"Кухнята" на Seikosha

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Re: "Кухнята" на Seikosha

Мнение от Barking Dog » 13 10 2018, 21:33

Скоро и аз ще пиша за една черна чума, дето му изпи акъла и му взе здравето, долу горе по същото време, ама първо да му спретна на Сейкоша сан една изненада с малко помощ от познати във Варна....
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Камбуров
Активен
Регистриран: 21 05 2018, 00:02

Мнение от Камбуров » 05 02 2019, 18:48

Отдавна не бях гостувал на Мишо, ще се затъжим :cry:
Не че повода е голямата работа, ама за едно ::drinks:: това няма значение.
На обяд взех това часовниче от един приятел антиквар.

Изображение

Малко в окаяно състояние, освен че не работи, пък няма и секундна стрелка. Да, и не се навива. Няма пълно щастие е банална фраза.
За капак в опита си да изправя секундната ос, взех че я счупих. То не че е трудно. Имам резервна, но това означава отваряне отзад и отпред, за оправяне на всички бакии.

Изображение

Можело значи, то взе че проработи.

Изображение

Изображение

Отзад всичко е ок, да видим какво става отпред

Изображение

Малко разместени пружини на навиващия механизъм. Колко типично за Слава, и то не само за 2427. Проверка за изправност на механизма за смяна на датата и мога да обърна малко внимание на козметиката.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Секундната не е съвсем точно за този модел, но ще свърши работа докато намеря подходящата.
Ами ето

Изображение

Изображение

Изображение

Един малкото съветски модели произвеждани с верига по онова време. И то стоманена. И то с такава широчина. Солидни и тежки са тези модели на Слава, усещат се добре на китката.
Ами това е. Няма друга история, просто бърза реставрация за поддържане на кондиция.
Благодаря за вниманието и приятна вечер на всички колеги ::drinks::

Камбуров
Активен

Мнение от Камбуров » 06 09 2019, 21:12

Отново живо здраво!
Когато не знам къде да споделя нещо идвам при Мишо. Той е винаги гостоприемен и не се сърди :-)
Този път е нещо малко по-различно. Един колега от WUS наскоро направи реставрация на будилник МИР, от ония с гълъбчето. Толкова ми хареса, че реших и аз да си реставрирам един. Още при първо търсене нмерих един з 15лв. и си го припознах. Снимките на продавача (благодаря, колега!):

Изображение

Изображение

Изображение

Гълъбчето (освен символ на мира и прочее) е избран за емблема на международния фестивал на младежта и студентите, който се провежда в СССР от 60-те години.

Изображение

Изображение

За първи път си играя с будилник и бях приятно изненадан от качеството на изработка. Часовника е сравнително малък за будилник, а касата и задния капак са от стомана. Разглобяването е изумително лесно и просто, съответно и сгообяването.
След като почистих и полирах частите и полирах и боядисах стрелките, започнах да умувам в какъв цвят да го боядисам. Оригиналният цвят на касата е бил имитация на седеф, което е невъзможно (за мен) да възстановя. Обмислях бяло и бежово.
Докато си обмислях тези работи, реших да го сглобя и да видя до къде съм я докарал. Полирания вариант толкова ми хареса. че реших да го оставя така за неопределено време, докато реша какво да правя.

Изображение

Изображение

На стрелките сложих и светеща боя, за да си го виждам колко е часа нощно време :-) Глезотии
Иван

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 07 09 2019, 20:00

Браво Иване. добре си го спретнал ::thumb:: Малко история за марката МИР, която възниква точно в 1957г. във връзка със световният конгрес на младежта и студентите през тази година в Москва символът е точно гълъб, а псента на събитието, някои от по-старите форумчани я помнят - "Бандера роса" Този фестивал поставя и неотменим рекорд от 32000 души от 130 държави. Първият е в Прага 1947г.,а последният през 2017г. в Сочи Русия. Като цяло е проведеен във всички бивши социалистически държави,както и от такива като Алжир, Куба, Венецуела ,КНДР,Еквадор Изключение от тези прокомунистически държави, правят Австрия 1959г , Финландия 1962г и Южна Африка през 2010г.
Произвежадан е както от 2МЧЗ Слава, като мисля ,че и двата ръчни освен будилника са пак техни (може и да бъркам) единият с логото и под него гълъб, а другият няма лого, но по циферблата в цялата му повърхност в кръг пише МИР на поне 4 езика, имам го някъде и все ще изкокне да го покажа. Другите се сещам за 4или 5 модела ръчни на Чистопол, три са с характерната им каса позлатени и един хромиран и един позлатен в "Де лусова каса" Имам барем 4 и ще направя снимки, га мога.
Като цяло Втори сезон на "Кухнята" предстои, направих някои промени - уволних сценариста, купих нова техника на оператора и дадох на режисьора айрян, таратор, шкембе чорба и едно хапче Алка Зелцер ,белким изцъкленият му поглед се съсредочи в/у лавината от манджи, сосове, кюфтета и какво ли не още ,която ви очаква, например Лонжин по Козлудуйски и Полет " Оченце" по варненски, ДОКСА по Врачански и "Bulgarie" по арменски :))
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Камбуров
Активен

Мнение от Камбуров » 08 09 2019, 12:44

"Аванти пополо де ла респоса, бандера роса, бандера роса ..." :)
Помним, Мишо, помним!
Интересен пост за Мир-овете, не бях проучвал подробно историята им.
От чистополските имам няколко, включително "МИР, PEACE, FRIEDEN, PAIX" (не знам дали е оригиналната аса за модела) и два в позлатени каси. Единият с надпис МИР в червен цвят, който с времето избледява и изчезва. Рядко виждам такъв модел със запазен червен принт.

Изображение

От 2МЧЗ наскоро ми беше попаднал един, който дефакто е Старт. Подарих го на Дашиел, който колекционира всичко свързано с младежкия фестивал. Според него това е издание за фестивала през 1957. Някои чаркове по механизма са били подменени, но на моста стои дата 3-57. Дашиел се амбицира да го възстанови, доколкото това е възможно.

Изображение

Ще ми е интересно да видя какво ще изровиш от архива ::drinks::

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 09 09 2019, 20:44

Ами всичко дето си показал е всичко може би от марката, имам ги всите, само дето си мислех ,че този с надписите е на 2МЧЗ, него още го търся и дори не помня дали е цял часовник,или само циферблат. :roll: Имам и един ,малко в по-голям размер. За други не се сещам,ма пак трябва да проверя. Кога ли? :))

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 09 09 2019, 22:46

Само да вметна, че има версия на латиница "mir".
Минавали са през мен поне две бройки.
---
Никакви пари не могат да направят така, че този, който е роден да пълзи, да полети. Просто вместо в мръсотия, ще си пълзи в шоколад.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 09 09 2019, 22:51

Ппс ::thumb:: Точно! Или съм имал такъв и съм го продал ,или все още го имам (дай боже) :)

Камбуров
Активен

Мнение от Камбуров » 10 09 2019, 01:14

Верно, че имаше и "mir", не са ми попадали. И на кирилица има модели, които рядко се виждат, като например цифер с пълен набор цифри. Този, който Мишо е показал не го бях виждал до сега. Че и в супер кондиция, за разлика от моите гаврошовци :-) Красавец!

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 10 09 2019, 03:28

Ей, тая каса на МИР ми е от любимите, подобна е на Ракета (балтика) 21 камъковата с големите 12 и 6 с ушички като на Батман :))

Изображение

Изображение

Га кухнята е пълна с пара, дрънчат тенджери и тигани, разнася се мириз на печено , варено и екзотични подправки :))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

::drinks::

П.П. На касата на Кировският на първата снимка вижте кво пише ;)

Изображение

rosen_er
Маниак
Регистриран: 01 09 2011, 12:50

Мнение от rosen_er » 10 09 2019, 11:00

Seikosha написа:
10 09 2019, 03:28

П.П. На касата на Кировският на първата снимка вижте кво пише ;)

Изображение
Това означава ,че е произведен в периода 1956 - 1961 година.Тогава са ползвали тази маркировка

Има един много красив ( и мисля рядък) Мир.

Изображение

За съжаление или пък радост имам аналога му ,но вече с Восток на циферблата:

Изображение

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 10 09 2019, 14:30

Само на снимка съм го виждал. Срахотен модел ::thumb::
Само като се замисля, вече заровен дълбоко в съветската часпромишленост, не преставам да се изумявам от лавината от разнообразие. Разбира се говоря за мен, тъй наречените "златни 20г" 1955 - 1975г. когато е направено всичко стойностно от към механизми и дизайн. Разбира се има изключения, но те са само изключения от правилото. Това не важи само за Съветите, а за целият часовникарски свят и в Пвейцария и в Япония и Германия. Сега останаха елитарни брандове и всичко друго е някакви дълбоководни роботозирани подводници, всите от един клас :)

Камбуров
Активен

Мнение от Камбуров » 11 09 2019, 00:07

Росен уби рибата :)
Тъкмо бях влязъл в сайта на Дашиел, да хвърля едно око. Гледам 19 модела наредени, викам си "А стига ве!". После гледам тук още нещо дето не го бях виждал дори на картинка. Верно са необятни като Сибир.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 14 09 2019, 16:28

На мене петък 13 , винаги ми е на късмет :) Директно от Албиона изключително красив на живо ,от 1964г. Розово злато,перфектен. Силно ме обрадва. :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 22 09 2019, 17:08

И едино жабче :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Mitko Yo
Почитател
Регистриран: 28 09 2018, 10:39

Мнение от Mitko Yo » 26 09 2019, 17:57

Seikosha написа:
22 09 2019, 17:08
И едино жабче :)

Изображение
Страхотен цвят! :) Бихте ли ми казали какъв е диаметърът на касата?

Поздрави,
Митко
"...Forever trusting who we are
And nothing else matters..."

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 26 09 2019, 20:18

Тези "де луксови"каси , всите са 35мм.
Последна промяна от Seikosha на 26 09 2019, 20:23, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Mitko Yo
Почитател
Регистриран: 28 09 2018, 10:39

Мнение от Mitko Yo » 02 10 2019, 11:52

Seikosha написа:
26 09 2019, 20:18
Тези "де луксови"каси , всите са 35мм.
Благодаря! :)
Страхотна колекция - със здраве да се сортира, съхранява и ползва!
"...Forever trusting who we are
And nothing else matters..."

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 06 10 2019, 01:56

Благодаря! Докато не съм подкарал другите кухненски подправки, да ви покажа още един джентълмен от същата мерудия, че сега ми е под ръка. :))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”