2017, 01:58

И стрелките, и разказа станали страхотни ::up::. А какво ли е, когато колегата реставрира някой цял красив стар часовник, трябва да влезе в менюто на кухнята, при специалитетите.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 15 11 2017, 08:53

Абе, само на мен ли не ще да се качват снимки, или си е поредната пандемия на постимиджа :roll:

Потребителски аватар
cthulhu
Маниак
Регистриран: 24 09 2016, 16:03

Мнение от cthulhu » 15 11 2017, 09:07

Пробвай с imgur. Работи без проблеми за сега ,а и можеш да избираш размера на thumbnail-a който ще се вижда тук. Правиш си регистрация - add images - след като се качат даваш с мишката върху никчето ти в горния десен ъгъл - от падащото меню images или my images. След като цъкнеш на снимката най-долу в дясно са размерите на изображението (аз ползвам large) ,копираш линка bbcode и си готов.

Sent from my 5080X using Tapatalk

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 15 11 2017, 09:53

Благодаря за подробното обяснение и насоки. ::thumb:: Общо взето съм чувал за тези алтернативи,но пословичният ми вроден мързел все гледа да ги заобиколи,щото е едно да качваш 2-3 снимки,а друго цял сериял :) Явно ще трябва да се поразмърдам обаче :))

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 15 11 2017, 11:14

Постимиджа май се събуди :))
phil05 написа:И стрелките, и разказа станали страхотни ::up::. А какво ли е, когато колегата реставрира някой цял красив стар часовник, трябва да влезе в менюто на кухнята, при специалитетите.

То колегата ти вече е влязал в един един такъв трилър. Не ми се показваше ,че не знам какво ще

стане от него и да не се изложа, но все пак мислим да ще е по-добре мъндзърко барем да го докараме.

Ето и един трейлър :))
Нещо което няма как да оставиш баш така, един чудесен бил някога Зенит за джобито и то хронометър ;)

Нацяло сребърен,не само капаците,единият за съжаление напълно изтъркан, понесъл саблен удар с

такава сила ,че е изкривил и вторият капак отдолу над механизма + допълнителни пластични

трансформации. :wtf:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Вижда се състоянието на касата с лунна повърхност,както и на капаците отвън и отвътре.Пружината

на предният капак не действа. Това е сребро,а мяза на оловна заготовка. Не мога да си представя как

и колко е използван този саат,та да го докарат до тук.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изненадващо прекрасно запазен порцеланов циферблат с черни и сини цифри и това май е

единственото което му е наред. Стъкло няма,за туй и не се вижда. Стрелките са също зле като

часовата е изкривена в горният край и опасността да се счупи при изправяне е голяма, но като се има

предвид ,че минутната е от друг комплект,по-точно от един стил ,но часовата е от файн спайд, а

минутната от хеви спайд, ще трябва да се търсят други. Секундната пък въобще я няма и не е чак

загадъчно,щото и секундната ос също липсва ,което си е вече паракселенс проблем. :(

Изображение

Изображение

Механизмът е потъмнял,някой се е опитвал да полира мостовете и е изтрил позлатата и стои на петна

(няма оправия) баланса е видимо здрав що се касае до ос и има движение ,макар и като на стар

морски вълк на излизане от кръчмата.

Изображение

Диагностиката с вибрографа ,показва в щадящото положение с цифер нагоре някаква безсмислица от

цифри,а в нормалното за един джобен часовник положение, въобще отказа да го приеме за тест и му

тури кръстчета :))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Та това си е предизвикателство одма и пълна реанимация отвсякъде. Какво ще излезе накрая, все ще

е кат в серияла Робинята Изаура с някакъв що годе надявам се, щастлив край :))

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 15 11 2017, 18:01

"А ти какво искаш, от нибето със зюмбюль ли да слези" :)) ? Както казваше Парцалев, лека му пръст... Е това е предизвикателство, а не някой, дето е стоял 100 години в кутията или някое чекмедже.

Чудя се дали има някой друг да му се занимава с това нещо...Ама не му се престаравай, важното е ако може да го докараш да тръгне да върви поне донякъде като хората и да си показва от време на време хубавия циферблат с някакви подходящи стрелки. А отвън си носи историята, я на някой калпазанин, я на някой, дето не му е било лесно, каквото е правил, я с години по сергии и пазари падал и ставал, ама не се е дал съвсем :) Добре, че има капак отпред.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 15 11 2017, 18:55

Това е все пак произведение на Георги Яков и заслужава внимание, а не някой от часовниците на Тутанкамон :)) И разбира се ,че ако беше някой безименен манифактурен солник с тенекиен двигател с една конска сила,нямаше да има мотивация. А и среброто трябва да е лъснато, за това е благороден метал. В Бъкингам има двама назначени лъскачи за тази цел и получават заплата от кралският бюджет, сигур е по-голяма от моята :lol: Артефактите са друга работа. ;)

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 15 11 2017, 19:11

Майкоу, тука здрава работа ще пада! Цифера определено много запазен изглежда спрямо общото състояние на часовника, ама те едно време баламите, като са ги правили порцеланови са ги правили за цял живот...Ударения капак ще го изправяш ли или само ще го излъскаш?

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 15 11 2017, 19:34

Ми не знам,досега с тенекеджийство не бях се занимавал :)) Удара е бил с много остър предмет (сигур е спасил собственика от изкормяне) и е оставил много ръбеста хлътнала вдлъбнатина. Ще му го начукам малко,ще видим как се държи метала, в процеса на работа ще се разбере, все пак някакъв белег няма начин как да не остане ;)

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”