SEIKO ASTRON Chronograph ревю

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Xaoc
Напредващ
Регистриран: 23 05 2015, 11:10

SEIKO ASTRON Chronograph ревю

Мнение от Xaoc » 31 05 2015, 00:32

Изображение
През далечната 2012-та, само някакви си 10 години след първото ми SEIKO, което работи безотказно и до ден днешен, се запознах със SEIKO ASTRON.

Както историята гласи SEIKO именуват първия в света ръчен кварцов часовник ASTRON - Seiko Quartz-Astron 35SQ. За времето си, той е изпреварил значително конкуренцията по отношение на точността. Цената му е била съпоставима с тази на семеен автомобил и е привишавала тази на механичните си швейцарски събратя няколко пъти.
Тогава SEIKO ASTRON поставя началото на една нова ера в света на прецизното отчитане на времето.

С последното си поколение SEIKO ASTRON, японците въвеждат слънчев панел за захранване и сверяване чрез GPS сигнал. Съществуват три поколения SEIKO ASTRON GPS SOLAR - първо, второ и трето, съответно представени през 2012, 2014 и 2015-та година на изложението за часовници в Швейцария - Baselworld.

Точността на този часовник е не просто от кварцовото му задвижване, а в сверяването му чрез използването на GPS сигнали от сателитите в орбита (24 сателита). Същността на GPS сигнала е точно време, идващо от атомния часовник на борда на всеки един GPS сателит.
Чрез получаване на сигнал от един сателит, часовникът бива сверен с атомен часовник, чиято точност е от порядъка на 1 секунда на 3 милиона години или по-добра.
Чрез получаване на сигнал от 4 и повече сателита, часовникът има GPS модул с карта на света, разделена на 1 000 000 квадрата, всеки от които принадлежи на една от 40-те часови зони, съответно часовникът изчислява в коя часова зона е и се премества в местното часово време.

Тъй като GPS модулът изисква значителна енергия за функционирането си, слагането му в часовник е голямо предизвикателство от гледна точка на място и захранване. За целта на приемането на GPS сигнала в часовника има антена, която е под керамичния безел.
За захранване се използват две батерии и слънчев панел. Целта на двете батерии е да се осигури постоянно разреждане и дозареждане на основната батерия за подсигуряване на дългия ѝ живот.

Първата версия на SEIKO ASTRON GPS SOLAR е без допълнителни компликации, втората добавя хронометър, а третата маха хронометъра и добавя второ часово време.

Бях запленен от дълбочината на циферблата на този часовник, както и от отличната смесица от стил и функционалност. Първата версия обаче ми се струваше наистина огромна за моята китка (17,5) и това дълго време ме отблъскваше, заедно с високата цена. Втората версия е с 30% по-компактна и с компликация хронограф, което допринася наистина много за функционалността на този часовник. Съответно малко от дълбочината на циферблата се изгуби, но духът е същият.

Винаги ми е харесвало часовникът ми да е верен до секундата и често съм се стремял да го постигна чрез сверяване. Сега вече мога да не се притеснявам за точността на часовника си и с пълна увереност да заявя, че по-точно време от моя часовник имат само в Българската Академия на Науките (където имат няколко атомни часовника).

Много често съм искал да засека някакво времетраене на процес и моето вярно SEIKO просто не беше достатъчно. Сега вече имам тази възможност и смятам да се възползвам от нея наистина често. Разделителната способност на хронометъра е 1/5 от секундата, а максималната продължителност 6 часа, което е напълно приемливо за повечето всекидневни засичания.

Често ми се случва да сляза от самолета и да започна да настройвам времето на часовника, сега вече ще мога да го направя само с едно натискане. Процеса трае около 1 минута и изисква открито небе и заряд на батерията над половината. Има потвърждение дали процеса е бил успешен.
Повече от често ми се случва да искам да знам с точност до секунда времето - сега с едно натискане сверявам с брутална точност - процеса трае около 10 секунди. Друга важна подробност е, че когато часовникът отчете директна силна слънчева светлина, един път на ден автоматично се опитва да се свери. За пръв път ми се случи след като вечерта си го купих на следващия ден като излязох усетих изключително лека вибрация и като погледнах - той се свери сам.

Календарът на часовника няма нужда от сверяване до 2100-та година, това също малко ме вбесяваше в предишния ми часовник - там трябваше да премествам датата и понякога се е случвало да ме подведе като забравя.

Смятам този часовник за логичната следваща стъпка в часовникарската ми история - той ми предлага почти всичко от което имам нужда:
-сапфир с антирефлекс, който прави стъклото почти невидимо
-стилна каса и верижка от стомана със специална технология за финиш, покритие против надраскване
-страхотна дълбочина на циферблата и дизайн
-абсолютна точност чрез сверяване с атомни часовници по желание и автоматично
-хронограф за времеизмерване

и всичко това е от японски производител, който разработва и произвежда всичко по часовника сам.

Предполагам, че мога да говоря много защо дизайна и детайлите на SEIKO са така атрактивни, класически и изпипани, но нека всеки сам да прецени за себе си какво му харесва в този часовник.

Прилагам малко снимки, за да допълня картинката. За зареждане в по-голям размер - офтопик (форума малко реже пейзажните фотографии). За пълен размер кликнете на съответния thumbnail.

Offtopic: покажи
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

monopola
МОДЕРАТОР
Регистриран: 16 08 2011, 15:12

Re: SEIKO ASTRON Chronograph ревю

Мнение от monopola » 31 05 2015, 01:12

маниашка работа :) Браво! Много ми беше интересна гледната точка относно предимствата на часовника, аз съм друг вид фен и наистина ми беше интересно :) Поздравления, колега ::drinks::
моите часовници за продажба: http://strelki.info/viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: http://strelki.info/viewtopic.php?f=56&t=12046

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 31 05 2015, 01:45

Много як часовник,определно е интересна концепция и е доста добре направен.
Daydreamer

otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 31 05 2015, 09:13

Хубав часовник,интересно ревю. ::drinks::
Изображение

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 31 05 2015, 17:24

Абе Сейко! :clap: :thumbup:
Не разбрах, колко живот и дават на основната батерия,освен,че е дълъг?
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Xaoc
Напредващ

Мнение от Xaoc » 31 05 2015, 19:41

Мерси : )

7-8 години ѝ дават на батерията

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 31 05 2015, 20:19

Може ли няколко снимки, сложен на ръка? Моята китка е подобна като размер.
Daydreamer

Xaoc
Напредващ

Мнение от Xaoc » 31 05 2015, 21:35

Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 01 06 2015, 00:20

Благодаря ти, пак е голям за мен.
Daydreamer

Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР
Регистриран: 17 08 2011, 13:14

Мнение от klon » 01 06 2015, 08:03

Браво страхотен часовник и много добро представяне ! :thumbup: ::drinks:: :clap:

Потребителски аватар
Rado6364
Маниак
Регистриран: 02 09 2012, 15:49

Мнение от Rado6364 » 01 06 2015, 09:01

Прекрасно представяне ::up::
Много готин часовник :))
Rado Zhivkov

Изображение

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 02 06 2015, 01:02

44,6 мм е касата? И това ли е най-малката версия?
Иначе е страхотен.
Daydreamer

Xaoc
Напредващ

Мнение от Xaoc » 11 06 2015, 20:04

mitadoc написа:44,6 мм е касата? И това ли е най-малката версия?
Иначе е страхотен.
::drinks::
Изображение
Изображение
Изображение

Xaocka
Новобранец
Регистриран: 30 05 2015, 09:37

Мнение от Xaocka » 08 09 2015, 12:49

След 3 месеца с часовника всеки ден при всякакви условия - къпане, плуване, ремонти по колата, итн, впечатленията са ми следните:
- страхотни материали и технологии - веригата и касата излъчват класа и качество отдалеч, чрез комбинацията от полирани и бръшнати по специална японска Зарацу технология, покрити с изключително недраскаемо покритие, всичко разбира се японска инхаус разработка, най-висока в класа си, че и нагоре ;)
-дизайн казващ смело и отговорно - аз съм наистина хубав часовник на абсолютно всички наоколо, часовник привличащ погледите и то не по веднъж, а множество пъти, просто уверен в себе си
-сапфира с двоен антирефлекс удивява хората и предизвиква въпроси от типа на "ама той няма стъкло?!", невидимото стъкло добавя дълбочина на изключително триизмерния циферблат, който...
-циферблат с индекси, който напомня за слънчев часовник, амфитеатър и изобретение едновременно, с високи специални индекси със специално японско покритие за луминисценция, отново превъзхождащо останалите в своя клас, че и нагоре
-циферблат с изключително фин гилош, толкова фин, че е почти невидим дори и да го потърсиш, което те кара да се вглеждаш за допълнителни детайли постоянно
-циферблат, който си мени цвета - на закрито е наситено черен, а на слънчева светлина тъмно син
-функционален - хронометъра, комбиниран с удоволствието всяка сутрин при засичане на слънчева светлина да имам абсолютно точно сверен часовник и удобството като кацаш да вземе местно време

Часовник мечта... Японска мечта

Една снимка с японска машина за измерване на прецизни детайли - компоненти за часовници например
Изображение

Като заключение бих казал, че изпълнява всички функции, за които бе купен повече от отлично! Един ден живот и здраве след 10+ години ще си купя Grand Seiko, заради бруталния финиш, съчетанието с традиция, елегантност и технология, които просто никой друг не предлага.

monopola
МОДЕРАТОР

Мнение от monopola » 08 09 2015, 12:52

страшна работа е тази машина, а и ревюта е отлично. Поздравеления ::drinks::

Потребителски аватар
gata05
Маниак
Регистриран: 22 05 2014, 13:23

Мнение от gata05 » 08 09 2015, 19:14

Страхотно ревю наистина :thumbup:
Искрено ти пожелавам един ден да си купиш Гранд Сейко,защото това е ЧАСОВНИКЪТ :))
::drinks::

Xaocka
Новобранец
Регистриран: 30 05 2015, 09:37

Мнение от Xaocka » 08 09 2015, 20:38

Благодаря Ви, колеги :)

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Мнение от cenzor » 08 09 2015, 20:44

Xaocka написа:Благодаря Ви, колеги :)
В другата тема monopola те попита колко акаунта имаш?
Там ли ще отговориш или тук?
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Мнение от kokokoz » 08 09 2015, 20:45

Xaocka написа:Благодаря Ви, колеги :)
нещо май забрави от кой акаунт си влязъл а? :)) :)) а на мен ми се пенявеше,че съм имал няколко акаунта! :lol: :lol: както и да е! часовника е един път,както и ревюто ти е хубаво!

monopola
МОДЕРАТОР

Мнение от monopola » 08 09 2015, 22:09

Xaoc/Xaocka, ако до утре не ми дадеш смислено обяснение за двата акаунта отнасяш бан. Не разбирам какво се правиш на ударен и уж не виждаш въпроса.....

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”