Часовници в космоса

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Re: Часовници в космоса

Мнение от Seikosha » 15 12 2018, 02:20

В първият момент се огледах, дали не пиша в темата "Малки загадки за познавачи", но не било. Ако мога да започна с прослувутата фраза на колегата Phil05 ака Вальо - "Казах ли ви аз. Няма оправия" :)) Изрично подчертах, че една такава тема ,може да отиде и страници писане, защото тука всеки въпрос и отговор,ще предизвика два такива. И вярно, тука сме часовникарски форум, а не такъв по физика и астрономия и конкретният въпрос е свързан с часовников механизъм, а не точно с познания на всички закони касаещи взаимодействието на телата във физичният свят, та и в космоса. Та аз специално съм пълен инвалид що се отнася до точните науки, а и работи дето съм учил преди почти половин век,няма как да ги помня всите, а амплоато ми е било почти винаги в коренно различни сфери. По-скоро разчитам на обща култура и на известна доза разсъждение и логика. Не съм изказвал някаква категоричност и не съм ползвал търсачки,просто изказах мое мнение за нещата и то съвсем накратко и общо, защото факторите не са един и два и тука не става въпрос само за постулати, т.е. общи закони, които хич не са малко, а точно един конкретен момент и случай в който тези закони,или част от тях влияят в/у работата на един автоматичен механизъм в условията на безтегловност,т.е. имаме конкретика и трябва да се вземат предвид всички спесифични фактори, като в случая въобще не съм и помислял да задълбавам. Колегата MilleMiglia, много правилно е отбелязал и инерционният момент ,което е наистина едно от решаващите неща. Нещата тръгват от поста на senna ,`че в условия на безтегловност, автоматът на Фортис (пък и друг да е) се е оказал неефективен. Последният пост на колегата ясс не е съвсем коректен, защото първо задава въпрос, а в последствие започва да опровергава и да не се съгласява другите мнения (може би с основание) което води до извода, че знае отговора, но предпочита да задава въпроси като Ерих фон Деникен, без да дава отговори. Разбира се,така е по-лесно. По-горе от него се елиминира почти напълно всякакво влияние на триенето при механичните части, въздуха в корпуса, та дори и съпротивлението на пружината при навиване което било съвсем нищожно. Искам да попитам колегата, дали някога е навивал главна пружина на механизъм без ремонтуар, или ключ? За каква пружина става въпрос в твърдението му, за дамски механизъм? за стандартен мъжки, или за будилник и стенен часовник. Знае ли той ,една изметнала се пружина на стенен часовник как реже пръсти? Тъй като се позамислих по насетне, точно този момент(или в комбинация) може да бъде и един от проблемите за неефективността на автоматика и съпротивлението на пружината да оказва обратна сила в/у ротора и от там той да работи по-бавно. Макар ,че това са само лаишки догадки, защото от там нататък възникват още много други въпроси. Например каква е разликата м/у това автомата да работи по един начин на земята и по друг на 320км. от земната повърхност. И в двата случая механизма не е сам по себе си, а е в херметично затворен корпус, коя е тогава тази сила, която променя работата му различните условия. Според мене инерцията би била водеща при един гол механизъм, но не и изолиран. Ако например вземем часовника като просто един предмет и се абстрахираме от механизма и го сложим в/у някаква плочка например хоризонтално (което е доста относително в космоса) и му дадем първоначален тласък, той би трябвало да се движи така неопределено дълго време ,докато не срещне друго тяло.или не попадне в нечие силно гравитационно поле. В това положение, ще ли се движи механизма ,или не. Въобще възможно ли е такова движение и защо всички космически тела при движението си космическото пространство имат въртеливо движение и пи такова движение на един автоматик, е ли е възможно да продължи да работи безкрайно, ако вземе всички по-горе фактори, включително и постоянната работа на защитата от пренавиване. Това са само възникващи хипотетични въпроси,на които би могло да се отговори сам чисто теоритично. Аз за това и казвам ,че трябва да се гледа на всяка ситуация различно и за конкретен случай и според него да се решава кой закон и кое свойство точно решава проблема. Винаги ще има различни величини, сила, начално ускорение ,маса, гравитация,траектория, изкуствена промяна на траекторията, тука и за падането към Земята, ако го нямаше, защо на изкуствените космически тела им се налага еднократно коригиране на траекториите с мини двигатели? Точно за да не попаднат в гравитационната спирала, а за да се прибере една капсула на земята се прави пак същото.
Така ,че въпросите винаги ще бъдат повече от отговорите ,когато се касае до непрофесионална среда. Аз например бих запитал: Как въобще работят тези механизми в откритият космос ? Както знаем там е доста хладно, а и както знаем, часовниковите механизми имат работоспособност при определени температурни граници,които са доста скромни като цяло. Възникват много ,много допълнителни въпроси, но не е работа на дилетант като мене, да построи една такава теория от рода "когато Земята спря да се върти" :)
Извинявам се за поредното "разтягане на локуми" според някои формулировки, но вече споменах ,че липсата на знания в една област ,можеш да компенсираш с умения в друга :))

П.П. Постът ми е без никакви претенции за някакъв точен отговор на конкретен въпрос, просто малко размисли на човек,който недолюбва Гугаля и на човек който седи и мисли, да не е само да седи. :)

П.П.П. сега видях що постове има нови докато съм писал и макар да видях и нови гледни точки, няма да променям нищо в моя. Общо взето мисля,че сме на близки мнения, само дето се изразяваме може би по различен начин.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 15 12 2018, 10:31

ясс написа:
15 12 2018, 01:02
Абсолютно вярно и на двете места не работи .
Не, и на двете места работи. :)
ясс написа:
Това не го разбрах , ако я няма да завърта ротора към точката най близка до центъра земята , когато ние с движението на ръката сме го извадили от тая позиция , как ще навива .
За трети път вече. Освен от земното притегляне, когато се намира във вертикално или наклонено положение ротора/маховика е в състояние да се задвижва и от друг външен източник на кинетична енергия, когато е в хоризонтално положение или пък е в условия на безтегловност. Важното е да му се създаде инерционен момент без значение дали източника на енергия за този инерционен момент идва по гравитачен път или от усилието създадено при движението на ръката. Единствено от значение за навиването е запасът от енергия, който се генерира в маховика. Този енергиен запас е слабо зависим от радиуса и теглото, и е пропорционален на инерционния момент (зависим от масата) по скоростта на въртене на квадрат.
ясс написа:
На всички филми за космическата станция където оставиш нещо то там си стои до теб , логично и ротора да се държи като останалите предмети , а не да се върти нагоре надолу щото трябвало да навива , то там няма горе и долу като се замисля.
И съответно, когато на съответното нещо му се даде външен тласък, то отива на майна си райна :), ако или докато не срещне сила равна по размер и противоположна по посока, която да го спре.
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 15 12 2018, 11:31

Seikosha написа:
15 12 2018, 02:20
...
Ако мога да започна с прослувутата фраза на колегата Phil05 ака Вальо - "Казах ли ви аз. Няма оправия" :))
...
Това беше само за един единствен случай, но той беше форсмажор, висша сила, природно бедствие :)) . Иначе съм непоправим оптимист ::angel::.

ясс
Активен
Регистриран: 25 02 2018, 11:51

Мнение от ясс » 16 12 2018, 16:27

Благодарение на колегите мисля че си изясних как би навивал автомат в безтегловност. :thumbup:
Явно както се оказа в една друга тема не успявам да напиша това което мисля и се получават недоразумения. :oops:

С безкрайно неудобство се самоцитирам ::angel:: , дано като са на една страница стане ясно че мненията ни са Seikosha със еднакви .
Ще сложа на нов ред всяка част от изречението разделена със запетайка , дано помогне.
Въздушно съпротивление на ротор в часовник практически няма , или е толкова малко че не се заслужава да се пресмята , ниска скорост по почти никаква челна повърхност е равно на 0 с много нули след нея и накрая някаква цифра.

Съпротивлението на механизма не е дребен фактор ,
това всъщност е навиването на пружината ,
опитайте да я навиете с пръсти без ремонтуар и
ще видите колко е дребно това съпротивление.(Този ред е лека закачка с колегата който смята че ротора се върти за красота , а не да навива яка пружина.)

Така че инерция има когато не те спира навиваща се пружина (ако се е скъсала)./quote]

Сега цитирам Seikosha
По-горе от него се елиминира почти напълно всякакво влияние на триенето при механичните части, въздуха в корпуса, та дори и съпротивлението на пружината при навиване което било съвсем нищожно. Искам да попитам колегата, дали някога е навивал главна пружина на механизъм без ремонтуар, или ключ? За каква пружина става въпрос в твърдението му, за дамски механизъм? за стандартен мъжки, или за будилник и стенен часовник. Знае ли той ,една изметнала се пружина на стенен часовник как реже пръсти?

В часта за съпротивлението на механизма , което в случая е почти 100% заради навиващата се пружина пишем едно и също , само че колегата , не видял добре и почти ме цитира обяснявайки колко трудно се навива пружина.
Но преди да ме цитира ми преписва несъществуващи твърдения.

Да трудно е , навивал съм пружина на часовник с една година резерв с френски ключ :mrgreen: , все едно палиш Москвич с манивела!

Поздрави и весел почивен ден

Потребителски аватар
ostap
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 18:06

Мнение от ostap » 17 12 2018, 16:41

Първия автоматичен хронограф в Космоса.

Тук първенството принадлежи на Сейко ::up:: През 1973г в мисията "Скайлаб" 4 пилота полковник Уилям Поуг тайно внася на борда личния си часовник Seiko 6139-6005 «Pogue», закупен за 71 долара :)) През 2007г. часовника е продаден на благотворителен търг за 6000 долара.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

https://www.plus9time.com/blog/2017/12/ ... -6139-6005
Изображение

SNK
Активен
Регистриран: 17 09 2018, 16:38

Мнение от SNK » 17 12 2018, 18:29

senna написа:
13 12 2018, 13:17
Като устойчивост на механични въздействия G-shock ът ще върши работа, особено в зоната зад екранираната защита на капсулата или кораба. Навън обаче, той ще е изложен и съответно уязвим от влиянието на космическата радиация (между другото именно влиянието на йонизиращите лъчения върху работата на електронните системи е обект на българските космически изследвания през `80-те години, така известните уреди "Люлин" и "Спектър", конструирани от български научни екипи), както и от евентуалната поява на електро магнитен импулс, който ако е с честота в диапазона от 2 до 6 GHz и с продължителност 100-150 ns буквално ще "изпържи" захранващата му схема. При механиката освен, че осцилаторът има своя собствена и независима честота, енергията се осигурява от механичен източник - главната пружина. При кварца системата Spring Drive на Seiko, ще е по-устойчива, от гледна точка уязвимостта на енергийният източник, но пак имаме електронна схема, при осцилатора, която е податлива на електро магнитно влияние. Според статистиката главната причина за откази и сривове при спътниците в гео стационарна орбита, не са механичните повреди причинени от сблъсък с космически тела по-големи от милиметър, а са сблъсъците с фин космически боклук състоящ се от твърди частици с нано размери, т.н. "космически прах". Размерът на частиците в него не е в състояние да предизвика механични повреди в даден уред, но поради скоростта им в момента на сблъсъка, те се превръщат в плазма, която генерира електромагнитен импулс с характеристики, които вадят от строя електронните им системи. Затова за излизане извън кораба във всички космически мисии продължават да използват Moonwatch. Доста други часовници вкл. и кварцови също се използват, но вътре в кораба. При Fortis, според публикации проблемът е автоматичната система за навиване с дебалансиран ротор, която е със значително по-малка ефективност в условията на безтегловност.
Все пак говорех предимно от преспективата на G налягането при излитане и безтегловността по време на работа в станцията. Мисля че посочените проблеми също могат да се изолират - стига да дадат повод или да го изискат от Casio.

Потребителски аватар
ostap
Маниак

Мнение от ostap » 28 12 2018, 11:43

Малко Космос и часовници ::drinks::

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Swiss M.
Почитател
Регистриран: 19 08 2014, 16:20

Мнение от Swiss M. » 29 12 2018, 03:39

Май хем е руснак, хем носи Спийди, а не Фортис...
ostap написа:
28 12 2018, 11:43
Малко Космос и часовници ::drinks::

Изображение

Изображение

Изображение
Ако пипнеш паралакс, лекувай с огледална скала, или бий Омегата, където я хванеш!

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 29 12 2018, 07:16

И това как следва да се разбира?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Swiss M.
Почитател

Мнение от Swiss M. » 29 12 2018, 11:00

Seikosha написа:
29 12 2018, 07:16
И това как следва да се разбира?
Имам предвид, че Роскосмос имат подписан договор с Фортис и ми е странно, че въпреки това, при излизания в космоса се ползва Омега. Не разбирам чисто рекламният ефект за Фортис къде е...
Ако пипнеш паралакс, лекувай с огледална скала, или бий Омегата, където я хванеш!

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 29 12 2018, 11:21

На МКС е не само Роскосмос или ФКА (Федерална космическа агенция). Там е и НАСА, а те нямат подписан договор с Фортис. :) Там още са и JAXA (Япония), CSA/ASC (Канада), ЕКА (Европейска космическа агенция). Екипите са съвместни, съответно използват оборудването си съвместно. Въобще МКС е един чудесен пример, как би трябвало да се развиват международни отношения и е в пряк дисонанс, как се развиват те 408 км. по-надолу. :)
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
Swiss M.
Почитател

Мнение от Swiss M. » 29 12 2018, 12:29

@Senna - Напълно съм съгласен и знам, че екипажите са смесени, но конкретно на едната снимка се вижда руска нашивка и от там заключих, че говорим за руснак. Няма значение, тази тема е чудесна и дано регулярно има какво да пишем и обсъждаме тук.

Потребителски аватар
Swiss M.
Почитател

Мнение от Swiss M. » 11 01 2019, 08:16

Статия, в която официално се потвърждават два часовника, които са се "състезавали" със Спийдито за сертифицирането от НАСА:

https://www.fratellowatches.com/the-oth ... wr4ZvmAn68

Потребителски аватар
ostap
Маниак

Мнение от ostap » 11 01 2019, 10:55

Рекламната кампания за 321 вече започна :))

Юджийн Сърнън на Луната с 321, "Аполо" 17 1972г.

Изображение

Изображение

::drinks::
Изображение

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”