ПОЛИРАНЕ НА ВЕРИЖКА

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Потребителски аватар
kaloyan
Активен
Регистриран: 08 04 2010, 21:53

ПОЛИРАНЕ НА ВЕРИЖКА

Мнение от kaloyan » 25 06 2017, 23:45

Тази тема ще бъде малко по-различна,в нея няма да видите разглобени механизми,настройки и т.н.Тя ще бъде изцяло върху полиране.Решихме да направим тази тема,тъй като това е отделна сфера от часовникарската дейност,която изисква не по-малко умения и усилия.Верижката върху,която ще работим е от часовник Rado.Искаме да демонстрираме подхода,стъпките,инструментариума и различните детайли от този процес.

Макар и от състоянието,може да се види,че верижката е два цвята-полир(блясък) отстрани и сатен(мат) по средата.
Изображение
Още няколко снимки във вида,в който беше,когато дойде.
Изображение
Изображение
Както вече споменахме верижката е два цвята,в тези случаи ни трябват протекционни фолиа,с които се облепва часта,върху която не се работи или сме приключили с нея.Тези фолиа са различни по големина,широчина,плътност.Подбират се в зависимост от конкретния детайл.
Изображение
Започваме с матираната част по средата.
Изображение
Като започваме с този диск да отнемем грубите драскотини.
Изображение
След това финишираме с този:
Изображение
Щом сме готови с матираната част,облепваме я,за да не развалим направеното до момента и започваме да работим по останалата част.
Изображение
Отстранили сме по-дълбоките драскотини и удари.
Изображение
Дообработваме с този диск:
Изображение

Изображение
Финишираме с тези два диска,като вървим от по-големия към по-малкия.
Изображение

Изображение
Ето го и крайния резултат:
Изображение
Изображение
По същия начин се процедира с другата част от верижката.Полирането на самата закопчалка е по-различно.Изисква т.нар.sandblasting машина.Ето и няколко снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Между другото sandblasting машината си търси нов собственик,ако някой има интерес да пише. Отдолу се матира цялата верижка.
Изображение
Ето как изглежда верижката сега:
Изображение

Изображение

Изображение
В процеса на полиране се минава няколко пъти през ултразвук,когато верижката се сглоби се слага още веднъж,за да сме сигурни,че няма да я върнем с паста по нея и да причиним някакъв вид дискомфорт за клиента.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Знам,че заради естеството на темата са необходими хубави снимки,надявам да се е получило и да Ви е харесало.Благодаря за вниманието!
Изображение

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Re: ПОЛИРАНЕ НА ВЕРИЖКА

Мнение от Дон Жуан » 26 06 2017, 00:04

Чудесна работа! :clap:
Благодаря за споделено и адмирации за отделеното време! ::drinks::
Моята скромна колекцийка : http://strelki.info/viewtopic.php?f=12&t=20141

Потребителски аватар
kaloyan
Активен

Мнение от kaloyan » 26 06 2017, 00:33

Дон Жуан написа:Чудесна работа! :clap:
Благодаря за споделено и адмирации за отделеното време! ::drinks::
Благодаря,колега! ::up::

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 26 06 2017, 00:56

Снимките са чудесни и съвсем ясно показват перфектната работа! ::thumb::
Респект за професионализма и уменията и Благодаря за споделянето! :clap:

Имам един въпрос, ако е удобно. При работа върху касата на часовник с т.н. сандбластед финиш, извършва ли се първо шлифовка на дефектите или директно се пристъпва към песъкоструенето?
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 26 06 2017, 06:17

Браво за постигнатия резултат! На мен ми е интересно, какви пасти използвате при полирането и дали може да се постигне същото ниво при ръчна обработка?
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
kaloyan
Активен

Мнение от kaloyan » 26 06 2017, 23:04

senna написа:Снимките са чудесни и съвсем ясно показват перфектната работа! ::thumb::
Респект за професионализма и уменията и Благодаря за споделянето! :clap:

Имам един въпрос, ако е удобно. При работа върху касата на часовник с т.н. сандбластед финиш, извършва ли се първо шлифовка на дефектите или директно се пристъпва към песъкоструенето?
Преди крайния финиш,детайлът винаги трябва да се обработи много добре.Поздрави! ::up::

Потребителски аватар
kaloyan
Активен

Мнение от kaloyan » 26 06 2017, 23:05

Barking Dog написа:Браво за постигнатия резултат! На мен ми е интересно, какви пасти използвате при полирането и дали може да се постигне същото ниво при ръчна обработка?
Пасти има много и различни,а какво точно ще рече ръчна обработка?

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 27 06 2017, 08:14

Ръчна обработка - без полираща машина. Със кечета, кърпи и сътвотните инстументи, затова ми стана интересно дали полиращите пасти са различни за машинно и ръчно полиране.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 27 06 2017, 11:45

Без да съм специалист, просто като човек играл си доста с метали, къде като хоби, къде и малко по-професионално :), такова животно, като "ръчна полировка на часовник" няма. Има ръчна реставрация на винтидж часовници, чиито каси обикновено са цветен метал или сплав с някакво покритие. Колегите Seikosha и Георги Атанасов са прекрасни примери в това отношение, но това не е професионално полиране, като част от периодичното сервизно обслужване на на един часовник, а много специфична реставраторска работа граничеща почти с изкуство, за която човек трябва да има не само умения, а и сериозна база познания в сферата на металознанието, физиката, химията и историята на часовникарството. Там понякога се налага не само шлайфане, шлифоване, препокриване, а и заливане, наварване, запълване и т.н.
Калоян ни показва съвсем различно нещо, а именно процеса на професионалното машинно полиране, като част от сервизирането. Т.е. какво и как се случва, когато оставим часовника си за профилактика с вкл. полиране на захабените корпус и верига в услугата. Това е съвсем различен от реставрацията процес, който изисква не по-малко умения, усет и точност за да бъде извършен ефективно, равномерно и без да доведе до прекомерно отнемане на материал и промяна или изкривяване на геометрията и формите на изделието. Така си мисля аз де. :) ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
Swiss M.
Почитател
Регистриран: 19 08 2014, 16:20

Мнение от Swiss M. » 27 06 2017, 12:13

Здравейте, за пореден път много интересна и информативна тема. Ще се радвам, а предполагам не само аз, ако имате възможност да покажете и процеса по полиране на каса. Благодаря ви и успех.

Потребителски аватар
kaloyan
Активен

Мнение от kaloyan » 28 06 2017, 00:03

senna написа:Без да съм специалист, просто като човек играл си доста с метали, къде като хоби, къде и малко по-професионално :), такова животно, като "ръчна полировка на часовник" няма. Има ръчна реставрация на винтидж часовници, чиито каси обикновено са цветен метал или сплав с някакво покритие. Колегите Seikosha и Георги Атанасов са прекрасни примери в това отношение, но това не е професионално полиране, като част от периодичното сервизно обслужване на на един часовник, а много специфична реставраторска работа граничеща почти с изкуство, за която човек трябва да има не само умения, а и сериозна база познания в сферата на металознанието, физиката, химията и историята на часовникарството. Там понякога се налага не само шлайфане, шлифоване, препокриване, а и заливане, наварване, запълване и т.н.
Калоян ни показва съвсем различно нещо, а именно процеса на професионалното машинно полиране, като част от сервизирането. Т.е. какво и как се случва, когато оставим часовника си за профилактика с вкл. полиране на захабените корпус и верига в услугата. Това е съвсем различен от реставрацията процес, който изисква не по-малко умения, усет и точност за да бъде извършен ефективно, равномерно и без да доведе до прекомерно отнемане на материал и промяна или изкривяване на геометрията и формите на изделието. Така си мисля аз де. :) ::drinks::
Ръчна обработка разбирам например,когато се матира прав,плосък детайл,тогава се прави с шкурка на ръка.

Потребителски аватар
kaloyan
Активен

Мнение от kaloyan » 28 06 2017, 00:04

Swiss M. написа:Здравейте, за пореден път много интересна и информативна тема. Ще се радвам, а предполагам не само аз, ако имате възможност да покажете и процеса по полиране на каса. Благодаря ви и успех.

При първа възможност! ::up::

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 28 06 2017, 20:33

Калояне,направи показно и на тази верига,ако изпадне-да видят и някои майстори как става,които я претупват и липсва полирането,а само бръша.

Изображение
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Потребителски аватар
kaloyan
Активен

Мнение от kaloyan » 29 06 2017, 22:21

diksanal написа:Калояне,направи показно и на тази верига,ако изпадне-да видят и някои майстори как става,които я претупват и липсва полирането,а само бръша.

Изображение
:)) :)) :)) ::up::

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 30 06 2017, 00:28

Всичко става, ама иска много ръкоделие :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
muk_83
Почитател
Регистриран: 12 10 2016, 14:03

Мнение от muk_83 » 03 07 2017, 12:39

Адмирации от мен. Много хубава и полезна тема. ::up::

Потребителски аватар
sixking
Напредващ
Регистриран: 23 01 2015, 21:50

Мнение от sixking » 03 09 2017, 22:44

Тъкмо реших да отделя повече на този форум и попаднах на темата.
Не прочетох всеки текст (сори ся, интернет :D ), но от снимките си личи чудесната работа.
Аз също полирам с близка до тази машина (с полиращите ролки само) и никога няма да постигна подобен ефект както тук - направо нова каишка. Чудесно ;)

Потребителски аватар
sickdog
Напредващ
Регистриран: 15 06 2017, 09:10

Мнение от sickdog » 23 10 2017, 22:29

Страхотна работа!
Един въпрос - как се полира бъкъла когато логото е гравирано с лазер- както е в случая?

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 23 10 2017, 23:36

Най-лесно.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
kaloyan
Активен