Candino Timeless - C4487.

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Отговори
sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Candino Timeless - C4487.

Мнение от sci » 26 05 2014, 22:15

В самото начало на 90-те години, когато пазарът ни взе да се отваря, Candino беше сред първите швейцарски марки часовници, които взеха да се появяват по-често по китките на хората. За обикновенния клиент "swiss made" беше достатъчно имиджово, а и нямаше WIS движение, което да "коментира" избора. Между другото, марката ми е останала в спомените от онова време, защото мой познат още носи кварцово Candino от тогава.
Изображение

Историята на компанията не блести с нищо особенно, за разлика от по-именитите и конкуренти Tissot, Certina и други оцелели в кварцовата криза марки от средния клас. Основана "едва" през 1947, интересните разработки се ограничават до първия кварц с лунна фаза или часовник с вграден компас, все в началото на 80-те. В края на 80-те започват да експериментират с керамика, но в последствие първенството в тази технология остава при Rado, а сега малко си спомнят ролята на Candino в нея. През 2002-ра, Candino се присъединява към Festina Group, но намеренията на испанския концерн и желанието на фамилия Флюри явно съвпадат, и Candino запазва своята независимост в разработката и истинността на swiss made лейбъла. И днес часовниците се произвеждат във фабриката на Candino в Хербетсвил (където се правят и Perrelet), само със швейцарски механизми на ETA, Ronda и Sellita.

Липсата на модели във високия клас, изолира Candino извън обсега на watch-ентусиастите. Но едно пускане на търсачка в не-часовникарските форуми, разкрива доста верни клиенти на Candino, за които друг часовник просто няма. Има нещо специално в тази марка, нещо много обикновенно и далеч от всякаква WIS снобария, което явно не ни е известно (аз също признавам, че залитам по снобарията понякога, макар че не ми се иска). Сигурно никога нямаше да се докосна до тази марка (още повече с кварцов модел), ако не ми беше подарен този малък чар(с)овник:
Изображение

Това е Candino 4487/3. Дискретен, почти незабележим, кварцов дресър, събран в елегантен 316L корпус с диаметър 38мм и дебелина 5мм. Коронката е сигнирана с готиното лого на Candino и е доста детайлна. Отпред сапфирено стъкло затваря перфектно изработен гилоширан цеферблат с аплицирани индекси и комплект от три изключително балансирани стрелки. Външният периметър, където са секундните индекси, също е релефен и едва под увеличение, човек може да различи концентричните окръжности по него. Защо в един толкова бюджетен модел (в България струва около 200-240лв) ще се отделя внимание на такъв "невидим" детайл? Може би отговорът на този въпрос е част от онова, което прави клиентите на марката (онези странни WIS мъгъли) толкова верни. Освен топ-материалите, друго не особенно характерно за този ценови клас е чистотата на изработката. Толкова много полирани повърности зад стъклото - стрелки и индекси, са магнит за отпечатъци и микро-прашинки от асемблирането. В асортимента на Candino обаче няма нито от едните, нито от другите. За това пък дискретните надписи са отпечатани... абе вижте снимката. Хомогенно и контрастно, без разливане по ръбовете. Обърнете внинание и на надписа swiss made отпечатан върху гилоширането - красота. Жалко, че нямам по-качествено снимачно средство, за да се види още по-добре:
Изображение

Каишката с брандирана закопчалка не е нещо особенно, но е ОК.
Сега стигаме до най-критичното в модела. Механизмът. Той, както се разбра, е кварцова ЕТА. Това, напълно незаслужено, го "обезценява" донякъде за мен (тук се обажда отново снобът в мен). Искаше ми се да е механика. Кварцът си има своите неизменни предимства - надеждност, точност, независимост, супер-евтина поддръжка, но аз съм си фен на механиката. Иначе за кварц механизмът не е никак лош - ETA F06.111. Метален механизъм, некапсулован/ремонтопригоден, с три камъка. Дори и не изглежда зле:
Изображение
UPDATE: сега видях в спецификацията на механизма, че очакваната работа със стандартна батерия е 7 години! Това прави часовниците с F06.111 едни от най-изгодните за поддръжка аналогови часовници.

Един бърз преглед по сайта на Candino ми показа, че нямат (или поне аз не намерих) модели с най-бюджетните капсуловани кварцови движения.

Изводите ми след "съвместните ни" 3 месеца - Candino е сериозен производител, който уважава клиентите си. Поне аз така тълкувам честната им ценова и рекламна политика. Човек получава за парите си прекрасно изработен продукт, който няма да превземе с щурм китките на феновете на Rolex, Breitling или Omega, но няма и такива претенции. Просто добър часовник сам по себе си. И забелязвам, че всъщност доста често го нося откакто го имам, въпреки кварца ::drinks::

Изображение
Последна промяна от sci на 20 06 2014, 21:26, променено общо 5 пъти.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Re: Candino Timeless - C4487.

Мнение от mitadoc » 27 05 2014, 01:14

Много красив и класически естетично издържан модел.Прекрасен дрес боец.Радвам се,че все така ти носи удоволствие.
Daydreamer

Потребителски аватар
RAMTO
Новобранец
Регистриран: 04 05 2014, 14:48

Мнение от RAMTO » 27 05 2014, 14:03

Много стилен и красив часовник, жалко наистина, че е quartz.
Offtopic: покажи
Какво означава WIS движение?

Потребителски аватар
acronym
Маниак
Регистриран: 23 06 2012, 13:17

Мнение от acronym » 27 05 2014, 14:06

Много красив часовник, напомня ми на Tissot Le Locle.
Почти си го бях купил, двуомях се между този циферблат и другия с римските цифри. Обаче като го видях в магазина останах разочарован как секундната стрелка не нацелва точно маркерите, а това много ме дразни. :shock:
Може би ако попадна на бройка която ги нацелва, ще я купя от раз.

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 19 10 2014, 10:55

Сега видях ревюто покрай другата тема :) Ето моя най-любим часовник, свързан с много емоционален заряд. Освен това ако някой може ми покаже по-красив часочник с по-премерен дизайн и финиш в този ценови клас, приемам веднага, че не съм прав.
Изображение

Това е Кандино е произведено в пика на компанията и бума на бизнеса през 2004-5, този модел е 2008-9 като само е уголемена касата на 36 мм преди е бил 34 :)
...go forward...

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”