Малки загадки само за познавачи ;)

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
ясс
Напредващ
Регистриран: 25 02 2018, 11:51

Re: Малки загадки само за познавачи ;)

Мнение от ясс » 13 06 2018, 19:08

Амплитуди ъгли пак висша математика.
Стана ми много интересно какъв е тоя часовник с две спирали , изглежда доста сложно и сигурно работи подобаващо.
Аз докато зяпах из нета намерих друг модел механизъм с две спирали , добре че не го публикувах , пак не съм познал.
А пък и при него двете спирали са от двете страни на циферблата.
Ама вие по добре си ги знаете тези неща , няма да отклонявам темата .
Поздрави

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 13 06 2018, 19:23

Barking Dog написа:Много модерен тоз винрограф твоя. При първата ми среща с един виден пивовар, ми се показа една "пипируда" и ми се обясни научно по шопски, как двата края на крилата на пеперудата дават амплитудата. Та на тези снимки амплитудата е 225 градуса или 315 градуса, ако си решил да се шегуваш с нас и си сложил стрелките да ни объркаш. Предвид факта че говорим за джобен на доста години залагам на първото.
Огняне концентрирай се малко... ::drinks:: Отивам да търся транспортир ли се казваше, онова пластмасовото от 3- ти клас за мерене на ъгли. Или записки по висша математика, като в горния пост, знам ли вече...

Стрелките са си на място. Остави стрелките, виж баланса и някои неща по него, достатъчно се вижда.
Последна промяна от phil05 на 13 06 2018, 19:28, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 13 06 2018, 19:25

То, номера е първо да я видиш пипирудата... после лесно. :))

Изображение

:mrgreen:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Мнение от Barking Dog » 13 06 2018, 19:34

Ем те хората са казали, че кьорав карти не играе, ама и аз бързам за бирата и все забравям, че трябва да я купувам, а не да я пия...ама не мина номера ::angel:: Чукча писател, чукча не е читател..та така де 135 градуса.... :((
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 13 06 2018, 19:43

Жокер: има нещо вярно, да 135. Жокер: само толкова ли? Още един жокер: и после...?

Станаха 3 само тук...
Offtopic: покажи
Не бързай толкова, нали ти ще черпиш. Естествено ще я пиеш, заедно :) ::drinks::

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 13 06 2018, 20:05

Вальо, днес определено не съм в кондиция, та да си питам в прав текст, какво точно питаш, че да видя дали ще успея да отговоря...
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 13 06 2018, 20:16

phil05 написа: ...
Каква е амплитудата на този часовник...
...

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 13 06 2018, 20:30

Както имаше една реклама на спрайт: къде сбъркахме?! Амплитудата е пътя който "извървява" балансовото колело от "горна мъртва точка" до "долна мъртва точка" или докато чукне единия пелети и после другия пелет. На снимките показани от теб едната е отбелязана с червена чертичка, а другата с зелена и за по-лесно си посочил и посоките,ама аз блея и първия път го обърнах с хастара навън. Та ъгъла заключен между двете линии е амплитудата, която е 180 градуса(продължението на зелената линия) минус 45 градуса( ъгъла между продължението на зелената линия и външния край на червената. Друго не знам...

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 13 06 2018, 21:12

315 °

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 13 06 2018, 21:32

Barking Dog написа:Както имаше една реклама на спрайт: къде сбъркахме?! Амплитудата е пътя който "извървява" балансовото колело от "горна мъртва точка" до "долна мъртва точка" или докато чукне единия пелети и после другия пелет. На снимките показани от теб едната е отбелязана с червена чертичка, а другата с зелена и за по-лесно си посочил и посоките,ама аз блея и първия път го обърнах с хастара навън. Та ъгъла заключен между двете линии е амплитудата, която е 180 градуса(продължението на зелената линия) минус 45 градуса( ъгъла между продължението на зелената линия и външния край на червената. Друго не знам...
Първият път позна, що се отказа.

Докато спиралата "диша", колелото се "люлее". Градусите по окръжността, до които достига "люлката" определят амплитудата. Ако е прекалено ниска, т.е. градусите и са малко, "лолката" е къса и времето между полуколебанията също е "късо". Ако градусите са прекалено много, т.е. "люлката" е дълга, освен дългото време на полуколебанието, е възможно импулсният камък да удря от външната страна на палетната вилка. На снимката на Вальо, следва да се следи положението на спицата на балансовото колело, като маркер. Стрелките и линиите сложени от него са за ориентир в градуирането.

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 13 06 2018, 21:35

ясс написа:Амплитуди ъгли пак висша математика.
Стана ми много интересно какъв е тоя часовник с две спирали , изглежда доста сложно и сигурно работи подобаващо.
Аз докато зяпах из нета намерих друг модел механизъм с две спирали , добре че не го публикувах , пак не съм познал.
А пък и при него двете спирали са от двете страни на циферблата.
Ама вие по добре си ги знаете тези неща , няма да отклонявам темата .
Поздрави
Нищо, дай да го видим. Сигурно е интересно. ::drinks::

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 13 06 2018, 21:42

Айде, че и аз се сетих една лесна за виброграф, ако с тая на Вальо сме приключили де! Ама той, като излезе от заседанието на надзорния съвет, ще каже:)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 13 06 2018, 22:04

Barking Dog написа: ...
Амплитудата е пътя който "извървява" балансовото колело от "горна мъртва точка" до "долна мъртва точка" или докато чукне единия пелети и после другия пелет.
...
Сега едно по едно. Амплитудата не е от едната до другата крайни точки на отклонението, а до средата, до равновесното положение. Амплитуда на махало, вълна, синусоида. Остави сега какво чуква, или го чукват, то е по друго време и няма много общо с амплитудата, да спи зло под камък :wink: Ще че отидем из изохронизма.

Пак жокер: Рекохме това на снимките са двете крайни точки на отклонението на баланса. Да,135 градуса е вярна стойност, но е...хайде част от отговора. Ако беше 135 градуса, тогава амплитудата трябва да е 135/2= 67,5 градуса, което е невъзможно :wink:

И нека верния отговор дойде сега!

Ей, усложнихте ми простия виброграф, дето мери за 3-4 секунди всичко. И после си го гледаш забавено (и забавно :) и готово.

(Дано не съм оплескал нещо с тези мои си размишления, но така понякога трудно и с грешки се правят накрая революционни открития на нови модели вибрографи... ;) )

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 13 06 2018, 22:10

Ей, ама си бетер чучурка на селски казан за ракия(той пуска повече от теб в определен период от време)! Ако 135 градуса е
.. част от отговора и другата математика дето я надроби, остава 270 градуса, ама земи го покажи тоя клип, че бира ще пиеш наесен най-рано, пък то тогава и ракия се вари...;)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 13 06 2018, 22:24

Да бе, да покажа клипа във забавено движение, това което имаше предвид nevenbekriev и то в бързо движение... Тогава отиде загадката, както каза Сена... Още малко, отговорът е пред очите ви!

Жокер: Откъде ги измисли тия 270 градуса, как ги сметна?

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 13 06 2018, 22:36

Изображение

Вальо, дай малко жокер. Какво е червената линия. Стартова позиция, или крайна позиция, в която достига спицата при полуколебание в посока по часовниковата стрелка. Какво е зелената линия? Позицията до която достига спицата при полуколебание в посока обратна на часовниковата стрелка, ако правилно съм те разбрал?

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 13 06 2018, 22:37

Откъде съм измислил, събрах 2 и 2 и...искам да гледам филма, това е.. ама съм се хванал на това хоро, та викам да го доиграя, то се е видяло че сеир ще гледате... Айде малко логика,че гледам и не вярвам на ушите си, ако 135 са част(остатъкът от двете крайни точки то хода на баланса е другата част т.е. 225 от точка до точка, и казаното по-горе от теб за равновесието положение, трябва да е половината на 225: 112-113 градуса..

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 13 06 2018, 22:50

senna написа:Изображение

Вальо, дай малко жокер. Какво е червената линия. Стартова позиция, или крайна позиция, в която достига спицата при полуколебание в посока по часовниковата стрелка. Какво е зелената линия? Позицията до която достига спицата при полуколебание в посока обратна на часовниковата стрелка, ако правилно съм те разбрал?
Сега да не излеза аз крив, че не ми е ясно условието ::angel:: Като на матурите ли беше. Ама нека ви е трудно :mrgreen:. Нали нивото расте, трябва да се оправяме и при лошо време, то иначе лесно :wink:

Червената линия е стартова позиция. Едната крайна точка. Затова е на първата снимка. Стрелката показва посоката на движението от този момент нататък. Щото можеше и да е в другата посока от същата точка, ама хайде да не усложняваме повече.

Зелената линия е другата крайна точка. Стрелката, противоположно на първата сочи към нея. Значи движението е до зелената линия. Тръгва от червената, стига до зелената. Вероятно по моя логика, съжалявам ако съм объркал някого.

Трябваше да сложа снимките без никакви линии и стрелки, тогава щяхте да видите... ::drinks::

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 13 06 2018, 23:09

Т.е. червената позиция е позицията в покой? Зеленият радиус със стрелката за посока е позиция през, която преминава. А зеленият радиус без стрелка е позиция до която достига. Така излиза даже, че е над 315.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 13 06 2018, 23:26

Уфф, защо я сложих тая опашка на зеления радиус, ужким за добро, като ви знам какви сте перфекционисти ::angel::

Остави опашката на зеления радиус, с нея минах през срещуположната спица на баланса да покажа точното място на покой, че тази спица отсам се крие не се вижда добре.

Гледай радиусите посочени със стрелките. Минават през една и съща спица на баланса.

Червената линия е във покой. Зелената линия (радиуса със стрелката!) е другия покой. Дето между тях е някъде 135 градуса, правилно отбеляза Огнян. Посоката на движението в случая е обратно на час. стрелка. Може и да е в другата посока, но зелената линия няма да е точно там ;)

Всички не съвсем точни отговори досега се опрощават, поемам вината във вид на бира.

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”