ЕТА, Етерна, Кон Тики...

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.
Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Re: ЕТА, Етерна, Кон Тики...

Мнение от kokokoz » 03 01 2019, 23:11

diksanal написа:
03 01 2019, 17:22
Бях решил да си продавам Етерната Four – Hands/даже я наснимах/,но след ревюто,ще замразя начинанието... :shifty:
ти полуде ли!? :lol: :lol: аз подготвям вече стабилна колекция от хронографи,дайвъри и тези фоур-хенд във трите цвята! ::drinks::

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 04 01 2019, 20:49

E,трябва да си защитиш аватара... :)) ::drinks::
Тя моята е от по голямите,и по редки Eterna 1595.41 Kontiki Four-Hands XXL.По голяма,но без стилизираните вълнички... :(
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 04 01 2019, 21:31

Имало в различни размери ли?
Daydreamer

Потребителски аватар
Sharabov
Активен
Регистриран: 02 03 2016, 12:09

Мнение от Sharabov » 04 01 2019, 22:36

Поздравления на автора за ревюто!
Истината обаче, както винаги, има поне две страни и ще си позволя да кажа, че досега няма доказателство, сочещо за това екипажът на "Кон-Тики", включително самият Тур Хейердал, да са били оборудвани с часовници от "Етерна". Напротив, в самия музей, посветен на Хейердал и въпросната експедиция, е показан хронометър на "Лонжин" - никъде не се споменава за "Етерна". Има и материали в интернет, към които ще пусна линкове. Това че на сайта на "Етерна" е записано да са носили техни часовници, е по-скоро някакъв маркетингов ход, според мен. Възможно е "Етерна" да са били спонсори на експедицията и да са снабдили екипажа с техни часовници, каквато информация също има, но никой не може да каже със сигурност дали е така.
Ще си позволя да пусна и няколко лични снимки от посещението ми в музея на Тур Хейердал в Осло. Надявам се да са интересни за вас.
Поздрави!

https://www.hodinkee.com/articles/six-m ... ve-to-know
https://omegaforums.net/threads/did-tho ... ion.54611/

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

vladko33
Активен
Регистриран: 07 02 2015, 23:32

Мнение от vladko33 » 04 01 2019, 23:34

Чудесно ревю. Въпреки, че нямам влечение към марката и модела, след написаното и снимките започвам да преосмислям мнението си.

Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Мнение от kokokoz » 04 01 2019, 23:41

етерна са били част от спонсорството на самата експедиция,както и лонжин с измервателните си уреди! за тази експедиция тур хейердал е имал личен часовник от етерна с този дизайн,но без никакви обозначения!
чак след години етерна започва производството на въпросния модел,като и тогава го кръщава кон-тики! по неофициални данни етерната е била много по точна и по добре водозащитена спрямо лонжина и е била в повечето случаи по използвана, най вече вечерно време заради по добрата четимост на индексите и светомаса!
и да не забравяме,че совите не са това,което са! :)) ;)

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 05 01 2019, 00:33

Много приятно ревю ::thumb:: :clap:

Ето тук пише какво казва директорът на музея. Етерна са изпратили 6 часовника в Каляо, Перу, където е началото на експедициятата. За всеки член от екипажа. По нататък не знам.

https://www.dn.no/d2/klokketro/martin-b ... 2-1-162633

Лонжина в музея пише на табелката екпедиционен хронометър не се знае кой го е носил. Някъде пишеше, че е бил на радиста, още от войната, експедицията е 2 години след войната. Лонжина е военен модел.

Потребителски аватар
Sharabov
Активен
Регистриран: 02 03 2016, 12:09

Мнение от Sharabov » 05 01 2019, 00:58

Да, всичко, което казвате, най-вероятно е било така. Аз също съм склонен да вярвам, че е било така. Но в същото време се питам защо няма снимки, които да потвърдят това, защо в музея няма нищо за "Етерна", защо почти навсякъде се пише, че "се предполага да са носили етерни", защо няма информация от самите членове на екипажа и т.н. Затова и си имам едно наум. Разбира се, може и да има такава информация, която да обори всички съмнения, но на мен не ми е известна. Но в крайна сметка, показаният тук часовник е прекрасен, марката "Етерна" си е марка с традиции, така че на кого му пука чак за такива детайли...
::drinks::

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 05 01 2019, 01:27

Е, казвам само какво пише и какво бил казал директорът на музея. А какво е било... Но пък какво толкова да си снимат часовниците и да приказват за тях, имали са си съвсем други забавления на Кон Тики. То тогава Етерната не е била Кон Тики, както и Омегата Муунуоч ;), че да се занимават с нея като нас. Виж, шерпът на Еверест може да се е изкефил на Ролекса, въпреки че и това е съмнително да му е било до часовника. А и тогава Ролекс са правили преди всичко дамски часовници :))

И аз мисля че Етерната е по подходяща за такава експедиция от този Лонжин, ако е била с такива големи триъгълни светещи маркери.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 05 01 2019, 13:31

Едно е сигурно, на борда е имало ръчни часовници и такива са се използвали. За определяне на скоростта на течението, на скоростта на вятъра и разбира се най-важното местоположението с помощта на секстант.
Определено са били няколко вида най-малко три. Съдейки по формата на касите които се виждат на ръцете на членовете на екипажа по време на експедицията.
Изглежда един от тези часовници е бил лонжин за другите може да гадаем.
Вижда се правоъгълна каса, като костюм часовник. И голяма кръгла като пилотски или преправен джобен.
Независимо с какво са пътували моделът кон-тики е великолепен хомидж на експедицията.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

ясс
Активен
Регистриран: 25 02 2018, 11:51

Мнение от ясс » 12 01 2019, 21:25

Интересно представяне , благодаря за информацията,
Какво имате предвид със текста в скоби?
ЗАДНИЯТ КАПАК: Стоманен на винт, визуализация на легендарния сал Кон Тики (изработен без движещи се части) в уникална гравюра.
Поздрави

popayo
Маниак
Регистриран: 23 08 2010, 13:46

Мнение от popayo » 12 01 2019, 22:55

ясс написа:
12 01 2019, 21:25
Интересно представяне , благодаря за информацията,
Какво имате предвид със текста в скоби?
ЗАДНИЯТ КАПАК: Стоманен на винт, визуализация на легендарния сал Кон Тики (изработен без движещи се части) в уникална гравюра.
Поздрави
Някъде съм прочел написаното.
Тур Хайердал е построил сала само с помощта на материалите, които са били достъпни през XV век. Без пирони, болтове и сглобки, буквално една колиба върху плаващи трупи. Той е вярвал, че в древни времена южноамериканците са се плъзгали през Тихия океан в дървени салове - и са се ръководили само от вятъра и приливите .

ясс
Активен
Регистриран: 25 02 2018, 11:51

Мнение от ясс » 22 01 2019, 15:29

Прочели сте но не сте успели да си го преведете на български .
Сала е от балса която е много лека , но са извадили късмет че са стигнали преди да се разпадне .
И естествено е имал много движещи се части като всяко ветроходно средство за плаване .
Използвал е вятъра и теченията в океана , приливите имат някакво значение само близо до суша в пристанище или канал .
Има доста интересен художествен филм по въпроса .

Captain Morgan
Новобранец
Регистриран: 27 02 2017, 01:03

Мнение от Captain Morgan » 14 06 2019, 22:31

Да изтупам темата😉 Тур Хейердал почива 2002,моделът КонТики излиза 1958. Не съм чел някъде да е оспорил или отрекъл, че са ползвали часовници на Етерна. Има много малко информация от тези години, включително и това дали Етерна са откраднали дизайна от Зодиак Сийулф или обратното. Важното е че са правили хубави неща и са се развивали в положителна посока 🤘

Отговори

Върни се в “Ревюта и снимки на часовници”