Изпуснах си часовника

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Отговори
r_russev
Новобранец
Регистриран: 05 02 2018, 11:12

Изпуснах си часовника

Мнение от r_russev » 14 05 2020, 10:11

::crap:: Падна. От около 1м. Няма видими поражения, работи но... започна да изостава -10сек повече от обичайният му ход. Дали има някакви изкривявания в баланса, или се е променила настройката за точност, или пък нещо друго? Ако го занеса на майстор с виброграф, дали може да постави диагноза, без отваряне?

Потребителски аватар
greg4o
Маниак
Регистриран: 19 11 2014, 21:21

Re: Изпуснах си часовника

Мнение от greg4o » 14 05 2020, 10:29

r_russev написа:
14 05 2020, 10:11
::crap:: Падна. От около 1м. Няма видими поражения, работи но... започна да изостава -10сек повече от обичайният му ход. Дали има някакви изкривявания в баланса, или се е променила настройката за точност, или пък нещо друго? Ако го занеса на майстор с виброграф, дали може да постави диагноза, без отваряне?
С виброграф може да постави диагноза,но това с какво ще помогне,след като само на отворен може да се регулира.
Все пак какъв е този толкова ценен часовник,който не трябва да отварят?
Casio Pro-trek PRG-600YB
CHOPARD Mille Miglia GT XL Power Reserve
Aleksander Shorokhov +/-
Агат 46 Дамаск

r_russev
Новобранец

Мнение от r_russev » 14 05 2020, 11:10

Като часовник не е ценен. Таг Хоер със селита, но ми е любим, а това го прави ценен. Логиката казва: Диагностика-интервенция. За това питам. За точността и вибрографа е ясно. Но друго, например изкривена ос, някакво разместване или.. с виброграф уловимо ли е?

Scandinavian
Маниак
Регистриран: 11 03 2011, 14:28

Мнение от Scandinavian » 14 05 2020, 18:15

Иха колега, часовника вярно не е евтинджос, ама нали затова ги правят противоударните устройтва на балансовите рубини, еташок ала бала...чак пък да се изкриви оста на баланса....
Ако ще се регулира не само, че ще ти го отворят, но и дето се вика трябва да го оставиш на майстора барем за 2-3 дни, че и повече.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2

Потребителски аватар
greg4o
Маниак
Регистриран: 19 11 2014, 21:21

Мнение от greg4o » 14 05 2020, 18:16

r_russev написа:
14 05 2020, 11:10
Като часовник не е ценен. Таг Хоер със селита, но ми е любим, а това го прави ценен. Логиката казва: Диагностика-интервенция. За това питам. За точността и вибрографа е ясно. Но друго, например изкривена ос, някакво разместване или.. с виброграф уловимо ли е?
Това сигурно зависи от часовникаря,но чак пък точна диагноза не ми се вярва.
и Все пак Селита 500 или 200?
Casio Pro-trek PRG-600YB
CHOPARD Mille Miglia GT XL Power Reserve
Aleksander Shorokhov +/-
Агат 46 Дамаск

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 14 05 2020, 22:31

На първо време го засичай барем една седмица дали поддържа равномерен ход, макар и с отклонението. Ако работи по различен начин, значи има проблем, а ако е с постоянен ход, хипотезата е ,че падане от 1м. е сериозен стрес дори и за добро противоударно и най-вероятно се е получло малка промяна в ограничителят на спиралата , там и една стотна от мм. понякога оказва влияние. Така ,или иначе ще трябва да се отвори, ако се държи да се възвърне старият ход, макар,че няма гаранция.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 14 05 2020, 22:56

В медицината се казва,че правилната диагностика е нужна за правилно лечение. По аналогия и логика - без отваряне е трудно да се предположи нещо вътре разместено ли е, супено ли е, паднало ли е, преместено ли е и т.н. По скоро е гадаене и разчитане на признаци като зяпане отвън, поклащане и слушане дали нещо трака или мърда, различно от преди; слагане на виброграф ,следене за отклонение и резерв на пружината .
Daydreamer

r_russev
Новобранец

Мнение от r_russev » 15 05 2020, 14:53

Нещата стоят така: Преди падането избързваше, сега изостава. Точността пак е горе-долу същата но назад. За това питах относно вибрографа, дали може да се съди за изкривания, или нещо друго. И ако всичко е наред, освен изоставането, няма да го отварям.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 15 05 2020, 16:27

r_russev написа:
15 05 2020, 14:53
Нещата стоят така: Преди падането избързваше, сега изостава. Точността пак е горе-долу същата но назад. За това питах относно вибрографа, дали може да се съди за изкривания, или нещо друго. И ако всичко е наред, освен изоставането, няма да го отварям.
Без отваряне е трудно някой да ти даде гаранция или уверение дали е наред или не е.
Daydreamer

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 15 05 2020, 16:33

По мое скромно мнение, часовникарят може да види на вибрографа доста неща и евентуални проблеми, не всички разбира се. Може да предположи и причините за тях. Нека да го види в хоризонтално и вертикално положение и двете хоризонтални положения циферблат нагоре/надолу. И амплитудата и симетрията на амплитудата/хoда beat error. Ако всичко е в нормални граници, значи часовникът си работи добре и правилно, може да си караш и с това отклонение, щом те устройва. Но нищо няма да му стане на часовника, ако го отвори и го коригира, ако се разберете. Даже по добре за часовника, да разгледа даже и за да почисти нещо, ако трябва. Така че най добре и да го отвори, освен виброграф.

Ако отклоненията на параметрите не са в нормални граници, тогава трябва да го отвори във всички случаи. Но не да го настройва малко на плюс, а първо да го направи, каквото трябва и след това донастройка на плюс.

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 15 05 2020, 18:42

На вибрографа ще се види дали има нормална амплитуда и дали отклоненията във вертикалните позиции са нормални или завишени. Тоест - веднага ще стане ясно дали има изкривяване на оста. При изкривяване балансът вече не е уравновесен, появяват се осезаеми разлики на хода във вертикалните позиции и понякога падане на амплитудата когато изкривеният връх е надолу. Ако не се види нищо такова на вибрографа, а предполагам ще е точно така, забрави и си живей нормално...

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 15 05 2020, 20:23

Интересно е ,че точно такива теми, ако използваме правната лингвистика, се определят като "нищожни" ,а тука във форума, стават бестселъри, с презумцията ,че колкото повече мнения, толкова по-бързо и правилно ще се реши проблема. Да, ама не е така де факто. Целта е да се намери най-краткият път към един проблем и най-ефикасният начин, за що годе правдоподобна "диагноза" , а оттам и лечение ,ако е нужно. Само по сбе си едно отваряне на един часовник, предполага някакво лечение вече, т.е. някаква интервенция. Самото отваряне в даденият случай,няма да доведе до никакви умозаключения, тука е важна симтоматиката, а не непременно причинно следствените връзки за които говори колегата mitadoc . Не е необходимо ,ако те боли нещо в областа на стомаха, лекарят да вземе един скалпел и да те изтърбуши веднага. Нали? Има преди това събеседване, данни от пациента, оттам лабораторни изследвания, скенер , докато се създаде обща картина ,която да даде мотив за поставяне на диагноза.Иначе съм съгласен със сравнението на болен човек и болен часовник ,най-общо казано,има големи прилики като процес.
Неглижирането на първоначалните симтоми на един проблем при часовник, не са основателни. Едно време старите майстори , без виброграф, само по слух , са можели,разбира се съвсем опростено, да установят дали един часовник работи добре,или има затруднения. Нищо различно от това,ако доктора ти залепи стетоскопа на гръдта и да ти преслуша сърцето. Това са първоначални индикации, които дават представа на доктора/часовникаря ,какво да предприеме , за да премахне проблема.
Аз изходих от явното нежелание на "потърпевшия" да занесе саата на майстор и за това търси във форума мнение ,дали може и без разпаряне непременно на стомаха. В този контекст, препоръчах наблюдение за движението на механизма за един тестов отрязък от време, което би дало доста отговори. А то е ,ако няма дисбаланс при работа, а само постоянно ,ежедневно изоставане, това значи ,че няма никаква друга повреда,освен минимална нарушеност на центровката. При всякакви други хипотези за изкривявания,счупвания, деформация на спиралата на баланса ,или излизането и от ограничителят на бреге извивката, ще има последствия ,или като неработещ въобще часовник,или в много лош ход , много далече от тия 10сек. Винаги съм препоръчвал преглед с виброграф, това е съвременно средство и спомага за поставяне на диагноза, но проблема не го оправя той :) Така ,че могат да се предприемат някакви действия, преди да се наложи да се отваря часовника (макар в това да няма нищо страшно) Часовника,или корема, вече е логично да се отворят, за да има достъп до вътрешните органи, ако има нужда от това.
Лично мнение.

Потребителски аватар
tzetz
Маниак
Регистриран: 08 04 2013, 13:53

Мнение от tzetz » 15 05 2020, 21:47

Мишо го обясни като академик, но на достъпен език, с много нагледна асоциация. Мисля да му благодаря за приятната писмена беседа в петък вечер. За дилетант като мен, първото нещо което бих направил и аз е да му проследя хода. Ако е стабилен изобщо няма да му задирям на секундите, които е възможно да са се изменили леко, заради промяна в центровката.
Днешната тема я зачетох от обяд, защото на всеки може да се случи, та туй ме накара да си пропомня една много интересна статия за балансите на Ситизен Мийота 8203 и еквивалентния на Сейко калибър 6ххх.
https://www.equationoftime.com/forums/f ... rt-1/page2
Интересни неща пишат за баланса...
Да оставим шаха на мира, да пием по бира!

cepesh
Активен
Регистриран: 23 10 2015, 00:10

Мнение от cepesh » 16 05 2020, 00:11

Случи ми се подобно нещо на ета 2824. Когато часовникаря го отвори, каза нещо от сорта че пружинката се е допряла и е залепнала за смазката... или нещо подобно. Пипна я за секунда и всичко беше наред. Но и подобно нещо да е, без отваряне не би се оправило или диагностицирало.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 16 05 2020, 00:33

cepesh написа:
16 05 2020, 00:11
...
Но и подобно нещо да е, без отваряне не би се оправило или диагностицирало.
Без отваряне не би се оправило подобно нещо, но на вибрографа веднага ще види, че трябва да го отвори, за да го прави. А може и да няма подобно нещо.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак

Мнение от mitadoc » 16 05 2020, 00:56

Seikosha написа:
15 05 2020, 20:23
Интересно е ,че точно такива теми, ако използваме правната лингвистика, се определят като "нищожни" ,а тука във форума, стават бестселъри, с презумцията ,че колкото повече мнения, толкова по-бързо и правилно ще се реши проблема. Да, ама не е така де факто. Целта е да се намери най-краткият път към един проблем и най-ефикасният начин, за що годе правдоподобна "диагноза" , а оттам и лечение ,ако е нужно. Само по сбе си едно отваряне на един часовник, предполага някакво лечение вече, т.е. някаква интервенция. Самото отваряне в даденият случай,няма да доведе до никакви умозаключения, тука е важна симтоматиката, а не непременно причинно следствените връзки за които говори колегата mitadoc . Не е необходимо ,ако те боли нещо в областа на стомаха, лекарят да вземе един скалпел и да те изтърбуши веднага. Нали? Има преди това събеседване, данни от пациента, оттам лабораторни изследвания, скенер , докато се създаде обща картина ,която да даде мотив за поставяне на диагноза.Иначе съм съгласен със сравнението на болен човек и болен часовник ,най-общо казано,има големи прилики като процес.
Неглижирането на първоначалните симтоми на един проблем при часовник, не са основателни. Едно време старите майстори , без виброграф, само по слух , са можели,разбира се съвсем опростено, да установят дали един часовник работи добре,или има затруднения. Нищо различно от това,ако доктора ти залепи стетоскопа на гръдта и да ти преслуша сърцето. Това са първоначални индикации, които дават представа на доктора/часовникаря ,какво да предприеме , за да премахне проблема.
Аз изходих от явното нежелание на "потърпевшия" да занесе саата на майстор и за това търси във форума мнение ,дали може и без разпаряне непременно на стомаха. В този контекст, препоръчах наблюдение за движението на механизма за един тестов отрязък от време, което би дало доста отговори. А то е ,ако няма дисбаланс при работа, а само постоянно ,ежедневно изоставане, това значи ,че няма никаква друга повреда,освен минимална нарушеност на центровката. При всякакви други хипотези за изкривявания,счупвания, деформация на спиралата на баланса ,или излизането и от ограничителят на бреге извивката, ще има последствия ,или като неработещ въобще часовник,или в много лош ход , много далече от тия 10сек. Винаги съм препоръчвал преглед с виброграф, това е съвременно средство и спомага за поставяне на диагноза, но проблема не го оправя той :) Така ,че могат да се предприемат някакви действия, преди да се наложи да се отваря часовника (макар в това да няма нищо страшно) Часовника,или корема, вече е логично да се отворят, за да има достъп до вътрешните органи, ако има нужда от това.
Лично мнение.
Митака няма какво да го слушате, лаладжия си пада,нищо не разбира. :lol: :lol: :lol:
Daydreamer

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 16 05 2020, 01:16

cepesh написа:
Случи ми се подобно нещо на ета 2824. Когато часовникаря го отвори, каза нещо от сорта че пружинката се е допряла и е залепнала за смазката... или нещо подобно. Пипна я за секунда и всичко беше наред. Но и подобно нещо да е, без отваряне не би се оправило или диагностицирало.
Айде още един разбирач. Часовникарят на такива като тебе, може да каже всичко. Каква пружинка и за каква смазка иде реч, не ми е ясно. На спиралата на баланса не трябва да има никаква смазка!!! На мене от Върбан ми остана един тест, като измия баланса ,го заравям в пепелника с цигарената пепел,трябва да излезе чист като сълза,ако има нещо полепнало, обратно в мивката. Друг е въпроса,че при некадърно смазване на инкаблока, може да има протичане и в/у спиралата. В случая почти сигурно при силен удар,има измятане на спиралата и започва едно допиране на врътките и, но в този случай ходът на механизма е неконтрукируем и секундното отклонение ще бъде дори и със стотици, т.е. минути. Аз вече писах на два пъти,часовника може да се отвори, ако знаеш за какво го отваряш и какво ще правиш по него. Ако е само за изоставане с по 10 сек./24ч. Пак може да се отвори, но ще е конкретно за да се направи настройка за точност и то само ,ако се има това като желние.
А твоят часовник байно е работил преди намесата като развалена нафтова печка - повече пушек ,отколкото огън. Така ,че като даваш пример, нека той да е аналогичен.

П.П. До Митака Лаладжиев. Нищо конкретно не съм ти оспорил, дори потвърдих ,че има аналогия при медицината и часовникарството, много общи неща. Само дето и при едните и при другите си има някои специфики и тънкости. С'я няма да обяснявам разликите м/у двама практикуващи лекари, както и при часовникарите ,то се забелязва винаги и не може да се скрие. Аз нямам нищо общо,просто теоритизирам, на базата на малко опит и нямам ателие на кьоше, само мерак.

Хипотетичен диалог в часовникарско ателие:
Клиентът подава часовник на майстора: На
Майстора : Кво :wtf:
Клиента; К'о кво?
Майстора; Кво му има?
клиента; Ами работи
Майстора; Ей с'я ще го разглобя на части да видя защо работи. Нямаш грижа.

cepesh
Активен

Мнение от cepesh » 16 05 2020, 22:58

Seikosha написа:
16 05 2020, 01:16
cepesh написа:
Айде още един разбирач. Часовникарят на такива като тебе, може да каже всичко. Каква пружинка и за каква смазка иде реч, не ми е ясно. На спиралата на баланса не трябва да има никаква смазка!!! На мене от Върбан ми остана един тест, като измия баланса ,го заравям в пепелника с цигарената пепел,трябва да излезе чист като сълза,ако има нещо полепнало, обратно в мивката. Друг е въпроса,че при некадърно смазване на инкаблока, може да има протичане и в/у спиралата. В случая почти сигурно при силен удар,има измятане на спиралата и започва едно допиране на врътките и, но в този случай ходът на механизма е неконтрукируем и секундното отклонение ще бъде дори и със стотици, т.е. минути. Аз вече писах на два пъти,часовника може да се отвори, ако знаеш за какво го отваряш и какво ще правиш по него. Ако е само за изоставане с по 10 сек./24ч. Пак може да се отвори, но ще е конкретно за да се направи настройка за точност и то само ,ако се има това като желние.
А твоят часовник байно е работил преди намесата като развалена нафтова печка - повече пушек ,отколкото огън. Така ,че като даваш пример, нека той да е аналогичен.

П.П. До Митака Лаладжиев. Нищо конкретно не съм ти оспорил, дори потвърдих ,че има аналогия при медицината и часовникарството, много общи неща. Само дето и при едните и при другите си има някои специфики и тънкости. С'я няма да обяснявам разликите м/у двама практикуващи лекари, както и при часовникарите ,то се забелязва винаги и не може да се скрие. Аз нямам нищо общо,просто теоритизирам, на базата на малко опит и нямам ателие на кьоше, само мерак.

Хипотетичен диалог в часовникарско ателие:
Клиентът подава часовник на майстора: На
Майстора : Кво :wtf:
Клиента; К'о кво?
Майстора; Кво му има?
клиента; Ами работи
Майстора; Ей с'я ще го разглобя на части да видя защо работи. Нямаш грижа.
Mоже и да е имало протичане и в/у спиралата, не съм запознат в детайли как точно работи механизма. Случая е доста подобен защото преди това да се случи часовника си работеше перфектно. Даваше +2/3 секунди за 24ч. и тъй като беше дайвър а аз се готвех за море, бях го и тествал и подготвил. След случката започна да работи приблизително -40 секунди на 24часа от веднъж. Ако даде подобно отклонение внезапно, обикновено означава че има някакъв проблем.
Не знам дали ме е излъгал часовникаря, но на практика няма никаква причина да го прави за 10-те лева които взе. Можеше и просто да каже "...Нищо не беше, но сега ще работи ОК".
Може и да няма нужда да се отвяря часовника на колегата, вибрографа да го покаже и т.н... и дано да е така. Но при внезапна промяна на работата на машинката, не е изключено и да се наложи.

cepesh
Активен

Мнение от cepesh » 16 05 2020, 23:05

phil05 написа:
16 05 2020, 00:33
cepesh написа:
...
Но и подобно нещо да е, без отваряне не би се оправило или диагностицирало.
Без отваряне не би се оправило подобно нещо, но на вибрографа веднага ще види, че трябва да го отвори, за да го прави. А може и да няма подобно нещо.
Не знаех че се вижда на вибрографа, мерси за поправката :thumbup:

paunr
Новобранец
Регистриран: 24 05 2012, 01:12
Контакти:

Мнение от paunr » 21 05 2020, 08:20

Отивай при Мероди на Позитано. Всички знаят къде е в центъра. Моята омега я регулира за един ден сега върви 1.5 с/денонощие напред. Часовника тогава беше чистак нов. Няма проблем с отварянето важно е кой го прави.

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”